Akcja PO WER w naszej szkole -

SP 41 w Bydgoszczy

'Zastosowanie mediów społecznościowych i nowoczesnych technologii w nauczaniu odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnej młodzieży'

2018 - 2020

Projekt (nr umowy POWERSE-2018-1-PL01-KA101-048246 ) realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach projektu „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej“. Polega on na zagranicznych mobilnościach szkoleniowych kadry edukacji szkolnej. Czworo nauczycieli z naszej szkoły będzie uczestniczyło w dwóch szkoleniach. Pierwsze polegać będzie na kreatywnym wykorzystaniu mediów społecznościowych w edukacji. Drugie natomiast, podążając za wyzwaniami nowoczesnej ośmioklasowej szkoły podstawowej, ukierunkowane będzie na kształtowanie kreatywności u nastoletniego ucznia XXI wieku.


Cele szczegółowe projektu:

  • praca nad kreatywnością uczniów w sposób poszukujący obszaru, w którym odkrywają oni swoje talenty między innymi za pośrednictwem nowoczesnych technologii oraz pracy projektowej. Cel ten wynika z ograniczeń postawy programowej w zakresie kształtowania kreatywności oraz umiejętności wykorzystywania mocnych stron ucznia przez niego samego,
  • wykorzystanie zainteresowań uczniów na lekcji poprzez zaadoptowanie mediów społecznościowych do pracy na lekcji. Obecność w mediach społecznościowych zajmuje uczniom bardzo dużą część ich życia, warto więc nauczyć ich w jaki sposób świadomie z nich korzystać i jak można je wykorzystać do uczenia się w ramach poszczególnych przedmiotów,
  • dążenie do współpracy z organizacjami aktywnymi w różnych dziedzinach: społecznej, kształcenia i zatrudnienia, także na poziomie międzynarodowym polegającej na upowszechnianiu rezultatów projektu oraz realizowaniu jego długofalowych rezultatów.

Wszystkie wymienione cele dążą do tego, aby placówka podążała za nowoczesnością i nadążała za potrzebami młodzieży w zakresie edukacji. Mimo, iż placówka prężnie działa w zakresie tworzenia innowacji i nowoczesnych programów nauczania, a nauczyciele tworzący te projekty są kompetentni i rzetelnie wykonują swoją pracę, analizując potrzeby obecnych czasów należy zwrócić uwagę,iż nauczyciel to nie tylko osoba, której zadaniem jest przekazywanie wiedzy i umiejętności związanych z określonym programem nauczania. Poprzez swoje zachowanie i manifestowane postawy kształtuje on osobowość młodego człowieka, musi więc podążać za rozwojem technologicznym i dostosowywać swój warsztat pracy do grupy odbiorców. Elastyczność w zakresie doboru metod i środków dydaktycznych pozwala bowiem stworzyć środowisko kształcenia odpowiednie do zapotrzebowania i możliwości uczniów.

W jaki sposób wykorzystujemy technologię komunikacyjną na lekcjach? ............. i nie tylko

  • redagujemy blogi
  • nagrywamy filmiki
  • utrzymujemy kontakt z naszymi rówieśnikami za pomocą platformy TwinSpace
  • tworzymy podcasty
  • korzystamy z narzędzi online do testowania
  • stosujemy popularne aplikacje do prezentowania naszych osiągnięć.

A oto niektóre z naszych nietypowych prac..

  • blog redagowany przez uczniów klasy VIII

https://kidblog.org/class/mrs-smeja/posts

  • film przygotowany z okazji Dnia Ziemi...

Tworzymy podcasty...

Co to są podcasty? W skrócie ....audycja, nagranie w postaci pliku MP3 na wybrany temat. Do nagrania przygotowujemy także konkretne ćwiczenia i listy słówek warte zapamiętania.

I tak w klasie VIII tematy podcastów to:

  • good and bad sides of school,
  • famous inhabitants of our city,
  • Polish feasts and customs.

W całości wkrótce je opublikujemy. Może przydadzą się Wam do nauki...Zachęcamy...

Nasze podcasty już gotowe

A oto efekty pracy nad naszymi podcastami...

Bright and dark sides of school!!!!

oraz pytania do podcasta....


1. One of the worst things in the school is ............ waking up.

2. A few days in the week .................................. in the school...

3 .................... of teachers are nice and helpful so you can talk with them and ........................................ .

4. During the trips you can ………………….with your friends.

So, all in all.....

What are pros and cons of going to school?

Szkolenie we Florencji dla uczestników programu PO WER

W przyszłym tygodniu czterech nauczycieli z naszej szkoły - 2 anglistów, p. Joanna Gralak oraz p. Anna Smeja-Robak, nauczyciel informatyki - p. Hanna Forbot, oraz nauczyciel historii - p. Andrzej Kowalewski weźmie udział w tygodniowym szkoleniu (18-22.02) we Florencji. Kurs nastawiony jest na zachęcenie uczestników do szerszego wykorzystania narzędzi multimedialnych oraz mediów społecznościowych w klasie. Zaprezentowane więc zostaną ciekawe narzędzia do pracy z uczniami w szkole podstawowej (nie tylko na lekcjach języka angielskiego) oraz sposoby ich wykorzystania do tworzenia własnych materiałów multimedialnych, co mamy nadzieję w znacznym stopniu zmotywuje młodych ludzi do wytężonej pracy z językiem i nie tylko, urozmaici lekcje, a przede wszystkim zachęci do samokształcenia.

Po powrocie z Włoch...

Po powrocie z kursu jesteśmy pełni nowych pomysłów i optymizmu, że nasze nietypowe rozwiązania metodyczne zachęcą naszych uczniów do nauki języka i nie tylko. Podczas kursu poznaliśmy mnóstwo nowych aplikacji ułatwiających naukę.

Z pewnością wdrożymy je w życie. Wymaga to trochę czasu i praktyki, więc po zebraniu wszystkich materiałów i ich opracowaniu zamieścimy je na naszej stronie. Niech służą nie tylko nam, ale i innym nauczycielom.

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

Akcja PO WER zatacza w naszej szkole coraz szersze kręgi. Tym razem akcją objęci zostali wszyscy nauczyciele z naszej szkoły.

W poniedziałek, 25.03 odbyły się warsztaty dla nauczycieli z podziałem na zespoły przedmiotowe. Nauczyciele biorący udział w szkoleniu we Florencji, czyli pan Andrzej Kowalewski, pani Hanna Forbot, pani Anna Smeja-Robak oraz pani Joanna Gralak przeprowadzili lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii . Pokazywali działanie takich aplikacji jak: Plickers, Hp reveal z elementami nauczania wyprzedzającego, stellarium, wheeldecide, classroomscreen, c-map tools, mimind, edmodo, trello, linoit, BLENDSPACE, MENTIMETER, EDPUZZLE, padlet i wiele innych. Nauczyciele prowadzący dostosowali narzędzia do nauczanych przez siebie przedmiotów oraz przeprowadzili panel dyskusyjny na temat wykorzystywania ich na lekcjach.

Nowoczesne narzędzia okazały się być mało znane wśród nauczycieli naszej szkoły, mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości posłużą w prowadzeniu zajęć w sposób nowoczesny i bliższy zainteresowaniom uczniów w myśl zasady będącej celem i zarazem tytułem naszego projektu: Zastosowanie mediów społecznościowych i nowoczesnych technologii w nauczaniu odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnej młodzieży.

KOLEJNE SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI NA MALCIE - SIERPIEŃ 2019'

Zgodnie z przyjętym planem projektu obecnie czterech nauczycieli z naszej szkoły uczestniczy w kursie na temat wzbudzania kreatywności u ucznia XXI wieku. Kurs ma miejsce na Malcie w miejscowości St. Julian's.

Celem kursu jest:

Odpowiedź na pytanie dlaczego kreatywność i dlaczego jest ważna?

Kreatywność i umiejętności XXI wieku

Definicje kreatywności

Odkrywanie siebie - testy kreatywności

Przykłady kreatywności

Personalne blokady kreatywności - Elastyczności i Kreatywność

Myślenie zbiorowe Grupowe blokady kreatywności

Jak oceniać kreatywność

Kreatywność i technologia - rola technologii w wzmacnianiu kreatywności Aplikacje kreatywne Kreatywność i przedsiębiorczość

Kreatywność i marketing

Efektywny przedsiębiorca.



Kolejnym etapem kursu było poznanie sposobów skutecznej burzy mózgów oraz metody generowania pomysłów SCAMPER. Zajęcia, choć mało praktyczne, okazały się wnieść trochę świeżości w nasze myślenie i zmienić postrzeganie kilku spraw w sali lekcyjnej oraz organizacji lekcji, jak i także tworzenia materiałów w aplikacjach mindomo oraz popplet.

Kreatywność, a praca w grupach w postrzeganiu Wygotskiego

Samoregulacja

To umiejętność tworzenia i realizacji planów. W odniesieniu do małego dziecka początkowo będzie się to przejawiało w przyswojeniu niezbędnych zachowań (ruch/bezruch ciała, skupienie uwagi, koordynacja wewnętrznych i zewnętrznych bodźców, określanie ograniczeń własnego ciała, panowanie nad własnym zachowaniem). Z biegiem czasu, kiedy dzieci mają do dyspozycji odpowiednie narzędzia umysłowe, uczą się kierować swoimi myślami w sposób świadomy, celowy i zaplanowany – mogą dzięki temu przejść do trudniejszych zadań. Dziecko z rozwiniętą samoregulacją potrafią uczyć się:

wtedy, kiedy nauczyciel tego wymaga

tego, o co prosi nauczyciel

dla własnej przyjemności

plan nauczyciela staje się jego planem

jest ciekawe i chętne do podejmowania prób, ryzyka

jest gotowe do poświęceń i wytrwałości

Praca w grupach powinna trzymać się kilku zasad:

1. Najważniejszy jest cel całej grupy: co chcemy osiągnąć, dlaczego i jakimi metodami

2. Należy właściwie zaplanować środowisko oparte na szacunku, równości i redukcji stresu, negatywnych uczuć etc.

Klucz do stworzenia dobrej grupy:

1. Wybranie lidera, zawsze innego! Każdy ma szanse zostać liderem i zobaczyć jak ciężko jest przewodzić

2. Cel: musi być jasny i zrozumiały

3. Grupa powinna być elastyczna (właściwe wykorzystanie czasu, decyzja o podjęciu kierunku działania, zamianie kolejności zadań)

4. Konsensus: dyskusja, ustalenie plusów i minusów, motywowanie negatywów, poszukiwanie aspektów neutralnych

5. Asymilacja procesu: dopasowanie elementów otoczenia do siebie samego, próba odnalezienia się w roli i zadaniu w poszukiwaniu plusów dla siebie samego

6. Ocena: powinna być stała, ciągła, a nauczyciel ocenia jak robimy i czy praca w grupach jest efektywna

Rodzaje grup:

1. Nauczyciel w centrum i grupy uczniów

2. Mikrogrupy uczniów z liderem i nauczyciel jako osoba nadzorująca

3. Nauczyciel częścią łańcucha indywidualnej pracy


European Day of Languages - 26th of September

W związku z przypadającym w czwartek Europejskim Dniem Języków zorganizowaliśmy w szkole europejskie lekcje językowe. Propagując popularne zwroty w wielu językach staraliśmy się uzmysłowić wszystkim, że język to przede wszystkim środek komunikacji dlatego warto nimi władać (zresztą nie tylko jednym). Na lekcjach języka angielskiego rozwiązywaliśmy quizy online, przygotowane przez starszych uczniów, natomiast na lekcjach informatyki tworzyliśmy chmury wyrazowe zawierające najczęściej używane zwroty w językach takich jak rosyjski, niemiecki, włoski, hiszpański czy angielski.

Dużym urozmaiceniem było wystąpienie uczniów w strojach rozmaitych narodowości lub odzwierciedlających znane postaci, np. Sherlocka Holmes'a.

A oto link do quizu..możecie sprawdzić swoją wiedzę językową:


Nasze refleksje z pobytu w Bolonii - 2019'

Ciekawe pomysły na lekcje....nawet te zdalne

A oto ciekawe przykłady lekcji naszych nauczycieli stworzone z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas naszych mobilności. Zachęcamy do wypróbowania...

https://padlet.com/ada_bielawska89/qkr7qqc7tuvp


Podsumowanie projektu - Webinarium

"Zastosowanie nowoczesnych technologii odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnej młodzieży" 08.06.2020

W związku z sytuacją epidemiczną nie byliśmy w stanie zorganizować naszej zaplanowanej konferencji na żywo. Jednak dzięki wiedzy i zdobytym umiejętnościom podczas mobilności jesteśmy teraz z technologią 'za pan brat'. Stąd pomysł na webinarium.

Zarejestrowało się na nim 116 osób, obejrzały 63 osoby. Zaproszenie zostało opublikowane na stronach instytucji partnerskich: Moen, Klubu Sus w ramach Centrum Edukacji Obywatelskiej, Edupolis i miało zasięg ogólnopolski.

A oto link i wszelkie niezbędne materiały do wykorzystania w Waszej pracy. Zachęcamy do skorzystania....

https://www.youtube.com/watch?v=KIiigzyZpzw