ZAŠTITA NA RADU


Osposobljavanje iz zaštite na radu  



 

-predavanje iz zaštite na radu (prezentacije)

-molim Vas da proučite prezentacije za rad na siguran način

-molim Vas da za vježbu riješite kviz i spajanje vezano za rad na siguran način, takva pitanja bit će u teoretskom dijelu testa - RAD NA SIGURAN NAČIN

 

-poveznice za kviz i spajanje vezano za rad na siguran način:

 

https://wordwall.net/play/36397/945/886

 

https://wordwall.net/play/36398/042/304

 

 

Obrazloženje:

Zadaća osposobljavanja iz zaštite na radu je da osposobi radnike za sigurno obavljanje poslova i radnih zadataka.

Drugim riječima, osnovni je cilj  osposobljavanja radnika za zaštitu na radu da se svaki radnik prilagodi zahtjevima poslova i radnih zadataka koje obavlja. Navedeno je bitno u bilo kojoj djelatnosti, a ne samo u očitim kao što su proizvodnja i građevinarstvo. 

Zašto je potrebno provoditi osposobljavanje radnika za zaštitu na radu?

Osposobljavanje radnika za zaštitu na radu provodi se kako bi radnici mogli na vrijeme uočiti opasnosti, štetnosti ili napore koje se pojavljuju u radnom prostoru ili na sredstvima rada.  Moraju se putem osposobljavanja upoznati s vrstama i izvorima opasnosti, mjerama zaštite i postupcima, koji mogu otkloniti određene opasnosti, štetnosti ili napore.

Radnici se moraju putem osposobljavanja za zaštitu na radu upoznati s osnovnim vrstama i izvorima opasnosti, općim principima zaštite na radu i organizacijskim mjerama zaštite na radu na poslovima koje obavljaju.

Sukladno tome, svi radnici moraju se putem osposobljavanja upoznati sa svim pravima i dužnostima koje proizlaze iz zaštite na radu kod poslodavca, a u svezi su s njihovim radnim mjestom, poslovima ili funkcijom koju obavljaju.

Tko provodi osposobljavanje radnika?

Postojećim zakonskim odredbama predviđeno je da pravne osobe budu osnovni nositelji osposobljavanja za rad na siguran način, odnosno stručnjaci zaštite na radu , ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu posebno u dijelu praktičnog osposobljavanja.

S obzirom na opseg i složenost građe, ovi se poslovi mogu povjeriti pravnim osobama koje su kod nadležnog tijela ovlaštene za obavljanje poslova zaštite na radu .

Metodologija osposobljavanja radnika za zaštitu na radu

Temeljna metoda u realizaciji pojedinih obrazovnih oblika je metoda samoobrazovanja uz  konzultacije. U većini slučajeva ulogu predavača preuzima koordinator ovlaštene tvrtke (stručnjak zaštite na radu). Teoretski dio osposobljavanja radnika za rad na siguran način realizirat će se testom.

Samoobrazovanje je najpogodniji oblik obrazovanja i osposobljavanja iz zaštite na radu. Osim toga, osposobljavanje za samoobrazovanje jedan je od osnovnih zadataka odgoja i obrazovanja uz usvajanje znanja, vještina i navika, razvojnih sposobnosti i formiranja stavova u sustavu osnovnog, srednjoškolskog, višeškolskog i visokoškolskog obrazovanja i osposobljavanja u Republici Hrvatskoj.

Sastavni dio obrazovnog ciklusa novoprimljenih radnika uključuje i praktično osposobljavanje.

Praktično osposobljavanje za rad na siguran način i provjera znanja iz teoretskog dijela obuke započinje se praktičnim osposobljavanjem radnika na poslu koji radnik obavlja.

Stručnjaci zaštite na radu i ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu podučavaju radnika, i vrše procjenu da li je radnik stekao vještinu i potrebna znanja za samostalan rad na siguran način. Ocjena o praktičnoj osposobljenosti donosi se na osnovi prosudbe prema posebnoj uputi koju ovlaštenici poslodavca primaju u svom obrazovnom materijalu.

Zapisnik o ocjeni osposobljenosti za rad na siguran način stručnjak zaštite na radu i ovlaštenik poslodavca za zaštitu na radu daju u pismenom obliku (propisanom obliku).

Provjera znanja osposobljavanja radnika za rad na siguran način

Provjera usvojenih znanja iz zaštite na radu za sve razine i stupnjeve obrazovanja provodi se pomoću testova znanja ili usmenim putem u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana  zapošljavanja.

Za tu namjenu izrađuju se testovi znanja i grupe pitanja prema programima obrazovanja. Provjeru znanja za radnike (neposredne izvršitelje posla) vrši stručnjak zaštite na radu pomoću testova. Ocjenu iz praktičnog dijela osposobljavanja daju stručnjaci zaštite na radu i ovlaštenici poslodavca za zaštitu na radu.

Za sve radnike koji zadovolje na provjeri znanja (teoretskoj i praktičnoj)  izdaje se ocjena praktične osposobljenosti za rad na siguran način. Ocjenu praktične osposobljenosti za rad na siguran način potpisuju radnik, stručnjak zaštite na radu i ovlaštenik poslodavca za zaštitu na radu.

 

                        Stručnjak zaštite na radu: Marijan Antolković, mag .ing. el., prof. savjetnik 

 

 


 


1. uvod.ppt
2. prava i dužnosti iz zaštite na radu.ppt
4.2. Zaštita od električnog udara.ppt
4.1. Zaštita od mehaničkih izvora opasnosti.ppt
4.3. Zaštita kod rada na visini i padova.ppt
4.9. Zaštita kod transporta i skladištenja.ppt
4.8. Zaštita od požara.ppt
5. Osobna zaštitna sredstva.ppt
7. prva pomoć .ppt