Projekt: Efektivita vzdelávania a odbornej prípravy dospelých

V období rokov 2019 - 2022 prebiehal projekt Efektivita vzdelávania a odbornej prípravy dospelých (z ang. “Efficiency in adult learning and training” (EFFECT)). Štyri vzdelávacie spoločnosti z Estónska (OÜ Kasvulava a OÜ Loome, DevelopDesign®), Litvy (Spring Valley) a Slovenska (topcoach) začali spolupracovať na tvorbe učebného plánu a súboru nástrojov pre edukátorov a pedagógov dospelých ako výsledok strategického kooperačného projektu Erasmus+, ktorého cieľom bolo prispieť k rozvoju u vzdelávajúcich sa s nižším vzdelaním a odbornými zručnosťami. Partneri projektu zdieľajú spoločný názor, že efektívnosť učenia dospelých možno zvýšiť prístupom zameraným na študenta v procese učenia.

Pozadie: Celoživotné vzdelávanie nepredstavuje žiaden nový termín ani fenomén. Hoci štatistiky počtu účastníkov zúčastňujúcich sa celoživotného vzdelávania (z ang. lifelong learning -LLL) sa v rámci jednotlivých členských krajín Európskej únie líšia, bez dodatočného vzdelávania nie je možné čeliť moderným výzvam pracovného trhu a každodenného života, ktoré sú zakotvené v zmenách nášho prostredia a úzko súvisia s ekonomikou a sociálnym blahobytom.

Rastúca tendencia počtu účastníkov u dospelých vzdelávajúcich sa ovplyvňuje súčasnosť ako aj budúcnosť formálneho vzdelávania. Čoraz viac dospelých jedincov sa podieľa na účasti vyššieho alebo odborného vzdelávania. To rovnako mení rolu pedagóga vo formálnom vzdelávaní. Je nevyhnutné podporovať učiteľov spôsobom, aby zmenili svoje myslenie od zabehnutého, bezpečného a bežného prístupu zameraného na učiteľa k prístupu zameranému na študujúceho. Z tohto hľadiska je potrebné podporiť pedagógov rovnako modernou metodikou. Preto sa náš projekt zameral na podporu pedagógov a edukátorov, ktorí sa v súčasnosti čoraz viac stretávajú s prácou s dospelými.


Hoci má situácia, kedy si stále čoraz viac dospelých študujúcich nachádza cestu k celoživotnému vzdelávaniu pozitívne vyhliadky do budúcna, prichádza s tým aj paradox. Tendencie ukazujú, že dospelí, ktorí sú vzdelanejší sa zároveň viac zapájajú do celoživotného vzdelávania a tým pádom tieto štatistiky navyšujú. Ale čo dospelí, ktorí nie sú zapojení do projektov celoživotného vzdelávania? V sektore vzdelávania chceme veriť, že dospelí sú silne motivovaní, aktívni a vo svojom učení sa riadia sami. Nie vždy je to tak. Mnohé krajiny Európskej únie bojujú s fenoménom dospelých jedincov s nízkym vzdelaním a/alebo s nízkou kvalifikáciou, ktorých miera účasti na vzdelávaní je nízka alebo rastie veľmi pomaly. Čo sa teda stane, keď do školiacich miestností a/alebo tried vstúpia dospelí študenti, ktorí nie sú natoľko motivovaní, ktorých učenie a sociálne zručnosti nie sú také silné, alebo dokonca neveria, že by učenie sa v dospelosti mohlo poskytnúť šance na zmenu? Učebný plán je preto zameraný na samotného študujúceho a moderné prístupy k vzdelávaniu dospelých s cieľom podporiť pedagógov a edukátorov dospelých zefektívniť procesy učenia sa.

Dva hlavné výstupy tohto projektu predstavujú ...

Učebný plán

Učebný plán Zvýšenie efektivity vzdelávania u dospelých vzdelávajúcich sa bol vyvinutý pre edukátorov a pedagógov dospelých tak, aby podporil ich vedomosti a zručnosti a zefektívnil proces vyučovania dospelých študujúcich.

Je plne dostupný v anglickom, estónskom, litovskom a slovenskom jazyku.

Súbor nástrojov

Na podporu edukátorov a pedagógov dospelých, ktorí aj takýmto spôsobom môžu upriamiť pozornosť na efektívnosť vzdelávacieho procesu bola vytvorená nasledujúca stránka. (Súbor nástrojov pre pedágogov dospelých vzdelávajúcich sa): metódy a tipy!)
Rovnako je dostupná v estónskom, litovskom a slovenskom jazyku.