Informaciona pismenost

Informaciona pismenost

---------------

Informaciona pismenost je

sposobnost identifikovanja, pronalaženja, vrednovanja i efikasne upotrebe informacija. Od efikasnih strategija pretraživanja do tehnika evaluacije; sposobnost da se procene kvalitet, verodostojnost i valjanost veb stranica.


---------------

Informaciona pismenost se često poistovećuje sa pojmom "digitalna pismenost" (implementacija informacione pismenosti u digitalnom okruženju) ili medijska pismenost (sposobnost procene, kritičkog korišćenja i provere informacija iz svih oblika masovnih medija: knjiga, novina i časopisa, radija, televizije i interneta).

---------------

Bez obzira na terminologiju, bilo da se radi o digitalnoj pismenosti ili medijskoj pismenosti, veštine informatičke pismenosti su ključne za napredovanje u digitalnom prostoru.

Zašto je važno biti informaciono pismen?

---------------

Previše često učenici koji traže informacije na Internetu - posebno za školske zadatke - koriste previše pojednostavljeno pretraživanje koje dovodi do više hiljada rezultata. S mnoštvom informacija nadohvat ruke, ključno je za mlade ljude da razmisle o tome kako pretražuju i šta pronalaze na internetu.


---------------

Treba razviti strategije za otkrivanje tačnih, relevantnih i kvalitetnih informacija - bilo da se radi o istraživanju na mreži za školske projekte ili istraživanju ličnih interesovanja.

Šta treba znati?

---------------

Današnji digitalni prostor nudi mladim ljudima do sada neviđen pristup alatima i resursima za učenje. Podaci na koje učenici nailaze nisu uvek tačni ili kvalitetni.

---------------

Veštine digitalne pismenosti, kao što je promišljeno pretraživanje interneta, procena legitimnosti internet sajtova, prepoznavanje dezinformacija i neistinitog oglašavanja, dragocene su za celoživotno učenje.

---------------

Treba znati kako primeniti efikasno pretraživanje pomoću odgovarajućih vrsta ključnih reči. Takođe treba znati da su plaćeni linkovi (koje se obično pojavljuju pri vrhu liste rezultata pretrage) oblici oglasa i nisu uvek najbolji izvori informacija.

---------------

Kad i mladi ljudi steknu naviku da proveravaju kredibilitet ili pristrasnost autora, preispitujući se da li je fotografija digitalno promenjena, i da li je naveden njen izvor, mogu izbeći lažne informacije i prevare.









Internet ne nestaje...

---------------

Svako treba da zna kako da se čuva od pogrešnih informacija celog svog života.

Otvorenost društvenih mreža znači da je veoma lako da neko objavi neosnovanu tvrdnju.

Dezinformacije - posebno kada izgledaju legitimno - opasne su, posebno za mlade umove.

__________

Ne bi trebalo da verujete svemu što vidite na društvenoj mreži.

Treba da naučite kako da proverite da li je izvor pouzdan za vas same.

Da bi to uradili, treba da znate koje osobine čine izvor informacija pouzdanim.

U ljuskoj prirodi je (ne odnosi se samo na mlade ljude) da odmah poveruje u nešto što pročita, posebno kada potiče od prijatelja.

Bez preispitivanja, to je opasno.

__________

Ako verujete u previše dezinformacija, bićete podjednako neuki kao neko ko uopšte i nema informacije.

---------------

Informaciona pismenost je veoma složen proces. U tome vam moze pomoći vodič za proveru verodostojnosti neke veb lokacije - sajta.

U cilju uspešnog savladavanja informacione / digitalne pismenosti svakako bi trebalo intenzivno razvijati kritičko mišljenje.