Pretraživanje informacija

Gdje mogu pronaći informacije o objavljenim radovima/istraživanjima?

O knjigama

Podaci o knjigama koje su objavljene u Hrvatskoj mogu će pronaći u knjižničnim katalozima. Najsveobuhvatniji katalog za knjige koje danas izlaze je katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, a podatke o knjigama koje se nalaze u knjižnicama riječkog sveučilišta (Sveučilišna knjižnica Rijeka i knjižnice fakulteta) mogu će pronaći u Skupnom katalogu Sveučilišta u Rijeci.

Podaci o knjigama u koje su izdane u svijetu mogu se pronaći u jednom od najsveobuhvatnijih svjetskih knjižničnih kataloga WorldCat katalogu.

Googe nudi specijaliziranu tražilicu za pretraživanje knjiga koja pretražuje dio knjiga svjetskih izdavača Google Books. Za velik dio knjiga je dostupan dio sadržaja. Velik dio knjiga u otvorenom pristupu mogu se pronaći preko tražilice DOAB.

O znanstvenim radovima hrvatskih znanstvenika

Najsveobuhvatniji podaci o znanstvenim i stručnim radovima koje su objavili hrvatski znanstvenici u proteklih 15-ak godina mogu se pronaći u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji (CROSBI) u koju znanstvenici upisuju podatke o svojim radovima

O člancima

Podaci o člancima objavljenima u časopisima mogu se pronaći u različitim bazama podataka. Knjižnice na svojim mrežnim stranicama objavljuju popise baza kojima omogućuju pristup. Popis baza podataka kojima možete pristupiti putem Sveučilišne knjižnice Rijeka, a koje su ujedno baze koje se pretplaćuju nacionalnom pretplatom, možete pronaći na ovom popisu.

Posebno su popularne bibliografske baze Web od Science Core Collection i Scopus koje su najsveobuhvatnije svjetske bibliografske baze u kojima se mogu pronaći podaci o člancima objavljenima u svjetski priznatim časopisima i konferencijskim zbornicima.

Bazama kojima se plaća pristup možete pristupiti sa sveučilišne mreže sa svih lokacija na Sveučilištu kao i udaljeno. Udaljeno se može pristupiti putem Portala elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu. Na mrežnoj stranici Portala u izborniku se odabere opcija Proxy gdje se osoba prijavi sa svojim aai@edu.hr identitetom. Za pojedine baze omogućen je i pristup putem korištenjem Shibboletha pri čemu se za prijavu također koristi aai@edu.hr identitet.

Googe nudi specijaliziranu tražilicu za pretraživanje članaka u časopisima, konferencijskih radova i sl. Google Scholar, koja može biti izvrstan alat za početno pretraživanje.

O doktorskim radovima

Podaci o doktorskim radovima obranjenima u Hrvatskoj u posljednjih 20-ak godina, kao i sam cjeloviti tekst većine radova, mogu se pronaći u Nacionalnom repozitoriju disertacija i znanstvenih magistarskih radova.

Podaci o doktorskim radovima obranjenima u drugim državama moguću se pronaći u institucijskim repozitorijima čiji popis možete pronaći pomoću pretraživača repozitorija OpenDOAR, kao i na portalu DART – Europe E-theses Portal koji ujedinjuje više repozitorija doktorskih disertacija europskih sveučilišta.

O istraživačkim podacima

Podaci o objavljenim istraživačkim podacima, koji se danas sve češće objavljuju u otvorenom pristupu, mogu se pronaći različitim multidisciplinarnim i predmetnim repozitorijima. U Hrvatskoj se istraživački podaci iz različitih područja znanosti mogu pronaći u digitalnim akademskim repozitorijima okupljenima na nacionalnoj infrastrukturi Dabar, a istraživački podaci iz društvenih znanosti mogu se pronaći u Hrvatskom arhivu podataka za društvene znanosti (CROSSDA).

Istraživački podaci hrvatskih i svjetskih znanstvenika mogu se pronaći i u repozitoriju Zenodo kao i u brojnim drugim repozitorijima čiji popis možete pronaći putem tražilice re3data.