Поради учнівству

Рекомендаціїї психолога для учнів:  Як удосконалити свою увагу

1. Якщо ти неуважний, це означає, що твоя увага спрямована на щось інше. Визнач її об’єкт. Подолай суперника. Спрямуй силу уваги, куди слід.

2. Увага є і умовою, і результатом твоєї діяльності.

3. Якщо ти уважний – засвоїш матеріал, є концентрація уваги потребує твоїх свідомих дій.

4. Готуй все необхідне до початку уроку. Твоя організованість сконцентрує твою увагу.

5. Ти повинен ставити своїй увазі чіткі завдання: на що саме вона має бути спрямована.

6. Оскільки при втомі керування увагою погіршується, для її відновлення потрібно вчасно відпочивати, займатися автотренінгом, використовувати спеціальні вправи.

7. Використовуй здатність незвично привертати увагу. Уявляй звичайне як не звичай , наприклад, ти інопланетянин і сидиш на уроці землян.

8. Під час виконання завдання час від часу запитуй себе: «Про що я думаю?».

9. Якщо ти виявив, що твоя увага розсіюється, достатньо буває одного цього запитання. Якщо не допомогло – зміні положення тіла, або почитай вголос, підсилюючи чи зменшуючи силу звуку.

10.Зосередженню уваги допоможуть і прості запитання, які ти можеш ставити собі час від часу: «На яке запитання щойно відповідав однокласник?», «Яке запитання щойно поставив учитель?».

11.Якщо ти не зміг зосередитися на виконанні завдання – просто повтори його, можна вголос.

12.Структуруй матеріал конспекту, підручника (створюй таблиці, схеми тощо). Тоді обсяг уваги збільшується.

13.Намагайся набути максимальну кількість навчальних навичок, вони здійснюються без участі уваги. Вона потрібна тобі для нового, цікавого, важливого.

14.Перевіряйте з сусідом по парті роботи один одного, це сприяє розвитку уваги.

15.Щоб привернути свою увагу до матеріалу уроку, знаходь те, чим він пов'язаний з твоїм досвідом, інтересами.

16.Більше працюй з підручниками, оскільки це тренує увагу.

17.Не поспішай при зміні видів роботи. Зважай на те, що внаслідок неповного, незавершеного переключення уваги можуть виникати помилки.

18.Не намагайся робити багато справ одночасно, бо частий перехід від однієї діяльності до іншої зменшує увагу.

19.Враховуй, що ступень і обсяг уваги пов’язані зворотною залежністю – збільшення обсягу елементів, що сприймається, викликає зменшення уваги і навпаки. Тому важливий матеріал повторюй окремо.

20.Вигадай свій власний жест , можливо допоможе, по коліну плеснути, смикнути себе за вухо…. Коли твоя увага зменшується цей рух м’язів допоможе тобі відновити її концентрацію.

21.Знаходь чинники, які сприяють підсиленню твоєї уваги ,легка музика при читанні, відповідне освітлення тощо.

22.Враховуй вплив природних чинників: в дощовий день концентрація уваги зменшується, а отже тобі потрібно приділити більше часу на повторення для виконання завдань.


Як готувати домашні завдання: Рекомендації  психолога учням

 

1. Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.

2. Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.

3. Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.

4. Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.

5. Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначити, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.

6. Між уроками роби перерви.

7. Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.

8. Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацюй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів. Ключові слова - найважливіші в кожному абзаці.

9. Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, рівномірно розподіляючи навантаження.

10. Готуючись до усних уроків, використовуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам'ятати матеріал.

11. Складай план усної відповіді.

12. Перевіряй себе.



Рекомендації учням підліткового віку для ефективної міжособистісної взаємодії  під час  дистанційного навчання

• Режим дня під час дистанційного навчання  має приблизно співпадати з режимом у повсякденному житті .

• Розпишіть свій час протягом дня, об’єднавши різні сфери: відпочинок, навчання, пізнання нового, фізичні заняття, час для особистої гігієни, спілкування з друзями по відео зв’язку, читання літературних джерел тощо.

• Виокремлюйте для себе на певний час у добі особистісні кордони, знаходячись постійно поруч з рідними вдома.

• Спілкуйтесь з батьками на теми, які цікаві й важливі для вас.

• Зрозумійте важливість поступового виконання навчальних завдань, без відкладання «на потім», адже потім накопичується психофізіологічне напруження, що може призводити до нервових зривів.

• Постійне знаходження в замкненому просторі з близькими людьми передбачає спільну взаємодію. Тому важливо чути й вміти допомагати один одному спокійно.

• Важливо зрозуміти власну відповідальність під час дистанційного навчання, це час відповідальності кожного та  спокійно займатись під час занять , а у свій вільний , від навчання можна вільно гуляти , хоча і в умовах обмеженого простору .

• Якщо відчувається внутрішня напруга або роздратування важливо фізично пострибати, побігати, поприсідати, а також можна малювати або писати про свої почуття й стан на аркуші паперу, потім порвати його та викинути у смітник, або відкласти подалі на деякий час, можливо пізніше захочете щось домалювати.

• Говоріть з батьками про свої почуття, відчуття, думки. Висловлювання «Я-посиланням», замість «Ти» унеможливлює звинувачення один одним і допомагає бути почутим в своїй родині.

• Намагайтеся бути ближче до своїх рідних. Під час дистанційного навчання кожен може стати більш об’єднаним спільними заняттями чи інтересами зі своїми рідними. Спробуйте почути батьків краще зрозуміти  їх , бути уважними до їхніх прохань, потреб та побажань.

• Продумайте, які спільні ігри, спільні дії можна зробити всією сім’єю (настільні ігри, волейбол паперовим м’ячем, кидання подушками, спільне малювання без слів на одному аркуші і т.д.).

• Контролюйте час, проведений перед монітором комп’ютеру, планшету телефону. Пам’ятайте, відповідальність за ваше здоров’я на вас. Ставте будильник через годину нагадати про час відпочинку.

• Пам’ятайте, що цей час можна використати с позитивом для себе і своєї родини. Для багатьох це новий досвід та буде  корисний для кожної особистості.

• Головне добре дбайте про своє здоров»я , та памятайте , у здоровому тілі - здоровий дух!

Рекомендації психолога учням під час дистанційного навчання

1.Дотримуйтесь графіку

Під час дистанційного навчання важливо підтримувати звичайний розпорядок дня. Корисно буде написати на аркуші паперу або на стікерах докладний розпорядок дня і розмістити його так, щоб ви постійно його бачили. Важливо, щоб у вас були чіткі очікування щодо того, що буде відбуватися упродовж дня – коли буде час для навчання, а коли – для читання й відпочинку. 

2.Підтримуйте контакт з друзями та близькими.

Дуже важливо підтримувати контакт з друзями – це додасть натхнення, бодьрого настрою та знизить рівень стресу. Також спілкуйтеся з близькими і родичами, приділяйте їм якомога більше часу. Для активного  спілкування ви також можете використовувати Viber або інші відеочати, месенджери чи соцмережі.

3.Пригадайте про улюблені заняття та хобі.

Для різноманітності можете відвідувати  студію танців  або спортивні заняття.

Для організаціїї цікавого дозвілля запропонуйте друзям чи  батькам разом з вами відвідати виставку творчих робіт, або влаштувати веселий перегляд фільмів чи тематичну, костюмовану вечірку. Прогулянки  на свіжому повітрі, влаштуйте танцювальну вечірку або сімейні традиціїї спільна вечеря вдома. Все, що вам потрібно, – мати гарний настрій , знайти улюблену музику та гарно провести час.Такий відпочинок надасть додаткових сил для навчання.

4.Під час дистанційного навчання використовуйте електронні пристрої дозовано , розсудливо та з уважністтю

До негативного впливу сучасних ґаджетів не відноситься випромінювання, але при неправильному дозуванні  екранного часу і неадекватному його розподілі, їх використання може негативно впливати на нервову систему, зір. Отже, треба знати і дотримуватися певних правил використання цифрових ґаджетів, розроблених медичними працівниками та науковцями,відповідно до вашого віку,розкладу навчальних предметів та навантажені при вивченні нового матеріалу чи опрацювання додаткової літератури.

5.Беріть участь у домашніх справах

Домашні обов'язки потрібні для того, щоб здобути практичні навички, які будуть корисні у дорослому житті. Розвиток цих життєвих умінь додасть впевненості в майбутньому.

 6.Читайте книги       

Читання врівноважує, гармонізує , розвиває память ,увагу , уяву ,збагачує фантазію, тренує мислення та  покращує емоційний стан людини . Доведено, що лише шість хвилин читання знижує рівень стресу на 65%. Цікавий сюжет художнього твору рятує від нудьги відволікає від проблем та заспокоює нервову систему.

 

Поради для батьків  на дистанційному навчанні

Сьогодні діти, так само, як і дорослі, перебувають у напрузі, вони відчувають загальну тривогу від невизначеності, стану батьків, змін звичайного режиму та обмежень.

Діти під час дистанційного навчання і перебування в домашніх умовах потребують батьківської підтримки, вони очікують від батьків психологічної допомоги.

Ідеально, якщо батьки намагаються бути в контакті зі станом дитини та її почуттями, чесно говорять про свої тривоги та відчуття.

Під час дистанційного навчання необхідно звернути увагу на простих речей: спокійних прогулянок, зміни місць перебування та відвідування своїх друзів та близьких людей.

Слід навчитися таким важливим речам, які слід зробити пріоритетними під час дистанційного навчання:

✔ вміти зрозуміти і пробачити іншого члена сім’ї;

✔ поважати вибір вашої дитини;

✔ визнавати свою провину, якщо ви не праві;

✔ не розвивати конфлікт, бо кожна сварка віддаляє людей один від одного;

✔ не ображати дитину чи іншого члена сім’ї;

✔ взаємодопомога членам сім’ї.

Гарною ідеєю, від однотипних днів буде започаткування чогось одного, нового кожного тижня, наприклад: тиждень книг, тиждень обіймів, тиждень добрих слів. Все це допоможе розвитку та позитивно вплине на психологічний клімат сім’ї. 

Окремо, слід відмітити „тиждень без образ” та „тиждень без критики”. Звісно, що це ідеальний стан людини та сім’ї, коли в ній не ображаються, а постійно підтримують один одного, але в багато сімей лише вчиться такому вмінню та стану. Тому, впроваджуючи, „тиждень без образ” потрібно ще на вихідних перед початком такого тижня, домовитися, що ніхто ні на кого не ображається, тобто будь-яка звична реакція на образливий чинник відразу погашається, не дозволяючи обіді заполонити мозок, а по закінченню тижня обговорити, що було не приємним для кожного члена сім’ї. 

Обов’язковим, під час нових реалій життя буде визначення графіку життя сім’ї та дисципліна дотримання його розпорядку. Слід не забувати про час „для себе”, оскільки кожен, не залежно від ролі, яку виконує в сім’ї людина, чи то мама чи 5-річна дитина, кожен індивід потребує простору хоч маленького та певного часу, щоб побути на самоті.

Як для дітей так і для дорослих важливо також пам»ятати про свої потреби і встановити правила спілкування в родині, визначити певний графік на активну діяльність та час для переключення на відпочинок і також  під час дистанційного навчання  знаходити час для себе і своїх захоплень. Поміркувати чи може взятись писати щоденник. Ведення останнього буде вкрай доречним для роботи над собою, як розвантаження чи самоаналізу,як пройшов день,чи був він продуктивний,що встигли зробити,амнад чим ще слід попрацювати, адже дія паперу та ручки позитивно впливає на психологічно-емоційний стан людини. 

Також не забувайте мотивувати себе під час дистанційного навчання та гарною ідеєю буде, коли дитина буде бачити, що ви постійно працюєте також над вдосконаленням себе, покращенням своїх рис характеру, самооцінкою,наприклад:

✔ визначте та поставте перед собою короткострокову ціль, розкажіть про неї дитині та визначте строки її реалізації. Добре, буде якщо дитина поставить перед собою свою ціль на цей же термін;

✔ напишіть пост у соцмережах про свою ціль. Дитина повинна бачити й розуміти, що батьки серйозно та наполегливо підходять до своїх бажань;

✔ долучіться до онлайн – челенджу, якщо для вас групова підтримка є важливою та приєднайте до нього свої дітей, якщо це доречно зробити, виходячи з їх інтересів.

Під час дистанційного навчання ви маєте нагоду  переглянути свої цілі ,розставити приоритети та визначити головні цінності у житті,  переключитись на інший вид діяльності, спробувати дізнатись щось цікаве та  нове для себе, а можете „перезавантажитись.”, і  відведений на це час перетворити на джерело більшої близькості у спілкуванні з іншими людьми.

Близькість – це коли ми приділяємо увагу своїм рідним та по-іншому дивимося, відмічаючи зміни, які відбуваються, адже вони ростуть та по своєму бачать ситуацію.

Для тих, хто хоче прагне до взаємопорозуміння між членами сім»ї, хоче побудувати більш комфортні відносити зі своїми дітьми та, загалом, у сім’ї це плідний час для роботи. 

Будьте розважливі та відмічайте 5 речей, які порадували вас кожного дня та навчіть цьому мистецтву вдячності та теплому спілкуванню вашу дитину та інших членів сім'ї.

Головне дбайте про свій сокій,затишок в родині, турбуйтесь про своє здоров»я та створюйте необхідні умови  власного благополуччя!