Виховна робота

Звіт за I семестр заступника директора з виховної роботи Леміжанської О.І..pdf

Російський напад на Україну створив безпосередню загрозу життю 7,5 млн. українських дітей. Внутрішнє і зовнішнє переміщення торкнулося кожних двох дітей із трьох.

Війна впливає на психічне здоров'я кожного. Одним із головних завдань закладу освіти є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу.

Відповідно до Закону України “Про освіту”, Концепції Нової української школи - виховання є неодмінною складовою освітнього процесу, охоплює усі сфери шкільного життя і має ґрунтуватися на цінностях. Нині, як ніколи потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму, як почуття і як базової якості особистості. При цьому потрібно враховувати, що Україна має давню і величну культуру та історію, досвід державницького життя, які виступають потужним джерелом і міцним підґрунтям виховання дітей і молоді.

Формування ціннісних орієнтирів у дітей та молоді повинно здійснюватися на прикладах героїчної боротьби українського народу за самовизначення. Разом із тим виховання повинно формувати ідеї культурного імперіалізму, тобто способу споглядання світу лише очима власної культури.

Наказом МОН України від 06.06.2022 р. №527 затверджено Заходи щодо реалізації Концепції національно - патріотичного виховання в системі освіти України до 2025 року.

Серед основних складових національно - патріотичного виховання в Концепції виокремлені: громадянсько - патріотичне, духовно - моральне, військово - патріотичне та екологічне виховання.

Виховна робота здійснювалась за такими напрямками:

1.   Ціннісне ставлення до себе.

2.   Ціннісне ставлення до сім'ї, родини, людей.

3.   Ціннісне ставлення до праці.

4.   Ціннісне ставлення до природи.

5.   Ціннісне ставлення до мистецтва.

6.   Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.

З метою формування в учнів ціннісного ставлення до себе: фізичного розвитку особистості, вміння цінувати себе, як унікальну й неповторну особистість, вміння уникати негативного впливу шкідливих звичок, визначати свій соціальний статус у соціальній групі, уникати конфліктних ситуацій та конструктивно впливати на них, коректувати та регулювати власну поведінку протягом І – семестру 2022-2023 навчального року проведено превентивну роботу з профілактики шкідливих звичок, запобігання наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління а саме:

      зустрічі з лікарем - наркологом для учнів 7 - 11 класів;

      проведення виховних годин із запобігання ГРВІ;

      єдина виховна година з безпеки життєдіяльності та правил дорожнього руху провели класоводи та класні керівники;

      проведення тижня безпеки дорожнього руху “Увага! Діти на дорозі”;

      співробітниця Ювенальної провінції з Кам'янця - Подільського провела лекцію профілактичного характеру для учнів 10 - 11 класів “Правила та обов'язки дітей”

З метою формування в учнів ціннісного ставлення до людей, сім'ї, родини протягом І семестру 2022-2023 навчального року було проведено комплекс заходів:

      проведення виховної години для учнів 8 класів щодо булінгу. Провела практичний психолог Сутковецька Т.Д.;

      все шкільні заходи до Дня людей похилого віку;

      шкільним психологом було проведено Акцію “16 днів проти насильства”;

      години спілкування до Міжнародного дня інвалідів;

      міжнародний день толерантності. Виховний захід провела для учнів 5 класу - Сутковецька Т.Д.

З метою формування ціннісного ставлення до праці, поняття та уявлення про важливість праці в житті людини, уявлення про типи професій, вміння й навички самообслуговуючої праці, поваги до людини праці, почуття відповідальності, вимогливості до себе, дисциплінованості, старанності, наполегливості, потреби до праці та поняття професійного самовизначення: кожен клас несе відповідальність за кабінет та за окрему частину подвір’я, де слідкує за чистотою та естетичністю.

      Виховний захід для учнів 3 класів до Дня рятівників України провела класовод Пасічник І.В.

      виховна бесід про права та обовязки дітей організувала Третяк З.О. для учнів 4 класу.

З метою формування ціннісного ставлення до природи: поняття єдності з природою, відповідальності за стан її збереження, залучення школярів до громадської діяльності, спрямованої на захист оточуючого середовища, знань про сучасні проблеми екології, розуміння кожним учнем найголовнішої проблеми людства – проблеми виживання, яке стосується не тільки людей, а й кожної істоти на Землі протягом І семестру 2022-2023 навчальному році було проведено ряд бесід «Чиста Україна – чиста Земля»:

      пройшла акція з висадження квітів від благодійного фонду “Flowers for school”;

      знайомство учнів молодших класів з тваринами, відвідуння вистави з тваринами.

З метою формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави проведено такі заходи:

      свято Першого дзвоника «Особливе свято навіки»;

      виховні години до Всесвітнього Дня миру “Хай буде мир на всій землі”. Виховний захід провела класовод 1 класу - Леміжанська О.І.

      виховний захід до Дня партизанської слави для учнів 11 класу провела вчитель Черватюк Г.В.;

      День пам'яті трагедії Бабиного Яру - вчитель історії Леміжанська О.І.;

      День Українського козацтва, виховні години “Ми нащадки славних козаків”. Проведення класоводами та класними керівниками закладу “Уроку звитяги”;

      проведення квесту до тижня права “Кращий правознавець школи”;

      виховний захід для учнів 10 класів до День пам'яті жертв Голодомору провели учні молодших класів та Бабюх Ю.А. для учнів 10 класів;

      шкільні заходи до Дня Збройних сил України;

      виховний захід до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми - 10 класи - Фурман В.С. та Бабюх Ю.А.;

      виховний захід для учнів 11 класу провела Биндю Н.М. до дня української писемності та мови;

      зустріч з Героєм України, та випускником закладу, якого звільнили з російського полону, учасником українсько - російської війни Падителем В.;

      участь учнів ліцею у всеукраїнському онлайн - флешмобі “Мій святий Миколай носить форму ЗСУ”

Всі вищезазначені заходи формують почуття патріотизму, виховують свідомість, повагу до Конституції і законів України, соціальну активність та відповідальність за доручені державні та громадські справи, формують прагнення до оволодіння військовими знаннями, відповідним рівнем фізичної підготовки та витривалості.

З метою формування ціннісного ставлення до культури і мистецтва вмінь відчувати та розуміти художні образи, розвивати художньо-естетичний смак, культуру мислення та поведінки, навички виконувати творчі завдання, потребу в спілкуванні з мистецтвом як основи естетичного виховання і художнього сприйняття дійсності проведено такі заходи:

      організовано святкове привітання до Дня Вчителя;

      проведено майстер-клас з виготовлення новорічних прикрас вчителем трудового навчання Макогон А.Ю.;

      створено шкільний Ютуб канал;

      запуск шкільного Telegram каналу;

      запис учнівських новин “Коломбо ТВ”. Випуск номерів 1 раз в місяць (видали 4 випуски за 1 семестр);

      проведення свята для учнів до Дня Св. Миколая;

      робота учнівського читацького клубу;

      відбулась зустріч з письменниками рідного краю;

      виховний захід для учнів 7 класів “Міжнародний день чаю” провела Боярська К.П.;

      записи учнівських відеороликів з нагоди Дня міста Дунаївці;

      відвідування вистави Волинського лялькового театру учнями молодших класів та інше.

У зв’язку з воєнними діями та оголошеним військовим станом у країні питання контролю за дітьми стало особливо гостро. Тому адміністрація закладу тримає на постійному контролі кожного учасника освітнього процесу. Класними керівниками та класоводами налагоджений тісний контакт з кожною сім’єю. Проводиться щоденний моніторинг відсутності учнів на навчанні. Кожного ранку на 1 уроці проводиться облік відвідування учнів закладу.

У перший день занять, а також наприкінці кожної чверті, в усіх класах проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності учнів, ПДР та правил поведінки в громадських місцях. Крім того протягом І семестру 2022-2023 навчального року класними керівниками були проведені профілактичні бесіди про безпечне використання природного газу у побуті, про заборону використання відкритого вогню, петард та вибухонебезпечних предметів під час проведення новорічних і різдвяних свят; про збереження життя і здоров’я дітей, додержання вимог протипожежної безпеки та правил безпечної поведінки; профілактики гострих кишкових та вірусних респіраторних


інфекцій, правила поведінки під час військового стану, правила поведінки під час ядерної, хімічної зброї тощо.

Поряд із традиційними формами роботи виховання значне місце посідає Учнівська Рада, як форма учнівського самоврядування. Поле дії учнівського самоврядування – забезпечення порядку, організація чергування в школі, класних кімнатах, дозвілля на перервах, контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог, підготовка та проведення конкурсів, свят. У вересні були проведені вибори нового складу.

Спортивно-масова робота в ліцеї невід’ємно пов’язана з організацією та проведенням спортивно-масових заходів:

      тиждень спорту, а саме: змагання з міні футболу, перетягування канату, веселі старти, масовий флешмоб на подвір'ї школи;

      проведення олімпійських уроків в 5 класах;

      зустріч з параолімпійцем Трушевим Віталієм, організував Мазур Я.В. для учнів 8 - 9 класів.

Питання ефективної взаємодії між учителем та батьками ніколи не втрачало свої актуальності. А особливо нині, коли авторитарна модель співпраці не лише морально застаріла, а й приховує чимало загроз, яким не місце в ХХІ столітті. Педагоги ліцею розпочали проект - подкастинг. Він покликаний допомогти у взаємовідносинах сім'ї і школи, вчителів, батьків і дітей. Вчителі закладу пропонують спільно знайомитися з культурною спадщиною України. З метою кращої взаємодії між школою та батьками започатковано онлайн - зустрічі “Кава з директором”. Батьки мали змогу задати питання, які їх цікавлять та отримати останню інформацію по роботі закладу.

Згідно з планом роботи закладу пройшли два засідання кафедри класних керівників та вихователів:

І засідання кафедри – “Колаборація класоводів і класних керівників”.

ІІ засідання кафедри – «Корпоративна культура. Подолання психологічних бар'єрів у інноваційній діяльності педагога”.

В ліцеї протягом І семестру 2022-2023 навчального року проводилися батьківські збори по класах.

Добро і милосердя – це два крила, на яких тримається людство. Волонтерство для школярів є невичерпним джерелом набуття громадянської освіти, можливістю вчитися та сприяти розвитку солідарності в країні, можливістю реалізувати себе у служінні суспільству. Учні та вчителі закладу активно допомагають - виготовляють свічки, передають речі дітям на схід та донатять на потреби ЗСУ.

Психологічний стан та психічне здоров’я під час військових дій є вкрай важливим. Представники «MEDAIR», міжнародної громадської організації, провели в нашому закладі чудове тренінгове заняття «Перша психологічна допомога в стані війни».

Підсумовуючи, слід зазначити, що всі вихованці ліцею протягом І семестру 2022-2023 навчального року були задіяні у виховному процесі. Актуальним напрямом виховної роботи залишиться формування в учнів навичок здорового способу життя, підвищення рівня інформованості з питань патріотичного, військового та екологічного виховання.