A témanapok menete


1. nap

A csoportok forrásokat és feladatokat kapnak egy Google dokumentumban. Ezek kijelölik a kutatási irányokat: a kérdésekre minél precízebb válaszokat kell adni a források és a feladatok segítségével, illetve lehet, hogy további önálló kutatás is szükséges még a megválaszolásukhoz. A kérdésekre a válaszok kerüljenek be a dokumentumba.

A kérdésekből látszik, hogy minden csoportnak a téma reformkori vonatkozásait is körül kell járnia, illetve annak mai változatát is ismernie kell. Fontos lenne, hogy ha a csoporttagok fel is osztják egymás közt a munkát, mindeki ismerje meg az egész csoportét, ne legyen senki tájékozatlan egyetlen kérdésben sem.

A forrásokból kiemelt és megértett információkat valamilyen grafikus formába kell rendezni - infografikába vagy tablóba - oly módon, hogy érthető, szemléletes, jól befogadható legyen. A megszerzett tudást és az azt illusztráló grafikát a nap végén be kell mutatni. A bemutatásra készen kellene állni kb. 12 órától - így tudunk majd időben végezni.

Ugyancsak a bemutatás idejére készüljön el egy különálló dokumentumban 8 kvízkérdés az egyes csoportok témájához kapcsolódóan. Ezeknek a kérdéseknek egy részét a 3. napi szabadulós játékban mindenkinek meg kell majd válaszolnia. A kérdések lehetnek feleletválasztósak, de ne legyenek túl könnyűek, mert akkor ki kell javítanom, s akkor már semmilyen előnyük nem lesz abból, hogy ismerik a kérdések egyikét-másikát. Ugyanakkor minden kérdést lehessen megválaszolni a bemutatóra figyelve, ill. a kirakott tablók és infografikák tanulmányozásával: így reményeim szerint reális és informatív lesz a játék.

Javaslom a következő időbeosztást:

  • 8-10 óráig információszerzés, olvasás, kutatás
  • 10-11 óráig közös megbeszélés, a grafikus ábra közös megtervezése
  • 11-12-ig valakik rajzolnak-terveznek, valakik tesztkérdéseket írnak, ellenőriznek, bemutatóra készülnek.

A bemutatók 12 és 13h30 között zajlanak. Egy bemutatóra 10-12 perc jut, a bemutatást végezhetik közösen is. Minden csoport meghallgatja a többi csoportot, ha csúszás van, akkor is.

2. nap

Ezen a napon megismerkedünk néhány reformkori szónoklattal, megfigyeljük a sajátosságaikat. Látni fogjuk, hogy a nyelvi megformálás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a közönséget vagy akár vitapartnerünket meg tudjuk győzni.

Minden csoport kap egy feladatot: egy a témájához kapcsolódó állítást kell megvédenie. Ezt a következő módon tegyék:

  • írjanak egy szónoki beszédet
  • válasszanak hozzá irodalmi alkotást, amit vagy belefűznek a beszédbe idézetként, vagy a beszéd előtt külön előadják
  • tervezzék meg a beszédet követő nyilvános vitát, azaz készüljenek föl álláspontjuk megvédésére, a lehetséges ellenérvekre, ismételjék át a tegnap tanultakat.
  • a szónoklatot (és a verset) fel kell olvasni, majd megtartjuk a vitát.

A viták a csoportok témáinak mai vonatkozásait helyezi majd előtérbe, itt tehát már nem a reformkori problémák kerülnek elő. Ugyanakkor a történelmi ismereteket felhasználva kellene vitázni, illetve célszerű egy érett vitához méltó - akár reformkorias - szókincset alkalmazni.

Összesen 4 vitára fog sor kerülni a 8 csoport között. A csoportok egymás közti vitája után mindig bekapcsolódhat a közönség is. A 2. napon valószínűleg 2, max. 3 vitára kerülhet sor.

3. nap

Mivel a 2. napba nem fog mind a 4 vita beleférni, a 3. napot 1 vagy 2 vitával kezdjük.

A vita után a csoportok nekilátnak a szabadulós játéknak, amiben pluszpontokat szerezhetnek.

A szünetre való kiszabadulás feltétele az alábbi feladatsor teljesítése:

  • először egy Quizizz tesztet,
  • majd egy Gimkit játékot kell végigjátszani.
  • Utána aláírásgyűjtés következik tetszőleges céllal - időkeret: 25 perc.
  • Ezután három LearnigApps-feladat következik. Mindegyik kiad egy linket, de csak tökéletes megoldás esetén. A linkek mutatják a további útvonalat.
  • A negyedik link egy Google űrlap. Itt az utolsó kérdés után egy rejtvény jelenik meg.
  • A rejtvény megfejtésével kinylik az utolsó feladatot rejtő ajtó...