Kutak za roditelje

  • INDIVIDUALNI RAZGOVORI S RODITELJIMA KAD JE NASTAVA U PRIJEPODNEVNOM TURNUSU ODRŽAVAT ĆE SE UTORKOM 4. sat (od 10:40 - 11:25).


  • KAD JE NASTAVA U POSLIJEPODNEVNOM TURNUSU INDIVIDUALNI RAZGOVORI S RODITELJIMA ODRŽAVAT ĆE SE SRIJEDOM NAKON NASTAVE (od 16:40 - 17:25)

U slučaju potrebe, možemo se čuti i van ovih termina, po dogovoru!

učiteljica Tajana

ZA LAKE ŠKOLSKE KORAKE

OSMOGODIŠNJACI

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Tjelesne promjene

Dolazi razdoblje kada dijete više ne raste toliko brzo. Naslage masti nestaju, noge u usporedbi s ostatkom tijela izgledaju duge. Dječacima se šire ramena, a djevojčicama bokovi. Osmijeh »s rupama« ispunjavaju novi, stalni zubi.

Još ne možemo govoriti o utjecaju spolnih hormona pri osmogodišnjaku. Oni dolaze do izražaja s prvim pubertetskim hormonskim promjenama. Te promjene utječu na djetetove misli i emocije te odnos prema vlastitoj spolnosti. Ako ste kao roditelji fleksibilni i otvoreni te znate na odgovarajući način s riječima ili bez, reagirati na djetetova pitanja o spolnosti, dijete ima veće mogućnosti da će na primjeran način prihvatiti svoju spolnost i spolnu ulogu kao nešto prirodno i sastavni dio osobnosti.

Prekretnice u emocionalnom razvoju

S osam godina dijete sve manje ljutnju izražava agresivnim ponašanjem što je posljedica sposobnosti sudjelovanja, komuniciranja, empatije te opadanja egocentrizma. Dijete sve više kontrolira svoje emocionalne reakcije te sve manje reagira socijalno neprihvatljivim emocionalnim odazivom. Svoje želje pokušava realizirati pregovaranjem, a ne s izljevom bijesa.

Spoznajni razvoj

Djeca do otprilike osme godine starosti uređuju predmete prema jednoj karakteristici, tj. prema boji, veličini, obliku, vrsti. Osmogodišnjaci su sposobni predmete razvrstavati i po više karakteristika predmeta – multipla klasifikacija. Osim uređivanja predmeta prema više različitim karakteristikama sposobni su i za razvrstavanje. Između sedme i osme godine djeca razviju još jednu vještinu: logičnu sposobnost mjerenja. Osmogodišnjak razumije da može dužinu nekog predmeta izmjeriti i s kraćim ili dužim predmetom.

Likovno izražavanje

Djetetovo izražavanje u tom razdoblju je još uvijek prije svega pripovjedno, ali sve više promatra i detalje, bolje razlikuje, raspoređuje i objašnjava. Pri slikanju počinje miješati različite boje međusobno i širi tehniku izražavanja. Istražuje nova gradiva, nove alate i otkrije da može stare uratke dopuniti i popraviti. S različitim uzorcima opisuje različite materije i karakteristike naslikanih predmeta.

Razvoj djeteta: Odnos prema vršnjacima

Vršnjaci postaju sve važniji...

Teško je reći igra li se osmogodišnjak radije s igračkama ili druži s prijateljima, to ovisi o djetetu. Neka djeca te dobi još uvijek vole zaigrati se autićima, djevojčice još vole igre s bebama. Sve to nije ništa čudno u razvoju djeteta. To ovisi o temperamentu djeteta, dinamici odnosa u obitelji, ima li dijete dovoljno pažnje i sl. Ako dijete ima dovoljno pažnje, radije će se posvetiti obiteljskim aktivnostima, u suprotnom veća je vjerojatnost da će se povući u maštoviti svijet igračaka, računala, televizije i sl...

Vršnjaci postaju djetetu sve važniji i sve više slobodnog vremena želi provoditi s njima. Spojite ugodno s korisnim. Umjesto sjedenja kod kuće ispred kompjuterskih igrica skupite grupu vršnjaka te ih naučite igre koje ste vi igrali u mladim godinama. Sjećate li se igre graničara?

Što misle drugi?

Između osme i dvanaeste godine dijete sve više brine mišljenje drugih: svoje poglede na svijet počinje shvaćati kroz razumijevanje drugih, a sliku o samom sebi pokuša dobiti i kroz pogled drugog. Djetetu odjednom nije više svejedno što drugi misle o njemu. Ovdje leži osnova za prijateljstva, za odnos na bazi »dati-primiti» , što znači da dijete vidi čovjeka kao nekoga tko pomaže drugome čovjeku i povjerenje postaje sve važnije. Kod tog stupnja refleksije o samom sebi još uvijek je u središtu dijete samo, ali važno mu je unutarnje iskustvo (dati-primiti). Znači prijatelji su oni u koje ima povjerenje.

Razvoj djeteta: Prehrana

Osigurajte svojoj djeci u prehrani dovoljno masti jer su one ključne za normalan rast i razvoj. Danas se naime mnogo roditelja boji pretilosti, zbog toga djeci ograničuju masti u prehrani. Neka istraživanja pokazala su da bi masti u razvoju djece morale iznositi čak više od jedne trećine svih kalorija. Ali oprezno! To nisu zasićene masti prženog krumpirića, kolača ili masnog mesa. Masti trebaju biti kvalitetne i zdrave; to su riblje masti ,masti iz oraščića (lješnjaci, bademi, bućine sjemenke, orasi,...). Trebate znati da je i puno vitamina (na primjer vitamin A) koje tijelo treba topiva jedino u mastima, znači da ih tijelo apsorbira jedino u kombinaciji s mastima.

Jedan jelovnik za svu obitelj

Mi roditelji smo odgovorni što, kada , kako i koju hranu ćemo ponuditi djetetu na tanjuru. Djeca najviše vole škrobne namirnice (krumpir, riža, tjestenina ili kruh), a manje meso i povrće. Nemojte dijete siliti hranom koju ne voli, ali mu pri pripremi jelovnika nemojte popuštati u svemu. Jelovnik neka bude za cijelu obitelj isti.

Djetetu često ponudite raznolike nove namirnice i pritom ga potičite Često su izbirljiva djeca ona koja su imala premalo mogućnosti za kušanje različitih jela ili su ih roditelji silili hranom. Pružajte djetetu priliku za učenje. Ne trebate brinuti ako dijete ostavi hranu na tanjuru. Dijete neka prestane jesti kada je sito i neka jede kada je gladno. Hrana djetetu nudi zadovoljstvo, ugodan osjećaj i sigurnost, ali isto tako je nužna i za njegov rast i razvoj. Obiteljski obroci bez svađe i lošeg raspoloženja su rituali koji djetetu puno znače ,isto tako su odlična prilika za učenje zdravih navika hranjenja.

Razvoj djeteta: Zdravlje i njega

Bolovi rasta

U ranoj školskoj dobi često se pojavljuju takozvani bolovi rasta. Razlog za njih je još nepoznat, pretpostavlja se da su izvor bolova pokosnica, koštane šupljine, mišići i ligamenti. Pojavljuju se kada je dijete u fazi najvećeg rasta, pogotovo kod živahne i nemirne djece. Dijete osjeća (jake) tupe bolove u potkoljenici i listovima .Navečer kada dijete pokuša zaspati ili čak tijekom spavanja. uzdužnim pokretima od dolje prema gore masirajte mu noge ili mu stavljate hladne obloge koje će pospješiti prokrvavljenost i s tim ublažiti bol.

Hunjavica

Prehlada je najčešća od svih oboljenja. Predškolska djeca se razbole i do 12 puta godišnje, mlađi školarci su već nešto otporniji na viruse i razbole se do 6 puta godišnje. Simptomi su: peckanje grla, kihanje, sekret iz nosa koji je prvo voden i čist, a kasnije sluzav i žuto-zelen.

Dijete naviknite na korištenje papirnatih maramica za jednokratnu upotrebu,. Zbog čestog brisanja ,kožu ispod nosa mažite nevenovom masti ili mažuranovim maslacem.

Recept za mažuranov maslac:

100 g maslaca otopite i skinite s vrha pjenu. Dodajte svježe obrani mažuran (najbolji je u rujnu, malo prije cvjetanja). i dobiveni maslac miješajte u vodenoj kupki pola sata. Nakon toga mažuranov maslac ocijedite kroz tanku gazu i dodajte nekoliko kapi mažuranovog ulja koje možete nabaviti u ljekarni. Time napunite bočicu i taj domaći pripravak možete pohraniti u hladnjaku do jedne godine. Dnevno ga tri do pet puta namažite ispod nosa.

Njega bolesnog djeteta

Kada se dijete razboli, većina roditelja pati zajedno s djetetom. Još gore je ako djetetu treba hospitalizacija. Slušajte savjet liječnika i ne tražite mogućnosti kako izbjeći hospitalizaciju. Trebate znati da vam je ne bi savjetovao bez dobrog razloga.

Na dječjim odjelima posjete roditelja tijekom dana nisu ograničene. Navečer se potrebno rastati od djeteta jer u većini bolnica nema dovoljno mjesta da bi roditelji ostali uz dijete. Ako ta mogućnost postoji, uz doplatu možete dobiti ležaj i hranu u djetetovoj sobi ili u posebnoj sobi koja je namijenjena roditeljima. Obično više problema s djetetovim boravkom u bolnici imaju roditelji nego sama djeca. U prisutnosti djeteta trebate se ponašati mirno, jer će vaše dijete biti još tužnije ako vidi da su roditelji zabrinuti ili da mama plače. Trebate znati da se djeca u većini lako prilagođavaju i u bolnici često upoznaju nove prijatelje. Većina dječjih odjela ima igraonicu i zaposlenu odgojiteljicu. Čim je djetetovo zdravlje malo bolje liječnik dijete otpusti kući. Obično je nakon liječenja u bolnici potrebna njega i kod kuće. Na kraju vas moramo još upozoriti da za vrijeme djetetovog boravka u bolnici ne možete koristiti bolovanje zbog njege djeteta.

Zdravi zubi, lijep osmijeh

U školskom razdoblju djeca imaju pravo na preventivni stomatološki pregled u svakom razredu osnovne škole, u prvom te završnom razredu srednje škole (sistematski pregledi). To je zbog nedostatka stručnog kadra teško izvodljivo, zbog toga su pregledi obično svaku drugu godinu. Preventivni program uključuje praktično učenje o higijeni usne šupljine i savjetovanje kako s pravilnom higijenom i prehranom održavati zdravlje zubi, zubnih tkiva i skladan razvoj čeljusti.

Više nego količina šećera, za razvoj karijesa važna je učestalost konzumiranja šećera. To znači da nije toliko štetno ako dijete pojede cijelu čokoladu te nakon toga opere zube ili barem ispere usta s vodom. Problemi se pojave ako ima stalno nešto u ustima i umjesto vode na sve to popije još zašećereni napitak.

Najbolje je svakodnevnu prehranu raspodijeliti u 4 do 5 glavnih obroka kao i slatke i slane grickalice ,odnosno slatke napitke kada mislimo da su potrebni uključiti u obrok. Najbolje je izbjegavati grickalice. Kada žvačemo, u ustima se stvara puno sline, koja može iz usta isprati i ljepljiviju hranu. Hrana neka bude što manje prerađena, čvrsta koju je potrebno dobro gristi. Prva svrha zubi u ustima je grizenje odnosno žvakanje jer će tako ostati zdravi. Zdravo će ostati i zubno tkivo i razvoj čeljusti će biti pravilan. Izbjegavajmo meku i ljepljivu hranu. Između pojedinih obroka neka se mišići za žvakanje i zubi odmaraju, a za žeđ neka se pije voda ili nezašećereni čaj. Oni i najbolje gase našu žeđ.

Za mliječne zube potrebno se brinuti da ostanu zdravi odnosno da će se popraviti. Jedino na taj način možemo očekivati da će biti zdravi i stalni zubi i da će biti skladan razvoj među čeljustima. Mliječni zub koji nije liječen može dijete jako boljeti, a osim toga predstavlja izvor štetnih bakterija za ostale zube i zubno tkivo. Bakterije mogu preko takvog zuba dospjeti u krvotok i preko krvi u cijeli organizam. Zub koji se ne može popraviti obično se izvadi. To se ponekad napravi nekoliko godina prije njegovog prirodnog ispadanja, što može dovesti do nepravilnog izrastanja stalnih zubi. Dijete s pokvarenim zubima može imati loš zadah, teško artikulira neke glasove pri govoru, što može za posljedicu imati odbijanje vršnjaka. Kad roditelji vode dijete zubaru samo ako ga nešto boli, dijete će teško postići povjerljiv i opušten odnos prema zubaru.

Razvoj djeteta: Dijete i sport

Motorički razvoj

Motorika osmogodišnjaka slična je motorici sedmogodišnjaka ali na svim spomenutim područjima oni više napreduju jer su tjelesno više razvijeniji. Što ćete više aktivno provoditi vrijeme s njim, njegov tjelesni razvoj bit će bolji i radije će se baviti sportom. Do sada nije bilo veće razlike u motoričkim sposobnostima između spolova, ali sada počinje razlikovanje zbog promijenjenog tjelesnog razvoja.

Djevojčice su više oduševljene aktivnostima u kojima dolazi do izražaja njihova prirođena pokretljivost, smisao za ritam i glazbu, estetsko kretanje. Zbog toga se rado uključuju u balet, ritmičku gimnastiku, plivanje - više se usmjeravaju na estetske sportove, a isto tako vole i sportove gdje se druže sa životinjama. To je prije svega jahanje. Uključuju se u igre s loptom, skijanje, mačevanje, borilačke sportove, sportsko penjanje itd..

Dječaci se više zanimaju za igre s loptom, borilačke sportove, sportove reketom (tenis, badminton, stolni tenis), hokej, bicikliranje, sportsko penjanje, veslanje – više »muške« sportove gdje do izražaja dolazi moć koja im je prirođena spretnost. Sve to ovisi od obitelji, okoline u kojoj dijete živi , od tradicije kraja i sl..

Ne samo sport, prije svega sportski odgoj

Sam sport utječe da se djeca više trude i na ostalim područjima, naravno ako ih znamo tako odgojiti i tako voditi. Jako je važna pohvala za trud, poticanje i određivanje kraćih ciljeva. Odrasli sportaši između dvije olimpijade imaju puno takmičenja , da im ciljevi budu bliži a motivacija je stalno prisutna. Dobri sportaši su obično i dobri učenici.

Uloga roditelja u odgoju je najvažnija, isto tako je i u sportu. Ako se u predškolskom razdoblju puno bavite s djecom na sportskom području - prvo putem igre sami s njim a kasnije ga uključite u kakvu udrugu ili klub . Dijete ne silite sportom koji ne odgovara njemu nego vama, ako dijete stalno pratite i dajete mu do znanja da ga je lijepo vidjeti kako se trudi da je dobro izvelo vježbu, dijete će sa zadovoljstvom biti aktivno. Ako dijete samo dovodite do treninga a sami otiđete obavljati neke druge stvari i opet dođete samo po dijete na kraju( ne vidite njegov napredak i igru, snjim ne razgovarate o treningu ili utakmici,) tada će takvo dijete uskoro prestati trenirati i neće više biti zainteresiran za aktivnosti.

U slučaju da dijete ne pokazuje interes za neki sport, možda će mu se svidjeti neki drugi. Idite s njim u šetnje, na brdo... možda će druženje u prirodi dijete potaknuti na planinarenje. S djetetom trebate o svemu razgovarati i biti s njim aktivni. Iako je otac najveći obožavatelj nogometa, a nogomet prati jedino iz fotelje ispred televizije, dijete neće biti oduševljen nogometaš, nego će i on sve znati što i kako gledajući iz fotelje.

Darovitost se može pokazati jako rano ili tek kasnije. Već kod predškolaraca se vidi je li pokretljiv, spretan, jak, odlučan, zainteresiran za kretanje. Zbog toga ga je potrebno pratiti i oduševljavati se za aktivnosti za koje pokazuje nadarenost. Jako pokretna djevojčica će se vjerojatno oduševiti s baletom ili gimnastikom, a spretni jaki i odlučni dječaci vjerojatno za hokej i sl..

Razvoj djeteta: Dobro je znati

Rastava roditelja

Za dijete je rastava roditelja (osim smrti) najtragičniji događaj u njegovom životu, jer se svakodnevica nakon rastave jako promijeni. Rastava nije jednokratni problem, ona traje i traje. Počinje svađama i negativnim raspoloženjem u kući, a nastavlja se razvodom, mogućim svađama roditelja i nakon razvoda, često i konfliktima oko skrbništva. Da ne spominjemo i selidbu koja slijedi nakon rastave i kasniju prilagodbu na nove partnere te polubraću i polusestre... U svakom slučaju rastava je proces u kojem je žalovanje pomiješano s ljutnjom i strahovima.

Dijete žaluje za roditeljem koji ide iz obitelji. Nakon tog iskustva boji se da će ga i drugi roditelj ostaviti. U svojoj glavi preuzima krivnju za rastavu i pokušava se poboljšati da bi se roditelji opet udružili. Često ima osjećaj krivnje. Pogotovo mala djeca misle da je jedan od roditelja otišao zbog njih. Tome često slijedi i ljutnja na roditelja koji je »krivac« za rastavu. Djeca imaju strahove da roditelj koji ih je napustio i više ne voli.

Roditelji bi trebali zapravo djetetu reći istinu o rastavi na njemu primjeran način bez suvišnih detalja, koji bi mu mogli naštetiti i ne bi pripomogli ka boljem razumijevanju situacije. Trebate mu reći toliko koliko je u određenom trenutku sposobno »čuti« - prihvatiti. Iznimno važno je da roditelji imaju dovoljno razumijevanja i strpljenja da s djetetom o tom razgovaraju toliko vremena koliko mu za to treba. U takvim okolnostima najbolje se obratiti stručnim osobama koje će svim članovima obitelji olakšati proces rastave.

Kako trebaju djeca zvati odrasle osobe?

Kada ste vi bili dijete, stvari su bile više ili manje jasne. Među odraslima koje ste znali po imenu, su osim tate i mame i srodnika postojali i gospodin i gospođa. Danas su pravila oslovljavanja puno fleksibilnija. Mnoga djeca odrasle osobe zovu po imenu. Je li to nepoštovanje? Ne. Poštovanje se pokazuje ponašanjem i dijete ga obično vraća ako se i odrasla osoba prema njemu ponaša s poštovanjem. Oslovljavanje odraslih djetetu pomaže jedino pri mislenom svrstavanju odraslih u kategorije ili skupine.

Službeni nazivi su obično nužni u ustanovama gdje imaju odrasli veliki autoritet, na primjer učitelji u školama i liječnici u bolnicama. Smiješno bi bilo kada bi dijete na taj način oslovljavalo i svog sportskog trenera.

Ako ste zbunjeni i ne znate na koji način da dijete razgovara s roditeljima prijatelja, najprije razmislite kako bi se vama činilo primjereno. Onda o tom porazgovarajte s tim roditeljima i szajedno oblikujte pravila. Prije nego što djetetu predstavite novu odraslu osobu, najprije dozvolite da se sama predstavi, onako kako želi da ga dijete kasnije zove.

https://www.kgz.hr/hr/za-djecu-i-mlade/linkovi-za-djecu-i-mladez/izvori-na-internetu-za-roditelje/1756