Болести при кучетата


Най-честите заболявания при кучетата засягат ставите, телата на прешлените, зъбите и нервната система

Кучето, произлязло от вълка, е основно много здраво животно. За съжаление, през годините хората са допринесли за факта, че много кучета страдат от голямо разнообразие от заболявания чрез прекомерно размножаване и вече неподходящо за вида отглеждане и хранене. Болести, които преди това почти не са се срещали или изобщо не са се срещали. Болестите на ставите са на първо място в списъка.

Кучетата могат да страдат от различни ставни заболявания поради голямо разнообразие от фактори, както в ранна възраст, така и в началото на процеса на стареене. Въпреки това проблемите със ставите, които възникват в напреднала възраст, както при нас, хората, обикновено се дължат на естествено износване. Естественото износване на ставите, особено на хрущялите, може да бъде предотвратено още в ранна възраст.

Не е необичайно много собственици на кучета да забележат ставни заболявания едва в напреднал стадий, когато кучето показва аномалии в движението, походката. В някои случаи вече може да се случи в този момент, че ставите на кучето вече показват значителни увреждания - сега е важно да се вземат мерки бързо!

Най-известните заболявания с един поглед:

Артрит – възпаление на ставите

Артритът е много често срещано ставно заболяване при кучета. Проявява се като болезнено и често хронично възпаление на ставите и се разделя на бактериална инфекция, артрит, причинен от растеж на гъбички и ревматоиден артрит. Артритът също често се предизвиква от износване и разкъсване на ставния хрущял, тъй като това означава, че различните натоварвания, причинени от движенията на кучето, могат да окажат незатихващ ефект върху ставите. Триенето от своя страна причинява възпаление на ставите, което може да бъде придружено от огромна болка и значително ограничава естествената пъргавина на кучето. Отслабената имунна система също може да бъде частично отговорна за артрита. За повече информация вижте:

Остеоартрит – износване на ставите

Остеоартритът е сериозна форма на износване на ставите, което от своя страна може да бъде резултат от незащитените стресови ефекти на износения хрущял и липсата на синовиална течност. Ако даден хрущял показва значително износване в дългосрочен план и поради това не е в състояние оптимално да амортизира и буферира различните ефекти от стреса, възниква непоправимо износване и разкъсване на засегнатата става, започва т.нар. костна абразия. Износването на ставата обикновено води до постоянна болка, както и значително схващане и рано или късно тези синдроми ще влошат сериозно качеството на живот на кучето.Повече информация на:

тазобедрена дисплазия

Тазобедрената дисплазия (HD) е неправилно положение на тазобедрената става при кучета, което често е вродено или се появява само в напреднала възраст. Дисплазията на тазобедрената става е типична характеристика на свръхразмножаването при породата кучета. Неправилното положение на бедрото на кучето обикновено се появява в комбинация с износване на ставите, при което HD често може да бъде отключващият фактор. Симптомите на тазобедрената дисплазия се наблюдават най-вече в видим модел на походка и слабост в задните крака. В напреднал стадий неправилното положение на тазобедрената става може да причини масивна болка. За повече информация вижте:

дислокация на пателата

Ние разбираме, че луксиращата патела означава неправилно подравняване на капачката на коляното при кучета или капачката на коляното внезапно изскача от водача си. Много различни фактори могат да се считат за причина за луксация на патела, много често вродено неправилно подравняване на капачката на коляното е отговорно за това. Въпреки това, недостатъчното количество синовиална течност или износен ставен хрущял също могат да предизвикат дислокация на пателата. Ако капачката на коляното остане в изкълчено положение, може да възникне допълнително увреждане на колянната става и болка от възпаление на ставата и износване. Прекомерното размножаване се счита за един от тригерите за луксираща патела. За повече информация вижте:

Телата на прешлените

спондилоза

Спондилоза (наричана още гръбначно износване) е сборен термин за дегенеративни промени в телата на прешлените. Медицинският термин спондилоза се използва за описание на дегенеративно заболяване на скелетната структура на кучето, при което при кучето става въпрос за регресия на междупрешленните тела, хрущяла, връзките в областта на гръбначния стълб и по-късно също и самите прешлени. В напреднал стадий спондилозата може да увреди нервните пътища в телата на прешлените, ако загубата на хрущял причини увреждане на телата на прешлените. На свой ред могат да се появят множество проблеми, свързани с нервите, като парализа, инконтиненция, тремор и намалено зрение. За повече информация вижте:

Нервната система

инконтиненция

Зад инконтиненция (на урина или фекалии) може да се крие слабост на пикочния мехур или мускули, кастрация, но също и дискова херния или начална или вече остра спондилоза (spondylosis deformans). В допълнение, процесът на стареене е придружен от намаляване на функцията на нервните клетки. В много случаи увредените или отслабени нервни пътища са съвместно отговорни за инконтиненцията, независимо от свързаното предишно заболяване. За повече информация

Дегенеративна миелопатия

Смърт в пътищата на гръбначния мозък, които са отговорни за предаването на сигнали между мозъка и нервите в крайниците, се нарича дегенеративна миелопатия. Среща се предимно при големи кучета. Първо се засягат задните крайници, кучетата започват да се люлеят в походката си, губят силата на задните си мускули, потъват все повече и повече в задните крайници и накрая могат да бъдат напълно парализирани. В хода на заболяването могат да бъдат засегнати и предните крайници, дихателната и фарингеалната мускулатура. За да се регенерират максимално увредените нервни клетки, се препоръчва прилагането на високо концентриран витамин В комплекс.

деменция

Кучетата също могат да развият когнитивна дисфункция, известна още като деменция. Засяга най-вече по-възрастните кучета, точно като нас, хората. Намаляването на когнитивните способности засяга паметта, способността за учене, разбирането и вниманието. Поведението на кучето се променя в резултат на това и води до манипулиране на кучето, което е много адаптирано към болестта. За съжаление, деменцията не може да бъде излекувана, но прогресът може да се забави с високо концентриран витамин B комплекс.

Зъби и уста

лош дъх

Лошият дъх е много често срещан при кучетата. Обикновено се предизвиква от газове, образуващи бактерии в устата и гърлото. Зъбният камък, неподходящата храна и свързаните с породата предразположения обикновено вървят ръка за ръка. За повече информация вижте:

зъбен камък и плака

За съжаление зъбният камък и плаката също са сред типичните заболявания на нашите домашни кучета. Когато вълкът няма проблеми с него, зъбният камък често е причина за вторични заболявания при домашното куче, като лош дъх, възпаление на венците, възпаление на корените на зъбите, загуба на зъби и дори увреждане на черния дроб и бъбреците. Причините обикновено се намират в диетата, въпреки че по-малките породи, като йоркширски териер и чихуахуа, са особено податливи на зъбен камък. За повече информация вижте: