DOFE EXPEDÍCIA

Prvý deň

Naša expedícia sa začala v stredu 24.6 na školskom ihrisku. Tam nám pani profesorka povedala všetky podrobnosti, spravili sme si spoločnú fotku s DofE zástavou a o hodinu na to sme vyrazili. Našim prvým cieľom bol Panský diel, no cestou sme ešte navštívili Netopieriu jaskyňu, ktorá bola síce trošku zachádzka mimo pôvodnej značky ale na spestrenie trasy sme sa tam rozhodli ísť. Dozvedeli sme sa o nej zaujímavosti, ako napríklad, že v najstarších dobách v nej žili jaskynné medvede, no neskôr ich vytlačili pravekí ľudia. V staroveku tu našli útočisko príslušníci germánskeho kmeňa Kvádov a v stredoveku sa stala úkrytom obyvateľstva pred Tatármi či napríklad, že počas 2. svetovej vojny sa v jaskyni skrývali partizáni. Našu prvú obedovú prestávku sme si spravili na Panskom dieli, kde sme si ponatierali už aj tak slnkom spálené miesta, a pokračovali sme smer Šachtičky, kde sme si po ceste doplnili v studničke zásoby vody.

Až do Španej Doliny sme pokračovali po modrej turistickej značke a inak tomu nebolo ani cestou do zabudnutej dedinky Piesky, po ktorej nanešťastie už neostalo veľa. Po úmornej ceste sme vo večerných hodinách dorazili do cieľa na Starých Horách, kde sme si prvýkrát rozložili naše stany a pripravili teplé jedlo použitím varičov.

Druhý deň

Po prvej noci v stane sme svoj druhý deň začali raňajkami a balením všetkého naspäť do ruksakov. Približne pár hodín pred obedom sme vyrazili na cestu smer Baláže s cieľom doraziť v neskorších poobedňajších hodinách na Kalište, kde sme plánovali prespať druhú noc.

Aj napriek tomu, že sme sa riadili mapou, párkrát sa nám podarilo trochu zísť z turistického chodníka vďaka nie veľmi dobrému značeniu. No po ceste sme natrafili na plno informačných tabúľ či dokonca osamotených obyvateľov na samotách. Napriek všetkému sme sa nakoniec cez plno prudkých stúpaní a kľukatých ciest dostali do stredu dediny Baláže, kde sme si spravili pauzu na oddych a hlavne obed.

Čakalo nás ale ešte dobrých pár kilometrov do kopca na Kalište a preto sme sa onedlho vydali na cestu. Cesta viedla priamo do kopca bez väčších zákrut a kde-tu sme mali možnosť stretnúť cyklistov. Takmer ku koncu stúpania sme natrafili na štáb televízie, ktorý sa pravdepodobne pripravoval na natáčanie. Mali sme dokonca aj možnosť stretnúť sa s pánom Kubovčíkom. Za krátku chvíľu sme už dorazili na Kalište, kde sme si najskôr prešli väčšiu časť dediny a potom doplnili zásoby vody z tunajšieho výdatného prameňa. K večeru sme pomaly začali rozkladať stany a pripravovať si teplé jedno na večeru.

Tretí deň

Na posledný deň, keď sme už mali výpravu skončiť, malo od rána bohužiaľ pršať. Lejak nás našťastie nezastihol hneď z rána ale až po tom, čo sme sa stihli naraňajkovať a pripraviť na celý deň. Keďže táto menšia no intenzívna búrka netrvala dlho, hneď ako sa počasie trochu ukľudnilo a dážď prestal, vyrazili sme na cestu. Podmienky stále neboli najlepšie a miestami sme museli zle označené turistické značky hľadať v hmle.

Náš posledný deň začal cestou po asfaltke, z ktorej sa neskôr odbáčalo na turistický chodník. Po ceste sme mali šancu vidieť aj dve Salamandry škvrnité a takisto aj stopy srniek v blate. Rovnako bolo okolo cesty veľa lesných jahôd. Po tejto turistickej ceste sme sa dostali až do Podkoníc, kde sme sa najedli a kde nás znovu zastihol dážď. Ten sme ale prečkali pod malou strechou v strede obce.

Z Podkoníc na ceste do S. Ľupče sme šli krátky úsek opäť po asfaltovej ceste a potom sme znovu prešli na lesnú cestu, ktorá viedla k záhradkárskej oblasti. Lesná cesta, ktorou sme išli bola kúsok mätúca, ale nakoniec sme problém vyriešili aj za pomoci miestneho chatára.

Ako posledný míľnik našej expedície bol hrad na vrchole kopca v srdci Slovenskej Ľupče. Z posledných síl sa nám podarilo zdolať aj tento posledný výstup a na vrchole sme sa víťazoslávne odfotili s DofE vlajkou.

Zaujímavé miesta a ich história

Počas našej expedície sme taktiež narazili na zopár miest, ktoré sme chceli opísať viac. Podľa nášho názoru vedia tieto miesta zaujať a dať človeku nejaké to múdro či poznatok.

Netopieria jaskyňa

Len chvíľku od mesta sa nachádza pomerne malá jaskyňa, no s celkom bohatou históriou. Nebyť chodníka, nájsť by ju bolo ťažké. Táto prírodná krása bola vytvorená tektonickými poruchami zeme. Žili tu pravdepodobne jaskynné medvede a osídľovalo ju aj zopár kmeňov dávnej doby. Napriek svojej veľkosti 57m do dĺžky jaskyňa nie je úplne celá sprístupnená verejnosti.


Špania Dolina

Skrytá v Starohorských vrchoch medzi lesmi žiari čarovná obec Špania Dolina. Toto miesto bolo v minulosti veľmi slávnym ťažiskom medenej rudy a dodnes je známe po svete. Napriek tomu, že žijeme v modernej dobe sa obyvatelia snažia zachovať starú architektúru domov a pripomínať tým banské časy. Je tu veľa historických budov ako je napr. Rímskokatolícky kostol, do ktorého si musíte vyšlapať po 162 schodoch, alebo banícke domy, či historická škola. V obci sa dá vidieť ako sa žilo dávno pred nami a je úžasné, že sa to zachovalo doteraz. Ľudia sú tam príjemní. Keď vidia, že idete s plnými batohmi, opýtajú sa kam idete a ako sa máte. Na takýchto dedinách vidno, že je to úplne o inom ako život v meste.


Šachta Ludovika

V okolí Španej Doliny sa nachádza viacero banských diel. Šachta Ludovika je najmladšou z nich. Práce na nej sa začali na počiatku 19.storočia hlavne kvôli kolapsu neďalekej Šachty Maximilián. Fungovala na princípe 12 metrového dreveného kolesa, na ktorom bolo ťažné lano. Po takmer 80-ročnej prevádzke sa šachta dostala až do hĺbky úctyhodných viac ako 400 metrov.


Piesky

Bývalá banícka dedinka nazývaná aj Piesky bola známa hlavne kvôli jej nerastným bohatstvám. Podieľala sa aktívne na SNP a pár rokov po vojne zanikla. V dnešnej dobe tam už veľa nezostalo. Jeden obytný dom a kaplnka. Ak by však človek hľadal viac, našiel by cintorín a vchod do štôlne, ktorá spája dedinu so Špaňou dolinou.


Šachta Terézia

Pri pohľade na tieto šachty má človek pocit, že to sú už len kamene naložené na kope.. Sú to však ale miesta, kde každý deň ľudia ťažko pracovali a snažili sa zarobiť si aspoň na chleba. Zaujímavé je, že zo šachty preteká voda cez prepojenú šachtu až do Polkanovej do Starohorského potoka. Pri takýchto baníckych miestach si neuvedomujeme, že pod nami môže byť nejaký ten tunel vykopaný pred storočiami dozadu.


Kalište

Zaniknutá obec Kalište upúta na prvý pohľad svojou krásou, no taktiež pripomína to zlé, čo tu kedysi bolo. Obec sa prevažne živila uhliarstvom. Počas 2. svetovej vojny sa však stala jedným z hlavných miest pomoci partizánom a za to ju nacisti tesne pred koncom vojny vypálili. Dnes slúži ako pripomienka na minulosť a výstraha na budúcnosť. Po lúkach Kališťa sú taktiež rozmiestnené tabule s menami a popisom ďalších obcí, ktoré v minulosti postihol rovnaký osud.


Na ceste za týmito miestami môžete sledovať aj pokojnú a pôvabnú nádheru slovenskej prírody, stretnúť ľudí, ktorí sa až tak neprispôsobujú dnešnému svetu, či skrátka hľadať niečo, čo vás poteší. Množstvo informačných tabúľ vie naučiť veľa o histórii a živote nášho kraja a našich predkov. Možno si ani nevieme predstaviť, že by sme tak žili dnes, no sme radi za to, že sme si to aspoň čiastočne vedeli vyobraziť.


Zhrnutie našej expedície

Počasie nám z veľkej časti vyšlo, no škoda toho posledného dňa, keď sme prechádzali cez asi najkrajšiu časť z celej expedície. Niektorí z nás boli kempovať len prvý krát v živote, čiže to bolo niečo nové, obohacujúce.

Od klasickej túry sa to o dosť líšilo aj z hľadiska váhy, ktorú sme niesli každí na chrbte (circa 15kg) a taktiež aj celkovou fyzickou náročnosťou.

Bolo veľa úsekov, kedy sme už, ako sa hovorí, mleli z posledného no na druhej strane nám však celá expedícia aj veľa dala. Pri "krajných situáciách", napríklad, keď sme sa trochu stratili, sme rozvíjali a pracovali na našich "soft-skills" z oblasti tímovej práce a komunikácie.

Aj keď to pre nás - "bronzákov" bolo na prvý krát celkom dosť, keďže sme to mali spojené so striebornými, neľutujeme to a s radosťou by sme do toho opäť išli.