Методична робота

Головна умова діяльності вищого професійного училища – підготовка конкурентоспроможних на ринку праці висококваліфікованих робітничих кадрів для народного господарства. Досягається вона шляхом професійної компетентності педагогічних працівників. Професійна компетентність педагога – це достатній рівень кваліфікації та професіоналізму, здатність вибирати найоптимальніші рішення, аргументовано заперечувати некоректні рішення, володіти критичним мисленням, постійно оновлювати знання, застосовувати оптимальні рішення в конкретних умовах.

Підвищення фахової майстерності педагогів Державного навчального закладу «Вищого професійного училища № 11 м.Хмельницького», їх професійної компетентності відбувається шляхом:

· формування професійної педагогічної культури;

· нарощування професійних і світоглядних знань;

· продукування нових педагогічних ідей, технологій;

· узагальнення та поширення перспективного педагогічного досвіду.

Загалом, система науково-методичної роботи Державного навчального закладу «Вищого професійного училища № 11 м.Хмельницького» покликана:

· розвивати та оновлювати зміст навчання;

· задовольняти інтереси педагогічного колективу у постійному підвищенні фахового рівня;

· удосконалювати навчально–виховний процес;

· впроваджувати інноваційні педагогічні та виробничі технології у навчальний процес.

Науково-методична робота сприяє удосконаленню навчально-виробничого, виховного процесу, програмно-методичному оновленню, запровадженню інноваційних форм і методів діяльності, підвищенню майстерності педагогічних працівників, вимагає залучення педагогів-практиків до творчої діяльності, дослідно-експериментальної роботи, формування нових підходів щодо організації науково-методичної роботи.

Головне її завдання – задовольнити потреби викладачів, майстрів виробничого навчання в оволодінні передовими технологіями навчання і виховання.

В училищі створена ціла система підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, яка покликана розвивати творчий потенціал сучасного педагога, вдосконалювати його методичну культуру.

Основними принципами організації методичної роботи є:

· демократизація та гуманізація навчального процесу;

· тцільовий підхід до організації методичної роботи відповідно до програмних цілей закладу та напрямів його діяльності;

· організація роботи з педагогічними кадрами на основі потреб та реального рівня професійної компетентності;

· системність та систематичність;

· науковість;

· оперативність та мобільність, прогностичність та випереджувальний характер;

· оптимальне поєднання індивідуальних і колективних форм;

· пріоритет знань та моральних цінностей.

Основні завдання методичної роботи:

· організаційно-методичне забезпечення програм розвитку закладу;

· удосконалення змісту, форм і методів навчання та виховання учнівської молоді;

· забезпечення єдності, органічного взаємозв’язку загальноосвітньої та професійної підготовки учнів на основі принципів гнучкості, наступності, прогностичності, ступневості професійно-технічної освіти;

· розвиток педагогічної та професійної майстерності педагогічних працівників, їх загальної культури, створення мотивації і умов для професійного вдосконалення;

· інформаційне забезпечення педагогічних працівників з проблем педагогіки, психології, інформування про досягнення науки передового педагогічного та виробничого досвідів;

· організаційно-методична допомога у розвитку педагогічної творчості,експериментально-дослідницькій роботі, впровадженні результатів наукових досліджень, передового досвіду, педагогічних технології;

· створення комплексно-методичного забезпечення предметів і професій, розробка та видання навчальних, методичних посібників, рекомендацій, наочних засобів навчання; забезпечення інтеграції навчального процесу, науки і практики;

· підготовка до атестації педагогічних працівників.

Така робота здійснюється за принципом неперервності. Методична служба училища сприяє плеканню інженерно-педагогічних кадрів з високим рівнем професіоналізму, інноваційним творчим стилем аналітичного мислення.


Педагогічний практикум.

Найціннішим скарбом прогресивного суспільства в період розвитку сучасних технологій є молоде покоління. Сьогодні навчальні заклади відповідають за формування здорової особистості та розвиток життєвих компетенцій учнів на основі впровадження інноваційних педагогічних технологій. Сформовані життєві компетенції – саме ті крила, які надають можливість вільного польоту випускникові в бурхливому вирі подій життя нашої країни. Навчання тільки тоді стає радісним і привабливим, коли учні самі вчаться: проектують, конструюють, досліджують, відкривають, тобто пізнають світ у повному розумінні цього слова. Пізнання через напругу своїх сил, розумових, фізичних, духовних, можливо тільки у процесі самостійної навчально - пізнавальної діяльності на основі сучасних технологій навчання.

Викладач перестає бути разом з учнем носієм «об’єктивного знання», яке він намагається передати учневі. Його головним завданням стає мотивація учнів на прояв ініціативи і самостійності. Він повинен організувати самостійну діяльність учнів, в якій кожен міг би реалізувати свої здібності та інтереси. Фактично він створює умови, «розвиваюче середовище», в якому стає можливим вироблення кожним учнем на рівні розвитку його інтелектуальних та інших здібностей певних компетенцій, у процесі реалізації ним своїх інтересів і бажань, докладених зусиль, взяття на себе відповідальності та здійснення дій в напрямку поставлених цілей.

Саме тому в рамках вивчення та поширення передового педагогічного досвіду в першій декаді жовтня 2020року в ДНЗ «ВПУ № 11 м.Хмельницького» проведено ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРАКТИКУМ, під час якого викладачі ділилися кращим досвідом роботи, проводили відкриті уроки, аналізували їх та вчилися практичному застосуванню технології критичного мислення, технології колективної розумової діяльності, вивчали методику проведення бінарних уроків та застосуванню на уроках кейс – методу. Зокрема, викладач Петрушенко О.О. провела відкритий урок з іноземної мови (англійської) на тему: «Участь молоді в міжнародних проектах», а викладач Дунець І.О. — урок української літератури на тему: «Витязь молодої української поезії Василь Симоненко. Огляд життя і творчості». Викладачі Білик В.М. та Мендрик Г.П. представили присутнім бінарний урок спецтехнології автосправи та математики на тему «Визначення об'єму камери згорання двигуна автомобіля». Цей безцінний досвід, безперечно, стане в пригоді іншим колегам.

Постійний розвиток технологій призводить до того, що у сфері освіти регулярно застосовуються нові інструменти, форми та методи навчання. Діяльність педагога – це діяльність митця, в ній поєднані знання, професійність і творчість. Компетентний фахівець відрізняється від кваліфікованого тим, що він реалізує у своїй роботі професійні знання, вміння та навички. Він готовий до застосування нових освітянських ідей, здатний постійно навчатися, завжди знаходитися у творчому пошуку.І викладачі ДНЗ «ВПУ № 11 м.Хмельницького» до цього готові!!


Тренінг з підприємництва для інженерно – педагогічних працівників ДНЗ «ВПУ № 11 м.Хмельницького».

Актуальним завданням освітнього процесу закладу професійної (професійно-технічної) освіти є формування громадянина, спроможного до гнучкої зміни способів і форм життєдіяльності, які сприяють успішній самореалізації особистості.

На сьогодні, підприємницька компетентність є однією з ключових та передбачає реалізацію здатності здобувачів освіти усвідомлювати місце добросовісного підприємництва в структурі суспільства, навчитися керувати власним бізнесом і досягати успіху на ринку, випереджаючи конкурентів. Здобувачі освіти повинні не тільки здобути загальні економічні знання, а й навчитися застосовувати їх на практиці.

Елементи даного заняття рекомендується використовувати на уроках економічних дисциплін для формування у здобувачів освіти підприємницьких навичок, які допоможуть у подальшому бути успішним та конкурентноспроможним на ринку, а також кар’єрно зростати.

В ДНЗ «ВПУ № 11 м.Хмельницького» триває формувальний етап дослідно – експериментальної роботи на тему: «Формування готовності майбутніх кваліфікованих робітників до підприємницької діяльності». Втілення нових учнівських бізнес - проектів дозволить покращити соціальну, культурну та спортивну інфраструктуру міста, а заходи, тренінги, лекції, майстер-класи, змістовне дозвілля потрібне сучасній молоді. І не тільки молоді. Саме тому 7 жовтня2020року методистом Л.А.Кедис та творчою групою експерименту був організований та проведений тренінг «ПІДПРИЄМНИЦЬКА КОМПЕТЕНТНІСТЬ ЯК СКЛАДОВА ПРОФЕСІЙНОГО УСПІХУ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ». Основними складовими його були:

• орієнтація педагогів на необхідності підприємницької компетентності у майбутніх фахівців;

презентація інноваційних технологій щодо формування підприємницьких навичок з метою подальшого використання на уроках;

усвідомлення важливості підприємницької компетентності як складової кар’єрного зростання здобувачів освіти.

Захід був дуже продуктивним, динамічним, цікавим. Колеги активно та творчо працювали, застосовували інноваційні та інтерактивні педагогічні технології, вчилися ділитися підприємницьким ідеями, зацікавилися хакатонами та бізнес-акселетарорами.


Школа передового педагогічного досвіду

Школа передового педагогічного досвіду є однією з форм роботи з підвищення кваліфікації педагогів навчального закладу та формою поширення і впровадження передового педагогічного досвіду кращих його колег, а також формування і удосконалення педагогічної майстерності.

У Державному навчальному закладі «Вище професійне училище» така Школа ефективно працює. Працівники училища діляться досвідом використання блогів, електронної платформи Synology DiskStation Manager під керуванням DSM 6.2. та авторського електронного контенту, застосуванням в роботі передових педагогічних та новітніх виробничих технологій, засобів для контролю та самоконтролю знань учнів при підготовці кваліфікованих робітників. Педагоги активно використовують Google Docs, Google Classroom. Також створено банк навчальних матеріалів для проведення уроків теоретичного та виробничого навчання, створюються відеоролики для проведення занять з професійно-практичної підготовки.

20.01.2021р. відбулося чергове її засідання, метою якого став обмін досвідом педагогів щодо організації сучасного середовища дистанційного та змішаного навчання, створення відеоматеріалів для дистанційного навчання, а також контролю здобутих теоретичних та практичних компетентностей учнями. Зокрема, практичним досвідом організації освітнього процесу при проведенні уроків професійно-теоретичної підготовки в умовах карантину поділився викладач професійно – теоретичної підготовки Білик В.М. Під час виступу він презентував власний досвід організації дистанційного та змішаного навчання, акцентував увагу присутніх на основних перешкодах, які стають на шляху педагога при організації онлайн - навчання. Підкреслив необхідність тристоронньої комунікації (ролі, задачі, очікування здобувачів освіти, батьків та педагогів). Досвідом ефективної організації професійно – практичної підготовки поділився майстер в/н Фурдуй І.О. Він презентував використання інструментів онлайн – навчання та навчальних комплексів за допомогою хмарної платформи Zoom, доповів про результативність створення і ефективність використання в роботі власних навчальних відеороликів, звернув увагу колег на зворотний зв'язок з учнями.