Поради


Роль гри у житті дитини

Гра для дитини – це спосіб входження у дорослий світ, отримання досвіду

людської діяльності, репетиція свого майбутнього життя. Дитині не потрібно десять разів повторювати правила поведінки в громадських місцях, на святі, за столом і т.д. Простіше – показати це на прикладі гри, дати дитині можливість попрактикувати, отримати досвід.

Участь в іграх викликає у дитини багато позитивних емоцій. Граючи, вона пізнає навколишній світ, розвивається - і розумово, і фізично, і психологічно.

Неабияке значення має участь дорослого у грі! Це не просто радість, а підтримка і допомога для дитини у її особистісному розвитку.

 

ВИДИ ІГОР


Природа створила дитячі ігри для всебічної підготовки до життя, тому вони мають генетичний зв'язок із усіма видами діяльності людини і є специфічною дитячою формою пізнання, праці, спілкування, мистецтва та спорту.

Звідси і назва ігор: пізнавальні, інтелектуальні, будівельні, музичні, художні, спортивні; ґра-праця, гра-спілкування, гра-драматизація тощо. 

Зазвичай розрізняють два основні типи ігор:

• ігри з фіксованими, відкритими правилами;

• ігри з прихованими правилами.

Рухливі ігри. Вони завжди вимагають від тих, хто грає, активних рухливих дій, що спрямовані на досягнення умовної мети, що зазначена в правилах.

Сюжетно-рольові ігри . Вони мають здебільшого колективний характер, тому що відбивають відносини у суспільстві. Поділяють їх на рольові, режисерські, ігри - драматизації.

Дидактичні ігри розрізняються за навчальним змістом, пізнавальною діяльністю дітей, ігровими діями та правилами, організацією та взаємовідносинами дітей, за роллю дорослого:

• ігри щодо сенсорного виховання;

• словесні ігри;

• ігри щодо ознайомлення з природою;

• ігри щодо формування математичних уявлень тощо.

Іноді ігри співвідносяться із матеріалом:

• ігри з дидактичними іграшками;

• настільно-друковані ігри;

Ігри-мандрівки подібні до чудес, казок та їх розвитку. Гра-мандрівка відображає реальні факти або події, але зазвичай розкриває все незвичайно: просте — через загадкове, складне — через переборне, необхідне — через цікаве. До складу гри - мандрівки іноді входять пісні, загадки, подарунки та багато іншого.

Ігри-доручення мають ті самі структурні елементи, що і ігри-мандрівки, але за змістом вони простіші, а за тривалістю — коротші. В їх основі знаходяться дії з предметами, іграшками, словесні доручення. Ігрове завдання та ігрові дії в них засновані на пропозиції щось зробити:

• «Допоможи Буратіно розставити знаки»;

• «Перевір у Незнайки домашнє завдання» тощо.

Ігри-пропозиції зазвичай починаються зі слів або питань: «Що було б...»; «Що б я зробив...»; «Ким би я хотів бути і чому?»; «Кого б обрав своїм другом?» тощо.

Іноді початком такої гри є картинка.

Ігри-загадки.

Основною ознакою загадки є хитромудрий опис, який необхідно розшифрувати (відгадати та довести). Опис цей лаконічно і нерідко оформлюється у вигляді питання або завершується ним. Особливістю загадок є логічне завдання. Ігри-бесіди (ігри-діалоги). В основі гри-бесіди знаходиться спілкування з дітьми, дітей з дорослим та дітей один з одним. Під час гри-бесіди вихователь часто діє не від себе, а від близького дітям персонажа і тим самим не тільки зберігає ігрове спілкування, але й посилює його радість, бажання повторити гру. 

 

Значення сюжетно – рольової гри у вихованні дітей

 

У народі кажуть:

«Де гра – там і радість»

Діти всіх народів світу мають спільну характерну рису – вроджений потяг до гри. Переоцінити її значення в житті дитини важко. А уявити дитинство без неї взагалі неможливо.

Хочеш бути здоровим – грайся,

Хочеш бути розумним – грайся,

Хочеш бути щасливим – грайся! – так стверджує народна мудрість.

 

Поради батькам щодо проведення сюжетно-рольових ігор:

Пам'ятайте, що грати потрібно разом з дитиною, а не замість неї!


 

Конструкторсько – будівельні ігри

Конструкторсько – будівельні ігри - різновид творчих ігор, у яких діти відображають навколишній предметний світ, самостійно зводячи споруди і обігруючи їх.

Під час організації будівельно - конструктивних ігор створюйте будь-яке ігрове середовище з різноманітних будівельних матеріалів та предметів.

Дітей четвертого року життя залучайте:

- зводити різноманітні будови для обслуговування і реалізації ігрових задумів.

Дітей п’ятого року вчіть:

Дітей шостого року вчіть:


 

Дидактична гра

Особливим видом ігрової діяльності є дидактична гра. У дидактичній грі дитина не тільки отримує нові знання, але так само узагальнює і закріплює їх.

Дидактична гра — гра, спрямована на формування у дитини потреби у знаннях, активного інтересу до того, що може стати їх новим джерелом, удосконалення пізнавальних умінь і навичок.

Види дидактичних ігор:

Грючись із своєю дитиною пам’ятайте, що:

Захоплюючі дидактичні ігри створюють у дошкільнят інтерес до вирішення розумових завдань: успішний результат розумового зусилля, подолання труднощів, приносять їм задоволення. Все це робить дидактичну гру важливим засобом підготовки дітей до школи.

 

 

Як оформити ігровий куточок вдома

Куток для дитини це мікроклімат, де вона отримує нові щоденні враження, формує свою майстерність, звички, набуває нових навичок, пізнає світ. Ну й звичайно ж, влаштувати такий куточок - це лише половина справи. Слід навчити дитину користуватися тим, що в ньому є.


 

 

ПАЛЬЧИКОВI IГРИ ДО СКАРБНИЧКИ БАТЬКIВ ТА МАЛЮКIВ

Пальчикові ігри - це чудовий та цікавий спосіб провести час з дитиною. Це можливість розвивати дрібну моторику, мовлення та пам'ять малюка. Пальчикові ігри допоможуть дитині концентрувати та утримувати деякий час увагу на одному занятті. Водночас ви зможете приємно і весело поспілкуватися, малюк навчиться прислухатися до вас та виконувати разом з вами послідовність рухів.

То ж, якщо Вам цікаво і Ви хочете розвивати свого малюка та рости і дізнаватись більше разом з ним, пропонуємо ряд пальчикових ігор:

 

Пальчикова гра «Мій рід»

Перший пальчик - наш дідусь, другий пальчик - то бабуся, третій пальчик - наш татусь, а четвертий - то матуся, а мізинчик - наш малюк він сховався тут. (Показуємо на пальчик та кажемо : "перший пальчик...", і продовжуємо гру, загинаючи кожен пальчик).

 

Пальчикова гра «Доброго ранку»

Доброго ранку, сонце привітне! Доброго ранку, небо блакитне! Доброго ранку, в небі пташки! Доброго ранку, тобі і мені!

(Пальцями правої руки по черзі "вітатися" з пальцями лівої руки, торкаючись один до одного кінчиками).

 

Пальчикова гра «Хрущ»

Я - малий, веселий хрущ. Мене знає кожен кущ. Маю я яскраві вуса. І нічого не боюся. (Стиснути кулачок. Вказівний палець і мізинець розвести в різні боки "вуса". Ворушити вусами).

Пальчикова гра « Червоні квіти »

Долоні з'єднати у формі тюльпана, пальці повільно розкриваються, потім здійснюються плавні погойдування кистями рук, далі пальці повільно закриваються, набуваючи форму квітки, здійснюються погойдування голівкою квітки.

У садочку діти, мов червоні квіти вранці прокидаються, пелюстки розкриваються, а пуп'янки голівоньки до сонця повертаються. У садочку діти, мов червоні квіти, надвечір засинають, пелюстки закривають. Голівоньками ясними легесенько хитають.

(Діти пальчиками виконують рухи начебто вони-квіточки, і все, про що йдеться у вірші, відбувається з ним

 

 

 


 

На захисті прав дитини

Як можна допомогти дитині добре поводитись?


Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, ідеальних батьків немає. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре? Скористайтеся нашими порадами.

- Подавайте дітям приклад хорошої поведінки.

Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка - приклад для наслідування.

Змінюйте оточення, а не дитину.

Краще тримати цінн,і крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, а ніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.

Висловлюйте свої бажання позитивно.

Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте.

Висувайте реальні вимоги.

Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпиимими до маленьких тахворих дітей.

Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням.

В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, аз мншими - використовуйте тактику переключення уваги.

Обирайте виховання без побиття та крику.

На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу Ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також щкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру. Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.

Факти, що можуть здивувати батьків.

Діти часто не розуміють, чому їх покарано.

Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам'ятайте, коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір.

Дозволяйте дітям зробити вибір: нехай самі вирішують, у що одягатися чи що їсти. Це попередить прояви образи та непокориз боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.

 




Виховуємо самостійного дошкільника

Самостійність розуміють приблизно так: «це вміння людини особисто, без сторонньої допомоги управляти і розпоряджатися своїм життям», «це вміння самому приймати рішення і нести відповідальність за їх наслідки » тощо. 

       Самостійність розвивається поступово, і починається цей процес досить рано. Давайте відзначимо найбільш важливі етапи та вікові періоди для становлення цієї найважливішої людської якості.

Вже в 1-2 роки у дитини починають з'являтися перші ознаки самостійних дій. Особливо яскраво прагнення до самостійності проявляється в 3 роки. Існує навіть таке поняття, як криза 3-х років, коли дитина раз у раз заявляє: «Я сам!». У цьому віці вона все хоче робити самостійно, без допомоги дорослого. Але на цьому етапі самостійність є лише епізодичною характеристикою дитячої поведінки. До кінця цього періоду самостійність стає відносно стійкою особливістю особистості дитини.

    Перш за все, це ранній вік. Вже в 1-2 роки у дитини починають з’являтися перші ознаки самостійних дій. Особливо яскраво прагнення до самостійності проявляється в 3 роки. Існує навіть таке поняття, як криза 3-х років, коли дитина раз у раз заявляє: «Я сам!». У цьому віці вона все хоче робити самостійно, без допомоги дорослого. Але на цьому етапі самостійність є лише епізодичною характеристикою дитячої поведінки. До кінця цього періоду самостійність стає відносно стійкою особливістю особистості дитини.

Дошкільний вік

1. У цьому віці непогано давати дитині можливість самостійно вибирати те, що вона сьогодні одягне. Але при цьому варто не забувати, що дитині потрібно допомогти з вибором. Їй потрібно пояснити, наприклад, що зараз осінь, дощі, прохолодно на вулиці, тому літній одяг треба відкласти до весни, а от з осінніх речей вона може вибрати те , що більше до душі. Можна також починати разом з дитиною робити покупки в магазині і враховувати її вибір.

2. Але, мабуть, головне завдання дорослого — привчити дитину до думки, що для неї, як і для всіх в сім’ї, існують певні правила і норми поведінки, і вона повинна їм відповідати. Для цього важливо закріпити за дитиною постійне доручення, відповідне до її віку. Звичайно, можливості дитини в дошкільному віці ще дуже невеликі, але все-таки вони є. Навіть найменший малюк 2-3-х років, а тим більше дошкільник, в змозі прибрати, наприклад, свій куточок з іграшками. 

3. Не слід захищати дитину від проблем: дозволяйте їй зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (або своєї бездіяльності).

4. Виховання самостійності передбачає також формування в дитини вміння знайти самому собі заняття і якийсь час займатися чимось, не залучаючи до цього дорослих.

5. Основною помилкою дорослих у вихованні дитячої самостійності є, найчастіше , гіперопіка дитини і повне усунення від практичних дій.

Рекомендації:

1. Необхідно пам’ятати, що не потрібно виконувати за дитину те, що вона може зробити сама.

2. Слід допомагати дитині тільки в тому випадку, якщо вона сама просить дорослого про допомогу.

3. Потрібно всіляко заохочувати прагнення до самостійності.





Психологічна скарбничка


Як батькам спілкуватися з дитиною в період адаптації до дошкільного закладу

1 . У період адаптації дитини до нових умов дошкільного закладу будьте особливо уважними до її поведінки, настрою, самопочуття.

2. Дуже важливо вранці створювати атмосферу гарного настрою, це зумовлює успіх протягом усього дня перебування дитини в садочку: будіть дитину лагідними словами, м’якими дотиками рук, поцілунками.

3. Говоріть дитині вдома, що в садочку їй буде також цікаво, як і дома, там багато хороших діток, нових іграшок…

4.Не погрожуйте дитині садочком як покаранням за гріхи та неслухняність.

5. Учіть дитину елементарних навичок самообслуговування: проситися на горщик, користуватися носовичком, мити руки, їсти.

6. Забезпечуйте єдність виховного процесу всіх членів сім’ї, говоріть дитині чітко, що можна робити, як це робити, а що не можна і чому. Тоді ваша дитина розумітиме, чого конкретного ви вимагаєте від неї.

7. Цікавтеся у вихователів, як ваша дитина грається, як спілкується з іншими дітками.

8. Обов’язково повідомляйте вихователів про звички вашої дитини, особливості здоров’я, поведінки, як лагідно називаєте вдома свою дитину.

9. Тримайте тісний зв’язок із персоналом групи й будьте певні, що працівники зуміють прийняти і зрозуміти вашу дитину і по-материнські подбають про неї.