ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА

Завдання психологічної служби

1. Сприяти успішному адаптаційному періоду малюка до дитячого

колективу.

2. Формувати навички самостійності та індивідуальності дітей раннього віку шляхом проведення інтерактивних ігор.

3. Розвивати емоційно-вольову сферу у дітей молодшого шкільного віку.

4. Корегувати рівні сформованості різних психічних функцій в старших групах шляхом інтерактивних ігор та корегуючих занять.

5. Формувати навички самооцінки і саморегуляції як особистості шляхом проведення інтерактивних занять у дітей старшого дошкільного віку.




Рекомендації практичного психолога


Розвиток творчих здібностей дітей

Дошкільне дитинство - найсприятливіший час для розвитку творчих здібностей дітей.


«Дитина не лотерейний квиток, на який повинен впасти виграш у вигляді портрета у залі магістратури або бюста в фойє театру. У кожному є своя іскра, яка може запалювати багаття щастя і правди, і в якому-небудь десятому поколінні, бути може, нагло запалає він пожежею генія і спалить свій рід, обдарувавши людство світлом нового сонця» Януш Корчак

Проблема творчого розвитку особистості і її прояву в творчій діяльності до цього дня залишається актуальною у вітчизняній і зарубіжній психолого-педагогічній теорії і практиці, намагаються виявити суть творчої діяльності і знайти ефективні способи її реалізації.

Що ж таке «творчі здібності» або «креативність»?

Це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях; це спрямованість на відкриття нового і здатність глибокого усвідомлення досвіду.

Передумови розвитку творчої особистості виникають у дитини дуже рано, але навіть ті елементи якостей творчої особистості, які можуть бути сформовані в дошкільному дитинстві зустрічаються у дітей не так часто.

Розвиток творчої особистості не відбувається самостійно, а потребує особливої уваги.

Краща підготовка до майбутнього:

- формування у малюка внутрішнього комфорту,

- безстрашність перед новими кроками,

- відчуття повноти життя.

Звичайно, треба вчити і виховувати дітей, але так, щоб вони могли:

- зберегти відчуття власної волі,

- власного вибору і творчості.

Краще не регламентувати життя дитини, а залишити за ним право:

- самостійно вирішувати,

- вибрати чим буде займатися,

- самому спланувати свій день,

- придумати якісь іграшки взяти на прогулянку і під що там грати.

Найчастіше ми намагаємося уявити світ радісним і постійним: ось він сам, ось і люблячі його батьки і т.д. Але світ складається з суперечностей, протилежностей:

- поруч з радістю - горе

- поруч з життям - смерть і т.д.

Дитина, яка звикла бачити тільки одне хороше або погане губиться в новій несподіваній ситуації, не може знайти вихід.

Мислення, що дозволяє сприймати світ у його суперечностях і знаходити вихід з них - вияв творчої уяви. Це основа для розвитку особистості, як відношення до нашого мінливого життя.

Цікава статистика

  • Креативність досягає піку у віці від 3,5 до 4,5 років, а також зростає у перші три роки навчання у школі; знижується протягом наступних року-двох і потім отримує новий поштовх, можливо, у зв,язку з підвищенням рівня фізичного розвитку (передпубертрат).

  • Креативність неоднозначно залежить від освіти. Більшість дітей втрачає свою спонтанну відвагу, коли вони стають «окультуреними».

Першим кроком до успішного розвитку творчих здібностей є ранній фізичний розвиток малюка:

- раннє плавання, гімнастика,

- раннє повзання та ходіння,

- раннє читання, рахунок,

- раннє знайомство з різними інструментами та матеріалами.

Другою важливою умовою розвитку творчих здібностей дитини є створення обстановки, що випереджає розвиток дітей.

  • Необхідно, наскільки це можливо заздалегідь оточити таким середовищем і такою системою відносин, які стимулювали б його найрізноманітнішу творчу діяльність і поволі розвивали б в ньому саме те, що у відповідний момент здатне найбільш ефективно розвиватися.

- Наприклад, ще задовго до навчання читання однорічному дитині можна купити кубики з літерами, повісити абетку на стіні і під час ігор називати дитині букви. Це сприяє ранньому оволодінню читанням.

Третє, надзвичайно важливе, умова ефективного розвитку творчих здібностей випливає з самого характеру творчого процесу, який вимагає максимальної напруги сил.

  • Здібності розвиваються тим успішніше, чим частіше у своїй діяльності людина добирається «до стелі» своїх можливостей і поступово піднімає цю стелю все вище і вище.

- Така умова максимального напруження сил найлегше досягається, коли дитина вже повзає, але ще не вміє говорити.

  • Процес пізнання світу в цей час йде дуже інтенсивно, але скористатися досвідом дорослих малюк не може, так як пояснити такому маленькому ще нічого не можна.

Тому в цей період малюк мусить більше, ніж коли-небудь, займатися творчістю, вирішувати безліч абсолютно нових для нього завдань самостійно без попереднього навчання (якщо, зрозуміло дорослі дозволяють йому це робити, вони вирішують їх за нього).

У дитини закотився далеко під диван м'яч. Батьки не повинні поспішати дістати йому цю іграшку з-під дивана, якщо дитина може вирішити це завдання сама.

Четверте умова успішного розвитку творчих здібностей полягає в:

- наданні дитині великої свободи,

- у виборі діяльності,

- у чергуванні справ,

- в тривалості занять одною якою-небудь справою,

- у виборі способів і т.д.

Тоді бажання дитини, її інтерес, емоційний підйом послужать надійною, гарантією того, що вже більше напруження розуму не призведе до перевтоми, і піде дитині на користь.

Але надання дитині такої свободи не виключає, а, навпаки, передбачає:

- ненав'язливу,

- розумну,

- доброзичливу допомогу дорослих

Це і є п'ята умова успішного розвитку творчих здібностей.

Найголовніше тут - не перетворювати свободу у вседозволеність, а допомогу в підказку. На жаль, підказка - поширений серед батьків спосіб «допомоги» дітям, але вона тільки шкодить справі.


Кілька корисних порад для дорослих:

Створіть дитині затишну і безпечну базу для її пошуків, до якої вона могла б повернутися, якщо буде налякана власними відкриттями.

Підтримуйте схильність дитини до творчості і виявляйте співчуття до невдач. Уникайте несхвальних оцінок її творчих ідей.

Будьте терпимі до дивних ідей, поважайте допитливість, запитання і ідеї дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо вони здаються дикими і абсурдними. Пояснюйте, що на багато її запитань не завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібні час, терплячість. Дитина повинна навчитися жити в інтелектуальній напрузі.

Давайте дошкільняті можливість побути одному і дозволяйте займатися своїми справами (але не комп’ютерними іграми). Надлишок опіки може пригальмувати його творчість. Бажання і цілі дітей належать їм самим, а батьківська допомога може інколи сприйматися як «порушення кордонів» особистості.

Допомагайте дитині вчитися будувати її власних поглядах, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями. Таким чином, її самому, в свою чергу, будуть цінувати інші.

Допомагайте дитині у задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, любові, поваги до себе і оточуючих), оскільки людина, енергія якої скована основними потребами, менше здатна досягти висот самовираження.

Виявляйте симпатію до її перших незграбних спроб виражати свої ідеї словами і робити їх таким чином зрозумілими оточуючим.

Знаходьте слова підтримки для нових творчих починань дитини, уникайте критикувати перші спроби – якими б невдалими вони не були. Ставтеся до них з теплом: малюк прагне творити не лише для себе, але й для тих, кого любить.

Допомагайте дитині стати «розумним авантюристом» і часом покладатися в пізнанні на ризик та інтуїцію; найвірогідніше , саме це допоможе зробити справжнє відкриття.

Підтримуйте необхідну для творчості атмосферу, допомагаючи дитині уникнути суспільного несхвалення, зменшити соціальні тертя і подолати негативну реакцію однолітків. Чим більше ви надаєте можливостей для конструктивної творчості, тим щільніше закриваються клапани деструктивної поведінки. Дитина позбавлена позитивного творчого виходу, може спрямувати свою творчу енергію у зовсім небажаному напрямку.



Інтерактивні ігри

«Казка, гра, фантазія – життєдайне джерело дитячого мислення, благородних почуттів та прагнень»

В.Сухомлинський.

Гра... Вона входить у життя дитини з раннього віку. Граючись, діти глибше пізнають життя, набувають різних навичок і вмінь. Недарма ж гру називають «восьмим чудом світу».

Ігри можна використовувати як на заняттях, так і на святах, розвагах та в повсякденному житті. Тривалість гри може бути різною – це залежить від мети, якої хоче досягнути вихователь цією грою.

В дошкільнят, переважають ігрові інтереси, довільна поведінка, наочно-образний характер мислення, практичне ставлення до розв'язування завдань (спрямованість уваги на результат, а не на спосіб дії).

Гра висуває до дитини моральні вимоги, виховує почуття справедливості, чесності, відповідальності перед командою, розвиває доброзичливе ставлення один до одного. Зважаючи на ці риси дітей, доцільно в роботі з ними на заняттях з кожного предмета систематично застосовувати елементи гри у поєднанні з бесідою, елементами самостійної роботи, спостереженнями. Залежно від конкретної педагогічної мети заняття, його змісту, індивідуальних психологічних особливостей дітей та рівня їхнього розвитку, інтерактивну гру можна проводити з однією дитиною, групою або всіма дітьми групи.

У процесі проведення інтерактивних ігор у багатьох дітей підвищується інтерес до освітнього процесу. Навіть пасивні діти виявляють бажання виступити в будь-якій ролі. Ігри повніше реалізують підготовку дітей до практичної діяльності, виробляють у них життєву позицію, привчають до колективних форм роботи.

Система підбиття підсумків гри передбачає: доброзичливе ставлення до дитини (команди); позитивне оцінювання зусиль дітей, навіть тоді, коли ці зусилля не призводять до позитивного результату; детальний аналіз утруднень дитини і помилок, допущених ним; конкретні вказівки, спрямовані на покрашення досягнутого результату.

Застосування інтерактивних ігор сприяє розвитку навичок критичного мислення та пізнавальних інтересів дітей.

На заняттях, розвагах, повсякденному житті, де використовуються ці ігри, діти почувають себе впевнено, вільно висловлюють свої думки і спокійно сприймають зауваження, адже вони є активними учасниками виховного, навчального та розважального процесів.

В атмосфері довіри та взаємодопомоги легко робити відкриття, усвідомлювати важливість здобутих вмінь і знань.

Саме за таких умов можливе виховання особистості, підготовленої до майбутнього, у якому необхідно розв’язувати проблеми та приймати конкретні рішення.

Отже, використання інтерактивних ігор – не самоціль. Це лише засіб для досягнення тієї атмосфери у колективі, яка найкраще сприятиме співробітництву, порозумінню і доброзичливості, дасть змогу реалізовувати себе в майбутньому житті.

Інтерактивні ігри надають можливість дітям розвивати свої моральні якості та творчі здібності, допомагають під час періоду адаптації знайти спільну мову з однолітками та дорослими, активізують зв’язне мовлення, увагу, спостережливість, уяву, інтуїцію, окомір, швидкість реакції, виховують почуття взаємодопомоги співпраці та співчуття (ігри розраховані для дітей аудіалів, візуалів та кінестетиків)

ЧАРІВНИЙ СТІЛЕЦЬ

МЕТА: Розвивати моральні якості та творчі здібності дітей, уяву, фантазію, естетичний смак; активізувати зв’язне мовлення; виховувати почуття взаємодопомоги та взаємоповаги.

МАТЕРІАЛ: Стілець, який за допомогою дітей перетворюється на Чарівний (прикрашений кульками, квітами, метеликами, сердечками і т.д)

ХІД ГРИ: Перед початком гри розповісти дітям про те, що Чарівний стілець уміє дарувати дітям добрі якості й навпаки, віднімає в них все погане. Але щоб це побачити, потрібно дивитися чарівними очима на того, хто сидить на Чарівному стільці.

Діти стають у коло, в центрі якого стоїть Чарівний стілець. Діти йдуть по колу і співають:

Хто сьогодні найгарніший?

Хто із нас найщасливіший?

Ти з’явись, часу не гай!

На Чарівний стілець сідай!

Діти по черзі сідають на Чарівний стілець і кожен по колу повинен сказати тому, хто сидить на Чарівному стільці, що-небудь хороше, добре і приємне.

ФЕЯ ЛЮБОВІ

МЕТА: Розвивати моральні якості дитини та її творчі здібності, активізувати зв’язне мовлення, артистизм, фантазію, закріплювати навички користування кольоровими олівцями, фломастерами, пензлем та фарбами; виховувати почуття взаємодопомого та співпраці.

МАТЕРІАЛ: Чарівна паличка, папір, кольорові олівці, фломастери, фарби, пензлики.

ХІД ГРИ: Запропонувати дітям відповісти на запитання: «Що таке ЛЮБОВ?». Дитина, яка наведе найбільше прикладів перетворюється на Фею Любові, яка допоможе дітям дізнатися таємниці любові. Торкаючись дітей чарівною паличкою, Фея Любові, відкриває кожному таємницю любові і пропонує зобразити цю таємницю у своєму малюнку. За малюнками товаришів діти вгадують, яку таємницю любові відкрила Фея Любові тій чи іншій дитині.

СОНЯЧНІ ДІТИ

МЕТА: Розвивати моральні якості дитини та її творчі здібності, активізувати зв’язне мовлення; уяву, фантазію; виховувати дружні стосунки та взаємоповагу.

МАТЕРІАЛ: Промінчики, «сонечко» (жовте коло).

ХІД ГРИ: Вихователь роздає дітям сонячні промінчики перетворюючи їх на сонячних дітей. Діти стають навколо «сонечка» і по черзі починають розповідати про свого товариша, який стоїть поруч, який він «сонячний» хлопчик чи дівчинка (Наприклад: «сонячний» хлопчик щирий, чуйний, хоробрий, відданий, товариський; «сонячна» дівчинка м’яка, ніжна, ласкава, чуйна, лагідна і т. д.) І після цих слів кладе промінчик до сонечка. Після того, як утворилося справжнє сонечко, запропонувати дітям «Сонячний хоровод».

ФЕЯ ДОБРОТИ

МЕТА: Розвивати моральні якості та творчі здібності дітей, уяву, фантазію, естетичний смак; активізувати зв’язне мовлення, швидкість реакції, увагу; виховувати почуття взаємодопомоги та взаємоповаги.

МАТЕРІАЛ: Каблучка.

ХІД ГРИ: Діти стають у коло й витягують перед собою руки. Вихователь непомітно вкладає в долоньки однієї дитини каблучку і голосно каже: «Хто сьогодні найдобріший, виходь до мене найхудчіше!». Той, у кого каблучка, повинен вибігти в центр кола і перетворюється на Феєю Доброти.

Фея Доброти торкається кого-небудь із дітей каблучкою і говорить про нього щось хороше. Той, до кого доторкнулася Фея, повинен сказати що-небудь хороше про свого сусіда, який у свою чергу, говорить щось хороше наступній по колу дитині й т. д. Остання дитина в колі разом з Феєю повторює все хороше ,що діти сказали одне одному.

ДОБРИЙ СТРУМОЧОК

МЕТА: Актуалізація емоцій, розвиток адекватних форм вияву емоцій, вчити розуміти стан іншого.

МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: квіточки, маска струмочка.

ХІД ГРИ: Діти стають у коло. Всі вони – квіти, один - струмочок. Кожна дитина розповідає струмочку про будь-яку образу, а струмочок має заспокоїти її. Наприклад: Квітка каже «Вітерець відірвав мою найкрасивішу пелюстку». Струмочок відповідає: «Не плач, я попрошу сонечка зігріти твої корінці, а дощик-напувати тебе краплинками і тоді у тебе виросте нова пелюсточка». Як тільки струмочок заспокоїть квітку, він стає у коло на її місце, а квіточка стає струмочком.

МОЇ БАЖАННЯ

МЕТА: Підвищувати самооцінку.

ХІД ГРИ: Діти сидять у колі та по черзі розповідають про свої бажання: «Мені подобається........». Вихователь наголошує дітям, що потрібно розповісти про свої бажання для того, щоб їх краще розуміли друзі, знайомі та рідні.

НОВЕНЬКА

МЕТА: Розвивати ініціативність та доброзичливість.

ХІД ГРИ: Дітям пропонується уявити, що до них у групу прийшла новенька дівчинка. Вона всього соромиться, мовчить, не грається. Завдання для дітей: подружитися з нею. Вихователь грає новеньку дитину, а діти показують, як можна розпочати спілкування з нею.

СЕРДЕЧКО ЧЕСНОСТІ

МЕТА: Виховувати почуття єдності, бажання дотримувати моральних норм.

МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: Сердечко, розділене на клітинки, фломастери.

ХІД ГРИ: Діти стають у коло й отримують по кольоровому фломастеру. Вихователь дає одному з дітей сердечко з картону «СЕРДЕЧКО ЧЕСНОСТІ», розділене на клітинки за кількістю дітей у групі. Той хто отримав сердечко, розповідає про свій чесний вчинок, а потім зафарбовує клітинку на сердечку. Передає сердечко далі, іншій дитині. В результаті гри у групі народжується різнокольорове «СЕРДЕЧКО ЧЕСНОСТІ».

ДОБРИЙ ДОЩИК

МЕТА: Виховувати у дітей бажання робити добро ближньому; зміцнювати довірливі стосунки між дітьми і дорослими.

МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: Маска хмаринки, чашечка, грамзапис, пензлик.

ХІД ГРИ: Діти сідають у коло. Усі вони - «добрі дощові краплинки». У центрі - «Мама Хмара», їй дається чашечка з «чарівною водою доброти». Вмикається весела музика, і всі «краплинки» танцюють, кружляють навколо «Мами Хмари». Коли мелодія обривається, всі завмирають, а «Мама Хмара» бризкає водою з чашечки по черзі на кожну дитину та запитує у них, кому вони допомогли. Після того, як усі «краплинки» повідомлять про свої добрі справи, «Мама Хмара» повинна повторити все, що розповіли їй «краплинки».

ТІНЬ

МЕТА: Розвивати спостережливість, внутрішню свободу.

ХІД ГРИ: Дорослий «мандрівник», дитина - «тінь».

Мандрівник іде через поле, а за ним, на два-три кроки позаду, його «тінь», яка намагається скопіювати рухи мандрівника. Потім міняються ролями.

ДОБРИЙ ЛІСНИК

МЕТА: Виховувати у дітей бажання допомагати ближньому, розвивати уяву, створити атмосферу довіри.

ХІД ГРИ: Діти стають у коло. Усі вони-різні лісові мешканці. Одна дитина - «лісник». Кожна дитина по черзі називає себе і просить «лісника» їй допомогти у тій чи іншій ситуації. Наприклад: «Допоможи мені, мої гілочки зламані». «Лісник» підходить до дерева і жестами показує, як він йому допоможе. Інші діти повинні відгадати, що «лісник» зробив для деревця. Вони міняються ролями.(лісник і той, кому він допомагав).

ПОПЕЛЮШКА

МЕТА: Розвивати комунікативні здібності, дрібну моторику, дружні стосунки, повагу одне до одного.

ОБЛАДНАННЯ: 3 тарілки, горох, квасоля.

ХІД ГРИ: Підгрупами. Ведучий змішує на столі докупи горох та квасолю. Гравці намагаються якнайшвидше розібрати їх на дві окремі купки. Виграє той хто впорається з цим завданням найшвидше.

ВЕСЕЛИЙ М’ЯЧИК

МЕТА: Створити атмосферу довіри. Розвивати почуття єдності.

ОБЛАДНАННЯ: М’ячик.

ХІД ГРИ: Діти і дорослі стають у коло і під музичний супровід передають один одному м’ячик, промовляючи:

Ти котись веселий м’ячик,

Швидко-швидко по руках.

У кого веселий м’ячик,

Той танцює гопака.

У кого на останньому слові промови в руках буде м’ячик, той стає у центр кола і танцює.

ПРОГНОЗ ПОГОДИ

МЕТА:Створити атмосферу довіри, зняття напруженості.

ХІД ГРИ: (можна вдома з батьками, можна парами) Діти стоять в колі спинами один до одного. Роблять масаж один одному.

«Дощ»- постукують по спині кінчиками пальців.

«Град пішов» - сильніше постукують кінчиками пальців.

«Град та блискавка» - ребром долоні труть по спині.

«Тайфун» - кулачком не дуже сильно стукають по спині.

«Землетрус» - трясуть за плечі.

«Сонце» - м’яке погладжування по спині.

-А чи приємно вам було?(відповіді)

- Коли тобі зробили приємне, намагайся відповісти тим самим.

УСМІШКА ПО КОЛУ

МЕТА: Створити атмосферу довіри, зняття напруженості.

ХІД ГРИ: Діти стоять у колі. Ведучий повертає голову і усміхається тому хто стоїть поруч, беручи його за руку (передає йому посмішку). Той у свою чергу повертає голову до наступного учасника, посміхається і теж бере за руку. І так триває доти, поки «посмішка» не повернеться до ведучого. За бажанням учасників можна заспівати пісню, або поводити хоровод.

ВЕСЕЛІ КЛОУНИ

МЕТА: Розвивати міміку, відчуття симпатії.

ХІД ГРИ: Учасники розбиваються на пари. «Веселий клоун» намагається розсмішити «несміянок», за допомогою жестів міміки, інтонації. Потім міняються ролями.

ПРИВІТ

МЕТА: Забезпечення позитивної психологічної атмосфери в групі. Створити довірливі відчуття до партнера.

ХІД ГРИ: Дорослі, діти стають у пари й вітаються один з одним: долонями, колінами, носиками, щічками, спинками, пальчиками ніг, п’яточками, локтиками, лобиками і т.д.

НАСОС

МЕТА: Вчити відчувати й розуміти один одного. Розвивати злагоджену роботу в парах.

ХІД ГРИ: Дорослий зображує великий надувний м’яч (кульку), дитина – насос, що надуває м’яч. «М’яч» стоїть, опустивши руки, на напівзігнутих ногах, руки і шия розслаблені, голова опущена. Дитина - «насос» починає закачувати повітря, робити різні рухи руками, ніби натискає на насос. «М’яч» потроху надувається - дорослий потроху випрямляється, набирає повітря в щоки. Потім міняються ролями.

ДОБРА ТВАРИНА

МЕТА: Вчити відчувати один одного. Створити атмосферу довіри.

ХІД ГРИ: Учасники стають у коло беручись за руки. Ведучий говорить: «Ми одна велика добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає!».

Усі прислухаються, починають разом дихати: вдихнули-крок уперед, видихнули-крок назад. (повторити декілька разів).

КВІТКА РАДОСТІ

МЕТА: Учити співпрацювати.

ХІД ГРИ: Кожна дитина отримує «пелюстку», на якій вона повинна намалювати зображення того, що дарує їй радість (квітка, сонечко, іграшка, мама, друг). Потім «пелюсточки» приєднуються до кружечка-утворюється «квіточка радості». Діти розглядають малюнки та розповідають, які малюнки їм сподобалися і чому.

СНІЖКИ

МЕТА: Психом’язово розслабитися, розвивати уяву.

ХІД ГРИ: Діти кидаються уявними «сніжками» (нахили тулуба, рухи руками). Повторити декілька разів.

АПЛОДИСМЕНТИ ПО КОЛУ

МЕТА: Розвивати чуття довіри, єдності, поваги до думки інших.

ХІД ГРИ: «Всі ми з вами заслуговуємо на аплодисменти, бо ми хороші». Всі стають у коло. Один розпочинає: підходить до когось із дітей, дивиться йому в очі та дарує йому свої аплодисменти. Потім вони в двох підходять до іншого учасника, стають перед ним та аплодують йому. Потім вже в трьох обирають наступного претендента на овації. Кожен раз той, кому аплодували, має право обрати наступного. Таким чином, гра продовжується, а овації стають все голоснішими. «Отак всі й отримали аплодисменти. Молодці.»

ВЕСЕЛІ ЗВІРЯТА

МЕТА:Створювати пихоемоційний комфорт.

ХІД ГРИ: Дітям пропонується привітатися, як «веселі котики» - торкаючись плечима одне до одного та говорячи: «мур-мур-мур», потім, як «веселі песики» - торкаючись ступнями та говорячи: «гав-гав-гав», як «веселі ведмедики» - торкаючись спинами, тручись одне об одного і т.д.

ЗАГУБИЛАСЬ ДИТИНА

МЕТА: Виховувати позитивне ставлення до самого себе та до інших.

ХІД ГРИ: Діти стають у коло. Вихователь, імітуючи радіо, голосно промовляє: «Увага! Увага! Загубилась п’ятирічна дитина, невисока на зріст, із довгим темним волоссям, завжди весела, привітна добра, охайна...» (називати тільки позитивні якості та риси дитини). Діти повинні відгадати, про кого йдеться, потім поаплодувати цій дитині.

ФОТОГРАФІЯ

МЕТА: Створити атмосферу довіри. Розвивати пам’ять, спостережливість.

ХІД ГРИ: Грають у парах. Ведучий приймає якусь не рухому позу і говорить: «Увага! Знімаю!».Треба відтворити позу, що побачив. Потім міняються ролями.

АРТТЕРАПІЯ

МЕТА:Закріплювати вміння спілкуватися із папером; виховувати повагу; розвивати уяву.

ХІД ГРИ: Діти об’єднуються у пари. Кожна пара отримує великий аркуш паперу. Одна дитина за допомогою зубної щітки бризкає на папір з лівого боку різними фарбами, а друга з правого боку. Потім аркуш складається навпіл і промокується. Після цього аркуш розкривається, діти розглядають свій спільний малюнок та вигадують до нього назву.

ТАНЕЦЬ НАСТРОЮ

МЕТА: Розвивати вміння передавати свої почуття за допомогою рухів.

ХІД ГРИ:Дітям пропонується потанцювати під веселу музику.

ЩЕДРІ ЗІРОЧКИ

МЕТА: Закріпити правила поведінки щедрої людини. Розвивати повагу до інших.

МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: зірочки, чарівна паличка.

ХІД ГРИ: Усі діти - «щедрі зірочки». Під музику вони кружляють у зірковому хороводі. Музика обривається, всі «зірочки» завмирають. Вихователь торкається однієї з них чарівною паличкою, вона розповідає про те які подарунки і для кого вона приготувала. Тільки-но «зіронька» розповіла про свій дарунок, вона оживає та починає знову кружляти у хороводі. Гра триває доти, поки всі «зіроньки» не оживуть.

ЧАРІВНИЙ КЛУБОЧОК

МЕТА: Розвивати комунікативні навички.

ОБЛАДНАННЯ: Клубок ниток.

ХІД ГРИ: Всі стоять у колі, передають один одному клубок так, щоб у тих, хто вже тримав клубок, залишилася нитка. Передаючи клубок потрібно щось сказати чи побажати хороше тому, кому передаєш його. Коли клубок повертається до ведучого, всі натягують спільну нитку, закривають очі, уявляючи, що всі вони складають єдине ціле, що кожен з них важлива частина цього цілого. За бажанням можна заспівати разом пісню,або поводити хоровод.

ЗБИРАЧІ

МЕТА: Розвиток комунікативних навичок.

ОБЛАДНАННЯ: Багато дрібних іграшок, магнітофон, запис енергійної музики.

ХІД ГРИ: Гравці розбиваються парами, беруться за руки. За сигналом кожна пара двома вільними руками повинна зібрати якомога більше іграшок. На кінець гри підраховується кількість зібраних іграшок.

МОЇ СИЛЬНІ СТОРОНИ

МЕТА: Виховувати позитивне ставлення до самого себе та до інших.

ХІД ГРИ: Діти сідають у коло. Кожна дитина повинна розповісти по черзі про себе, про те, що вона в собі цінує, що вона любить, що дає їй сили бути впевненою, розумною, сильною. Важливо, щоб дитина не критикувала себе, свої помилки і недоліки, а позитивно думала про себе. Якщо комусь із дітей важко розповісти про себе, можна запропонувати дітям розповісти про неї або вихователеві розповісти про позитивні сторони поведінки дитини.

БУДЬ УВАЖНИМ

МЕТА: Розвивати саморегуляцію.

ХІД ГРИ: Вихователь пропонує дітям йти по колу одне за одним. Коли він плесне у долоні 1 раз, потрібно зупинитись та завмерти, як «лелеки» стоячи на одній нозі, розвівши руки в сторони; коли плесне двічі - стрибати, як «жабки»; тричі - продовжити ходьбу.

ДРАКОН

МЕТА: Розвивати відчуття єдності.

ХІД ГРИ: Діти шикуються в ряд, тримаючи за плечі один одного. Перший учасник - «голова», останній «хвіст». «Голова» повинна зловити «хвіст», «тіло» дракона нерозривне. Тільки-но «голова» зловила «хвіст» - вона сама стає «хвостом».

ЗАЧАРОВАНІ ДІТИ

МЕТА: Розвивати уяву.

ХІД ГРИ: Діти уявляють себе «зачарованими». Вони не можуть говорити і на всі запитання відповідають жестами та мімікою. Наприклад, показують, де знаходяться речі у кімнаті. тощо.

ПОКЛИЧ ЛАГІДНО

МЕТА: Виховувати доброзичливість до інших.

ХІД ГРИ: Діти стоять у колі. Одна дитина стоїть у центрі кола. Вона починає кликати іншу дитину, лагідно називаючи її ім’я та кидаючи їй декілька разів м’яч. Потім перша дитина запитує: «Я гралась з тобою, а з ким хочеш гратись ти?». І так по черзі.

МОРСЬКІ ХВИЛІ

МЕТА: Вміння розслаблятися, розвивати уяву, закріплення звука (ш)

ХІД ГРИ: Діти тримають руки перед собою, уявляють, що руки це хвилі на морі. На морі тихо, спокійно - рухи рук повільні, промовляють звук (ш). Шторм - швидкі рухи рук, хвилі підіймаються над головою, голосно промовляють звук (ш). Море заспокоїлося - рухи спокійні, тихе промовляння звука (ш).

СЛІПИЙ ПОВОДИР

МЕТА: Зміцнення довірливих стосунків між дорослими та дітьми.

ХІД ГРИ: Діти та дорослі стають у пари. Один - «сліпий», інший – «поводир», він проводить «сліпого» через перешкоди. Потім міняються ролями.(Обговорення того, що відчували учасники)

МІЙ ДРУГ

МЕТА: Вчити дітей розуміти такі поняття як «друг», «дружити»; прищеплювати доброзичливе ставлення; учити уважно ставитись одне до одного; виховувати чуйність.

ОБЛАДНАННЯ: М’ячик.

ХІД ГРИ: Етична бесіда «Кого ми називаємо другом?». Риси справжнього друга: добрий, вірний, ніколи не образить; не залишить у біді, прийде на допомогу; завжди вислухає, підтримає.

ВІДГАДАЙ

МЕТА: Виховувати доброзичливість.

ХІД ГРИ: Діти сидять у колі. Вихователь запитує: «Відгадайте, що подобається друзям у вашому сусіді ліворуч?» Діти вголос відповідають, називають найкращі якості, закріплюють поняття «друг», «справжня дружба».

ЧАРІВНА КУЛЬКА

МЕТА: Розвивати моральні якості та творчі здібності дітей, уяву, фантазію, естетичний смак; активізувати зв’язне мовлення; виховувати почуття взаємодопомоги та взаємоповаги.

ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛ: Велика надувна кулька.

ХІД ГРИ: 1) Вихователь кидає кульку дітям, той хто зловить кульку, повинен сказати «чарівні слова», та повернути кульку назад.

2) Той хто спіймає кульку, повинен сказати «чарівні слова» і кинути кульку іншій дитині і т.д., поки кулька не повернеться до вихователя.

НАШІ ЕМОЦІЇ

МЕТА: Закріпити знання дітей про емоції. Учити передавати свій стан за допомогою міміки і жестів. Учити розуміти поведінку інших та власну, її наслідки. Виховувати оптимістичний погляд на життя та доброзичливість, почуття єдності.

ОБЛАДНАННЯ: Піктограми емоцій, зображення дітей із різними емоціями, великий аркуш паперу з кишеньками для невеликих малюнків, невеликі аркуші паперу, фломастери, олівці.

ПІКТОГРАМИ

МЕТА: Розвивати міміку.

ХІД ГРИ: Запропонувати дітям розглянути піктограми із зображенням різних емоцій. Діти показують за допомогою міміки почуття страху, суму, радості, злості, здивування. Пояснити, що почуття які були передані, називаються «емоціями».

СКЛАДИ КАРТИНКУ

МЕТА: Розширювати уявлення про радість; розвивати взаємодії.

ХІД ГРИ: Діти об’єднуються у дві групи. Кожна група повинна з частинок скласти картинку, на якій зображена весела дитина. Потім діти передають почуття радості за допомогою міміки та дякують одне одному за співпрацю.

ЗНАЙДИ ПАРУ

МЕТА: Закріпити знання про емоції.

ХІД ГРИ: Діти отримують піктограми,до яких вони повинні дібрати зображення дітей із відповідними емоціями на обличчі.

ПЕРЕДАЧА ПОЧУТТІВ

МЕТА: Закріпити знання дітей про емоції; Учити передавати свій стан за допомогою міміки і жестів; учити розуміти поведінку інших та власну, її наслідки; виховувати оптимістичний погляд на життя та доброзичливість, почуття єдності.

ХІД ГРИ: Усі стають у шеренгу, перший повертається до другого і передає йому мімікою почуття (радість, гнів, сум, подив тощо), другий має передати наступному це саме почуття. В останнього запитують, яке почуття він отримав, і порівнюють з тим, яке почуття було передано спочатку і як кожний розумів отримане ним почуття. (Невербальне спілкування)