Narkotyki i dopalacze

Szkodliwe substancje, które odbierają człowiekowi zdrowie i wolność

Czym są narkotyki

Narkotyk to substancja psychotropowa działająca na centralny układ nerwowy, która bezpośrednio wpływa na funkcje mózgu, czego efektem są czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania.

Większość narkotyków to alkaloidy roślinne znane ludzkości od wieków. Przez prymitywne kultury używane są do dziś podczas obrzędów religijnych w celu wprowadzenia ich uczestników w trans.

Czym są dopalacze

Dopalacze to środki pobudzające, czasowo poprawiające sprawność fizyczną lub psychiczną. Z tego powodu, a także dlatego, że uważane są za mniej szkodliwe od narkotyków często zażywają je sportowcy oraz młodzież.

Skład dopalaczy jest „tajemnicą” producenta. Często dopalacze o tej samej nazwie wyprodukowane w różnym czasie znacząco odbiegają od siebie składem.


Zażywanie dopalaczy może być groźniejsze niż używanie innych narkotyków!

  • Skład dopalaczy jest nieznany

  • Znajdują się w nich nowo wytwarzane substancje toksyczne o niezbadanym ryzyku zdrowotnym

  • W przypadku zatrucia dopalaczami lekarze mogą okazać się bezsilni lub nie zdążyć z pomocą (nie wiedzą z jakimi związkami mają do czynienia)

  • W dopalaczach znajduje się wiele zanieczyszczeń co powiększa ich szkodliwość

  • Używanie dopalaczy może doprowadzić do: utraty przytomności, trwałego uszkodzenia mózgu, narządów wewnętrznych, a nawet zgonu.

UZALEŻNIENIE

Dlaczego się uzależniamy?

W naszym układzie nerwowym występują neurony, które poprzez wydzielanie specjalnych substancji nazywanych neurotransmiterami komunikują się między sobą i regulują czynności naszego organizmu. Określone neurotransmitery odpowiadają miedzy innymi za odczuwanie przez człowieka różnych emocji np.: strachu (adrenalina) czy szczęścia (serotonina).

Narkotyki i dopalacze zastępują neurotransmitery lub zakłócają ich pracę. Kiedy je zażywamy organizm przyzwyczaja się do stałego, zewnętrznego dostarczania mu tych substancji i przestaje produkować naturalne neurotransmitery. Z czasem organizm domaga się co raz większych dawek narkotyków i dopalaczy aby móc normalnie funkcjonować.


Trzy typy uzależnień od narkotyków

  1. EKSPERYMENTOWANIE
    Przełamanie strachu przed działaniem narkotyku;
    Przełamanie strachu przed społecznymi konsekwencjami
    Spróbowanie narkotyku

  2. UŻYWANIE OKAZJONALNE
    Zażywana dawka jest niewielka
    Najczęściej w towarzystwie
    Wydaje się, że nic złego nie dzieje się, a narkotyk pomaga "lepiej żyć", wydaje się, że jest pomocą w odstresowaniu się
    Wydaje się, że jest bezpieczny, łudząc się że kontroluje zażywanie narkotyku (w każdej chwili może odłożyć)

  3. NAWYK
    Silne pragnienie przyjmowania narkotyku
    Narkotyzowanie związane jest z określoną porą dnia, miejscem lub sytuacją
    Nasilają się wydatki - gdy nie ma pieniędzy, osoba uzależniona zaczyna je pożyczać, wyłudzać lub kraść
    Narkotyk staje się coraz ważniejszy, a jego brak jest coraz bardziej uciążliwy

Efekty uboczne

Wielu młodych ludzi uważa, że narkotyki i dopalacze pomogą im osiągnąć lepsze wyniki w nauce, sporcie lub zapewnią lepszą zabawę. Zapominają przy tym o licznych efektach ubocznych wywoływanych przez te substancje. Do najczęstszych należą: ból głowy, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, tętniaki, rak wątroby, rak płuc, wysuszenie i przebarwienie skóry, przekrwione oczy, rozkojarzenie, senność, agresja.