Nemoci a hrozby

Osmáčí metabolismus je extrémně rychlý, vnímateli nějaké zdravotní komplikace, ihned jednejte a pokud se stav nezačne lepšit, osmáka čeká veterinární ordinace, kde se ve většině potíží injekčně aplikují antibiotika typu enrofloxacin 15 mg/kg - lék Baytril 0,5%, případně fyziologický roztok pro zajištění výživy na 24h a vitaminy s glukózou. Pokud osmáka čeká zákrok, není nutná předoperační dieta. 

Prosím, berte článek pouze jako informativní, poraďte se vždy s vaším veterinářem.

Preventivní domácí lékárnička: tekuté seno Rodicare, sáčky Smecta, krmná směs JR Farm Porridge, fenyklový čaj, probiotika Protexin Profesional, dezinfekční Frontline postřik, spot-on antiparazikum, oční kapky Ophthalmoseptonex, Roboran H plv 250 g, nahřívací láhev, stříkačky, borová voda, kapičky espumisan


CUKROVKA (Diabetes mellitus)

1.typu = tělo znenadání samo ničí buňky produkující inzulín

2.typu = vzniká nevhodnou stravou

narušení metabolismu cukrů v těle (rozložená glukóza není odváděna z jater do krve a slinivka břišní produkuje nadměrné množství inzulinu, až se buňky stávají na inzulin rezistentní a  dojde k poškození slinivky), dochází k hyperglykemii, následnému hubnutí, nadměrné žízni a nadměrnému močení, únavě, poškození ledvin..příznaky trvají i měsíce a patří mezi ně poškození sítnice projevením šedého zákalu a je možné ji indikovat lakmusovými/indikačními papírky

jedná se o geneticky dědičné onemocnění, kterému se dá "předejít" vhodnou = energeticky přirozeně chudou stravou, kterou se projevy "oddálí" a projeví se až ve stáří osmáka slabší stařeckou cukrovkou

osmák umí tolerovat minimální množství sacharidů ve stravě, které zpracuje jeho metabolismus pomaleji a odlišným způsobem, než u jiných hlodavců

NE piškoty! NE oříšky! NE ovoce (jablko, banán, rozinky)! NE pamlsky slazené medem/melasou! NE svatojánský chléb (karob/rohovník)! NE pečivo! NE škroby! = brambory, kukuřice, obilí a veškeré výrobky z těchto škrobů. 

Vhodné jsou nízkoenergetické potraviny s nízkým glykemickým indexem a s vysokým množstvím vlákniny.


PRŮJEM

V případě tohoto onemocnění je nutné rychle jednat a předejít možnému úhynu.

Stres, nevhodná strava (studená zelenina, list.salát), virové/bakteriální onemocnění, paraziti, stará voda - to vše může být příčinou průjmu.

Jedno z prvních opatření při podezření na toto onemocnění (nepravidelně tvarovaný trus v kleci až průjem, apatický naježený osmák, který může mít špinavé okolí řiti), je senná dieta s kterou zkontrolujeme, zda není něco nevhodného schovaného v kleci (zvadlá zelenina). Dále vyměníme všechnu vodu v umytých napáječkách. Klec vyčistíme, klidně i vydezinfikujeme. Pokud jste potíže vypozorovali pouze u jednoho osmáka, tak jej neizolujte a nechte o něj ostatní pečovat. V případě postižení průjmem dalších osmáků je nutný veterinář. Veterinu navštívíme i v případě, že u jedince nedochází do 3 dnů ke zlepšení.

Pokud senná dieta nepomůže, přecházíme na aplikování Smecty stříkačkou do tlamičky (sáček rozpuštěný v 5ml vody). Stříkačkou můžeme podávat i vodu, aby nedošlo k dehydrataci, případně tekuté seno Rodicare, či krmnou směs JR Farm Porridge. V případě nafouklého bříška podáváme také fenyklový/kmínový čaj, pokud je nadmuté příliš, viditelně vyčnívá do stran a je na omak tvrdé, musíme osmáčka jemně masírovat směrem od hlavy k zadečku. Pokud tento stav do hodiny neodezní, jedeme na veterinu.

Obdobně, jako u lidí, je vhodné k léčbě doplnit probiotika, která pomáhají obnovit přiměřenou hladinu užitečných bakterií ve střevech, například Protexin Profesional. Při opakovaném průjmu zajistit také prebiotika, která navozují specifické změny ve složení a kvalitě střevní flóry, zejména pak podporují růst a množení tělu prospěšných střevních bakterií, pomocí fruktooligosacharidů, vesměs se jedná o vlákninu, která se nachází například v pórku, topinamburu, čekance, artyčoku (vše sušené). Prebiotika postup: rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka a podávat do tlamy maroda.


ZÁCPA

Příčinou je nevhodná strava, nedostatek tekutin, osmák přestane vylučovat trus. Dáme mu trochu olivového oleje a promasírujeme bříško, když se stav nezlepší, tak veterina.


HYPERTERMIE (přehřátí)

Osmáci jsou velmi náchylní na přehřátí, myslete na to při cestování, či v horkých letních dnech, vůbec je nevystavujte slunci a neumisťujte ubikaci u topení. Teplota nad 24 °C začíná být už riziková.

Přehřátí poznáme díky rychlému dýchání, dýchání s otevřenou tlamou, zčervenaná ouška, neklid, apatie, zpomalené reakce, dezorientace, vystouplá páteř, nežere, spí, plazí se.

Musíme postupně osmáka ochladit, voda nesmí být ledová, jen mírně studená, můžeme ho postříkat, zabalit do ručníku, vodu kápnout za ouška a chladit pacičky. Při nezlepšení, osmáka vložíme do vody, kde ho (krom hlavy) ochlazujeme. Následně pomalu nastoupí doplnění pitného režimu.


MALOKLUZE (onemocnění dutiny ústní a zubů)

Dochází k přerůstání řezáků a především stoliček. Osmákům rostou zuby celý život a stoličky si přirozeně brousí senem, ale někdy může jít o vrozenou vadu, či potíže způsobené nevhodnou stravou.

Příznaky: snížený příjem potravy, potrava z tlamy vypadává/drolí se, slinění, hubnutí, pomalé/bolestné žvýkání, častý kontakt packy s tlamou, změna trusu, naježená srst, skřípání zuby, výtok z očí, poraněný jazyk

Je nutná návštěva veterináře, který vyšetří dutinu ústní pomocí laryngoskopu a v případě nálezu, je provedena celková inhalační anestezie, někdy je nutný RTG hlavy. Následně jsou v celkové anestézii podána antibiotika, peristaltika, léky na bolest, podkožní výživa a tekutiny. Pomocí vrtačky se zuby zabrousí a upraví se zkus.

Příčiny: vrozené vady čelisti, zranění tváře/zubů, nedostatečné okusování větviček, málo sena v potravě, nadbytek zrní ve směsi, infekční/nádorové onemocnění, genetika, stáří

RÝMA

Jelikož se osmák sám nevysmrká, u neléčené rýmy následuje zápal plic. Při zjištění onemocnění (pšíkání, vrkání) navštívíme veterináře, který aplikuje antibiotika.


ZLOMENINA

Pádem, jiným úrazem, nebo střetem mezi osmáky, může dojít k poškození kosti. Obvykle se zlomenina za měsíc zahojí sama, při komplikované zlomenině však pro jistotu u veterináře necháme udělat RTG a vyslechneme si řešení, zkušený veterinář zafixuje zlomeninu přímo v kosti kovovou výstuží, sádra se nedává. 

Poraněnému omezíme pohyb a zajistíme snadný přístup k potravě a vodě.


ŠEDÝ ZÁKAL

Hlavní příčinou je cukrovka, degenerační křížení příbuzných osmáků, nevhodná strava, infekce, alergie, otrava a stáří.

S šedým zákalem přecházíme na přísnou sennou dietu, bez směsky a pamlsků, pokud toto opatření nepomůže, bohužel není dlouhé přežití a snaha udržet osmáčka naživu pomocí veteriny a inzulínu, je pro něj trápení.

Někdy je poškozeno jen jedno oko a není cukrovka prokázaná, ale k uzdravení zákalu již nedojde, nicméně osmák se přizpůsobí, rozvine víc ostatní smysly a nemá potíže se orientovat po kleci. Jen pro jistotu hlídáme šířku žebříků, možné propady v případu pádu a neměníme uspořádání klece, což by ho mátlo v orientaci.

Krom šedého zákalu, se může do oka dostat cizí těleso (pilina..), infekce, nebo si oko osmák poraní. Tady využijeme oční kapky Ophthalmoseptonex, pokud infekce neodezní, jedeme na veterinu.


KOŽNÍ POTÍŽE

Svrab, vši, všenky, blechy, klíšťata, plísně, bakterie, ano i toto může být problém pro osmáka. 

Pokud si všimnete zhoršené kvality srsti, která vypadává, kůže začne šupinatět, vyskytují se stroupky a krusty na kůži a osmáka to svědí, začnete jednat. Bohužel k parazitům můžete přijít i ze sena a podestýlky. Je potřeba vyčistit a vydezinfikovat ubikaci.

V případě parazitů pomůže dezinfekční Frontline postřik, problémy by po jednom stříknutí měly odeznít do 10 dnů, nebo si u veterináře zakoupíte spot-on antiparazikum, které se dávkuje kapkou za krk.

Pokud máte podezření na svrab, který poznáte dle silného svědění a celotělových křečích,  je nutná veterina.

Alopecie (ztráta srsti) se u starších jedinců projevuje na břiše, pokud je holý hřbet, může být příčinou nedostatek minerálů a vitaminu, s doplněním pomůže veterina.

Diplokoková dermatitida (zánět kůže) je horší varianta, do holé kůže se dostává infekce a pomalu odumírá - ihned veterina.


OBEZITA

Bývá doprovázená cukrovkou. Pokud není genetická, jedná se o nemoc způsobenou nevhodnou potravou - nadbytek tuků, cukrů a škrobů. Vede ke zhoršení kvality života, zdravotním komplikacím, náchylnosti k chorobám a kratšímu životu.


NÁDORY

Nádory jsou nezhoubné, při správném vyříznutí veterinářem, může osmáček dál žít. Preventivně lze podat občas sójový výrobek.


DRÁPKY

Osmák si sám přirozeně drápky brousí, pokud mu ubikace nenabízí dostatek příležitostí k broušení drápků, může dojít k přerůstání, v extrémním případě zaroste dráp do packy, proto dbáme na bohatou dřevěnou výbavu a kámen a hlídáme došlap, pokud by kulhal, je možné přerůstání. Jako u ostatních hlodavců, při pohledu přes na světlu, je patrně vidět, kde je ještě rohovina a kde už cévy a nervy, zkrácení zvládneme sami kleštičkami na drápy ze zwerimexu.


POTÍŽE SAMCI

Vyhřeznutý penis, v případě že dojde k jeho poranění veterinář předepíše chladivé a protizánětlivé masti. Jinak se dá pomocí olejíčku vrátit.

Vyhřeznutý konečník (způsobené starším samcem) mažeme a opravíme, případně to necháme na veterináři.

Vylínalá srst přilepená na penis, tyto chlupy jej pevně stahují a může dojít k časté silné erekci. Vzniklý kroužek ze srsti je nutné odstranit, ať už doma, nebo na veterině.

Kastrace má svá rizika, úmrtnost zvyšuje přítomna jiná nemoc. Kastrace je možná až po 1.roce samečka. Tento preventivní chirurgický zákrok v plné narkóze trvá hodinu a poté vám osmáka vrátí, než se probere zahřívejte ho, ať se mu srovná snížená teplota. Za pár dní je v pořádku, ale hlídáme stehy, infekci, vyhřezlý penis, pooperační abscesy, apatii a krvácení. Kontrolujeme, zda přijímá potravu, pije a vylučuje a 1 týden podáváme antibiotika, probiotika a analgetika. Hormonální hladina mizí za 3 měsíce, ještě 2-4 týdny po operaci může oplodnit samičku. Pozor na zvýšené riziko obezity u kastrovaného osmáka.


POTÍŽE SAMICE

Porod může zkomplikovat nesprávná poloha plodu a velké/mrtvé mládě. Pozastavený porod musí vyřešit veterinář, nikdy sami nezasahujeme, ale samičku neodvážíme, pokud jen mezi jednotlivými mláďaty odpočívá, celkově ji dopřejeme klid a nerušíme.


Výhřez dělohy je porodní/poporodní komplikace, kde je viditelná růžová děloha. Samici umístíme do čisté prázdné přepravky a jedeme na veterinu. Dle stavu ji čeká navrácení do původní polohy a následná léčba. Někdy je doporučená amputace, nebo kastrace, bohužel tyto komplikace se dají s dalším porodem znovu očekávat.

Jaterní potíže samiček v produkčním věku, vysoké váhové výkyvy způsobené nevhodnou stravou, příliš tučnou - ořechy.


Kojící samice může mít nedostatek minerálních látek, především vápníku. Minerální disbalance se projeví motáním, únavou, ztrátou váhy a naježené srsti. O samičku nechceme přijít, proto mláďata odstavíme a čeká nás dokrmování. Samičce pomocí vitamino-minerálnímu přípravku Roboran doplníme chybějící látky přidáním do krmiva, nebo přímo do napáječky a podáváme ideálně granule Versele-Laga Chinchilla & Degu Complete. Pokud samice je natolik vysílená, že sama nevzládne jíst/pít, jedeme na veterinu. Do dne by mělo dojít ke zlepšení. Preventivně dáváme k dispozici vždy minerální bloky.