Подолання освітніх втрат

Витяг з протоколу  №2 Засідання педагогічної ради від 24.10.2023 р
Порядок денний

 1. Причини та шляхи подолання освітніх втрат.

  2.Захист ментального здоров’я учасників освітнього процесу в умовах війни.

3. Про визначення результатів підвищення кваліфікації та документів про проходження підвищення кваліфікації .


Витяг з протоколу  №2

Засідання педагогічної ради від 24.10.2023 р.

Присутні:

Клиновий В.В.       Ярова Н.Г.

Кукса В.О.      Соловйова О.В.

Кукса С.Г.             Дяченко Г.Л.

Галаган Н.Ф.  Задорожня Л.О.

Габрієлян І.С.   Космін Л.С.

Самойленко О.І.    Лановенко С.В.

Сидоренко Н.В.      Ярова  Ю.І.

Порядок денний

 1. Причини та шляхи подолання освітніх втрат.

  2.Захист ментального здоров’я учасників освітнього процесу в умовах війни.

3. Про визначення результатів підвищення кваліфікації та документів про проходження підвищення кваліфікації .

1.           Причини та шляхи подолання освітніх втрат.  

І.СЛУХАЛИ:

 Космін Ларису Степанівну, яка проаналізувала причини освітніх  втрат.

Говорячи про освітні втрати, більшість дослідників зосереджують свою увагу на втратах у навчанні (learning losses), що пов’язані з когнітивними навичками учнів, прогалинами в знаннях, недосягненням учнівством очікуваних результатів навчання, що визначені освітніми програмами, тощо. Зосередження саме на навчальному компоненті освіти зрозуміле, адже, по-перше, цей аспект підлягає об’єктивному вимірюванню, а по-друге, навчальні втрати можуть мати найбільш відчутні наслідки як на рівні індивіда, так і на рівні суспільства.

Водночас, з огляду на те, що освіту в Україні розуміють як єдність навчання, виховання, розвитку й соціалізації особистості, втрати в освіті не варто ототожнювати лише з навчальними втратами. У широкому сенсі освітні втрати означають втрату можливостей для всебічного розвитку учнів – інтелектуального, соціального, емоційного, психологічного тощо. Відповідно видається доцільним у межах родового поняття «освітні втрати» умовно виділити три взаємопов’язані компоненти:

-  навчальні втрати (у розумінні втрати знань, умінь, навичок, ставлень тощо);

-  виховні втрати;

-  зниження темпу розвитку особистості.

У науковій літературі є значна кількість підходів до визначення навчальних втрат. Зокрема ці втрати розуміють як:

-  втрату знань і навичок або відхилення в академічному прогресі учня, що найчастіше пов’язано з перервою у формальній освіті, пропусками занять тощо;

-  втрату здобутих раніше знань, коли учні, які досягли певного прогресу в навчанні, погіршують свою успішність. Найчастіше це пов’язано з тимчасовою (нетривалою) перервою у формальній освіті, наприклад, літніми канікулами;

-  різницю між тим, чого навчився учень, тобто досягнутим ним академічним прогресом, і тим, чого учень мав би навчитися на певному етапі свого навчання, наприклад, у певному віці, на рівні певного класу тощо.

Із цих визначень очевидним є те, що дослідники розуміють навчальні втрати і як втрати внаслідок забування того, що було досягнуто в навчанні на певному етапі здобуття освіти, і як втрати внаслідок недоотримання того, що мало б бути потенційно досягнутим у навчанні. Останнє, використовуючи юридичну термінологію, можна було б кваліфікувати як таку собі «утрачену (упущену) вигоду». Навчальні втрати є змога визначити, маючи мірило (критерій), щодо якого виявляють величину втрат конкретного здобувача освіти. Зазвичай цим мірилом є вимоги освітніх програм, стандартів для певного етапу здобуття освіти (наприклад, рівень навчальних досягнень на кінець 4-го класу або на кінець адаптаційного циклу базової освіти тощо).

Узагальнюючи, навчальні втрати можна визначити як будь-яку втрату знань, умінь, навичок та/або уповільнення чи переривання академічного прогресу через паузи в навчанні конкретного учня. Ці втрати виникають як наслідок тривалих пропусків занять (наприклад, через проблеми зі здоров’ям), неефективного викладання, значних незапланованих перерв в навчанні, пов’язаних із соціальними кризами, війнами, природними катаклізмами тощо.

1. Проживання на тимчасово окупованих територіях. Наразі неможливо дізнатися, як саме відбувається освітній процес на тимчасово окупованих територіях. Однак безперечним є те, що через бойові дії та окупацію повноцінного навчання на цих територіях немає. Частина дітей, які з тих чи тих причин залишилися на окупованих територіях, узагалі не мають змоги навчатися, інші змушені відвідувати школи та навчатися за освітніми програмами країни-окупантки й лише невелика частина продовжує навчатися в дистанційному форматі за українськими програмами завдяки зусиллям відповідального вчительства.

2. Проживання в зоні активних бойових дій. Для учнівства, яке проживає на територіях, що розташовані в зонах активних бойових дій, навчання можливе лише в дистанційному форматі, що, як зазначалося вище, має багато недоліків. Окрім цього, суттєвою проблемою є психологічний стан дітей і вчителів. Регулярні обстріли, ракетні атаки, що призводять до жертв і численних руйнувань, можуть спричинити серйозні проблеми з психологічним благополуччям і дітей, і дорослих.

3. Зміна місця проживання. Учнівство, яке було вимушене переїхати в інші регіони України або ж за кордон, часто втрачає звичне коло спілкування та зв’язок зі своїм закладом освіти. Адаптація до нових умов потребує часу та може призвести до серйозного стресу. Діти, які виїхали за кордон, найчастіше мають подвійне навантаження, адже вони повинні відвідувати школу в країні проживання, а також підключатися до онлайнових уроків, організованих їхньої школою в Україні, щоб не втратити можливість продовжити здобуття української освіти.

4. Руйнування закладів освіти. Через бойові дії частина закладів освіти в Україні була частково чи повністю зруйнована. Діти, які навчалися в таких закладах, змушені або навчатися дистанційного, або відвідувати інший заклад освіти, що може знаходитися на значній відстані від дому, а іноді й в іншому населеному пункті.

5. Повітряні тривоги. Оголошення повітряної тривоги означає, що урок переривається й учні мають перейти в укриття (навіть якщо навчання відбувається дистанційно). Через повітряні тривоги освітній процес може перериватися на години, іноді по декілька разів на день. Інша проблема – це наявність та облаштованість укриттів. Хоча, за даними Міністерства освіти і науки України, 75% закладів освіти в Україні мають укриття, вони не завжди облаштовані належним чином. Наприклад, приміщення може бути занадто тісним для великої кількості учнів, не мати достатньої кількості облаштованих місць для сидіння тощо.

6. Відімкнення електроенергії. Через масовані ракетні обстріли в період із жовтня 2022 року до середини лютого 2023 року по всій території України регулярно вимикали світло. Це, безперечно, суттєво ускладнило освітній процес, особливо для тих учнів та вчителів, які працюють дистанційно.

Загалом, у більшості учнів через стрес природно спостерігається регрес. Суттєво знизилися когнітивні процеси: учням важче запам’ятовувати та відтворювати матеріал, утримувати увагу. Важче сприймається абстрактний і геометричний матеріал. Діти можуть забувати терміни, таблицю множення, правила виконання дій.

Інститут педагогіки НАПН України проводив опитування вчителів математики щодо змін у поведінці учнів:

-       53% з 553 опитаних вчителів зазначають, що в їхніх учнів знизилась відповідальність;

-       майже 45% говорять про зниження мотивації в учнів;

-       близько 41% звертають увагу на зниження уваги та концентрації;

-       близько 34% помітили, що учні стали гірше запам’ятовувати матеріал;

-       26% вчителів повідомляють, що в учнів збільшився запит на активну взаємодію одне з одним.

Проблемою є також відсутність відчуття безпеки та стабільності в учнів. Наприклад, діти, які навчаються очно, не знають, чи відбудуться уроки в традиційному форматі, чи через обстріли їх скасують. Або вони проведуть частину занять в укритті. Через відключення світла діти можуть мерзнути або бути голодними. Тобто в них не задоволені базові потреби, що, звісно, впливає на можливість навчатися.

Виклики для вчителів.

Безпека і стабільність. Ніхто не відчуває себе в безпеці, але вчитель має створювати цю умовну безпечну бульбашку для учнів. Це вимагає значної роботи над собою і поповнення власних ресурсів.

Послаблення когнітивних процесів в учнів. Вчителі повинні виділяти на уроці час для вправ на підтримку та стабілізацію емоційного стану учнів. Також попит має особистісно орієнтований підхід, який зараз організувати ще складніше і він вимагає ще більше ресурсів від учителя.

Планування. Вчителям важко спланувати урок, адже незрозуміло, скільки учнів буде на уроці. Не завжди можна розраховувати на технічні засоби навчання. Тож педагоги зазвичай готуються до кількох сценаріїв.

Організація роботи на уроці. Вчителям, які працюють очно, потрібно паралельно працювати з учнями у класі та з учнями, які приєднались онлайн. Або ж учителі мають проводити урок двічі, працювати у дві зміни, надавати учням додаткові матеріали, які також потрібно підготувати.

Через вимкнення світла, відсутність інтернету чи мобільного зв’язку ускладнена комунікація з учнями в онлайн-форматі. Не завжди є змога провести урок, не всі виходять на зв’язок, з’являються технічні проблеми під час самих уроків. І ситуація щодня змінюється.

Усе це, беззаперечно, призводить до перевантаження вчителів, а іноді й до погіршення їхнього здоров’я.

Щоб мати уявлення про успішність учнівства на різних рівнях освіти й мати змогу вимірювати навчальні втрати (власне, як і навчальний поступ (прогрес)), необхідно мати цілісну систему освітніх вимірювань із використанням стандартизованих інструментів. Такі вимірювання повинні проводитися регулярно та на різних рівнях – від загальнодержавних досліджень до вимірювань на рівні місцевих громад та/або окремих шкіл. Ця система має включати, зокрема, таке:

-  стандартизовані тестування на всіх або щонайменше на ключових етапах навчання;

-  довготривалі загальнодержавні моніторинги якості освіти на репрезентативних вибірках;

-  локальні моніторинги успішності окремих категорій учнівства в опануванні окремими предметами, розділами освітніх програм тощо;

-  централізовані онлайнові платформи для вимірювання навчальних втрат і надолуження навчального матеріалу.

Вимірювання рівня навчальних втрат на різних рівнях освіти є першочерговим завданням, без виконання якого неможливо говорити про побудову стратегій їх подолання. Важливо поєднувати різні види і формати оцінювань та, найголовніше, забезпечити їх системність: вимірювання повинні проводитися регулярно та із застосуванням надійних інструментів. Така система дасть змогу відстежити зміни в учнівських досягненнях на кожному етапі здобуття ними середньої освіти, вчасно виявляти прогалини в знаннях учнівства із певних предметів / курсів / тем та вживати кроки для надолуження цих прогалин. Під час розроблення системи освітніх вимірювань задля подолання навчальних втрат має бути враховане стратегічне бачення розвитку системи освітніх оцінювань на рівні загальної середньої освіти в Україні загалом.

ВИСТУПИЛИ:

Задорожня Л.О., заступник директора з навчальної роботи, яка окреслила шляхи подолання освітніх втрат.

Шляхи подолання освітніх втрат:

Експертами аналізуються і пропонуються різні стратегії та кроки, що можуть сприяти зменшенню або подоланню навчальних втрат і навчальних розривів. Пропоную перелік основних потенційних механізмів подолання навчальних втрат, окреслено деякі переваги й недоліки кожного з них.

Захід

Характеристика

Виклики

Коментарі

Другорічництво

Організація додаткового року навчання для всіх учнів або для учнів, які мають значні навчальні втрати

1.      Надзвичайно дорого.

2.      Низька мотивація учнів.

3.      Повторне проходження всіх навчальних тем, зокрема й тих, що були добре засвоєні учнем.

4.      Високий ризик пропусків занять

Малоефективний, складний в організації та надзвичайно дороговартісний захід. Як свідчать дані PISA, країни, у яких багатьох учнів залишають на другий рік, отримують гірші результат

Навчання під час канікул

Додаткові заняття (курси) для учнів під час канікул, зокрема влітку, за державний кошт

1.      Низька мотивація учнів.

2.      Потреба в урегулюванні оплати праці вчителів.

3.      Розроблення програм і логістики додаткового навчання.

4.      Необхідна попередня діагностика для виявлення прогалин у компетентностях учнів.

5.      Потребує значного фінансування.

Практика додаткового навчання під час канікул може мати позитивний результат. Однак ефект можливий лише за правильної організації цієї активності, зокрема завдяки створенню умов, коли учні будуть мотивовані відвідувати додаткові заняття, а вчителі матимуть гідний стимул для їх проведення. Важливо створити систему правильного «розподілу» учнів між учителями залежно від прогалин у знаннях кожного учня. Ефективність буде низькою, якщо учні стихійно відвідуватимуть заняття з усіх або частини предметів без попередньої діагностики знань. 

З кожного навчального предмета / кожної теми повинні бути розроблені програми, орієнтовані на надолуження втраченого / недоотриманого. Важливо не переобтяжувати вчителів та учнів. Для більш якісної роботи варто організувати заняття в невеликих групах, бажано офлайн.

Репетиторство за державний кошт

Організація індивідуальних та/або групових занять з учнями для надолуження прогалин

1.      Низька мотивація учнів.

2.      Організаційні труднощі.

3.      Необхідна попередня діагностика для виявлення прогалин у компетентностях учнів.

4.      Потребує значного фінансування

Може мати позитивний вплив, проте, як і у випадку з навчанням під час канікул, ефективність буде залежати від продуманості й організованості процесу. Обов’язковою є попередня діагностика, а також мотивування учнів до відвідування додаткових занять. Учителі повинні мати гарний стимул. Оскільки репетиторство може бути реалізоване під час навчального року, варто уникнути перевантаження учнів і вчителів. Перевагами цього підходу є можливість індивідуальної роботи з учнем / ученицею або роботи в невеликих групах, у які можна (і варто) об’єднувати учнів, які потребують роботи над тими самими навчальними темами

Створення інтеграційних класів

Створення груп або класів для учнів, які потребують додаткового вивчення окремих предметів

1.      Низька мотивація учнівства.

2.      Ризик створити клас / групу для «аутсайдерів», виділивши слабких учнів на тлі інших.

3.      Може мати зворотний ефект: потрапивши до класу слабких, учнівство не матиме бажання вчитися краще через відсутність позитивних прикладів (адже в класі всі слабкі).

4.      Необхідна попередня діагностика успішності учнівства та створення на основі цього відповідної програми з надолуження.

Потрібно добре продумати психологічну складову такого заходу. Керівництву закладу та вчителям варто впевнитися, що а) додатковий клас не перетвориться у клас «аутсайдерів» та б) що вчителі здатні позитивно заохотити учнів до його відвідування. Примушування учнів відвідувати додаткові класи чи групи із надолуження може, навпаки, відбити бажання вчитися. Однак за сприятливого та дружнього психологічного клімату в школі загалом та на рівні взаємодії учень-учитель подібний захід може стати дієвим і сприяти швидкому надолуженню прогалин у знаннях. Також важливо мати чіткі критерії для рекомендації до відвідування учнем / ученицею додаткового класу (наприклад, кількість балів за стандартизований тест менша за середній показник тощо).

Перегляд та адаптація

освітніх програм

Перегляд освітніх програм із метою їх адаптації до потреб учнівства

1.      Необхідна якісна діагностика для виявлення тем, щодо яких є прогалини.

2.      Труднощі, пов’язані з заохоченням / організацією роботи колективів, які є авторами відповідних освітніх програм.

3.      Адаптація навчальних планів і навчально-методичного забезпечення.

4.      Необхідність «жертвувати» певним контентом для посилення вивчення ключових тем, визначених програмами

Крок може бути результативним, проте він потребує кропіткої підготовки. Перш ніж переглядати освітні програми варто здійснити діагностику на репрезентативній вибірці учнів всієї країни. Окрім того, потрібно продумати, як «вписати» заняття за оновленими програмами в чинні навчальні плани таким чином, аби не перенавантажити учнів та не перешкодити вивченню навчальних тем, що не увійдуть до оновлених програм.

Розробка додаткового контенту з ключових навчальних тем

Розроблення додаткового якісного освітнього контенту, акцентованого на темах, що потребують надолуження

1.      Низька мотивація учнів.

2.      Відсутність аналітики щодо дієвості контенту.

3.      Негнучкість календарно-тематичного планування.

4.      Потребує додаткових фінансових витрат

Корисний захід, який допоможе учнівству заповнити прогалини, за умови знаходження важелів для мотивування учнівства до додаткового навчання. Важливим є донести до учнів і вчителів інформацію про такий контент і забезпечити до нього легкий і зручний доступ (наприклад, через стримінгові платформи). Учитель може рекомендувати ознайомитися з тим чи тим контентном окремим учням відповідно до їхніх потреб або користуватися ним на уроках для надолуження прогалин у знаннях класу / групи учнів. Найбільший виклик – розробити такий контент, який буде актуальним для учнів, зручним у використанні, базуватиметься на простому та цікавому викладі навчального матеріалу.

Методична підготовка вчителів до роботи з учнями, які мають навчальні втрати

Забезпечення курсів для вчителів із питань ефективних технологій подолання навчальних втрат

1.      Час на розроблення необхідного науково обґрунтованого контенту.

2.      Потребує додаткових фінансових витрат

Важливий, проте не першочерговий крок. Додаткові навчання варто організовувати після проведення діагностики і напрацювання планів, шляхів та методик подолання навчальних втрат. Важливим елементом навчання має бути донесення до вчительства способів поєднання поточного освітнього процесу із заходами з надолуження навчальних втрат

Посилення шкільної автономії та взаємодії й співпраці (колаборації) вчителів

Посилення шкільної автономії й утвердження колабораційних практик у педагогічних колективах

1.      Недостатність співпраці вчительства з різних освітніх галузей

2.      Відсутність якісних даних щодо успішності учнів.

3.      Інертність педагогів у використанні методик інтеграції / інтегрованих курсів

Посилення шкільної автономії необхідно не лише для подолання навчальних втрат, а й для більш ефективної освітньої діяльності загалом. В контексті надолуження прогалин у навчанні учнів шкільна автономія й посилення співпраці між учителями дадуть змогу більш ефективно та швидко адаптуватися під потреби учнів та, відповідно, швидше досягти бажаних результатів. Однак на заваді може стояти певний «традиціоналізм» учительства


Варто зауважити, що жоден з перелічених заходів не є панацеєю для подолання втрат у навчальних досягненнях учнів. Усі ці, а також інші потенційно доцільні кроки можуть мати позитивний вплив лише в комплексі, за продуманої їх організації та врахування ризиків.

Перш ніж упроваджувати той чи той захід, обов’язково потрібно здійснити якісну діагностику рівня успішності учнів, адже неможливо вирішити проблему, не розуміючи її глибини й складності, як неможливо вилікувати хворобу без точного діагнозу. І лише після цього, спираючись на об’єктивні дані, варто забезпечити розроблення комплексної стратегії подолання навчальних втрат.

Соловйва О.В., вчитель початкових класів, голова МО вчителів початкових класів, про організацію повторення на навчальних заняттях.

Самойленко О.І., вчитель української мови та літератури , про організацію надолуження освітніх втрат на уроках, проведення діагностичних тестів на платформі ВШО. Ці тести можна давати не тільки під час уроку, а в зручний для дітей час. Їх розробили в межах ініціативи «Збереження доступу до шкільної освіти» від проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Тестування допоможе учням побачити, які теми варто опрацювати ще раз:

-   для цього треба створити свій кабінет на сайті ВШО;

-   обрати предмет та тест;

-   виконати завдання на комп’ютері чи гаджеті;

-   результат тесту буде опубліковано в розділі «Прогрес» (початковий, середній, достатній або високий);

-   також до результату тесту додаються покликання на підручники, вправи, відеопояснення, завдання до конкретних тем, що допоможуть дітям надолужити освітні прогалини.

Космін Л.С. , вчитель зарубіжної літератури, про  компенсування освітніх втрат за допомогою сервісів «Всеосвіти».

Діагностика освітніх втрат.

1.Інструментами визначення можуть стати система тестування результатів навчання. Вчителі-предметники можуть самостійно оцінити прогалини у знаннях учнів. Які теми потрібно надолужити з усім класом, а які з окремими дітьми. Одним з інструментів для виявлення навчальних прогалин є онлай-тести на платформі «Всеосвіта». У цьому розділі можна знайти завдання з усіх предметів для учнів 5 класів для виявлення прогалин за початкову школу, для 7 класів для виявлення прогалин за курс 5—6 класів та 9-х класів для виявлення прогалин за 7—8 класи.

Зважаючи на те, що тести виконують навчальну і діагностувальну функції, для педагогів важливими є зрозумілі та водночас різноманітні опції створення інтерактивних завдань у цифровому освітньому середовищі. На платформі «Всеосвіта», у конструкторі тестів, окрім можливості створення 8-ми типів запитань, налаштування тестування за своїми параметрами, перегляду детальної статистики відповідей, реалізовано принцип унеможливлення списування учнями правильних варіантів. «Всеосвіта» отримала гриф Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання в освітньому процесі». Відтепер електронні посібники «Конструктор тестів» та «Конструктор уроків» схвалено для використання у закладах освіти. Про це йдеться в офіційному листі від ІМЗО.

Також педпрацівники  можуть на початку, впродовж або у кінці року запропонувати дітям підсумковий контроль за попередній семестр / рік за допомогою олімпіад та конкурсів від «Всеосвіти».

Педагог сьогодення вже не ставить собі питання про те, чи варто брати участь у дистанційних формах збагачення освітнього процесу. Його цікавить, як зробити це ефективно.

Активізувати пізнавальну діяльність та навчальну мотивацію допоможуть олімпіади та конкурси від «Всеосвіти», адже для участі у таких цікавих заходах не потрібно нікуди їхати, не варто намагатися потрапити у призначений час у певне місце. Достатньо мати лише будь-який ґаджет із підключенням до мережі Інтернет і трохи натхнення. Крім того, така форма проведення змагань є дуже зручною для дітей, які через різні обставини та безпекову ситуацію зараз навчаються вдома.

Олімпіади та конкурси — це набір цікавих та різноманітних завдань з певного предмета, теми. Вони спрямовані не лише на знання конкретного факту чи події, а й змушують дитину думати, а найчастіше і творчо підходити до розв’язання поставлених завдань, тренують логіку та критичне мислення, виявляють профорієнтаційне спрямування, вчать чесно змагатися, швидко перевіряють якість пройденого раніше матеріалу, завдяки можливості аналізу помилок, краще закріплюють програму компетентнісно орієнтованого навчання.

Інтерактивний формат олімпіад та конкурсів робить процес поглиблення у будь-який предмет максимально простим та непомітним, а великий віковий діапазон учасників робить ці змагання неймовірно масовими, адже зареєструватись можуть вихованці дошкільних закладів освіти, здобувачі освіти шкіл, гімназій, ліцеїв, коледжів та закладів професійно-технічної освіти.

В умовах дистанційного синхронного та асинхронного навчання переважна більшість вчителів пропонували учням переглянути презентації, відео, виконати вправи, самостійно опрацювати навчальні матеріали. Для цікавої подачі інформації вчителі можуть використовувати на уроках навчальні відео, конспекти, схеми і таблиці. Їх також можна знайти на платформі «Веосвіта» у  Бібліотеці методичних матеріалів.Бібліотека методичних матері

Обмін досвідом може суттєво підвищити професійну майстерність педагога, збільшити його мотивацію на прикладі проведення якісних та цікавих уроків колег. Для вчителів-початківців, які тільки завершили здобуття освіти, де основна увага приділяється формуванню фундаментальної теоретичної бази, та не мають практичних навичок, методичні розробки інших колег можуть стати справжнім порятунком.

Найбільша в Україні онлайн-бібліотека методичних матеріалів від «Всеосвіти» — це чудова можливість обмінятися перспективним педагогічним досвідом, скористатися новаторськими фірмовими розробками від «Всеосвіти».

2.Посилити роботу в частині надання підтримки педагогічним працівникам щодо підвищення кваліфікації та професійного вдосконалення з питань методики роботи в умовах змішаного навчання допоможе розділ «Підвищення кваліфікації».

Всеукраїнське визнання і чільне місце серед різноманітних освітніх ресурсів посідають авторські курси від «Всеосвіти», створені науковцями та фахівцями, найкращими спікерами України, освітніми експертами та тренерами освітніх змін з перспективним педагогічним досвідом.
Дистанційні курси підвищення кваліфікації організовані за блоково-модульним принципом, містять не лише текстові лекції, а й відеоматеріали, ілюстрації, інфографіку, додатки для завантаження та використання на практиці.

Актуальні теми, власний графік для навчання, вільний вибір теми і напряму, зручний інтерфейс проходження будь-яких модулів та оперативність зворотного зв’язку навіть в умовах воєнного стану — це лише кілька переваг підвищення кваліфікації на сайті.

Вебінари від «Всеосвіти» — це тандем користі та інтерактиву, де можна спілкуватися в режимі реального часу, обмінюватися файлами та досвідом, проходити та проводити опитування, насолоджуватися демонстрацією екрана, створити чат. Майстер-класи та тренінги, практичні вправи, методичні кейси, які безпосередньо виконуються учасниками вебінарів сприяють готовності до застосування їх в освітньому процесі зі здобувачами освіти.

Великої популярності серед освітян набули також семінари, конференції та марафони від «Всеосвіти». Семінари є однією з широковідомих форм навчання і знаходять застосування в різних галузях освіти. У зв'язку з цим, семінари активно використовуються педагогами як ефективний спосіб отримання нових або підвищення рівня наявних знань з того чи іншого питання.

Конференції у форматі онлайн в умовах суворої реальності для багатьох все ще залишаються єдиною можливістю отримати доступ до думок провідних педагогів та експертів в освіті. Приваблює вчителів і те, що режим онлайн дозволяє запропонувати участь у конференції більшій кількості зацікавлених людей, а це, відповідно, і більше спілкування, і престижність обраної теми, і продуктивніший обмін досвідом.

Чільне місце у педагогів посідає конструктор уроків, який допомагає освітянам якісно розробляти завдання на заняття / урок, розміщувати інформаційний контент та вправи для перевірки. Цей онлайн-інструмент дозволяє кожному вчителю побудувати структуру навчального заняття у контексті діяльнісного підходу, передбачити різнорівневі завдання для надолуження освітніх втрат.

Конструктор тестів надає можливість створити цікаві завдання для закріплення, перевірки знань учнів, проведення самостійних і контрольних робіт. Його функціонал передбачає велику кількість різноманітних налаштувань, що дозволяє швидко і зручно створити справді унікальний тест під ваші цілі та завдання. Інтерфейс проходження завдань адаптований до будь-яких розмірів екранів. Тести зручно проходити як на персональних комп'ютерах, так і на планшетних чи мобільних пристроях.

Кожен погодиться з тим, що інколи для того, щоб урок був захопливим, варто намагатися використовувати щось оригінальне і сучасне, яке вносить родзинку до освітнього процесу. У цьому випадку на допомогу приходять вебквести. Завдяки цій захопливій технології подачі матеріалу учні навчаються досліджувати якусь проблему під різними кутами, оцінювати та класифікувати дані, креативно мислити та долучатися до наукових досліджень у різних галузях знань. Вебквести згуртовують та роблять спілкування в мережі невимушеним і водночас корисним.

Тренажер ЗНО — це сучасний онлайн-сервіс, який не лише перевіряє теоретичні знання, спонукає до повторення вивченого матеріалу, вирівнювання втрачених навчальних результатів, а й допомагає набути практичних навичок для ЗНО. Це справжній тренажер, регулярні заняття з яким натренують розум, пам'ять та допоможуть позбутися страху перед тестуванням. Продуманий функціонал дає змогу регулювати темп проходження тестів, обирати необхідний формат підготовки, а також аналізує відповіді та створює статистику успішності учня.

Практика попередніх років показує: зовнішнє незалежне оцінювання — це не лише перевірка знань, а й один з її перших іспитів на стресостійкість та організованість. Тож під час підготовки до ЗНО глибоке вивчення матеріалу та психологічна адаптація заслуговують на однакову увагу. «Всеосвіта» пропонує новий підхід, який об'єднує ці надважливі елементи в єдине ціле.

З допомогою тренажеру ЗНО можна підійти до підготовки з різних сторін: перевірити знання теоретичного матеріалу, потренувати уважність, вдумливість, відпрацювати швидкість та навчитися правильно розподіляти свій час. І все це — завдяки сучасному та продуманому функціоналу онлайн-сервісу.

Для розроблення програми надолуження слід спланувати додаткові заняття для того, щоб наздогнати навчальну програму. Такі заняття можуть бути для всього класу, невеликих груп чи окремих учнів.

Формат дистанційного навчання неможливий без застосування сучасних технологій, які допомагають не лише професійно транслювати навчальний матеріал здобувачам освіти, а й робити освітній процес невимушеним та цікавим.

«Всеосвіта» подбала про те, щоб і педагоги, і діти були задоволеними результатами своєї роботи. Тисячі вчителів вже оцінили ефективність використання безплатних інноваційних інструментів для організації дистанційного навчання, які крім народного визнання отримали схвалення і на державному рівні.

Таким чином, бібліотека Всеосвіти є комплексним ресурсом, що дозволить усім учасникам освітнього процесу ефективно розв’язувати проблему освітніх втрат. За алгоритмом надолуження освітніх втрат, першочергово варто провести діагностичне оцінювання. У цьому допоможе система тестування, що унеможливлює списування для учнів, а вчителям відкриває широкі можливості конструювання та індивідуального підходу.

Наступним етапом є формулювання навчальних цілей та розробка плану надолуження навчальних прогалин. Тож загальна кількість методичних матеріалів, а їх наразі понад 600 000 у Бібліотеці Всеосвіти надасть можливість підібрати навчальний матеріал у цікавій формі та відповідному режимі проходження, що буде зручним для учнів. У бібліотеці Всеосвіти реалізовані всі інструменти не лише для вивчення, а й поглиблення вивченого матеріалу, надання додаткових консультацій, особливо це стосується зворотного зв’язку, статистики проходження завдань учнями, миттєвого виявлення тих навчальних категорій, що потребують повторного пояснення.

 

УХВАЛИЛИ:

1.    Педагогічному колективу забезпечити моніторинг результатів навчання здобувачів освіти з використанням діагностичного інструментарію. 

вересень 2023 р.

2. Вчителям-предметникам здійснювати адаптивне гнучке календарно-тематичне планування, яке б передбачало перерозподіл навчального часу між темами.

3. Вчителям-предметникам розробити власні програми надолуження освітніх втрат, коригуючи зміст та результати навчання з урахуванням результатів діагностичних робіт

вересень –жовтень 2023 р.

4. Педагогічному колективу продовжити працювати над створенням методичної системи підтримки індивідуальної освітньої траєкторії учнів шляхом

-  проведення індивідуальних занять,

-  факультативів відповідно до навчального плану та за запитами учнів,

-  консультацій з учнями для усунення прогалин у знаннях із предмету,

-  розробки завдань різних рівнів складності для окремих учнів.

 Протягом 2023-2024 н.р.

5. Використовувати години на запровадження індивідуальних та групових консультацій для здобувачів освіти. 

Протягом 2023-2024 н.р.

6. Спрямувати тематику предметних тижнів на організацію роботи щодо надолуження освітніх втрат.

Протягом 2023-2024 н.р.

7. Запровадити «навчальні канікули» (мовні, математичні, природничі).

протягом 2023-2024 н.р.

8.  Розробити стратегії адаптації освітнього процесу закладів освіти до роботи в умовах зміни режимів навчання.

вересень 2023 р.

9. Посилити роботу в частині надання підтримки педагогічним працівникам щодо підвищення кваліфікації та професійного вдосконалення з питань методики роботи в умовах дистанційного навчання.

Протягом 2023-2024 н.р.

10. З метою ефективного проведення діагностичних робіт та організації роботи над надолуженням освітніх втрат використовувати освітні можливості ВШО, «Всеосвіти» та інших електронних ресурсів. Вчителі-предметники.

 Протягом 2023-2024 н.р.

Голосували: «за» –   14  членів педагогічної ради

                       «проти» – немає

                       «утримались» – немає

 

 

Голова педагогічної ради          Лариса КОСМІН

 

Секретар                          Світлана КУКСА

 

 



Протокол  1 Засідання методичного об’єднання  вчителів гуманітарного циклу. Заходи щодо надолуження освітніх  втрат.  від 27.10.2023


Протокол №3  засідання методичного об’єднання (педагогічної спільноти) початкових класів


Протокол засідання методичного об’єднання вчителів природничо-математичного циклу  Данилівська гімназія  Лозуватська сільська рада 


Протокол №2 засідання методичного об’єднання класних керівників КЗ «Данилівська гімназія» Лозуватської сільської ради Від 08.12.2023 р.


ЗАХОДИ щодо надолуження освітніх втрат здобувачів освіти КЗ «Данилівська гімназія» Лозуватської сільської ради в період листопад 2023 року - серпень 2024 року


План роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів Данилівської гімназії Лозуватської сільради на 2023-2024 н.р.Тема: «Освітні втрати. Надолуження освітніх втрат здобувачів освіти в початкових класах»


Алгоритм надолуження прогалин у навчанні 


На допомогу вчителеві

Графік проведення консультацій щодо освітніх втрат здобувачів освіти 5-9 класів  КЗ «Данилівська гімназія» вчителя Габрієлян Інни Станіславівни

Графік  консультацій щодо надолуження освітніх втрат учнями 1 класу   Данилівської гімназії

Графік консультацій щодо надолуження освітніх втрат учнями 4 класу Данилівської гімназії Ярової Ю.І. 


Графік онлайн - консультацій щодо надолуження освітніх втрат за індивідуальною траєкторією учня в межах уроку вчителя української мови та літератури Самойленко О.І


Графік онлайн-консультацій  щодо  надолуження  освітніх втрат  індивідуальною траєкторією учня в межах уроку  вчителя   трудового  навчання  та   фізичної  культури  Клинового В.В 


План подолання освітніх втрат з географії на 2023-2024 навчальний рік

План заходів щодо подолання освітніх втрат КЗ «Данилівська гімназія» Лозуватської сільської ради Вчитель:Габрієлян І.С.

План подолання освітніх втрат за 2023-2023 навчальний рік, викликаних реаліями військового часу, розрахований на І семестр 2023-2024 навчального року вчителя української мови та літератури Самойленко О.І.

План  роботи по освітнім втратам у 2 класі

План роботи по освітнім втратам у 3 класі

План подолання освітніх втрат з математики та фізики учнями КЗ «Данилівська гімназія» (вчитель Кукса В.О.) 


План роботи  щодо  надолуження  освітніх втрат  на 2023-2024 н.р. вчителя історії, правознавства, хімії, біології Кукси С.Г