НОВИНИ  

ЦПРПП  ВОЛОДИМИРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Щоранку о 9.00 год. на всій території України запроваджується загальнонаціональна хвилина мовчання для вшанування пам'яті усіх українців, які загинули в нашій вітчизняній війні.

Указ Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО від 16.03.2022 No143/2022 "Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України ".

Краєзнавчий екскурс для вчителів природничих дисциплін   «Місце сили і натхнення».

06.06.2024

13 червня 2024 року, згідно плану роботи центру професійного розвитку педагогічних працівників, на підсумкове засідання зібралася професійна спільнота вчителів природничих наук.

Для проведення заходу було обрано історико-краєзнавчий маршрут «Вовчак. Волинська Січ». Директор історичного комплексу, Андрій Полячук, провів екскурсію по території та історичних об’єктах Вовчака, по місцях розташування однієї з перших повстанських баз підрозділів УПА під назвою «Січ». Вовчак «Січ» - це місце сили…

І ми, вчителі-природничники, черпали силу для подальшої роботи, підводили підсумки, будували плани на майбутнє.

Побувавши на теренах «Волинської Січі» в пам’яті спливають слова В’ячеслава Чорновола: «Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи, щоб не довелося гірко любити її, втративши. Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі».

(Консультант Катерина Красько)

Джерело натхнення

06.06.2024

05 червня 2024 року вчителі математики Володимир-Волинської громади підвели підсумки роботи за поточний рік.

Виїзне засідання спільноти вчителів математики відбулося на території екологічного парку «Аміла», де вони відвідали ферму оленя благородного, музей фауни Волинських лісів, а також ознайомились з колекцією рогів  та отримали позитивні емоції і гарний настрій.

Педагоги поділилися своїм досвідом роботи, обговорили актуальні питання сучасної педагогіки: творчість, майстерність, професіоналізм, обмінялися думками та пропозиціями щодо подальшої роботи.

Спілкування з природою у колі колег-однодумців додає сил будувати плани на майбутнє.

Хай час проведений разом, стане для вас приємною згадкою.

(Консультант Катерина Красько)

Лікування танцями

31.05.2024

 А чи знаєте ви, що лікуватися можна не тільки пігулками, але й танцями?

30 травня 2024 року для працівників психологічної служби Володимирської громади Русланою Калиновською, психологинею ЦПРПП, було організовано та проведено тренінг «Танцювально-рухова терапія. Лікування танцями».

Психологиня центру ознайомила присутніх з історією виникнення та розвитку танцювально-рухової терапії (ТРТ), звернула увагу на те, що лікування танцями – це невербальний метод психотерапії, де танець і рухи використовуються для допомоги людям у покращенні їх психічного та фізичного здоров’я. Саме завдяки танцю можна позбутися таких психологічних проблем як: стресу, тривожності, депресії, психотравми тощо.

Лілія Пшоннік, практикуюча психологиня ЗДО №3 «Сонечко», ознайомила з інформаційними схемами моделі балансу здоров’я та тіла, інструментами методу ТРТ, обговорила правила роботи групи в методі танцювально-рухової терапії.

У практичні частині тренінгу учасники виконували вправи на усвідомлення внутрішнього простору та встановлення діалогу з тілом, медитували, пропрацьовували зі звуком у трьох центрах свого тіла. А вправа «Ланцюжок» з елементами сміхотерапії зняла напругу на рівні інтелекту та нервової системи, адже сміх очищує розум, психіку, нервову систему і робить їх стабільними і міцними.

В заключній частині тренінгу провели рухову медитацію «Якого кольору твій танок?», яка наділила присутніх позитивними емоціями та гарним настроєм.

Життя – це танець, а вчитись не рухатись – вчитись не жити.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Музика – джерело  творчості.

24.05.2024

23 травня 2024 року  відбувся семінар - практикум  вчителів,  що викладають музичне  мистецтво у закладах загальної середньої освіти громади за темою «Музика – джерело творчості».

Музика - універсальна мова людства.  Серед предметів естетичного циклу музика  найбільш стимулює до творчої діяльності, сприяє формуванню  пізнавальних та емоційних функцій, розвитку творчого  мислення та здібностей.  Музика має сприйматися як живе і захоплююче мистецтво, тому таким же захоплюючим має бути  і навчання.

Про уроки насиченої і  цікавої роботи, уроки мотивуючі до заглиблення у музичне мистецтво, уроки індивідуального розвитку кожного його учасника  розповіла Людмила Католик, учитель музичного мистецтва ліцею №1,  продемонструвши присутнім учасникам заходу форми  і методи  роботи, що забезпечують ефективність  створення такого навчального середовища, в якому теоретичні і практичні знання  засвоюються одночасно.

         В ході семінару Вікторія Дидич, учитель музичного мистецтва ліцею  №3, зазначила, що уроки музичного мистецтва – це уроки цілісного розвитку дитини, основним завданням яких є  розвиток музичного мислення дитини, як  універсального способу комунікації.  Педагог  зосередила увагу присутніх на  прийомах  інтерактивного навчання, які вміло і майстерно  застосовує у своїй  професійній діяльності.  

Семінар – практикум  пройшов у формі творчого діалогу. У підсумку  присутні учасники заходу відмітили,  що особливість педагогіки мистецтва полягає у створенні  умов для пробудження і активізації в учнів творчих здібностей, що відкривають шлях до пізнання прекрасного.

 Дякуємо усім учасникам зустрічі за творчість і позитив! (Консультантка Жанна Базь).

Про казку у «Казці»

24.05.2024

Відповідно до плану ЦПРПП для спільноти керівників і вихователів-методистів ЗДО 22 травня 2024 року відбувся семінар-практикум «Організація проєктної діяльності дітей у закладах дошкільної освіти».

Консультантка Мирослава Стольницька презентувала головні тенденції залучення до роботи в проєкті старших дітей дошкільного віку. Акцентувала увагу на особливій підготовчій роботі педагогів-вихователів щодо зацікавлення вихованців. На думку науковців для нового покоління дітей з метою лагідного переходу до НУШ участь у проєктній діяльності допомагає стати ініціативними, творчими, відповідальними.

Директор ЗДО  «Казка»  Лариса Селещук  розповіла присутнім про багаторічну і багатомасштабну роботу колективу у проєкті   «Сприяння освіті», започаткованому в 2010 році, після підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та фондом the LEGO Foundation (королівство Данія). Україна стала п’ятою державою у світі, що приєдналися до Програми. До участі у програмі були залучені ЗДО нашого міста «Волиняночка»( директор Лариса Вяльцева)  і «Казка» (директор Лариса Селещук).

Колеги стали свідками різноманітних креативних ідей, які фонтанували у презентації директорки. Радісні обличчя дітей на відео і фото яскраво свідчили про захоплення процесом участі і результативності. За кадром лишилася кропітка робота педагогічного колективу.

Але справжнє занурення у Свято Дитинства відбулося наступного дня, коли можна було стати разом з батьками гостями Play Fest фестивалю Impulse і відчути радість казки у «Казці», зустрівшись з безпосередніми і щасливими дитячими посмішками, яскравими персонажами Дитинства: клоуном Булем, Феєю, Слоненятком, символом сьогодення - псом Патроном, який став другом дітей.

Згуртованість колективу, вміння працювати в команді під керівництвом мудрого наставника Лариси Селещук, реалізація дитячої творчості і презентація у сучасних формах через розваги та ігри, які навчають і розвивають, дарують оптимістичні настрої надії і віри в майбутнє України. Приходить розуміння дорослим: коли ступаєш на стежину Світу Дитинства, отримуєш стільки позитиву, що потім, йдучи вулицею, посміхаєшся всім, хто іде назустріч. Для цього варто побувати на фестивалі у ЗДО «Казка»! Повну інформацію про  дійство можна побачити на сайті закладу.

Спільнота керівників ЗДО очікує зустрічі з ідеями і напрацюваннями колективу «Волинянка» у вересні. Радість обміну досвідом буде продовжена!

(Консультантка Стольницька М.)

Від вчителя до вчителя

20.05.2024

17 травня 2024 року згідно плану роботи ЦПРПП Володимирської міської ради відбулася зустріч керівників шкільних методичних об’єднань вчителів початкових класів, яку організувала та провела консультантка центру Тетяна Демчук.

Під час зустрічі підвели підсумки роботи за 2023/2024 н.р. та розглянули питання ведення документації вчителем початкових класів. Консультантка центру звернула увагу слухачів на проведення підсумкового оцінювання результатів навчання за рік та про забезпечення підручниками учасників навчального процесу.

Зустріч пройшла у формі творчого діалогу, під час якого відбувся обмін думками. Присутні отримали задоволення від приємного спілкування та висловили свої ідеї щодо подальшої співпраці спільноти!

(Консультантка Тетяна Демчук)

Про світло  зустрічі з Іванною Стеф’юк  

16.05.2024

На  запрошення Центру професійного розвитку педагогічних працівників Володимирської громади для вчителів-філологів і поціновувачів унікальної культури нашого народу у приміщенні музею ім. О. Дверницького 16.05.2024 року відбулася зустріч з доктором філософії в галузі філології, письменницею, етнографинею-дослідницею, лауреатом премій Марка Черемшини, Пауля Целана, президентською  стипендіаткою  ІВАННОЮ СТЕФ’ЮК.

Авторка презентувала свої книги «Місце сили» і «Про вас». Атмосфера свята у День Вишиванки була підсилена емоційним обрамленням справжнього проникливого  слова письменниці.  У світі поразок і перемог кожен знаходить своє місце сили, яке надихає, підтримує, дарує надію. Тонкі струни душі, відкриті письменницею, дозволили присутнім знайти у собі джерело натхнення,  повірити у непереможність Духу Людини. Присутні з  захопленням знайомилися з  образками людських історій, які породжували думи про коріння родини, малої батьківщини, України. У символах і метафорах  оповідок відчувається радість і смуток крихкого світу, оповитого вірою і любов’ю.

Історії буковинського краю стали близькими серцю волинян. Слухачі дякували ІВАННІ СТЕФЮК за подаровану радість зустрічі, можливості придбати книгу у власну бібліотеку.

(Консультантка Центру Мирослава Стольницька).

Педагогічне партнерство - шлях до вдосконалення

15.05.2024

Педагогічне партнерство є фундаментальним принципом взаємодії центрів, а обмін досвідом – важливою спонукою до творчої діяльності, професійного зростання та мотивації рухатись далі.

15 травня 2024 року ЦПРПП Володимирської міської ради приймав у себе колег із ЦПРПП Горохівської міської ради:  Ірину Гарбар-директорку, Ірину Ференц- консультантку та Марину Сокол- психологиню. 

Ми познайомилися з  чудовим колективом однодумців, обмінялися досвідом, отримали нові ідеї, позитивні емоції та започаткували співпрацю. Зустріч пройшла продуктивно та змістовно.

Міцний фундамент знань від професійних педагогів

14.05.2024

14 травня 2024 року для педагогів-словесників, які викладають в 11 класі була організована професійна зустріч- консультація за  темою  «НМТ – 2024: проведення, новації, стратегії підготовки». 

Важливо розуміти, що при підготовці до НМТ, кожна дисципліна потребує особливого підходу. Досвід роботи з  удосконалення підготовки старшокласників на уроках з української  мови дав підставу говорити про ефективність цієї роботи під час спілкування вчителів.

Фахові педагоги Тетяна Дядюк (ліцей №5), Наталія Дихавка (ліцей №3), Марія Лопало (ліцей №2) проаналізували особливості проведення цьогорічного національного мультипредметного тесту з української мови, обговорили специфіку тестових завдань, їх види, методи розв’язування, презентували предметні збірники, якими вони користуються при підготовці випускників до НМТ.

Зустріч пройшла у формі творчого діалогу, під час якого відбувся обмін думками. Присутні отримали задоволення від приємного спілкування та висловили сподівання на гарні  результати! (Консультантка Жанна Базь)

Мистецтво бути бібліотекарем

13.05.2024

10 травня  2024 року у Володимирській публічній бібліотеці  відбулася  зустріч професійного спілкування до якої доєдналися  бібліотечні працівники закладів освіти.

За «круглим столом» учасниками заходу було обговорено важливість перетворення  бібліотеки з центру бібліотечних ресурсів і доступу до інформації у центр дослідження, відкриття, творчості та інновацій, створенням  майданчику для спілкування, надання інформаційних послуг, проведення цікавих заходів, зустрічей, презентацій книг тощо.

Провідний методист Володимирської публічної бібліотеки Людмила Федорівна Сулік зосередила увагу присутніх на питаннях організації роботи працівників бібліотеки за різними напрямками діяльності, підкреслила важливість в ряді питань при плануванні роботи  бібліотеки, про необхідність застосування, як традиційних, так і інноваційних форм бібліотечної роботи, сконцентрувала увагу присутніх на книжкових виставках, які занурюють читача в атмосферу особливого ставлення до книги, презентувала інноваційні форми роботи  книгозбірні для виховання компетентного читача.

Зустріч-спілкування шкільних бібліотекарів з працівниками публічної бібліотеки  пройшла у формі конструктивного діалогу, під час якого відбувся обмін думками. Всі присутні отримали нові знання, хороший настрій і гарні спогади. Адже колектив бібліотечних фахівців прагне до реалізації інновацій та спрямований на щоденну творчу співпрацю. Читаймо і зростаймо разом!

(Консультантка Жанна Базь)

Особливості проведення НМТ-2024

08.05.2024

До Національного мультипредметного тесту залишається зовсім не багато.   Які ж зміни у процесі складання іспитів  очікують абітурієнтів і до чого бути готовими?   

Ці та інші питання щодо особливостей організації та проведення НМТ-2024 розглянуто 07.05.2024 на консультативній зустрічі з вчителями математики, які готують здобувачів освіти до ЗНО/НМТ в закладах освіти міста. 

Консультантка ЦПРПП Катерина Красько озвучила основні нововведення, які чекають учасників НМТ у 2024 році. Процес  складання НМТ суттєво зміниться: від дати, часу для проведення тестування, предметів до впровадження відеоспостереження та використання металошукачів.

Цього року НМТ міститиме два блоки: основний, до якого увійдуть три обов’язкові навчальні предмети (українська мова, математика, історія України) і додатковий, що міститиме завдання з одного навчального предмета на вибір (українська література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька, французька), біологія, фізика, хімія та географія).

Національний мультипредметний тест триватиме чотири години з перервою. Дві години триватиме перший блок іспиту з української мови та математики, потім – перерва 20 хвилин та другий блок завдань з історії України та довільний предмет. 

Дати проведення НМТ не будуть оприлюднювати. Таке рішення МОН України разом з УЦОЯО ухвалили з міркувань безпеки. Погоджено лише період проведення основної та додаткової сесії складання НМТ. Інформацію про дату та місце проведення іспиту кожен учасник зможе побачити у персональному кабінеті на сайті УЦОЯО не пізніше ніж за 10 днів до тестування. 

Наталія Сачкова, вчитель математики ліцею №3 поділилася досвідом роботи з підготовки учнів 11 класу до НМТ, звернула увагу на загальну кількість завдань та максимальну кількість тестових балів, на типові помилки та причини помилок, на формули, яких не буде в довіднику, але які необхідно знати і пам’ятати. Учасники заходу мали можливість поспілкуватися між собою, розглянути ряд наведених прикладів, отримати корисні поради.

 (Консультантка Катерина Красько)

Культура управління сучасного керівника закладу освіти

29.04.2024

26 квітня 2024 року для спілкування у формі брейнштормінг-майстерні з теми: «Управлінська культура закладів освіти: шляхи формування» зібралися керівники закладів ЗЗСО, ЗДО, ЗПО Володимир-Волинської міської територіальної громади.

Тема заходу обговорена спільно з представниками відділу освіти актуальна особливо в період реформування і змін, учасниками яких стане кожен керівник. Тому важливо осучаснити підходи до керівництва в період кризового менеджменту.

Консультантка Мирослава Стольницька познайомила присутніх з географією поглядів на управлінську культуру, її еволюцію і метаморфози.

Використовуючи креативно-ділову гру  «Кубики історій», учасники спільноти керівників продемонстрували  бачення  управлінської культури, з почуттям гумору складали  історію власної управлінської кухні , яка захопила усіх.

До аналізу проведених  анонімних досліджень педагогів та успішних керівників міста присутні  віднеслися з зацікавленістю. У загальному портреті, діаграмах можна було побачити себе зі сторони, або із середини процесу і зробити певні висновки. Професіоналізм, людяність, взаєморозуміння- три кити, на яких тримається, на думку опитаних, успіх кар’єри керівника.

Важливими  викликами сучасності є: креативність, швидка реакція і почуття гумору.

Про психологічний супровід і його роль у вдосконаленні управлінської культури керівника (на матеріалі проведеного опитування у ліцеї №2) розповіла психологиня Ірина Мороз. Директор ліцею Валерій Мосіюк після проведеної діагностики  зробив певні висновки у розвитку закладу освіти для всієї команди менеджерів. Адже, культура управління насамперед передбачає відповідальність керівника перед педагогами, учнями, батьками і вивчення ситуації у закладі освіти  безумовно позитивно вплине на якість освітнього процесу.

Штормило від креативних ідей і підходів, у яких керівник виступає тим надійним маяком, який дозволяє подолати труднощі і завжди нести світло, яке вказує на правильний шлях.

Учасники заходу щиро дякували організаторам та  адміністрації  ліцею №2 за актуальність проведеної діагностики і відкритість перед колегами спільноти керівників.

(Консультантка   Мирослава Стольницька).

 Мистецтво розпису по тканині.

26.04.2024

25 квітня 2024 року в Володимирській  дитячій художній школі імені Миколи Рокицького відбувся майстер-клас за темою «Виготовлення  листівки  на  пасхальну  тематику  технікою  контурного розпису по тканині». У заході взяли участь учителі образотворчого мистецтва, трудового навчання  закладів освіти  та викладачі художньої школи.

На  видах декоративно-прикладного мистецтва, формуванню  уявлення про техніки  розпису по тканині, оволодінню навичками роботи з інструментами, пристосуваннями і матеріалами, що використовуються, розвитку навчально-пізнавальної компетенції в графічних уміннях декоративного трактування колірного мотиву, творчого мислення, на історії та особливостях  давнього мистецтва зосередила увагу присутніх педагогів викладач дитячої художньої  школи  імені Миколи Рокицького  Інна  Гарголь.

 Запропонована викладачем співтворчість у практичній частині майстер-класу, спонукала учасників заходу до цікавої техніки малювання – контурного розпису по тканині.  За допомогою даної техніки педагоги створили неповторні листівки на пасхальну тематику «З Великоднем». Інна Кузьмівна зазначила, що завдяки розпису тканин та сучасним матеріалам  можна створити цікавий декор та підкреслити свою творчу натуру. Адже розпис по тканині – одне з найбільш захоплюючих та вражаючих занять Виконані талановитими педагогами  вироби несли в собі певну світлову гармонію. Цими листівками хочеться милуватися знову і знову.  

Оригінальні та красиві пасхальні листівки з традиційними, сучасними мотивами дозволять  привітати своїх близьких та друзів незалежно від відстані.

 Вітайте одні одних особисто при зустрічі, насолоджуйтесь святковим настроєм разом. І нехай ваші свята будуть  щасливими, дружніми і мирними !

 (Консультантка Жанна Базь)

 Веселковий світ писанки

25.04.2024

25 квітня 2024 року перед Великоднем у Володимирському педагогічному фаховому коледжі імені Агатангела Кримського відбувся майстер-клас із написання писанок «Виготовлення багатоколірної волинської писанки» згідно плану роботи центру професійного розвитку педагогічних працівників.

На зустріч, із знаною у місті та далеко за його межами писанкаркою, мисткинею, народною майстринею України, викладачкою Лесею Мартинюк, поспішали вихователі закладів дошкільної освіти.

Пані Леся навчала присутніх писати волинську різнокольорову писанку, поділилася своїм досвідом роботи з дітьми, розповіла про кольори і їх символіку, про орнаменти та їх знаки.  

Леся Георгіївна ознайомила з історією дослідження приватних і родинних колекцій писанок Володимирщини.

Історія писанки сягає сивої давнини. Вона пов’язана з величанням весняного відродження життя. Наші предки вірили, що писанка має магічну силу – приносить добро, щастя, захищає від усього злого. Кожна українська писанка – це витвір мистецтва, який відзначається яскравістю, красою та глибоким змістом.

За допомогою писачка і бджолиного воску учасники заходу вимальовували візерунки, яйця занурювали у барвники від світлих кольорів до найтемніших відтінків. Отримали чудові писанки для великоднього кошика.

Про писанки збереглося багато легенд. В одній із них говориться, що доля світу залежить від того, скільки писанок кожного року пишеться. Доки пишуть писанки, світ буде існувати. У народі кажуть: «Світ існує доти, поки живе писанка». Тож давайте продовжувати тисячолітні традиції наших предків і не забувати, наскільки багатою є українська культура.

Немає нічого кращого ніж писанка створена своїми руками. Даруйте розписані власноруч писанки друзям та рідним і нехай вони несуть щастя та тепло у їхні родини!

     (Консультант Катерина Красько)

Навчаємось об’єднувати

23.04.2024

Однією з стратегічних цілей Центру професійного розвитку педагогічних працівників Володимирської міської ради – є формування команди професіоналів.

Продовжуючи традицію 3-х років з моменту заснування установи, постійно вчимося, вдосконалюємося та здійснюємо реалізацію Місії Центру - створення мобільної та дієвої служби для професійного та особистісного розвитку педагогічних працівників закладів освіти Володимир-Волинської громади.

Завдячуючи Українському інституту розвитку освіти ми постійно вчимося. Неодноразово спілкувалися  й переймали ідеї, досвід, форми і методи роботи у колег: Швеції, Норвегії, Грузії, Словакії, Ізраїлю (онлайн).

У 2023 році успішно завершили навчання і захистили випускні роботи у Центральному інституті післядипломної освіти.

Сьогодні розпочали навчання на онлайн курсах для директорів, консультантів і психологів центрів професійного розвитку педагогічних працівників «Центри в центрі». Курс розроблений державною установою «Український інститут розвитку освіти» спільно з Європейським центром імені Вергеланда (Осло).

Постійний діалог з колегами допомагає завжди рухатись вперед, вдосконалюючи себе і максимально бути корисним для педагогів міської громади.

  (Консультантка Мирослава Стольницька)

Турбота про себе та інших.

22.04.2024

19 квітня 2024 року для вчителів громадянської та історичної освітньої галузі, вчителів зарубіжної літератури закладів загальної середньої освіти Володимирської громади було проведено тренінг на тему: «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу. Як допомогти собі та іншим?»

На сьогодні досить актуальним є питання психоемоційного стану освітян, учнів та батьків. Стабільність та відчуття власної безпеки змінились на реальність, сповнену почуттям невизначеності та постійного стресу.

Психологиня звернула увагу учасників на те, хто потребує першої психологічної допомоги (ППД),  які є типи реакцій на стрес та покроково ознайомила присутніх з алгоритмом дій надання першої психологічної допомоги.

У ході тренінгу педагоги опановували техніки та  прийоми роботи при гострому та хронічному стресі, які дають ресурсний стан для відновлення організму; формували навички використання технік першої психологічної допомоги (ППД.)

Всі учасники тренінгу були не тільки активними слухачами, а й виконавцями ефективних технік саморегуляції, які допоможуть звільнитися від стресу, напруги і поганих думок.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Мистецька освіта для дошкільнят.

18.04.2024

17 квітня 2024 року згідно плану роботи ЦПРПП у співпраці з педагогічним фаховим коледжем  імені Агатангела Кримського відбулася чергова зустріч спільноти вихователів закладів дошкільної освіти міської громади на тему «Мистецькі спілкування як основа формування культури дошкільників».

Від рівня культури кожної людини залежить майбутнє нашої держави. Про важливість мистецької освіти розмірковувала та давала дієві практичні поради викладач педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Людмила Сєрова.

Спікер звернула увагу на базові засади та корисні поради художньо-педагогічного спілкування, на форми та функції освітньої взаємодії. Наголосила на чинники від яких залежить ефективність сприймання дошкільниками творів живопису.

Під час заходу присутні розгадували кросворди, загадки, ребуси, складали натюрморти, портрети людей, які виражали різні емоційні стани, в цьому їм допомагали здобувачі освіти 4-Є курсу педагогічного коледжу.

Вихователі ЗДО ознайомилися із творчою спадщиною митців, які пишуть картини незвичайними техніками. Відкрили для себе, що українських художників настільки зачаровує та надихає краса підводного світу, що вони почали створювати картини на глибинах від 2 до 20 метрів у водах Чорного та Червоного морів під час дайвінгу, використовуючи звичайні фарби та полотна з нанесенням водонепроникного клею.

Познайомилися із художницею, яка малює поцілунками, а в якості матеріалу виступає звичайна губна помада.

Побачили репродукції відомих шедеврів, які створені за допомогою кави – звичайного еспресо.

А на закінчення спробували свої сили і написали картини за допомогою вушних паличок, використовуючи соняшникову олію та морозиво.

Дякуємо всім учасникам семінару за бажання вдосконалюватись, за чудовий час, проведений у стінах педагогічного коледжу.

Особливі слова вдячності висловлюємо адміністрації педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського за створення комфортних умов для професійного спілкування та навчання!

      (Консультантка Катерина Красько)

Навчальний семінар для дефектологів та вчителів-логопедів.

15.04.2024

12 квітня 2024 року згідно плану роботи ЦПРПП у співпраці з Інклюзивно-ресурсним центром для дефектологів та вчителів-логопедів проведено семінар «Організація логопедичної роботи з дітьми в закладах дошкільної та загальної середньої освіти». 

Інна Патаєва, консультантка ІРЦ, звернула увагу на нормативні документи які необхідні в роботі дефектолога і вчителя-логопеда. Розглядалася роль вчителя-логопеда в реалізації індивідуальної програми розвитку, співпраця вчителя-логопеда та дефектолога з педагогами, вузькими спеціалістами, взаємодія вчителя-логопеда з батьками.

Опанування рідної мови, починається з раннього дитинства в сім’ї, а вдосконалення її проходить в закладі дошкільної освіти, далі в школі і в повсякденному житті.

Ірина Ковтун, консультантка ІРЦ,  акцентувала увагу присутніх на формування граматичної будови мовлення у дошкільників та учнів початкових класів, розглядались напрями і методи формування граматично правильного мовлення у дітей кожної вікової групи, педагогічні вимоги до дидактичних ігор та вправ, що використовуються у роботі з дітьми.

Ірина Касєєва показала які корекційні вправи та завдання можна використовувати для подолання дисграфії та дислексії.

Симптоми дисграфії зазвичай проявляються тоді, коли діти починають учитись писати слова. Про причини виникнення дисграфії у дітей, її симптоми та фактори ризику обговорювали присутні під час заходу.

Про специфіку роботи з дітьми з дислексією звернула уваги дефектологів та вчителів-логопедів Ірина Касаєва. Як розпізнати дитину з дислексією, як працювати з такою дитиною, на що потрібно звертати увагу давала рекомендації спеціаліст ІРЦ.

Логопединя поділилася досвідом використання практичних завдань та вправ для подолання дисграфії та дислексії які можна використовувати у практиці корекційних педагогів навчальних закладів.

Зустріч була цікавою та насиченою. В процесі такої діяльності, дефектологи і вчителі-логопеди, збагатилися новим досвідом, ідеями, фаховим спілкуванням, необхідним для подальшої роботи.

Щиро вдячні за плідну співпрацю фахівцям ІРЦ, усім учасникам семінару за активну участь.

      (Консультантка Катерина Красько)

 Практичний досвід спрямований на результат.

01.04.2024

 29 березня 2024 року в ліцеї №3 Володимирської міської ради відбувся семінар - практикум  для вчителів фізичної культури міської громади за темою «Професійна компетентність сучасного вчителя фізичної культури – запорука успішного освітнього процесу».

Компонентом усебічного розвитку особистості є фізичне виховання. Велике значення в процесі фізичного виховання учнів мають ігрові види спорту.  Вони дозволяють школярам опановувати абетку колективізму і товариства, прояви волі і терпіння, сміливість  та емоційну  радість, чинять  ефективний вплив на розвиток фізичних якостей особистості.

Оволодіння фундаментальними знаннями і практичними навичками, які здатні розв’язувати  завдання та практичні проблеми в процесі професійної діяльності у сфері фізичної культури і спорту, удосконалення педагогічної  майстерності вчителя фізичної культури  була спрямована теоретична частина семінару – практикуму, на якій зосередив увагу присутніх педагогів учитель фізичної культури ліцею №3 Владислав Панченко.

У практичній частині заходу фаховий педагог,  презентував практичні знання, уміння і навички щодо викладання варіативного модуля «Футбол», продемонстрував  присутнім технічні прийоми роботи з м’ячем, закріпив удосконалення  техніки виконання різновидів зупинки м’яча,  техніку ведення м'яча . Учасники семінару мали змогу виконати  естафетні вправи з елементами футболу завдяки професійному супроводу вчителя.

У підсумку педагоги виконали  тестові завдання та зазначили, що впровадження варіативного модуля «Футбол» у навчальний процес дозволило розширити рухові можливості дітей  шкільного віку, підвищити рівень фізичної підготовленості і прищепити інтерес і бажання хлопчиків і дівчаток до занять футболом.

Семінар-практикум пройшов   змістовно та цікаво. Усім запам’ятались години спілкування, професійні  розмови, запитання та відповіді. Позитивна атмосфера на семінарі виникла завдяки спільному зацікавленню в підвищені якості фізичного виховання у школах та спільним зусиллям для досягнення цілей в популяризації  футболу. Впевнено можна сказати, професійні зустрічі, повні вражень та нових знань, завжди мотивують та надихають.

 (Консультантка Жанна Базь).

Граємось і навчаємось

01.04.2024

 29 березня 2024 року у ліцеї №1 Володимирської міської ради за ініціативою фонду the LEGO Foundation та національною програмою підвищення кваліфікації, тренерами ВІППО для вчителів 1-4 класів, вихователів груп подовженого дня та асистентів вчителя громади проведено тренінг «Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення».

Метою заходу було: ознайомити учасників із застосуванням Lego-технології, як умови реалізації діяльнісного підходу в освітньому процесі.

Говорили про вплив гри на особистісний розвиток дитини, про особливості фізичного розвитку, як побудувати стосунки з дітьми на взаємодії та повазі, яким має бути освітнє середовище в початкових класах та які освітні інструменти і прийоми роботи сучасного вчителя працюють.

Учасники заходу характеризували гру з власного ігрового досвіду, досліджували взаємозв’язок гри та навчання, ознайомлювались з концепцією «Шість цеглинок».

Висловлюємо щиру подяку тренерам у реалізації програми підвищення кваліфікації:

·        Аллі Сергіївні Євтушок – директору Турійського центру професійного розвитку педагогічних працівників, тренеру НУШ Lego Foundation;

·        Світлані Миколаївні Вілюк – учителю початкових класів Борочичевського ліцею Луцького району, тренеру НУШ Lego Foundation.

Яка дитина в грі — такою багато в чому буде і в роботі, коли виросте.

Дякуємо ліцею №1 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для навчання.

 (Психологиня Руслана Калиновська)

 Інформація з перших вуст

01.04.2024

29 березня 2024 року на базі Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського, відбувся семінар для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти природничо-математичної та технологічної галузей.

відбувся дуже цікавий та пізнавальний семінар для вчителів природничо-математичного та технологічного циклів «Використання інновацій у презентаціях». Викладач коледжу Андрій Назаров у зрозумілій та доступній формі ознайомив усіх присутніх із основними найпопулярнішими програмами, які дозволяють створювати сучасні презентації засобами онлайн платформ. Вчителям громади було продемонстровано основний функціонал таких програм як: «Powtoon», «Canva», «Prezi».

Були розглянуті переваги та недоліки кожної із них, наведені можливі приклади їх найкращого застосування у педагогічній практиці: як при групових формах роботи на онлайн- та офлай-заняттях, так і при індивідуальній презентації результатів власної проєктної науково-дослідної діяльності.

Презентації, що виконані у цих програмах дуже інтерактивні. Вони стають «живими», зрозумілішими сучасним дітям. А це, в свою чергу, дозволяє активізувати інтерес школярів до навчання. На завершення заходу усі присутні  педагоги отримали практичне завдання: виконати презентацію використавши онлайн-сервіс «Prezi», з яким, при допомозі талановитого викладача, усі досить успішно впоралися.

Як результат – змістовно та результативно проведений час, й грунтовні знання та вміння створювати нестатичні сучасні дидактичні засоби навчання.

           (Ольга Бондарук, вчитель біології ліцею імені Олександра Цинкаловського)

 Асистент вчителя – ключова ланка в сфері інклюзії у закладах загальної середньої освіти

29.03.2024

29 березня 2024 року відбувся семінар-практикум  «Інклюзивна комунікація. Техніки та методи роботи з дітьми з ООП». В ньому взяли участь педагоги, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами закладів освіти міської територіальної громади.

Мета заходу:

-  підвищити педагогічну майстерність асистента вчителя та набути важливих для роботи  компетенцій;

-  ознайомитись з формами  та методиками роботи асистента вчителя в інклюзивному класі; використовувати цифрові технології для підтримки та відновлення психічного здоров’я;

-  навчитися працювати з різноманітними технологіями, які застосовуються в інклюзивному навчанні.

Спікери заходу -  фахівці Інклюзивно-ресурсного центру Володимирської міської ради  Інна Патаєва, Ірина Касєєва, Тетяна Лукницька  розглянули актуальні питання: форми і методи роботи асистента вчителя з дітьми з ООП, цифрові технології для підтримки та відновлення психічного здоров’я під час психотравм, техніки для психоемоційної гармонізації дітей з ООП.

Учасники семінару отримали практичні поради для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Захід був насичений, практичний та цікавий.

Дякуємо колегам – фахівцям ІРЦ за   організацію заходу та плідну співпрацю, а всім учасникам - за виявлений інтерес, високу мотивацію та активну роботу!

 Позитивні емоції - шлях до психологічного та фізичного здоров’я!

29.03.2024

28 березня 2024 року у педагогічному фаховому коледжі ім. А. Кримського для молодих вчителів та працівників психологічної служби громади викладачки Олена Клюд та Марія Шумік показали  майстер-клас «Лялькотерапія  - ефективний метод психологічної допомоги дітям. Виготовлення ляльки-мотанки».

Лялькотерапія – це вид арттерапії, який використовує корекційний вплив та є проміжним об’єктом у взаємодії дитини і дорослого. На заході присутні ознайомились з складовими арттерапії, завданнями, функціями та напрямками. Метою лялькотерапії в корекційній роботі є допомогти дитині ліквідувати хворобливі переживання, укріпити психічне здоров'я, покращити соціальну адаптацію, вправляти у правильній звуковимові, розвивати мовленнєву компетентність, вирішити конфлікти в умовах колективної творчої діяльності.

Олена Клюд презентувала колекції ляльок та розповіла про створення кожної з них.  Звернула увагу слухачів на те, що процес виготовлення ляльок являється корекційним, який допомагає об’єднати дитину у співпраці з дорослими. Цікавим було те, що справжня лялька-мотанка виготовляється без використання швів.

Марія Шумік ознайомила присутніх з технологією виготовлення ляльки-мотанки, детально розповіла та показала з чого почати та чим закінчити свій виріб.

У ході заходу учасники створювали та програвали казки, а ляльки-рукавички оживляли за допомогою дій і рухів.

Усі присутні з превеликим задоволенням, інтересом та запалом виготовляли свої ляльки-мотанки, оздоблювали їх, використовуючи різні матеріали: нитки, тканини, пасмо тощо.

Захід був  надихаючим, цікавим та креативним. Кожен присутній на майстер-класі зміг зміцнити своє психологічне здоров’я, отримав позитивні емоції та морально відпочив.

(Психологиня Руслана Калиновська)

 Сертифікація вчителя: виклики та перспективи.

29.03.2024

 28 березня 2024 року відбувся семінар для вчителів історії з теми «Сертифікація педагога – шлях до професійного зростання».

Мета заходу:

- підвищити рівень знань про сучасні вимоги до підвищення професійної компетентності педагога;

-   ознайомити із змістом нормативних документів щодо сертифікації;

-   сформувати бачення перспективи власного професійного розвитку через сертифікацію;

-  спонукати вчителів до професійного та особистісного самовдосконалення.

Сертифікація – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.   Кожен педагогічний працівник  прагне зростати і сертифікація є унікальним шляхом до зростання сміливих учителів, закладає фундамент стратегічного розвитку професійності вчителя.

У ході семінару учасники отримали від директора ЦПРПП Людмили Страхорчук вичерпну інформацію про сертифікацію вчителів історії у 2024 році, а також ґрунтовні пояснення, поради і настанови для успішного складання зовнішнього незалежного оцінювання, самооцінювання власної педагогічної майстерності та демонстрації практичного досвіду від сертифікованого педагога ліцею №1 Куціян Зоряни.

Щиро дякуємо адміністрації ліцею №1 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для спілкування, Зоряні Куціян за обмін досвідом, усім учасникам за тепле спілкування.

 Комунікація і спілкування філологів

28.03.2024

28  березня  2024 року  для спільноти учителів – філологів закладів загальної середньої  освіти міської громади була організована зустріч з доктором філософії, викладачем Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського Іриною Дружук  за темою  «Мовні особливості у діалектах Волинського Полісся».

Життєвий та професійний досвід педагога, робота над своєю науковою працею, створили  підґрунтя для цікавого і змістовного  проведення зустрічі.

Ірина Михайлівна зазначила, що найбільшого колориту та самобутності поліській говірці все ж додають діалектизми. Діалектизми - це слова, що вживаються в окремих говорах або в якому - небудь одному наріччі і не поширюються в мові усього народу. Територіальні діалекти – це ті потічки, що впадають у могутнє річище  загальнонародної мови і збагачують її. Знайти причини появи такої кількості діалектів, дослідити історію їх виникнення, класифікувати діалектизми -  на цих  та інших питаннях зосередила увагу присутніх викладач педагогічного фахового  коледжу. Так званий волинський діалект має чимало особливостей. До того ж, діалектними словами впевнено послуговуються не лише у найвіддаленіших куточках Полісся. Слова з’являються  не лише через географічне розташування регіону, а й завдяки місцевим жителям, які регулярно наповнюють  його щоразу новими висловами. Ці перлини української народності по-справжньому відображають багатство та різноманіття нашої мови. Місцеві говірки мають право на існування паралельно з літературною мовою. Вони є вираженням самобутності народу.

У підсумку зустрічі викладач презентувала власний «Атлас фонетичних особливостей говірок Волинського Полісся».

Захід був насичений, практичний та цікавий. 

Дякуємо чудовому спікеру – Ірині Дружук та адміністрації ліцею №1 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для спілкування!

Продовжуємо працювати задля нових успіхів!

 (Консультантка Жанна Базь).

 Простір для ідей

28.03.2024

 27 березня 2024 року вчителі трудового навчання та технологій зустрілися у ліцеї №2, щоб ознайомитися із сучасним компетентнісним уроком технологій. Семінар-практикум на тему: «Сучасний компетентнісний урок технологій» провели викладачі педагогічного фахового коледжу  імені Агатангела Кримського Ольга Вітрук та Марія Шумік.

Сучасний компетентнісний урок покликаний наблизити процес навчання  технологій до життєвих потреб учня, його інтересів та природних здібностей.

Ольга Вітрук звернула увагу присутніх на питання : Як навчати? Що поставити на перше місце – процес навчання чи розвиток дитини?  Чи  потрібно давати дитині ті знання, які знадобляться в житті, і як дізнатись, що знадобиться?

Вчителі поглибили свої знання щодо вимог до сучасного компетентісного уроку, розглянули типи та структуру уроків, звернули увагу на вибір об'єкту проєктування та технологією абсайтлінгу.

Марія Шумік провела практичний блок та показала майстер-клас з виготовлення сувеніру технологією валяння.

Вчителі із задоволенням спробували свої сили з виготовлення прикраси в техніці «сухе валяння», а результатом стали оригінальні витвори мистецтва – красиві брошки.

Семінар пройшов в активній творчій атмосфері.  Було цікаво і корисно.

Щиро дякуємо Ользі Вітрук та Марії Шумік за цікаві ідеї, обмін досвідом та навчання, що надихає до творчості.

                  (Консультантка Катерина Красько)

 Новітні методики для сучасних дітей!

26.03.2024

26 березня 2024 року для вчителів початкових класів Калиновською Русланою, психологинею ЦПРПП, було організовано майстер-клас на тему: «Формування мовно-математичної компетентності молодшого школяра за новою педагогічною технологією «Росток»», який провела Людмила Фєдосєйкіна, учителька початкових класів ліцею №5.

В основі педагогічної технології «Росток» лежить формування інноваційного мислення учня і вчителя. Під час проведення заходу у формі казки, учителька широко використовувала наочні методи: демонстрації, ілюстрації, також різні форми навчання  - індивідуальні, групові, дельта-план тощо.

Вправа «Коло зустрічі», у якій кожен танцював «Вальс компліментів», допомогла учасникам психологічно налаштуватися на подальшу роботу.

Всі присутні на заході з запалом виконували різні завдання: оживляли букви, перетворивши їх на живих істот та складали про них казку, розмальовували казкову галявину буквами Л, М, Г. Цікавою була  дидактична гра «Кола на воді», де потрібно було до слова «мрія» дібрати нові слова та скласти з ними текст.

Людмила Фєдосєйкіна наочно продемонструвала нейровправи, які вона проводить з учнями в класі та показала як доступно і легко можна вивчити таблицю множення, використовуючи новітню технологію «Росток».

Усі присутні на майстер-класі були активними, позитивними та творчими.

(Психологиня Калиновська Руслана).

В руках оживає глина. Творчий позитив.

26.03.2024

26 березня 2024 року вихователі ЗДО взяли участь у майстер-класі «Прикраси для матусі», який провела викладач дитячої художньої школи імені Миколи Рокицького Галина Страхорчук.

Гончарний промисел в наші дні користується дуже малою популярністю і незабаром взагалі може зникнути.

Ліплення з полімерної глини цікаво маленьким дітям. Полімерна глина нагадує пластилін і має другу назву – пластика. Полімерна глина – ідеальний матеріал для ліплення як для дітлахів, так і для дорослих!

Викладач художньої школи розповіла присутнім про властивості глини, що вона стає твердою після запікання при t 130°С, з неї можна створювати прикраси, декорувати посуд, робити магнітики на холодильник, тобто виліпити все, що забажаєш, від дрібних «ювелірних» виробів до скульптур великих розмірів. Для виробу, який запропонувала викладач, нам необхідно мати: полімерну глину різних кольорів, качалку, моделюючі інструменти, катери, вологі серветки, текстильний килимок.

Вихователі ЗДО робили кулони у вигляді метелика, сердечка, пташечки, круглі та овальні.

Ліплення з полімерної глини захоплюючий процес, подібний до ліплення з пластиліну. Цей матеріал орієнтований на дітей молодшого віку. Багато яскравих кольорів дає можливість дітям розвивати моторику рук, образне мислення, творити.

Дякуючи тісній співпраці дитячої художньої школи та ЦПРПП вихователі ЗДО мали можливість фантазувати, створювати свій своєрідний виріб мистецтва.

(Консультант Катерина Красько)

Педагогічна  майстерність вчителя

26.03.2024

25 березня 2024 року у ліцеї №3 Володимирської міської ради відбувся семінар – практикум для учителів іноземних мов закладів загальної середньої освіти за темою «Особливості викладання іноземних мов в межах реалізації концепції НУШ».

Організатори заходу - учителі ліцею №3 Ірина Смоляр, Наталія Плясун та Ірина Богоносюк.

Згідно з освітньою реформою однією із ключових компетентностей є володіння іноземною мовою. Сучасна дидактика, як наука, що вивчає методи викладання не стоїть на місці, вона постійно рухається вперед. Іноземна мова стала незамінним засобом комунікації. Тому сучасні учителі іноземної мови розуміють всю відповідальність, що покладена на них, синтезують всі методи навчання, шукаючи нові можливості підвищення ефективності навчання кожної дитини.

Ірина Смоляр у теоретичній  частині семінару-практикуму нагадала  присутнім педагогам про сутність реформи НУШ та  провела  з учасниками семінару  цікаву і змістовну інтерактивну вправу.

У практичній частині семінару Наталія Плясун спрямувала увагу присутніх педагогів щодо використання інтерактивних та ігрових методів для залучення учнів до активного навчання. Педагог зазначила, що гра є провідною у методиці викладання англійської мови, вона допомагає формувати позитивні якості особистості та активну життєву позицію учня в колективі. Вчителі збагатили свій методичний арсенал практичними порадами та інструментами, надані вчителем, що дозволять успішно впроваджувати нові підходи на практиці.

Ірина Богоносюк ознайомила присутніх учасників заходу з можливостями та особливостями ігрових технологій, презентувала цікаві, професійні методи і форми роботи, які використовує на уроках для забезпечення засвоєння навчального матеріалу та ефективної комунікації. Педагог залучила учасників семінару до виконання практичних завдань, різноманітних вправ  та пізнавальної ігрової діяльності.

Господарі заходу створили прекрасну атмосферу дружньої взаємодії для розвитку педагогічної майстерності і реалізації творчої ініціативи педагогів. Кожен присутній педагог  отримав позитивні та емоційно насичені враження від зустрічі.

Дякуємо Вам, колеги-вчителі іноземних мов, за неймовірну енергетику та прагнення до самовдосконалення. Ви надзвичайні!

Дякуємо адміністрації ліцею №3 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для навчання та нашим чудовим спікерам - учителям іноземних мов цього закладу!

Фахово зростаємо разом та успішно працюємо далі!

 (Консультантка Жанна Базь).

 Ніщо велике не досягається без ентузіазму

15.03.2024

15 березня 2024 року для психологічної служби закладів освіти громади з метою поширення педагогічного досвіду педагогічних працівників, було проведено професійну зустріч на тему: «Реалізація інноваційного потенціалу педагога», яку організувала та провела Руслана Калиновська, психологиня ЦПРПП. 

У ході зустрічі психологиня центру професійного розвитку педагогічних працівників наголосила на тому, що педагогічний досвід – це своєрідний підсумок роботи педагогічного працівника за досить тривалий період часу, це велика, кропітка праця педагога, яка вимагає багато уваги, часу, зусиль і терпіння.

Оксана Онишко, практичний психолог ЗДО №8 «Вишиванка», поділилася своїм досвідом роботи з теми: «Формування життєстійкості в учасників освітнього процесу» та звернула увагу на різні прийоми розвитку життєстійкості педагога, дітей та батьків.  Продемонструвала на колегах психологічні вправи «Кольорові олівці», арт-терапевтичну вправу «Ресурсний автопортрет». А гра-масаж «Піца» приємно розслабила слухачів та надихнула на подальшу роботу.

Ольга Карабась, практичний психолог та Лариса Рибка – соціальний педагог ліцею с. Суходоли, презентували свій досвід роботи з теми: «Чим зайняти дітей в укритті?». Реалії сьогодення змушують освітян дбати про емоційну рівновагу дітей, створюючи безпечні та комфортні умови навіть в укритті. Колеги також провели з учасниками заходу деякі  цікаві практичні вправи: «Склади розповідь на одну букву»,  «Предмет і його призначення», «Портрет».

У кінці заходу до кожного колеги «прилетіли» метелики з побажанням.

Зустріч була наповнена цікавими ідеями, де кожен з присутніх почерпнув для себе багато корисної інформації,  а найголовніше запалився бажанням ділитися своїм досвідом роботи з колегами у майбутньому.

Дякуємо ліцею №1 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для навчання.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Проєктна діяльність як засіб формування громадянської компетентності учнів

15.03.2024

14 березня 2024 року згідно плану роботи ЦПРПП у співпраці з Центром позашкільної освіти (Лиско Світлана, методист по роботі з дитячими об’єднаннями) на базі ліцею №3 для педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти громади проведено семінар-практикум на тему "Проєктна діяльність як засіб формування громадянської компетентності учнів".

У центрі уваги учасників семінару були практики реалізації проєктів, які сприяють формуванню громадянських компетентностей у школярів.

Організатори заходу - Щербина Ірина та Москалюк Юлія, ставили за мету показати досвід ліцею №3 у формуванні громадянських компетентностей у ліцеїстів через активну участь у різних заходах, поділилися досвідом проєктної роботи в закладі освіти та презентували учнівський інформаційно-дослідний проєкт «Українські добровольці: становлення нації».

Практичну частину семінару провели начальник відділу міжнародної діяльності та туризму Катерина Підгурець та головна спеціалістка  відділу економічного розвитку, проєктної діяльності та інвестицій Анастасія Азанова, які ознайомили із сайтами на яких можна знайти фонди та донорські організації, які підтримують освітні проєкти, надали методичні  рекомендації щодо підготовки та алгоритм написання проєктів.

На завершення семінару-практикуму, використовуючи набуті знання,   педагоги-організатори створили свої авторські проєкти, які у майбутньому сміливо використовуватимуть у своїй роботі.

Захід проведений на високому навчальному та науково-методичному рівнях із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій.

Дякуємо за участь у роботі всім присутнім та організаторам семінару-практикуму!

Фахово зростаємо разом та успішно працюємо далі!

 (Директор Людмила Страхорчук)

Монотипія -  цікава техніка малювання

05.03.2024

04 березня 2024 року в Володимирській  дитячій художній школі імені Миколи Рокицького відбувся майстер-клас за темою «Пейзаж у техніці «Монотипія». У заході взяли участь учителі образотворчого мистецтва  закладів освіти  та викладачі художньої школи.

Викладач художньої школи, Дмитро Свірін, зосередив увагу присутніх на цікавій техніці малювання – монотипія, яка відноситься до графічних технік  та полягає  в нанесенні фарб від руки на ідеально гладку поверхню друкованої форми; отриманий на папері відбиток завжди буває єдиним, унікальним.  Ця методика може застосовувати як у індивідуальній  так і груповій роботі із здобувачами освіти.

Запропонована викладачем співтворчість у практичній частині майстер-класу, спонукала учасників заходу до нетрадиційного методу малювання. Тому абстракції на папері вимальовувалися в уяві, відповідно до настрою, у ті чи інші образи. За допомогою даної техніки малювання  педагоги створили неповторні малюнки.

У підсумку учителі обмінювались власним досвідом, ідеями та способами їх реалізації під час робочого процесу. Адже образотворче мистецтво в системі шкільної освіти має важливе значення для всебічного розвитку особистості, виконує завдання естетичного виховання.

Проведення майстер-класу стало можливим завдяки співпраці Центру професійного розвитку педагогічних працівників Володимирської міської ради та Дитячої художньої школи імені Миколи Рокицького. Дякуємо директорці ДХШ Катерині Юрчук  та викладачу Дмитру Свіріну за плідну співпрацю!

 (Консультантка Жанна Базь)

З турботою про  фізичне здоров’я

01.03.2024

29 лютого 2024 року в закладі дошкільної освіти (дитячий садок) села Заріччя відбулася зустріч вихователів нашої громади на тему «Фізкультурно-оздоровча робота в ЗДО».

Дошкільний вік – це особливий період людини. Саме тоді відбувається розвиток дитини, формуються її фізичні і психічні якості, що так необхідні впродовж життя.

Цікавий та змістовний захід провела Олена Власенко, викладач фахового педагогічного коледжу імені Агатангела Кримського.

На початку зустрічі акцентувалась увага на важливі аспекти теорії фізичного виховання, присутні звертались до Базового компоненту дошкільної освіти, в якому зазначені вимоги до обов’язкових компетентностей та результатів освіти дитини дошкільного віку. Адже фізичне здоров’я дітей є однією з актуальних тем сьогодення.

Вихователі шукали нові підходи у фізичному вихованні дошкільників, які б спонукали їх до активного способу життя, формували рухові навички, розвивали фізичні якості, викликали б бажання дотримуватися основ здорового способу життя з самого раннього віку. Під час дискусії та виконання практичних завдань присутні ділилися враженнями та ідеями, намагалися знайти найефективніші шляхи підтримки здоров’я та активного розвитку наших вихованців.

На завершення, учасники заходу проявили свої поетичні здібності і склали сенкан зі словами: здоров’я, ранкова гімнастика, семінар. Задоволені своєю роботою вихователі ЗДО побажали один одному здоров’я та мирного неба нашій Україні.

Вперше до проведення семінару були залучені здобувачі освіти. Студенти коледжу, що навчаються за освітньо-професійною програмою “Дошкільна освіта” Поліна Стрільчук, Анастасія Стахович, Іванна Касянчук допомогли у проведенні заняття з ранкової гімнастики, а також  мали змогу поспілкуватись із вихователями, перейняти їх досвід та надихнутись на подальшу професійну діяльність.

Дякуємо Власенко Олені Володимирівні за цікаве та змістовне проведення семінару-практикуму, викладачам Занько Олені Петрівні, Зай Оксані Миколаївні за допомогу у проведенні заходу, методисту Слюсарук-Літвін Світлані Сергіївні за підтримку та сприяння в організації зустрічі.  

  (Консультантка Катерина Красько)

Мотивація – важливий компонент освіти

01.03.2024

29 лютого 2024 року для учителів іноземних мов проведено семінар – практикум на тему «Сучасні підходи до викладання іноземних мов: мотивація до навчальної діяльності».

Перед сучасним учителем передусім стоїть завдання задіяння в навчанні таких ресурсів, які пробуджуватимуть і підтримуватимуть в учнів інтерес до пізнання нового. У цих умовах важливого значення набуває мотивація як важливий компонент освіти.

Як підвищити інтерес учнів до вивчення іноземної мови? Як сформувати мотивацію до навчання? Як сьогодні спілкуватися з учнями?  На цих та інших питаннях зосередила увагу присутніх учитель іноземної мови Володимирського ліцею №2  Людмила  Шандерик. Педагог   окреслила шляхи формування мотивації на уроках  англійської  мови, описала та узагальнила основні різновиди мотивації, її структуру та ролі  в навчанні іноземних  мов.

Обговорення питання професійної компетентності педагогів щодо розвитку мотивації з вивчення іноземних мов спонукало учасників семінару до участі у запропонованих ігрових ситуаціях, виконанні творчих завдань, створенню ситуацію успіху та  сприяло активізації пізнавальної активності.  У підсумку відмітили, що мотивувати учнів до навчання – це важливе і основне  завдання  педагогів. 

Адже від мотивації школяра залежить його успішність, глибина й міцність    знань, бажання і здатність навчатися протягом усього життя.

(Консультантка Жанна Базь)

Дбаємо про психічне здоров’я своє та інших

01.03.2024

29 лютого 2024 року для вчителів української мови та літератури закладів загальної середньої освіти Калиновська Руслана, психологиня ЦПРПП ВМР, провела  навчальний тренінг «Перша психологічна допомога. Як допомогти собі та іншим?» 

Трагічні події в Україні негативно впливають на психічне здоров’я людини: можуть призвести до хронічного стресу, виснаження, викликати психічні розлади та і мозок у гострому стресі зовсім не так працює, як завжди.

Під час заходу педагоги ознайомились з поняттями: «перша психологічна допомога» (ППД) та «стрес». Психологиня звернула увагу на головні завдання ППД, наголосила на тому,  хто потребує першої психологічної допомоги, як професійно грамотно її надати, як підтримати людину у сильному стресі та що заборонено робити.

У практичній частині тренінгу учасники вчилися надавати першу психологічну допомогу згідно вказаного алгоритму, виконували ряд технік як заспокоїтись та контролювати стрес, дивилися відеоролики «Як стрес впливає на організм», «Як ми реагуємо на виклики  сьогодення», знаходили ресурси, які допоможуть зберегти власне психічне здоров’я, а виконання вправи «Безпечне місце» допомогло розслабитись та відпочити.

Отриманий багаж знань на тренінгу допоможе не залишатись осторонь чужої біди та збереже своє психічне здоров’я.

Дякуємо ліцею №2 Володимирської міської ради за співпрацю та комфортні умови для навчання.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Теоретичні пошуки і практичні здобутки

19.02.2024

15 лютого 2024 року  в ліцеї №3 зібралася спільнота вчителів інформатики Володимир-Волинської міської громади на семінар-практикум «Проєктування та адміністрування комп’ютерних мереж», який провели Олександр Ткачук та Ірина Мартинюк. 

Олександр Ткачук, під час заходу, надав доступну та корисну інформацію про мережу навчального кабінету та мережу навчального закладу, звернув увагу на пристрої локальної комп’ютерної мережі та інструменти, які вчитель використовує в кабінеті та під час уроку.

Ірина Мартинюк розповіла про процес моделювання, як невід’ємної складової побудови мережі. Нагадала про посадові обов’язки вчителів інформатики  та які функції вони виконують.  Педагог занурила присутніх в історію створення Інтернету, розвиток соціальних мереж, що таке комп’ютерна мережа? Які види комп’ютерних мереж бувають? Який принцип створення комп’ютерної мережі та які можливості комп’ютерна мережа має? На ці та інші питання вчителі інформатики отримали чіткі відповіді.

Під час практичної частини, вчителі плідно попрацювали над моделюванням роботи комп’ютерної мережі, адже в період пандемії та повномасштабного вторгнення рф роль комп’ютерних мереж значно зросла. Все частіше використовуються в процесі навчання та роботи сервіси обміну документами (електронна пошта), хмарні сховища, сервіси обміну повідомленнями в on-line, електронні бібліотеки тощо, що значно збільшує ефективність як навчання так і роботи.      (Консультантка Катерина Красько)

Долаємо стрес разом!

16.02.2024

15 лютого 2024 року для вчителів трудового навчання та фізичного виховання закладів загальної середньої освіти Калиновською Русланою, психологинею Центру професійного розвитку педагогічних працівників, було проведено навчальний тренінг «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу. Антистресові техніки».

 Теперішнє життя не є безхмарним та легким. Не дивлячись на те, людина призвичаїлась до того, як сховатися від дощу, до якого можна уподібнити і стрес. Парасолька або плащ допомагають нам не змокнути. Стрес також можна подолати.

Як показує досвід, люди, які вважають, що їм надали хорошу психологічну підтримку, після кризи краще справляються з труднощами, ніж ті, хто вважає, що їм допомогли недостатньо. Тому так важливо вміти надати першу психологічну допомогу (ППД) у надзвичайних ситуаціях.

Психологиня розповіла про те, що говорити і робити, щоб допомогти дітям, які пережили стрес та ознайомила з алгоритмом надання першої психологічної допомоги людині, яка також опинилася у стресовій ситуації.

У практичній частині заходу учасники виконували ряд психологічних вправ на нормалізацію дихання, фізичну стабілізацію, релаксували та знаходили власні ресурси, які допоможуть відновити сили та не впасти у відчай.

Разом усе здолаємо!

(Психологиня Руслана Калиновська)

ЦПРПП  та відділ освіти  управління з гуманітарних питань виконавчого комітету Володимирської міської ради у професійній орієнтації старшокласників

16.02.2024

15 лютого 2024 року у залі культурно-мистецького центру зібралися старшокласники громади для зустрічі з науковцями ВНУ ім. Л. Українки на чолі з ректором Анатолієм Цьосем.

Змінюється світ, надто  важливим стає вміння вести діалог, бути ініціативним і зрозумілим в соціумі. Яскравим прикладом активного діалогу зі світом для випускників стала презентація Волинського університету.

Анатолій Цьось - ректор, доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор, акцентував увагу на важливості очної освіти, дуального навчання, можливості отримати диплом європейського зразка. Форма відкритого спілкування сприяла атмосфері довіри і зацікавленості.

Олег Дикий - директор навчально-наукового інституту неперервної освіти ВНУ ім. Лесі Українки, кандидат педагогічних наук, відповідальний секретар приймальної комісії ВНУ ім. Л. Українки розповів про особливості нинішньої вступної компанії.

Антонюк Володимир Зіновійович - декан факультету педагогічної освіти та соціальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент представив панораму  вибору факультету і спеціальності для  навчання і  перспективного шляху розвитку майбутніх абітурієнтів.

Особливо тепло сприймали присутні  виступи наших землячок: Ірини Левчук -

кандидата філологічних наук, доцента кафедри історії та культури української мови, заступника декана з інноваційно-промоційної роботи факультету філології та журналістики і Хомюк (Білоус) Наталії Леонідівни, доктора економічних наук, завідувача кафедри менеджменту. Науковиці зацікавили майбутніх абітурієнтів участю у різних інтелектуальних  конкурсах, цікавим і наповненим життям студентів вузу. Власним прикладом досягнень спонукали до дії.

Алла Фатенок-Ткачук - кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і оподаткування, заступник декана з рекрутації та роботи з випускниками факультету економіки та управління подала інформацію про умови участі старшокласників у проєкті «Зробимо Волинь кращою».

Завжди присутня глибока внутрішня складова представників вишу отримала нове життя у вмілому відкритому, наповненому яскравим емоційним забарвленням, спілкуванні з великою аудиторією майбутніх абітурієнтів.

Радісні посмішки на обличчях старшокласників і гостей по завершенню спілкування – найкраща оцінка спільної взаємодії під час зустрічі. Сподіваємось, що для багатьох випускників  Лесин університет стане альма –матір’ю у майбутньому. А здобута  освіта принесе унікальні можливості для  розквіту нашої громади. І  вікова народна мудрість «Де народився, там і згодився» буде запорукою успіху особистої траєкторії розвитку молодого фахівця.

      (Консультантка Мирослава Стольницька)

Співпраця ЦПРПП з відділом освіти управління з гуманітарних питань виконавчого комітету   Володимирської міської ради продовжується

14.02.2024

13 лютого 2024 року згідно плану ЦПРПП для  спільноти директорів і вихователів-методистів ЗДО було організовано семінар- практикум з теми «Джерела інформації для оцінки освітнього середовища ЗДО в системі внутрішнього аудиту».

Важливим підготовчим етапом до сприйняття  системи внутрішнього аудиту закладу дошкільної освіти  була участь присутніх у відео-діалозі з Анжелою Кузьмук-головним спеціалістом відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти у Волинській області. Присутнім був  представлений системний інформаційний блок моделі підготовки і проведення внутрішнього аудиту дошкільного закладу з залученням всіх учасників освітнього процесу: адміністрації, педагогів, батьків вихованців; засновників, громадськості, благодійників. Анжелою Федорівною було запропоновано алгоритм дій для успішного і результативного внутрішнього аудиту. Напрацьованим досвідом поділилася з присутніми директор ЗДО №3 м. Луцька Людмила Нагірна.

Науково обгрунтовані базові моменти процесу були взяті до уваги присутніми.

Неабияку зацікавленість викликала розповідь про можливості збору інформації для аналізу освітнього середовища ЗДО директора дошкільної установи «Вишиванка» Зоряни Гузь. Захоплююча віртуальна подорож закладом, вміння підготувати, використати і презентувати сучасний простір для розвитку дітей - заслуга всього колективу на чолі зі справжнім лідером. Команді закладу притаманні яскраві досягнення у популяризації не тільки  середовища ЗДО, а і цікавих освітніх проєктів і методичних знахідок на сайті закладу і ютуб-каналі «Зоряна вишиванка», які налічують десятки тисяч переглядів за рік. Такі досягнення стають реальними тільки завдяки творчій наполегливій праці, вмінні аналізувати і стратегічно мислити, розставляти пріоритети і втілювати задумане. Радість життя у посмішках і безпосередності вихованців у запропонованих відео нікого  не залишила байдужим.

Узагальнюючи роботу спільноти, начальник відділу освіти Наталія Митошоп і головний спеціаліст Людмила Салабай подякували організаторам і учасникам за плідну роботу і закликали до утвердження засад наукових підходів у підготовці до внутрішнього аудиту ЗДО.

                                      (Консультантка Мирослава Стольницька)

Школа консультанта ЦПРПП

09.02.2024

08 лютого 2024 року проведено перше  у цьому році заняття Школи консультанта ЦПРПП. Найважливіші риси сучасного консультанта центру професійного розвитку педагогічних працівників – постійно розвиватися, вдосконалюватися, навчатися та впроваджувати нові ідеї для свого професійного зростання і творчості.

Семінар з теми «Цифровізація діяльності ЦПРПП» мав на меті підвищити цифрову компетентність  консультантів ЦПРПП Володимирської міської ради та сприяти активному впровадженню в роботу цифрових технологій.

Вчитель інформатики ліцею №3 Олександр Ткачук, показав алгоритм роботи у створенні власного каналу на You Tube  та перетворенні презентацій на відео. Присутні мали можливість не лише прослухати теорію, але й практично закріпити набуті навики в роботі.

Ми збагатили свій професійний досвід знаннями, так необхідними в нашій щоденній роботі, взяли до своєї методичної скарбнички дуже багато корисної інформації, яку неодмінно зможемо використовувати і надалі, а головне -  створили власний канал на You Tube для професійних спільнот педагогів, списки відтворення для завантаження  відео та  навчилися створювати відео з презентації PowerPoint.  Відеопрезентації – це цікаво, це дозволяє урізноманітнити все те, що ми робимо разом із вчителями. А вчителі готують свої відеопрезентації для роботи зі своїми учнями.

Навчаючись – навчаємо.

                                      (Консультантка Катерина Красько)

Гра по-новому, навчання по-іншому

05.02.2024

03 лютого 2024 року у Ліцеї №3 Володимирської міської ради за ініціативою фонду the LEGO Foundation та національною програмою підвищення кваліфікації, тренерами ВІППО для вчителів 1-4 класів, вихователів груп подовженого дня та асистентів вчителя, проведено тренінг «Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення».

Метою заходу було: підготувати вчителів до впровадження діяльнісного підходу в освітньому процесі. Сучасний вчитель – це тьютор, фасилітатор, модератор, коуч, ментор, який прагне відійти від педагогіки копіювання, шаблонування, практики однієї правильної відповіді та нав’язування свого бачення дитині.

Запропоновані тренерами ідеї спрямовувались на розвиток наскрізних умінь та формування ключових компетентностей дітей у початковій школі відповідно до Державного стандарту початкової освіти та концептуальних засад Нової української школи.

Говорили про вплив гри на особистісний розвиток дитини та про особливості фізичного розвитку, як побудувати стосунки з дітьми на взаємодії та повазі, яким має бути освітнє середовище в початкових класах, які освітні інструменти і прийоми роботи сучасного вчителя працюють тощо.

Особлива увага зверталась на важливу умову в навчанні дітей  -  мотивацію, яка допомагає учням зосередити увагу на ключовій цілі чи результаті. Саме таке навчання призводить до розвитку кожного учня, будучи радісним, значущим та активним.

Висловлюємо щиру подяку тренерам у реалізації програми підвищення кваліфікації:

·  Вітюк Валентині Василівні – заступнику директора з науково-методичної та навчальної діяльності, кандидату педагогічних наук;

·   Кінах Нелі Володимирівні – завідувачу кафедри педагогіки і психології, доктору педагогічних наук;

·   Остапйовському Олександру Ігоровичу – доценту кафедри педагогіки і психології, кандидату психологічних наук;

·  Члек Олені Віталіївні – вчителю початкових класів ООЗЗСО Торчинського ліцею Торчинської селищної ради.

Разом ми створюємо умови для безперервного та якісного навчання дітей.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Майбутнє освіти Володимира  

02.02.2024

31 січня 2024 року відповідно до плану ЦПРПП  спільно з відділом освіти гуманітарного управління виконавчого комітету Володимирської  міської ради, консультанткою Центру Стольницькою Мирославою, на базі ліцею ім.О.Цинкаловського проведено семінар-практикум для керівників  ЗЗСО з теми «Проєкція освітнього маркетингу на реформування освіти громади».

Освітня реформа потребує відповідального підходу до її впровадження.   Основою для прийняття правильного рішення є опора на науку. Ефективна співпраця з факультетом економіки та управління ВНУ ім. Лесі Українки дозволяє грамотно підходити до стратегічного планування освітніх процесів.

Робота учасників семінару  була розпочата  виступом  кандидата економічних наук, доцента кафедри маркетингу ВНУ ім.Л.Українки  Алли  Лялюк, яка  активізувала важливість розуміння   поняття  «освітній маркетинг» і його системних впливів  на побудову успішного закладу. Представила основи маркетингової діяльності закладу освіти.

Олег Фасоля - кандидат педагогічних наук, експерт шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації України» продемонстрував моделі реформування старшої школи у можливій віддаленій і близькій перспективі, акцентував увагу  на перевагах і програшах  у різних варіантах її реалізації. Проведене науковцем-практиком анонімне   експрес-опитування серед присутніх дозволило зробити узагальнення про те, що менеджери громади відносно готові до прийняття рішень. Важливою передумовою успіху є роз’яснювальна робота серед замовників освітніх послуг: старшокласників і їх батьків.

Ірина Надюкова - випускниця ліцею №2, співробітник кафедри педагогіки і психології Нью-Йоркського університету з досвідом навчання і досліджень у семи країнах світу, заінтригувала презентацією з відео-екскурсією по американській школі для старшокласників, яка функціонує окремо і має стимулюючу до навчання і  вдосконалення атмосферу спілкування. Спікерка в лаконічній формі представила систему роботи відповідного закладу у штаті, якому навчалася.

Показником актуальності питання реформування була постійна діалогічна взаємодія між учасниками  зустрічі.

Олександр Романюк-директор ліцею ім.О.Цинкаловського розповів про передумови, можливості і перспективи створення академічного ліцею у Володимирі. Продемонстрував проєктну документацію майбутнього укриття. На яскравому відео присутні побачили квітучий  простір і філософський сад для усамітнення і роздумів  сьогоднішніх і майбутніх старшокласників. Основою і рушійною силою всіх процесів є надійний кадровий потенціал.

Олена Процюк - заступник директора ліцею  проаналізувала досвід створення  профільних напрямків у закладі, їх результативність. Розповіла як ефективна побудова учнівського самоврядування дозволяє розвивати ініціативу старшокласників, підсилює їх творчий потенціал для участі у різноманітних проєктах.

Володимир Данилюк-директор міжшкільного ресурсного центру Володимирської міської ради представив можливості вибору додаткових програм для розвитку старшокласників і отримання  замовниками послуг необхідних корисних  навичок для життя у соціумі. Виступаючий продемонстрував активну роботу колективу на виконання державного замовлення  стосовно осучаснення  викладання предмету « Захист України» і його практичного спрямування.

Наталія Митошоп - начальник відділу освіти  управління з гуманітарних питань виконавчого комітету Володимирської міської ради, підсумовуючи роботу спільноти у обговоренні  актуальної проблеми, окреслила позицію і бачення  міської влади на можливості побудови успішного освітнього простору  у громаді.  Акцентувала  увагу  на тому, що важливою умовою успіху  є взаєморозуміння, взаємопідтримка, взаємодія на шляху впровадження реформи.

Наталія Хомюк – завідувач кафедри менеджменту, доктор економічних наук, доцент, подякувала за запрошення і участь у роботі семінару науковців ВНУ. Висловила впевненість в успіху і пораділа за дотичність університету до реалізації задумів освіти громади.

Плідна робота  завершилась на певному  етап осмислення.

Гімназія як стартова модель у здобутті освіти повинна стати основою свідомого  вибору старшокласниками траєкторії  розвитку у майбутньому.

Учасники заходу щиро дякували організаторам (відділу освіти управління з гуманітарних питань  виконавчого комітету Володимирської міської ради і КУ ЦПРПП Володимирської міської ради), гостям і  адміністрації  ліцею ім. О.Цинкаловського за гостинність.

 (Консультантка Мирослава Стольницька)

Інформаційна безпека у дошкільному середовищі

19.01.2024

18 січня 2024 року консультанткою ЦПРПП Стольницькою Мирославою  на базі ГО Рокада було організовано засідання круглого столу для директорів і вихователів- методистів ЗДО з теми «Інформаційний потік сучасного світу в умовах військового стану і його вплив на психічне здоров’я  дітей дошкільного віку» задля винесення акцентів проблеми до свідомості батьківської спільноти.

Ми живемо у такий час, що думки про безпеку не покидають нас жодної хвилини. Небезпека може  чатувати  навіть  у звичайному гаджеті, з яким ми майже не розлучаємося. І  життя наших дітей стає залежним  від віртуального світу. Ми (дорослі) вже опам’яталися і зрозуміли, що наш приклад  залежності від звичайного телефона згубно вплинув на наших дітей. Часу, щоб починати виправляти власні помилки, залишилося  зовсім  мало. Ми повинні  зробити все, щоб повернути дітям дитинство у реальному світі через  різні захоплення: читання книжок, спілкування з друзями і рідними, відкриття  краси природи і можливостей людини. Це  завдання, з яким, в першу чергу, повинні справитися батьки. Адже спотворений війною світ не повинен дистанціювати дітей від щасливих миттєвостей реального життя, щоб вони не ховалися  у той ілюзорний світ  чужих маніпуляцій. 

Основою для спілкування  стала гостьова лекція старшого викладача кафедри дошкільної освіти педагогічного факультету Українського Державного  Університету імені М. Драгоманова, кандидата психологічних наук Віталія Клака.  Наш земляк, волонтер, випускник гімназії ім.О.Цинкаловського продемонстрував системні дослідження в напрямку сімейної інформаційної гігієни, запрезентував власні спостереження і  узагальнення вивчених матеріалів, дав можливість присутнім  попрацювати над розробкою рекомендацій для батьків, дошкільнят, працівників ЗДО. Результатом діалогічної взаємодії науковця і практиків буде створено методичний посібник з даної проблеми.

 (Консультантка Мирослава Стольницька)

 Семінар-практикум для  логопедів та дефектологів

08.01.2024

5 січня 2024 року Центром професійного розвитку педагогічних працівників у співпраці з   Інклюзивно-ресурсним центом Володимирської міської ради проведено семінар-практикум на тему «Стратегії роботи з немовленнєвими дітьми». Учасниками заходу стали вчителі логопеди та дефектологи закладів освіти міської громади.

На сьогодні стрімко зростає кількість дітей, які не розмовляють. Порушення мовлення таких дітей проявляється у вигляді обмеження словникового запасу, недостатнього розуміння значень слів, порушень моторної сфери, труднощів актуалізації слів, особливостей фонематичних процесів, грубого порушення складової структури, недорозвинення граматичної будови мовлення. Саме тому метою семінару було ознайомити педагогів з стратегіями, формами та методиками логопедичної роботи по розвитку мовлення дітей, у яких є мовленнєві порушення, з опорою на сильну сторону.

На семінарі  Інна Патаєва, консультантка ІРЦ проінформувала учасників семінару з роботою логопеда в закладі освіти з дітьми з ООП. Консультанти ІРЦ Ірина Киричук ознайомила з технологією FLOORTIME, а Ірина Касєєва ознайомила з методикою альтернативної комунікації PECS.

Дякуємо усім за плідну співпрацю та обмін досвідом.

 (Консультантка Катерина Красько)

Розширюємо знання, пізнаємо нове

08.01.2024

Приємно, коли похмурий січневий день дарує нову, яскраву зустріч! Ця зустріч відбулася в міжшкільному ресурсному центрі з воїном, викладачем предмету «Захист України» Пряткіним Максимом Віталійовичем.

В наш непростий час вистачає ситуацій, які потребують навичок і вмінь швидкої реакції з надання першої домедичної допомоги.

05 січня 2024 року вчителі основ здоров’я та класні керівники закладів загальної середньої освіти громади стали учасниками семінару-практикуму «Цивільна оборона та захист життя у надзвичайних ситуаціях», який провели викладачі предмету «Захист України» міжшкільного ресурсного центру  Олександра Волошина та  Максим Пряткін.

Присутні мали змогу ознайомитися із складом та призначенням індивідуальної військової аптечки.

Учасники семінару розглядали схему огляду пораненого вчилися оцінювати ризики надавати першу домедичну допомогу, накладати турнікет однією рукою.

Максим Пряткін та Андрій Лозін (вчитель ліцею №2) продемонстрували як проводиться евакуація пораненого із зони обстрілу.

Маємо велику надію, що кожен з тих, хто взяв участь у семінарі, поклав у свій робочий кейс нові знання, які зможе застосувати на практиці, коли виникне така необхідність.

 (Консультантка Катерина Красько)

 Семінар-практикум для асистентів вчителя ЗЗСО

08.01.2024

4 січня 2024 року у співпраці з   Інклюзивно-ресурсним центом Володимирської міської ради для асистентів вчителя закладів загальної середньої освіти міської громади проведено семінар-практикум «Рівні підтримки та категорії труднощів для дітей з ООП».

Мета заходу: професійний розвиток  асистента вчителя в контексті реалізації Концепції НУШ у напрямі інклюзивної освіти; удосконалення  та розвиток загальних та професійних компетентностей; методик  роботи з дітьми ООП.

Консультанти ІРЦ  ознайомили учасників семінару з категоріями та рівнями освітніх труднощів та їх проявами у дітей з особливими освітніми потребами.

В практичній частині семінару закріплювали навички написання індивідуальної програми розвитку. Особливу увагу приділили питанням, які викликають найбільше труднощів: виділення наявного рівня знань,  вмінь і навичок учня, опису освітніх труднощів та потреб дитини; визначення цілей за сферами розвитку та очікуваних результатів, яких планується досягнути.

Дякуємо колегам за плідну співпрацю.

 (Консультантка Катерина Красько)

Стійкі та незламні

05.01.2024

4 січня 2024 року для вчителів початкових класів та вихователів груп подовженого дня Володимир-Волинської міської територіальної громади психологинею ЦПРПП Русланою Калиновською проведено навчальний семінар на тему «Навички надання першої психологічної допомоги учасникам навчально-виховного процесу».

У контексті реалій та викликів воєнного часу постала необхідність підготувати педагогів до роботи з наслідками травмівного досвіду. Зокрема, вчителі мають не лише вміти розпізнавати симптоми травми, але й надавати школярам підтримку за допомогою консультацій, на які діти можуть бути запрошені разом з батьками, та практик у класі. Це допоможе учням засвоїти практики саморегуляції та застосовувати їх за потреби для опанування негативних емоцій (гніву, злості, смутку).

Метою заходу було: підвищити рівень психологічної просвіти в питанні стресу, травми та травматичного досвіду серед освітян, знизити рівень стресу, зняти емоційну напругу та навчити, як можна самому потурбуватися про себе і тих, хто поруч.

Упродовж заходу педагоги опановували навички та техніки першої психологічної допомоги та емоційної підтримки, знайомились з шляхами подолання стресових та травматичних подій, визначали етіологію стресу та його вплив на навчальний процес, вчилися визначати прояви стресу у дитини та говорили про особливості навчального процесу під час воєнних дій.

Також учасники відпрацьовували алгоритм дій, як зорієнтуватися у потребах і проблемах осіб, які зазнали стресу та надати їм потрібну інформацію про можливість задоволення їхніх потреб.

Наприкінці зустрічі кожен учасник отримав солодкий подарунок з порадою дня. Нехай все задумане здійсниться та все в житті вдається!

У повсякденному житті проблем не уникнути, тому важливо навчитися їх вирішувати та не дозволяти негативним емоціям панувати у житті, а поступово збільшувати здатність протистояти стресу.

Дякуємо Володимирському Молодіжному центру за співпрацю та комфортні умови для навчання.                          

(Психологиня Руслана Калиновська).

Подорож до себе

03.01.2024

3 січня 2024року для викладачів дитячої художньої школи ім. М. Рокицького психологиня ЦПРПП Руслана Калиновська провела семінар-практикум «Емоційне та професійне вигорання  педагогічних працівників в умовах війни. Засоби самовідновлення».

У ці складні часи всі ми потребуємо психологічної підтримки. Педагогу важливо розпізнавати в себе вигорання, навчитися вгамовувати власні деструктивні думки, регулювати емоції та вчасно запобігти власному вигоранню.

Психологиня розповіла про ознаки професійного вигорання, що його спричиняє, про звички, які забирають відчуття радості від професійної діяльності. Детально проаналізувала сфери особистості, які страждають від професійного вигорання та надала практичні рекомендації, як його не допустити.

У практичній частині заходу кожен учасник оцінив свій рівень стресостійкості, а вправа на релаксацію допомогла абстрагуватися від тривожних думок та подій. Виконуючи вправу «Моє професійне дерево», знаходили баланс між роботою та собою, аналізували своє ставлення до професійної діяльності.

На завершення  зустрічі Калиновська Руслана закликала усіх присутніх бути впевненими, психічно здоровими, а значить бути щасливими та успішними.

(Психологиня Руслана Калиновська)

Коли світ на межі змін…

02.01.2024

2 січня 2024 року для молодих педагогів громади психологинею ЦПРПП Русланою Калиновською було проведено тренінг «Інструменти комунікації вчителя та дітей у стресових ситуаціях».

Страшні реалії сьогодення впливають на кожного з нас: виснажують внутрішні ресурси людини, руйнують її психіку. Діти та дорослі можуть не усвідомлювати, що перебувають у стресі. Щоб розпізнати це, дорослим слід звертати увагу на різноманітні симптоми та вчасно допомогти дітям подолати стрес.

У ході заходу психологиня ознайомила учасників з поняттям «стрес», його наслідками та звернула увагу на те, що не варто говорити дітям та дорослим, які переживають гострий стрес і які слова підтримки потрібні?

Під час проведення тренінгу молоді вчителі  вчилися правилам стресостійкості та опановували ряд психологічних технік на фізичну стабілізацію. Виконуючи вправу «Екстрена валіза», кожен учасник, індивідуально для себе, підбирав саме ті інструменти, які допоможуть йому краще справлятися з стресовими ситуаціями, які виникатимуть.

У другій частині заходу психологиня детально розповіла про те, як надавати першу психологічну допомогу (ППД) постраждалій особі та ознайомила з  протоколом ППД.

Кожен присутній на тренінгу був не тільки уважним слухачем, а й активним учасником, який надихнувся та отримав певний багаж знань.

Дякуємо Володимирському Молодіжному центру за співпрацю та комфортні умови для навчання.

(Психологиня Руслана Калиновська)