Wersja polska
VIII Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka
„RÓWNOWAGA CYFROWA – jako wyraz troski o jakość życia”
Bari, 9 czerwca 2023 r
Konferencja odbędzie się wyłącznie stacjonarnie.
Technologie teleinformacyjne są wszechobecne i bardzo szybko ewoluują. Rewolucja cyfrowa otwiera nam dostęp do niezliczonej ilości informacji, sposobów współpracy, komunikacji czy rozrywki. W konsekwencji spędzamy coraz więcej czasu online, jednak czy ten czas jest pożytecznie i efektywnie wykorzystywany? Jak technologia wpływa na relacje interpersonalne?
Odpowiedzi na te pytania można szukać rozpatrując koncepcję równowagi cyfrowej.
Równowaga cyfrowa (digital well-being) polega na wytworzeniu i zachowaniu zdrowego podejścia do technologii cyfrowej. Jest to skupienie się na rozwoju i czerpaniu korzyści przez człowieka, a nie na samym użytkowaniu, które rozprasza i przeszkadza w realizowaniu celów.
Bardziej świadome użytkowanie technologii teleinformatycznych pozwala czerpać wszystkie związane z nią korzyści, m.in. zwiększenie koncentracji i zaangażowania, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z otaczającymi nas ludźmi.
Transformacja cyfrowa poza niezaprzeczanie wielkim korzyściami i możliwościami niesie ze sobą ryzyko w przypadku niewłaściwego korzystana z technologii, m.in. wykorzystywanie z cyberprzestrzeni przez nastolatków: presja rówieśników, cyberprzemoc, nadmierne udostępnianie danych osobowych, zaburzenia zdrowia psychicznego w postaci np. uzależnienia. Ludzie dzielą się na online i offline - wykluczonych cyfrowo.
Podczas gdy trwa debata na temat tego, kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za regulowanie przestrzeni online, instytucje szkolnictwa wyższego i szerzej pojęty sektor edukacji mają do odegrania rolę w przygotowaniu studentów do zarządzania swoim życiem online, zarówno w celu zapewnienia im dobrego samopoczucia a także zapewnienie, że posiadają one kompetencje cyfrowe wymagane do przyszłego sukcesu zawodowego.
Organizatorzy mają nadzieję zorganizować interdyscyplinarną debatę na temat równowagi cyfrowej - czy da się ją osiągnąć? Kto i jaką rolę odgrywa w tym procesie? Celem konferencji jest pozytywne podejście do problemu - refleksja nad fenomenem równowagi cyfrowej w powiązaniu z prawami człowieka.
Panele:
I. Człowiek pomiędzy światem realnym a wirtualną rzeczywistością
II. Prawa człowieka w cyberprzestrzeni
III. Nowe technologie w służbie pokojowi
IV. Rola systemu edukacji w formowaniu właściwych zachowań w cyberprzestrzeni