Konferencja międzynarodowa

"Prawa człowieka w dobie kryzysu: państwo - społeczeństwo - technologia - bezpieczeństwo"



Konferencja międzynarodowa online

22 czerwca 2020 r.

Organizator:

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie

Partnerzy:

Uniwersytet w Castellon De La Plana (Hiszpania)

Catedra di Filosofia Morale e di Filosofia dei Diritti Umani, Universita di Bari (Włochy)

Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL (Polska)

K.U. Wisdom Triana (Albania)

Wydział Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja)

Instytut Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie (Polska)

Uniwersytet Śródziemnomorski (Albania)

Stowarzyszenie Inicjatyw Ekologicznych i Społecznych SIES



Od kilku miesięcy trwa walka społeczeństwa z pandemią, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2 (COVID-19), zwanym koronawirusem. Pandemia to czas kryzysu na wielu płaszczyznach jednocześnie, państwowych, społeczno-kulturowych, ekonomicznych, politycznych, a także religijnych. Według M. Clarke’a na kryzys składają się trzy elementy, tj. 1) presja czasu, 2) zagrożenie i zaskoczenie oraz 3) zmaganie się, czyli walka w wymiarze jednostkowym, jak i całego społeczeństwa, w tym organów państwa. W sytuacji kryzysowej zawsze rodzi się pytanie o zachowanie i poszanowanie praw człowieka. Celem naszej konferencji jest przeprowadzenie dyskusji na temat działań państwa oraz zachowań społeczeństwa w obecnej sytuacji kryzysowej. W ramach konferencji przewidziane zostały cztery grupy problemowe.

1. Państwo. Jak dalece i w jakim zakresie państwo w sytuacji kryzysowej może ograniczać prawa człowieka? Czy można w tym czasie dokonywać znaczących zmian ustawowych, również o charakterze konstytucyjnym?

2. Społeczeństwo. Na ile społeczeństwo, składające się z autonomicznych jednostek, powinno podporządkować się wprowadzanym poprzez ustawy ograniczeniom praw i wolności obywatelskich? Czy można ograniczać dla zachowania bezpieczeństwa zdrowia imprezy sportowe, kulturalne oraz wydarzenia religijne?

3. Technologia. Na ile współczesna technologia pozwala kontynuować różne aktywności, w tym edukację, pracę zawodową, biznes? Czy jest możliwe zarządzanie przedsiębiorstwem czy instytucją publiczną przy pomocy urządzeń teleinformatycznych? Jaka jest rola nowoczesnych mediów w przekazywaniu społeczeństwu informacji o stanach zagrożenia?

4. Bezpieczeństwo. Jak dalece państwo winno zabezpieczyć poczucie bezpieczeństwa jednostce i całemu społeczeństwu? W jaki sposób państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne i finansowe w dobie kryzysu? Na ile jednostka powinna zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo?