Обучения в рамките на конференцията

В рамките на конференцията (обученията ще са само в неделя, 7.10.2018 г.) може да се включите в курс за поддържаща квалификация с присъждане на 1 квалификационен кредит на следните теми:


  • Възпитание на ученици с агресивно поведение.
  • Обучението по български език в условия на билингвизъм в началното училище.
  • Съвременни аспекти в обучението по математика.
  • Процесът на обучение по компютърно моделиране.
  • Приложение на интерактивната бяла дъска в процеса на обучение
  • Облак технологиите в професионалната дейност на учителя.
  • Електронен вид на учителското портфолио.

Кратки анотации на курсовете:

Възпитание на ученици с агресивно поведение

В курса се обосновава теоретичен модел на педагогическото умение за създаване на хуманни взаимоотношения между учители и ученици, между съученици. Засягат се и се обосновават причините на агресивното поведение у учениците. Формулират се решения.



Обучението по български език в условия на билингвизъм в началното училище

Курсът предлага адаптация на образователния процес към спецификата на билингвистичната ситуация, в която живеят и учат учениците. Представят се подходящи стратегии за възприемане и осмисляне на учебно-научен текст от ученици билингви, като практическата работа се илюстрира с работа върху текстове от учебници по различни учебни предмети.

Теоретичните аспекти на проблема се репрезентират с примерни разработки, съобразени със спецификата на началния етап на обучение.

Лектор: проф. д. п. н. Маргарита Георгиева


Съвременни аспекти в обучението по математика

Курсът предлагат обосновани модели на обучение по математика чрез съвременни похвати, които повишават мотивацията и активността на учениците. Прави се анализ от гледна точка на приложението им в конкретно учебно съдържание. Предлагат се методически насоки за постигане на творчески цели в обучението по математика чрез решаване на проблеми, чрез прилагане на сугестопедия, неформално учене, учене чрез преживяване и др.

Лектор: Вяра Николова


Процесът на обучение по компютърно моделиране

Курсът характеризира основните компоненти на процеса на обучение по компютърно моделиране в начален етап. Прави се обзор на учебната програма. Разглеждат се различни аспекти от гледна точка на учителя и учениците - необходими дигитални умения. Представят основни понятия от информатиката: команда, код, програма, алгоритъм, цикъл. Представят се основните елементи на визуална блокова среда Scratch. Предлагат се различни задачи за решаване, с които се постигат очакваните резултати по учебната програма за 3. клас. Предоставят се готови дидактични материали.

Лектор: д-р Елена Колева, Теодора Момчева, Стефанка Петрова


Приложение на интерактивната бяла дъска в процеса на обучение

Курсът представя интерактивната бяла дъска като средство в прожеса на обучение. Характеризират се видовете и основните компоненти и начини на работа. Учителите участват в дейности в ролята на ученици, беседва се за ролята на интерактивната дъска в учебниа час. След представяне на основните инструменти на софтуера, се изработват примерни уроци и дидактически материали.

Лектор: инж. Ангел Ангелов


Облак технологиите в професионалната дейност на учителя

Курсът е предназначен за педагогически специалисти от всички специалности, които желаят да използват облак технологиите в работата си.

В теоретичното съдържание на курса се представят услугите на облак платформа във фокуса на различните дейности, които извършват учителите, според функциите им в образователния процес: обучител, администратор, член на екип, класен ръководител, социален субект и др. Представят се софтуерни модели, обезпечаващи конструктивни подходи за осъществяване на обучение, основаващи се на сътрудничество за постигане на по-добри резултати.

В практическата част учителите формират умения за работа с облак инструменти за подпомагане на административната работа, на преподавателската работа, за улеснена комуникация, под формата на синхронна или асинхронна връзка с колеги, ученици, родители и др. Обучаемите работят индивидуално и в екип, което им предоставя възможността докато упражняват създаването и работа със споделени файлове в облачна среда, да обогатят уменията си за ефективна работа в екип. Колаборативните дейности са силно застъпени в облачните услуги и тяхното овладяване подпомага педагозите да осъществят един съвременен личностно ориентиран образователен процес, базиран на интерактивни методи и технологии. Тези умения обогатяват възможностите на учителите за повишаване на мотивацията на учениците/децата за активно участие в процеса на обучение, за създаване на образователна среда, която развива мисленето, креативните способности и социалните умения. Придобитите знания по темата подпомагат учителя в прилагането на изискванията за безопасни условия на обучение, в т. ч.за работата в безопасна интернет среда.

Лектор: д-р Елена Колева


Електронен вид на учителското портфолио

Курсът е предназначен за педагогически специалисти, които желаят да се запознаят със структурата и електронната форма на професионалното учителско портфолио. В съдържанието се включват задължителните елементи на портфолиото според новите нормативните документи. На курсистите се предлагат различни инструменти от информационните технологии, които представят портфолиото в електронна форма. Резултат от курса е самостоятелно създадено професионално портфолио в електронен вид.

Лектори: Георги Златаров, Румен Бакалов