Яку краще обрати?

 

Перший критерій рівень мови

Для початку необхідно визначитися з рівнем мови програмування. Є низькорівневі та високорівневі мови.  


Низькорівневі мови програмування наближені до машинного коду і зазвичай використовуються для написання системного програмного забезпечення, такого як операційні системи та драйвери пристроїв, або для доступу до апаратних пристроїв. Сьогодні до низькорівневих мов програмування можна віднести Assembler, C, C++. Формально C++ вважається високорівневою мовою, але з появою більш сучасних мов програмування її все частіше відносять до мови нижчого рівня. 

Програми на низькорівневих мовах працюють дуже швидко. Але людям складно читати й писати такий код через його наближеність до машинного коду, тобто набору нулів і одиниць. Тому з часом були розроблені мови програмування вищого рівня, які полегшують і прискорюють роботу програмістів. Основна відмінність таких мов — це абстракція, тобто використання смислових конструкцій, які коротко описують структури даних і операції над ними. На відміну від низькорівневого, високорівневий код ближче до того, як спілкуються люди.  


Мови високого рівня зазвичай використовуються для написання прикладного програмного забезпечення, наприклад вебзастосунків. До таких мов програмування відносяться JavaScript, Python, C#, Java. 

Низькорівневі мови програмування є доволі складними для вивчення, тому однозначно не підійдуть новачкам, які тільки починають свій шлях в ІТ. Натомість мови високого рівня набагато більше підходять початківцям, тому далі розкажу про них детальніше.

 

Другий критерій — сфера застосування мови

Найпростіші сфери застосування мов програмування, які варто розглянути новачкам, — це вебпрограмування (розробка вебсайтів і вебзастосунків) або розробка мобільних застосунків. Наприклад, веброзробку можна умовно поділити на створення front-end і back-end-частини. 

Фундаментальна їх відмінність у тому, що код фронтенду запускається і працює безпосередньо на пристрої користувача, а код бекенду розміщений і запущений на віддаленому сервері десь в інтернеті. І взаємодія між фронтендом та бекендом також відбувається через інтернет шляхом певних команд.
Зазвичай для створення фронтенду і бекенду використовуються різні мови програмування.


 

Отже, яку мову програмування обрати?

Сьогодні існує багато різних мов програмування, і хороший спеціаліст має знати їх декілька, щоб розв’язувати різні задачі. Але як першу мову програмування рекомендую вибирати JavaScript, Java або Python, залежно від сфери, в якій ви хочете розвиватися. 


Якщо ви ніколи не пробували програмувати й не знаєте, з чого почати, радимо починати з веброзробки, а саме — з фронтенду, оскільки ця сфера є широкою, а поріг входу до неї — низьким. Тут легко буде знайти роботу й здобути перший досвід, і на цьому шляху потрібна вам мова програмування — JavaScript. Вона доволі універсальна, і її можна використовувати для широкого спектра завдань. Тож із часом ви зможете перемикнутися з фронтенду на розробку бекенду або кросплатформних мобільних застосунків, не змінюючи мову програмування. 


Якщо вас більше цікавить бекенд-розробка або розробка мобільних застосунків для Android, оптимальним вибором буде Java. Це найбільш популярна мова програмування для бекенд-розробки, яка ще багато років буде використовуватися великими компаніями для підтримки поточних і створення нових проєктів.

Якщо ж вас цікавить сфера обробки даних, створення алгоритмів машинного навчання чи штучного інтелекту, то вашим вибором однозначно має бути Python, який є лідером у даній галузі. Сама мова програмування є, мабуть, однією з найпростіших серед усіх розглянутих вище мов, але сфера її застосування доволі складна і потребує фундаментальних математичних знань.

І не переживайте, якщо ви погано вчили математику чи не маєте якихось технічних навичок. Це поширений міф, що програмістами можуть стати лише люди з математичними здібностями. Насправді ж програмуванням може займатись будь-яка людина. Звичайно, треба мати певну схильність до цього виду діяльності, бо деяким людям це може бути просто нецікаво. Але жодних фізичних обмежень тут не існує. Головна навичка, яка вам потрібна, — це абстрактне мислення. Програмісту важливо вміти розробити й тримати в голові алгоритм роботи програми з етапами його виконання. 

 

Для інформації були використані:

Для стокових зображень:


Зроблено учнем 8-А класу Кевриком Максимом