O Projektu 

i njegovim počecima



Kako je jedan od ciljeva školskog knjižničarstva odgoj učenika s razvijenim kulturnim potrebama i navikama, sadržaji kulturne i javne djelatnosti sastavni su dio godišnjeg plana i programa rada školske knjižnice i knjižničara kao i odgojno-obrazovnog rada škole u cjelini.

Interes za knjigu pada pa bismo na ovaj način željeli potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje jer je učenje na takav način najučinkovitije.

Knjiga možda više nema status kao nekada, međutim u svim razvijenim zemljama ona i dalje uživa najveći ugled u kulturi i njezina se vrijednost, zahvaljujući naporima, angažmanu i trudu ljubitelja knjige i čitanja, još uvijek čuva. Samo čitanje može mlade ljude osposobiti za razumijevanje civilizacijskog hoda koji podrazumijeva informiranost (potrebu za informacijama) te samostalnost u odlučivanju. Zato je potrebno provoditi što više aktivnosti kojima će se promovirati važnost čitanja i to već od djetetove najranije dobi. Društvo treba biti svjesno da su razvijene čitateljske navike važan faktor koji govori o razvijenosti pojedine zemlje. Tek kada se to ostvari možemo govoriti da živimo u „društvu znanja“.

Obrazloženje projekta

Projekt za poticanje čitanja i promociju kulture čitanja - Natjecanje u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ za osnovne škole pokrenut je u šk. god. 2009./2010. u Međimurskoj županiji. Nakon dvije godine postojanja projekta natjecanju se priključuju županije Sjeverne Hrvatske pa natjecanje dobiva regionalni karakter. Kontinuiranim interesom škola iz čitave Republike Hrvatske projekt je poprimio državni karakter, a uskoro i međunacionalni budući da su se priključile i škole iz Republike Srbije i Republike Mađarske koje pohađaju učenici pripadnici hrvatske nacionalne manjine. U školskoj godini 2013./2014. na inicijativu bivših natjecatelja koji su obrazovanje nastavili u srednjoj školi pokrenuto je i srednjoškolsko natjecanje.

Cilj projekta

Cilj projekta je poticati čitanje kod učenika, potaknuti timski rad, ali i individualni napor; poučavati korisnike, posebice djecu i mlade, informacijskim tehnikama, vještinama i znanjima; raditi na unaprjeđenju životnih vještina i sposobnosti djece i mladih; poticati razvoj kreativnosti djece i mladih; poticati djecu i mlade na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena; poticati stvaralaštvo djece i mladih; skrenuti pozornost javnosti na važnost usvajanja vještine čitanja.

Korisnici projekta

Korisnici su učenici predmetne nastave osnovnih škola i učenici srednjih škola. Projektom će biti obuhvaćene sve županije u Republici Hrvatskoj, kao i škole koje pohađaju učenici pripadnici hrvatske nacionalne manjine u Republici Sloveniji, Republici Srbiji i Republici Mađarskoj.


                                                                        Strukovna udruga

 Projekt se od 2009. - 2020. provodio pod okriljem Hrvatske mreže školskih knjižničara (HMŠK).


Od 2020. krovna udruga projekta je Knjižničarsko društvo Međimurske županije (HKD).



koordinatorica projekta za OŠ:


Bojana Grgić

školska knjižničarka

OŠ Belica


koordinatorica projekta za SŠ:


Bojana Horvat

školska knjižničarka

SŠ Čakovec