Корисна інформація

Пункти допомоги для українців адреси

Punkt Wydawania Pomocy Osobom w Kryzysie Uchodźczym Błonie4

Sienkiewicza 3, 22-400 Zamość


PCK Zamość

ul. Świętego Piątka 24, 22-400 Zamość, 


Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej

ul. Kolegiacka, 1A,  22-400 Zamość


HOSiR Hrubieszów - Punkt Recepcyjny

ul. Ciesielczuka 2, 22-500 Hrubieszów


Centrum Baobab - Punkt Informacyjny dla Uchodźców

Krakowskie Przedmieście 29B

20-076 Lublin

 Отримання номеру PESEL

Протягом 30 днів з дня приїзду до Польщі, кожен українець повинен отримати номер PESEL, від імені дітей заяву подає законний представник. Заява подається особисто. Присутність дитини віком до 12 років при поданні заяви не обов’язкова, крім випадків, коли її особа встановлюється на підставі заяви.

Заяву від імені дитини подає один із батьків, опікун, працівник пробації, тимчасовий опікун, призначеним судом з питань опіки та піклування, або особа, яка фактично здійснює опіку над дитиною. У дітей до 12 років відбитки пальців не беруть.

Наявність номеру PESEL у українця дає йому такі ж права, як у корінного поляка, а саме:

Що потрібно підготувати:

Дані, які Ви вводите в заяву:

-ім'я та прізвище,

-дату і місце народження,

-країну народження і громадянство,

-дату в’їзду до Польщі,

-український ідентифікаційний номер ‒ якщо такий маєте,

для отримання довіреного профілю повідомте контактні дані: адресу електронної пошти та польський номер телефону.

Якщо Ви заповнюєте заяву від імені неповнолітнього (дитини віком до 18 років), надайте дані батьків та/або особи, яка фактично здійснює опіку над дитиною.

Кольорову фотографію на фотопапері розміром 35 х 45 мм (ширина х висота) і - якщо Ви на фото в темних окулярах або в капелюсі - відповідну довідку. Перевірте, яким умовам має відповідати фотографія.

Для отримання довіреного профілю потрібно мати:

-мобільний телефон у робочому стані з номером польського оператора, користувачем якого Ви є,

-адресу електронної пошти, яку Ви використовуєте.

Пам'ятайте! Під час подачі заяви будуть зняті відбитки Ваших пальців.

Вам видадуть документ про присвоєння номеру PESEL, а також листочок в якому буде логін для входу в Ваш довірений профіль / profil zaufany, ці данні необхідні для реєстрації в мобільному додатку mObewatel. ДОВІРЕНИЙ ПРОФІЛЬ – це цифровий інструмент, який дозволяє вирішувати офіційні справи онлайн, не виходячи з дому.

Для чого потрібен довірений профіль?

В Інтернеті він виконує ту ж функцію, що і документ, який посвідчує особу.

Він дозволяє підписати електронний документ підписом, юридично еквівалентним власноручному підпису (тільки для державних осіб).

Також Довірений профіль потрібний для входу в Ваш профіль в додатку mObywatel, який потрібен для перетину кордону з Україною.

Відкриття рахунку в банку

Які документи потрібні, щоб відкрити рахунок?

Для оформлення рахунку вам потрібно мати з собою:

-паспорт громадянина України;

-індивідуальний податковий номер PESEL;

-карту побиту чи тимчасове посвідчення іноземця;

-номер телефона з польської сім-карти;

-декларацію про перетин кордону республіки після 23 лютого 2022 року.

Варто зазначити, що в багатьох банках зараз діє схема спрощеного відкриття банківського рахунку. Саме тому в деяких випадках вистачить українського паспорта, це Вам потрібно уточнити у обраному Вами банку.


Соціальна допомога

Одноразова грошова допомога і безкоштовна медична опіка

Одноразова грошова допомога 300 злотих на особу призначена на утримання, а саме видатки на їжу, одяг, взуття, засоби особистої гігієни та оплати за помешкання. Допомогу надає осередок соціальної допомоги відповідної гміни беручи під увагу місце проживання або інший осередок визначений гміною за місцем проживання.

Безкоштовна допомога психолога, яку призначає вуйт, бурмістр або президент міста відповідної гміни беручи під увагу місце проживання громадянина України.

Звернутися за наданням одноразової грошової допомог може громадянин України, який легально в’їхав безпосередньо з України на територію Польщі після 24 лютого 2022 року, декларує бажання залишитися в Польщі і внесений до реєстру PESEL.

Куди подавати заяву

В організаційний підрозділ ґміни за місцем Вашого перебування, визначеному головою ґміни (мером, головою міста):

в осередок соціальної допомоги,

в центр соціальних послуг (у разі перетворення центру соціальної допомоги на центр соціальних послуг),

в іншу організаційну одиницю, зазначену ґміною.

Реєстр підрозділів соціального забезпечення за населеними пунктами: реєстр підрозділів

СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА

Громадянин України, який прибув до Польщі через воєнні дії в Україні та опинився в скрутному становищі зможе скористатися з:

Допомоги Осередка Соціальної Допомоги в місці свого перебування (такі осередки є в кожній гміні), тобто: періодична допомога, цільова допомога на їжу або готові обіди, соціальна робота, поради спеціалістів, кризисне втручання, послуги опіки, притулок/помешкання або допомога продуктами харчування. Більше інформації щодо доступних форм допомоги можна отримати в Осередку Соціально Допомоги. З підтримки Осередку Соціальної Допомоги зможуть скористатися також громадяни України, які легально перебувають на території Польщі, а їх член родини повернувся до України з метою захисту Батьківщини.

Надання грошової допомоги з соціального фонду не потребуватиме проведення опитування оточуючих в місці проживання. Громадяни України, які перебувають в скрутній життєвій ситуації повинні будуть подати підтвердження особистої ситуації, ситуації в родині, майнової та дохідної частини. 

Допомоги продуктами харчування надається  громадяни України, які в’їхали до Польщі безпосередньо з території України після 24 лютого 2022 року і декларують замір залишитися на території Польщі.

Увага!

ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Особи з інвалідністю, які легально перебувають на території Польщі зможуть скористатися з допомоги пропонованої в рамках коштів Фонду Солідарності (FS) та коштів в рамках Державного Фонду Реабілітації осіб з Інвалідністю Osoby (PFRON).

Допомога громадянам України з інвалідністю може бути реалізована в рамках програми Особистий Асистент особи з інвалідністю (з Фонду Солідарності) та Програми Наглядової Ради Державного Фонду Реабілітації осіб з Інвалідністю, в рамках якої можливо буде фінансування та дофінансування коштів витрачених повітовим самоуправлінням та гміною на урухомлення додаткової підтримки для громадян України з інвалідністю, в тому числі в формі разової грошової допомоги на суспільну реабілітацію та рекомпенсацію коштів пов’язаних  в тому числі з оплатою житла, транспортом або доступом до необхідних медичних виробів. 

Допомога громадянам України з інвалідністю в рамках програми Наглядової Ради PFRON  буде реалізовуватися також за участю неурядових організацій.

Для осіб з інвалідністю, які дісталися на територію Польщі відповідним пунктом контакту є Повітовий Центр Допомоги родині.

Державна медична допомога

Якщо ви є громадянином України і прибули до Польщі 24 лютого 2022 року або пізніше, ви маєте право на безкоштовне державне медичне обслуговування у Польщі на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Це стосується і неповнолітніх.

Безкоштовно ви можете користуватися:

базовою медичною допомогою,

спеціалізованою амбулаторною допомогою,

діагностичними дослідженнями, призначеними лікарем,

лікуванням в стаціонарі,

психіатричним лікуванням,

реабілітацію (крім курортів),

стоматологічними послугами.

Що потрібно зробити, щоб скористатися з державної медичної допомоги?

Щоб скористатися послугами державної охорони здоров’я, вам потрібно мати:

 документ, що підтверджує дату перетину польського кордону не раніше 24 лютого 2022 року.

Де можна отримати безкоштовну медичну допомогу в Польщі?

Телефонуйте на безкоштовну цілодобову гарячу лінію: 800 190 590

Реєстрація в ZUS

Допомога на виховання 500+

Допомогу на виховання один з батьків може отримати на кожну дитину до 18 років, якщо дитина проживає разом з ним і залишається на його утриманні.

Право на допомогу на виховання від Закладу соціального страхування  (ZUS) встановлюється на так званий період соціальної допомоги, який триває з 1 червня поточного року по 31 травня наступного року. Допомога на виховання надається в розмірі 500 злотих на місяць на дитину.

Сімейний капітал опіки (RKO) можна отримати на дитину у віці від 12-го до 35-го місяця життя. Капітал надається на другу і кожну наступну дитину в сім'ї, якщо дитина живе разом з одним із батьків і залишається на його утриманні.

Один із батьків дитини вирішує, чи хоче він отримувати допомогу в розмірі 500 злотих протягом 24 місяців або в розмірі 1 000 злотих протягом 12 місяців. Загальна сума капіталу становить до 12 тисяч злотих на дитину.

Заявку на отримання допомоги на виховання та Сімейний капітал опіки можна подати в електронному вигляді через PUE ZUS, портал Emp@tia і через електронний банкінг багатьох польських банків.

Один із батьків може також з’явитися в зал обслуговування клієнтів ZUS, де йому буде надана допомога в заповненні заявки та її електронній подачі.

До заявки громадянин України повинен додати документ, що підтверджує характер перебування в Республіці Польща.

Допомога ZUS виплачується щомісяця на вказаний банківський рахунок.

Працевлаштування та підтримка державних служб зайнятості громадян України

Якщо ви є громадянином України і легально в’їхали в Польщу з 24 лютого 2022 року, ви можете працювати в нашій країні. Вам не потрібно отримувати дозвіл на роботу для іноземця. Усі формальності, пов’язані з вашим легальним працевлаштуванням, несе роботодавець.

Запрошуємо відвідати вкладку на порталі державних служб зайнятості Міністерства сім’ї та соціальної політики, адресованої громадянам України, які приїхали до Польщі у зв’язку з війною у своїй країні. Також доступна українською мовою вкладка Ринок праці – допомога для України – містить інформацію, зокрема, про ринок праці в Польщі, Європейському Союзі, а також допомога в інших сферах.

Вкладка (посилання https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy ) під назвою Ринок праці - допомога Україні, як і весь портал, також доступна українською.

Вкладка містить три інформаційні блоки:

Ринок праці в Польщі

Ринок праці в Європейському Союзі

Допомога в інших сферах

Де знайти інформацію?

Найважливішими веб-сайтами у контексті підтримки громадян України, а також у пошуку роботи, є https://www.gov.pl/web/ua  та https://pomagamukrainie.gov.pl/. Обидві сторінки доступні українською мовою.

Програма 40+ 

Муніципалітети отримали право продовжити на 120 днів термін виплати допомоги в розмірі 40 злотих на добу проживання та харчування біженців з України.

На цій підставі муніципальне самоврядування може продовжити строк виплати допомоги на строк більше 120 днів у разі забезпечення житлом та харчуванням громадянина України, який:

1) має листок непрацездатності або ступінь інвалідності або рішення, зазначене у статті 5 Закону від 27 серпня 1997 року про професійно-технічну і соціальну реабілітацію та працевлаштування інвалідів (Законодавчий вісник 2021 року, пункти 573 і 1981 роки, та від 2022 року, поз. 558);

2) має документ, що підтверджує перший або другий ступінь інвалідності, виданий за системою визнання інвалідності України;

3) не менше 60 років (жінки) або 65 років (чоловіки);

4) є вагітною жінкою або особою, яка виховує дитину до 12-місячного віку;

5) самостійно на території Республіки Польща доглядає за трьома і більше дітьми;

6) є неповнолітньою особою, зазначеною в пункті 25 статті 1а Закону.

Пільга з:

1) пунктів 1 і 2 – надається інваліду, особі, яка доглядає за нею, та кожній неповнолітній дитині цих осіб;

2) пункт 4 – для вагітної жінки та для кожного з її неповнолітніх дітей або для опікуна, який виховує дитину віком до 12 місяців, та для всіх її неповнолітніх дітей;

3) пункт 5 – для опікуна та для кожної неповнолітньої дитини;

4) пункт 6 – надається на неповнолітнього неповнолітнього, на тимчасового опікуна, призначеного для неповнолітнього, та на всіх неповнолітніх дітей тимчасового опікуна.

Навчання в Польщі  – запишіть свою дитину до школи

Дуже важливо, щоб в цей непростий час діти та молодь мали доступ до освіти. Якщо ви приїхали до Польщі і вашій дитині від 7 до 18 років, ви можете записати її до школи.

У Польщі обов'язкова освіта охоплює дітей від 7 до 18 років. Освіта в країні поділяється на початкову та середню. Загальна кількість років навчання в школі в Україні визначає, в якому класі початкової чи середньої школи ваша дитина продовжить навчання. Це буде визначено на підставі документів або заяви.

Приклад: якщо ваша дитина навчалася в початковій школі в Україні, то в Польщі вона має продовжити початкову освіту в класі, що відповідає українському.

Записати дитину до школи в Польщі можуть лише:

-батьки

-законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину.

Важливо! Учні, яким виповнилося 18 років, можуть самостійно вступати до старшої школи.

Щоб записати дитину до школи, спочатку потрібно вибрати певну школу. Перелік шкіл доступний у Реєстрі шкіл та навчальних закладів.

До школи яку ви обрали, ви повинні подати заяву про прийняття вашої дитини.

До заяви про прийняття дитини до школи додайте документи, що підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Немає необхідності перекладати ці документи на польську мовою.

Подайте всі документи директору обраної школи.

Якщо ви не маєте документів, що підтверджують навчання дитини, напишіть заяву про загальні роки навчання дитини в школі України та вкажіть школу/школи, в яких навчалася ваша дитина.

Важливо! У польських державних школах навчання дітей та підлітків віком від 7 до 18 років є безкоштовним.

Для того, щоб ваша дитина продовжила навчання в нашій країні, їй не потрібно знати польську мову. Для учнів, які недостатньо володіють польською мовою, школа організовує додаткові безкоштовні уроки польської мови. У школі також створюватимуться підготовчі факультативи.

Детальну інформацію щодо набору можна знайти на сайті обраної школи або на сайті міського чи муніципального відділення, в якому Ви проживаєте.

Рішення про прийняття дитини до початкової або середньої школи приймається директором закладу.

Навчання в польських ВНЗ для студентів з України

Українські студенти, що опинились в статусі біженців, можуть продовжити навчання в одному з ВНЗ Польщі. Для цього їм потрібно:

Зібрати всі документи, що підтверджують факт навчання в Україні (дипломи, сертифікати чи інше) та надати у ВНЗ.

Обрати університет та передати в приймальну комісію документи.

Кожен вищий навчальний заклад має індивідуальну процедуру прийому іноземних студентів. Рішення щодо вступу приймає ректор.

Якщо студент має статус біженця та користується захистом Польської республіки, він звільняється від плати за навчання на денній формі. Також безоплатно вчаться ті, хто має карту поляка. Це правило стосується лише державних університетів.

Ресурси для пошуку допомоги в Польщі

Не дивно, що спочатку біженцям вкрай важко зорієнтуватись в чужій країні та звернутись до перевірених людей. Рекомендуємо користуватись офіційними джерелами задля пошуку інформації. Це – польські урядові Інтернет-ресурси, які вже інтегровані на українську мову. На сайтах зібрана важлива інформація щодо отримання статусу біженця, легалізації перебування в країні, отримання соціальної та медичної допомоги тощо.

Також польський уряд створив платформу Я допомагаю Україні, що буде корисна як тим, хто надає допомогу, так і тим, хто в ній потребує. На сайті можна ознайомитися з вірним алгоритмом дій, починаючи з моменту перетину кордону і закінчуючи відкриттям власного бізнесу. Якщо Ви не володієте польською, це не проблема, адже сайт має і українську версію.

Для зручності було створено мобільний додаток Ratownik, в якому можна отримати допомогу або заявити про бажання її надати.

Номери, які варто знати біженцям з України:

+48 222 309 900 – цілодобова гаряча лінія допомоги потерпілим, що ведеться представниками Міністерства юстиції Польщі. Під час з’єднання можна обрати зручну мову: українську, російську чи англійську.

Перелік закладів, де біженці можуть отримати допомогу, знаходиться на сайті: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ 

+48 825 685 119 – гаряча лінія Прикордонної служби, що інформує про алгоритм перетину кордону.

+48 225 238 880 – call-центр Посольства Польщі у Києві для поляків та власників карти поляка, що знаходяться на території України.

+48 477 217 575 – Управління у справах іноземців, де можна отримати всю інформацію щодо переїзду до Польщі та перебування в країні.

19524 – «зелена лінія», що інформує про навчання, роботу та всі форми підтримки служби зайнятості.

+48 477212307 – контакт-центр Поліції, де можна отримати інформацію про зниклих безвісти.

+48 666 383 956 – Міністерство сім'ї та соціальної політики для отримання актуальної інформації про місця для дітей.


Курси польськоі мови місті Zamość

PCK Zamość

ul. Świętego Piątka 24, Zamosc, Poland

84 639 27 11


Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej

ul. Kolegiacka, 1A

22-400 Zamość


Fundacja „Potrafisz Polsko” 

https://www.potrafiszpolsko.net.pl/programy/razem-mozemy-wiecej

ul. Kolegiacka, 1A

22-400 Zamość

Продовження терміну дії паспорту 

Продовження строку дії закордонного паспорта

Процедура продовження строку дії закордонного паспорта є тимчасовою, запровадженою на час дії воєнного стану плюс один рік з дня його припинення.

Ця процедура у першу чергу орієнтована на громадян, які вимушено залишили Україну у зв’язку із військовими діями та/або повертаються в Україну в терміновому порядку.

За першої можливості радимо оформити новий закордонний паспорт.

Важливо: плануючи придбання авіаквитка або подачу документів до іноземної консульської установи на отримання візи обов’язково попередньо проконсультуйтесь щодо можливості використання для цих цілей закордонного паспорта із продовженим строком дії.

Подавати документи на продовження паспорта моживо не раніше, ніж за 2 місяці до закінчення строку його дії.

Заява про продовження строку паспорта подається власником віком від 18 років особисто.

Для продовження строку дії паспорта для виїзду за кордон дитини віком до 16 років заява подається її законним представником або представником на підставі довіреності, засвідченої в установленому законом порядку.

Для продовження строку дії паспорта для виїзду за кордон дитини віком від 16 до 18 років заява подається або особою, на ім’я якої оформлено паспорт, або її законним представником.

Що потрібно, щоб продовжити строк дії закордонного паспорта?

Якщо власник паспорта старше 16 років, потрібні такі документи:

заповнена заява (бажано заповнити до прибуття до установи);

закордонний паспорт, строк дії якого необхідно продовжити;

паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (за наявності).

Якщо власнику паспорта менше ніж 16 років, потрібні такі документи:

заповнена представником дитини заява (бажано заповнити до прибуття до установи);

закордонний паспорт, строк дії якого необхідно продовжити;

свідоцтво про народження дитини;

у разі вклеювання фотокартки у закордонний паспорт дитини одночасно з продовженням строку його дії подаються дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 см;

дійсний паспорт законного представника дитини;

якщо йдеться про опіку чи піклування — документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (рішення суду про встановлення опіки або піклування).

Документи, видані компетентними органами іноземної держави подаються із перекладом українською мовою, завіреним в установленому законом порядку.

У разі продовження строку дії паспорта для виїзду за кордон дитині, яка не досягла 16 років, за бажанням її законного представника або представника у такий паспорт поряд з відміткою про продовження строку дії або на іншій сторінці, де є вільне місце, вклеюється фотокартка дитини, зображення на якій відповідає досягнутому нею віку на момент продовження строку дії паспорта для виїзду за кордон.

У разі продовження строку дії закордонного паспорта дитині віком від 16 до 18 років вклеювання фотокартки здійснюється за бажанням дитини.

Згадана консульська дія вчиняється безкоштовно у день звернення.

Генеральне Консульство України в Любліні (Республіка Польща) 

20-078 м. Люблін, вул. 3 Мая, 14 

Генеральне консульство | Генеральне консульство України в Любліні (mfa.gov.ua) 

Оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Особам старше 16 років

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон особам, віком понад 16 років

!Обов'язкова реєстрація в електронній черзі!

Для оформлення особі віком понад 16 років паспорта громадянина України для виїзду за кордон подається ОРИГІНАЛ та КОПІЯ наступних документів:

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який підлягає заміні (у разі відсутності, паспорт громадянина України);

Паспорт громадянина України (або його копія). Ідентифікаційний код. Потрібно мати в разі якщо є тільки паспорт громадянина України в формі "книжечки".

У випадку коли особі, якій виповнилося 16 років не оформлювався документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або надає право на виїзд з України і в’їзд в Україну, подається заява на перевірку належності до громадянства України);

Один з документів, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном: карта побиту, рішення про надання дозволу на перебування або проживання, довідка з місця проживання (meldunek), дійсна віза, PESEL.

Одна фотокартка розміром 10х15 см (білий фон, експозиція обличчя - 70%);

Документ, що підтверджує сплату консульського збору(після перевірки відповідності поданих під час прийому у консульстві документів консульська посадова особа надасть реквізити для здійснення оплати консульського збору) Консульський збір за оформлення паспорта особі понад 16 років становить 539 PLN.

ТЕРМІН ОФОРМЛЕННЯ паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 90 днів (без врахування часу на доставку).

Особам молодше 16 років

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон особам, віком до 16 років

!Обов'язкова реєстрація в електронній черзі!

Для оформлення особі віком до 16 років паспорта громадянина України для виїзду за кордон подається оригінал та копія наступних документів:

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який підлягає заміні (у разі оформлення документа повторно).

Паспорт громадянина України – ID-картка (у разі наявності).

У випадку коли особі, якій виповнилося 14 років не оформлювався документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або надає право на виїзд з України і в’їзд в Україну, подається заява на перевірку належності до громадянства України;

Фотокартка дитини розміром 10х15, кольорова, на білому, експозиція обличчя 70-80 відсотків.

Свідоцтво про народження дитини (документи видані іноземним органом подаються з офіційним перекладом українською мовою, якщо інше не передбачено міжнародними договорами).

Довідка про реєстрацію дитини громадянином України (посилання на роз'яснення щодо оформлення набуття громадянства за народженням).

Паспорти громадянина України батьків (у разі наявності).

Паспорти громадянина України для виїзду за кордон батьків.

Один з документів, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном: карта побиту, рішення про надання дозволу на перебування або проживання, довідка з місця проживання (meldunek), дійсна віза, PESEL.

Документ, що підтверджує сплату консульського збору (після перевірки відповідності поданих під час прийому у консульстві документів консульська посадова особа надасть реквізити для здійснення оплати консульського збору) Консульський збір за оформлення паспорта особі до 16 років становить 166 PLN.

Присутність дітей віком до 12 років не обов’язкова.

Присутність другого з батьків не є обов'язковою.

ТЕРМІН ОФОРМЛЕННЯ паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 90 днів (без врахування часу на доставку).

Генеральне Консульство України в Любліні (Республіка Польща) 

20-078 м. Люблін, вул. 3 Мая, 14 

Генеральне консульство | Генеральне консульство України в Любліні (mfa.gov.ua) 

Номери, які варто знати біженцям з України:

Ресурси для пошуку допомоги в Польщі

Не дивно, що спочатку біженцям вкрай важко зорієнтуватись в чужій країні та звернутись до перевірених людей. Рекомендуємо користуватись офіційними джерелами задля пошуку інформації. Це – польські урядові Інтернет-ресурси, які вже інтегровані на українську мову. На сайтах зібрана важлива інформація щодо отримання статусу біженця, легалізації перебування в країні, отримання соціальної та медичної допомоги тощо.

Також польський уряд створив платформу Я допомагаю Україні, що буде корисна як тим, хто надає допомогу, так і тим, хто в ній потребує. На сайті можна ознайомитися з вірним алгоритмом дій, починаючи з моменту перетину кордону і закінчуючи відкриттям власного бізнесу. Якщо Ви не володієте польською, це не проблема, адже сайт має і українську версію.

Для зручності було створено мобільний додаток Ratownik, в якому можна отримати допомогу або заявити про бажання її надати.

Номери, які варто знати біженцям з України:

+48 222 309 900 – цілодобова гаряча лінія допомоги потерпілим, що ведеться представниками Міністерства юстиції Польщі. Під час з’єднання можна обрати зручну мову: українську, російську чи англійську.

+48 825 685 119 – гаряча лінія Прикордонної служби, що інформує про алгоритм перетину кордону.

+48 225 238 880 – call-центр Посольства Польщі у Києві для поляків та власників карти поляка, що знаходяться на території України.

+48 477 217 575 – Управління у справах іноземців, де можна отримати всю інформацію щодо переїзду до Польщі та перебування в країні.

19524 – «зелена лінія», що інформує про навчання, роботу та всі форми підтримки служби зайнятості.

+48 477212307 – контакт-центр Поліції, де можна отримати інформацію про зниклих безвісти.

+48 666 383 956 – Міністерство сім'ї та соціальної політики для отримання актуальної інформації про місця для дітей.

Номери екстрених служб

Номер екстреної допомоги 112

112 - це номер екстреної допомоги, безкоштовний і доступний по всьому Європейському Союзу як зі стаціонарних, так і з мобільних телефонів. Номер екстреної допомоги 112 можна набрати на телефоні, який не має сім-карти.

 На номер екстреної допомоги 112 відповідають у центрах екстреного сповіщення оператори екстрених номерів.

Швидка (Pogotowie) - 999

Цей номер слід використовувати, коли мова йдеться про раптові захворювання, серйозну травму або ж про  різке погіршення при хронічному захворюванні.

Пожежна служба (Straż Pożarna) - 998

Виклик пожежників треба здійснити, коли Ви є свідком пожежі або нещасного випадку, наприклад, ДТП.

Поліція (Policja) - 997

Набираючи 997, Ви зможете додзвонитися до головного відділення поліцейської служби. Номер слід використовувати у екстрених ситуаціях, коли вашому життю або життю ваших близьких загрожує небезпека.

Муніципальна поліція (Straż miejska) -986

Муніципальна поліція в Польщі відповідає за такі правопорушення:

розпивання спиртних напоїв у громадських місцях

завдання збитків житлово-комунальному майну

порушення громадського порядку

паркування у недозволених місцях

вирубку дерев, чагарників, знищення зелених насаджень

Бачите порушення - сміливо набирайте 986.

Додаткові номери

Іноді ситуація не настільки вже й надзвичайна, і ви не потребуєте допомоги ні пожежної служби, ні поліції. Однак, куди дзвонити, якщо прорвало трубу, проблеми з проводкою у будинку або Ви відчули запах газу.

Служба газу (Pogotowie gazowe) - 992

Більшість сучасних газових плит (особливо у Польщі) оснащені спеціальним захистом від витоку. Втім, якщо Ви відчуваєте, що у квартирі з'явився характерний запах, телефонуйте за номером 992.

Аварійна служба водопровідних мереж (Pogotowie wodno-kanalizacyjne) - 994

994 - номер екстреної служби у разі витоку або інших пошкоджень каналізації.

Аварійна енергослужба (Pogotowie energetyczne) - 991

Телефонувати за номером 991 слід при пошкодженні ліній електропередач або за відсутності електрики у Вашому районі, а також коли лічильники або інші прилади не працюють належним чином і становлять загрозу для життя.

Служба довіри (Telefon zaufania) - 988

Соціальна служба, яка надає можливість анонімної телефонної розмови з консультантом на певні теми (міжособистісні відносини, проблеми з наркотиками, депресія)

А також:

981 - Pomoc drogowa (служба допомоги на дорозі)

984 - Pogotowie Rzeczne (служба порятунку на річках)

985 - Ratownictwo Morskie i Górskie (служба порятунку на морі та в горах)

Реєстрація на отримання безкоштовних ліків, програма  Health4Ukraine

Про Програму Health4Ukraine

Програма дозволяє громадянам України, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року, отримати кошти на придбання ліків у загальнодоступних аптеках та аптечних пунктах Польщі. Кожна особа, чию заявку до Програми буде схвалено, отримає індивідуальний Код Учасника Програми, який дозволить їй купувати ліки та інші продукти, доступні в аптеці, на суму до 500 злотих у 2022-2023 році.

Реалізація програми Health4Ukraine, розробленої польською fin-tech epruf s.a., можлива завдяки коштам спонсорів. Ми дякуємо організації Direct Relief за започаткування цієї чудової ініціативи, яку ми хочемо й надалі продовжувати, допомагаючи якомога більшій кількості людей, які цього потребують».

3 кроки, щоб приєднатися до Програми:

1. Заповніть реєстраційну форму (доступна після запуску Програми)

2. Дочекайтеся перевірки заявки організатором

3. Після позитивної перевірки заявки ви отримаєте індивідуальний код Учасника Програми.

https://health4ukraine.com/uk/ 

Програма, наразі, недоступна, але періодично відкривається можливість реєстрації.