Хмарні обчислення

ЗМІСТ

Вступ у хмарні обчислення

Хмарні обчислення - це модель забезпечення зручного і всеосяжного мережевого доступу до різних обчислювальних ресурсів, які можуть бути оперативно надані і звільнені з мінімальними експлуатаційними витратами і / або зверненнями до провайдера.
Національний інститут стандартів і технологій США (National Institute of Standards and Technology – NIST) у документі «NIST Definition of CloudComputing v15» [12] визначив «хмарні обчислення» так: модель хмарних обчислень дає можливість зручного доступу за допомогою мережі до загального пулу з обчислювальними ресурсами, що налаштовуються (наприклад, мережі, сервера, системи зберігання, додатка, послуги); модель хмари сприяє доступності й характеризується п'ятьма основними елементами (самообслуговування на вимогу, широкий доступ до мережі, об'єднаний ресурс, незалежне розташування, швидка гнучкість, вимірювані сервіси).

Види хмарних технологій

Публічна хмара – одночасний доступ багатьох користувачів до IT-інфраструктури. Але можливості управляти і обслуговувати дану хмару у користувачів немає, вся відповідальність покладена на її власника. Абонентом пропонованих сервісів може стати будь-яка компанія або приватна особа.

Приватна хмара – IT-інфраструктура, яку контролює і експлуатує тільки один абонент у власних інтересах. Інфраструктура для управління приватною хмарою може розміщуватися або в приміщеннях користувача, або у зовнішнього оператора, або частково у користувача і оператора.

Гібридна хмара – це IT-інфраструктура, в якій поєднані кращі якості публічної і приватної хмари. Така композиція має унікальні об’єкти, пов’язані між собою стандартизованими або власними технологіями, які дозволяють переносити дані або програми між компонентами.

Сайти одногрупників:

  • Кормило Андрій

  • Шпильовий Станіслав

  • Козинець Андріан

Хмарні технології

Основні переваги:

  • не потрібні великі обчислювальні потужності ПК - по суті будь-який смартфон, планшет і т.д., при відкритті вікна браузера отримує величезний потенціал.

  • відмовостійкість;

  • певний рівень безпеки;

  • висока швидкість обробки даних;

  • економія на покупці софта - всі необхідні програми вже є в сервісі, де будуть працювати додатки;

  • Ваш власний вінчестер не наповнюється - всі дані зберігаються в мережі..


Основні недоліки:

  • хмарна послуга надається завжди якоюсь компанією, відповідно, збереження даних користувача залежить від цієї компанії;

  • поява хмарних монополістів;

  • необхідність завжди бути в мережі для роботи;

  • небезпека хакерських атак на сервер (при зберіганні даних на комп'ютері ви в будь-який час можете відключитися від мережі і очистити систему за допомогою антивірусу);

  • можлива подальша монетизація ресурсу - цілком можливо, що компанії надалі вирішить брати за послуги плату з користувачів.


ХМАРНІ ОБЧИСЛЕННЯ ЯК РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

  • хмарні бази даних

  • хмарна інженерія

Хмарні бази даних

Хмарна база даних база даних, що, зазвичай, працює на платформі хмарних обчислень. Є дві поширені моделі розгортання: користувачі можуть запускати бази даних на хмарі незалежно, використовуючи віртуальну машину, або вони можуть отримати доступ до сервісу бази даних, що підтримується провайдером хмарних БД. З баз даних, доступних на хмарі, деякі базуються на SQL-основі, інші використовують NoSQL модель даних.

[Вікіпедія]

Особливості:

Особливості управління базами даних у “хмарі” такі. Більшість сервісів БД надають веб – орієнтовані консолі що кінцевий користувач може використовувати для підготовки та налаштування екземплярів БД. Наприкла, Amazon Web Services веб – консоль дає змогу користувачам запускати екземпляри БД, створювати снепшоти (Схоже до бекапів ) баз даних , і спостерігати за статистикою БД.


Сервіси баз даних складаються із компоненти – менеджера БД , що керує основними екземплярами БД, використовуючи прикладний програмний інтерфейс (Application Programming Interface-API) цього сервіса. API сервіси розкриті для кінцевого користувача та дають йому змогу виконувати обслуговування та операції зміни розміру на власних екземплярах БД. Наприклад, Amazon Relational Database Service’s сервісне API дозволяє створювати екземпляр БД, здійснювати модифікацію ресурсів, доступних для екземпляра БД, видаляти екземпляр БД, створювати снепшоти (схожідобекапів) баз даних та відновлювати БД зі снепшоту.


Хмарна інженерія

Хмарна інженерія — різновид інженерії дисципліни з хмарних обчислень. Вона приносить систематичний підхід до проблем комерціалізації, стандартизації та управління хмарних обчислень. На практиці, вона використовує методи та інструменти інженерії в зачаття, розвиток, експлуатацію та підтримку системи хмарних обчислень і рішення.[1] Мова йде про те що в процесі проектування систем, залучають хмарні ресурси для вирішення бізнес-завдань. [Вікіпедія]

Переваги:

Хмарна інженерія це інженерії, яка зосереджується на таких хмарних послугах як «Програмне забезпечення як послуга», «Платформа як послуга», і «Інфраструктура як сервіс». Це багатопрофільний метод охоплює внески різних областях, таких як Системна інженерія, Програмна інженерія, Веб інженерія, Інженерія продуктивності, Інформаційна інжеренрія , Інженерія безпеки, інженерія платформ, інженерія сервісів, інженерія риску, і інженерія якості. Елементи Хмарної інженерії включають:

  • Фонд: фундаментальних основ, концепцій, керівні принципи, і таксономії

  • Реалізація: будівельні блоки та практичні посібники для реалізації Хмар

  • Життєвий цикл: ітерація кінця в кінець розробки і постачання Хмар

  • Управління: під час розробки і під час виконання управління хмарою з різних точок зору

Хмарні обчислення та хмарні технології

Робота у даній сфері

Вимоги до кандидатів:

  • Мови програмування. Стануть у нагоді знання із мов Java, JavaScript та Python.

  • Управління базами даних та програмування. Ті, хто знайомий з SQL, NoSQL та Linux, матимуть перевагу.

  • Штучний інтелект та машинне навчання. Ці дві технології допомагають спритності та ефективності бізнесу, обробляючи та аналізуючи закономірності, роблячи аналіз на основі цих даних та полегшуючи швидше та точніше прийняття рішень.

  • Розуміння та досвід роботи з хмарними технологіями та постачальниками. Деякі з цих постачальників включають веб -служби Amazon (AWS), хмарну платформу Google, Microsoft Azure та Oracle.


Найпопулярніші позиції працівників у сфері хмарних технологій

1. Адміністратор хмар

Ці експерти керують хмарною присутністю та інфраструктурою компанії. Вони розробляють, застосовують та оновлюють політику щодо того, як співробітники та користувачі отримують доступ до хмарних служб, встановлюють протоколи та політики безпеки, відстежують та забезпечують безперебійну роботу та оцінюють потребу в оновленні технологій.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра з інформатики, інформаційних систем управління ( MIS ) або суміжних галузей; плюс три -п’ять років досвіду роботи в системах або ІТ -адмініструванні.

Середня зарплата: 70 501 долар

2. Хмарний архітектор

Подумайте про хмарну архітектуру як основу, в якій працюють усі інші хмарні технології. Це каркас "будинку", і всі специфіки, характерні для хмар, такі як підлога, сантехніка, гіпсокартон та обробка. Хмарний архітектор - це щось на зразок генерального підрядника, який розробляє та впроваджує стратегії хмарних обчислень компанії. Вони гарантують, що все залишається в курсі, у бюджеті та що перехід компанії до хмарних операцій проходить безперебійно.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра або вище з інформатики, інформаційних систем або суміжних галузей. Деякі компанії вимагають або надають перевагу тим, хто має ступінь магістра або МВА.

Середня зарплата: 145 820 доларів

3. Інженер з хмарної автоматизації

Оскільки світ стає все більш автоматизованим, інженери з хмарної автоматизації необхідні для створення, впровадження та підтримки цієї технології автоматизації, коли вона мігрує до хмари. Ця автоматизація звільняє працівників від повторюваних завдань.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра в галузі інформатики або інформаційних технологій зі спеціалізацією штучного інтелекту та/або машинного навчання.

Середня зарплата: 141 000 доларів

4. Хмарний консультант

Хмарний консультант має широкі знання про хмарні технології та надає керівництво компаніям, які шукають хмарні інструменти. Як правило, цей експерт оцінює потреби компанії та пропонує програмне забезпечення та пристрої, які найкращим чином задовольнять технічні та бюджетні потреби цієї компанії. Консультант також може допомогти перейти до хмари, розробивши політику міграції та вибравши відповідні платформи. Іноді консультантів можуть попросити допомогти налаштувати хмарну присутність компанії, тому вони повинні мати загальні та глибокі знання про основні хмарні платформи.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра з інформатики або інформаційних технологій. Оскільки ця посада часто вимагає управлінських навичок, МВА може привести до додаткових клієнтів.

Середня зарплата: 109 553 долари

5. Хмарний інженер

Хмарні інженери відповідають за управлінські аспекти хмарних стратегій компанії. Інженери часто працюють разом з архітекторами, щоб забезпечити реалізацію хмарних стратегій компанії, але вони також виконують адміністративну роботу, ведучи переговори з клієнтами та постачальниками, щоб утримати кожного на виконання завдань та у межах бюджету.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра або вище з інформатики, інформаційних систем або суміжних галузей; плюс досвід роботи з такими мовами програмування, як Java та Python.

Середня зарплата: 123 663 долари

6. Аналітик хмарної безпеки

Аналітики хмарної безпеки несуть відповідальність за забезпечення цілісності та безпеки хмарної присутності компанії. Вони роблять це, оцінюючи загрози та укріплюючи засоби захисту від них, запобігаючи порушенням даних, захищаючи дані та усуваючи прогалини в безпеці, якщо це станеться.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра з кібербезпеки, системного аналізу, інформатики чи інформаційних технологій зі спеціалізацією з аналізу безпеки.

Середня зарплата: 119 198 доларів

7. Інженер з хмарного програмного забезпечення

Інженери хмарного програмного забезпечення працюють із програмістами та відповідними комп’ютерними вченими над розробкою програмного забезпечення, яке працює у хмарі. Зазвичай ці особи також несуть відповідальність за оновлення, ремонт та обслуговування програмного забезпечення, яке вони розробляють, та баз даних, якими вони керують.

Вимоги до освіти: ступінь бакалавра або вище у галузі програмного забезпечення, інформатики, інформаційних систем або суміжних галузей; плюс досвід роботи з такими мовами програмування, як Java та Python.

Середня зарплата: 112 897 доларів

ТЕРМІНОЛОГІЯ ТА ЛІТЕРАТУРА

Хмарні обчислення досить загальний термін, який поєднує у особі декілька підходів та моделей з надання та управління ІТ сервісами, тому на практиці кожен розуміє цей термін по різному. Хтось вважає хмарними обчисленнями хостинг віртуальних машин або колокейшн серверів лише за ознакою мережевого доступу до ресурсів, інші під хмарними обчисленнями розуміють такі користувальницькі сервіси, як Dropbox, Google Drive. Тобто більшість користувачів визначає хмарні обчислення лише за однією ознакою - мережевим доступом, але хмарні обчислення це набагато більш об'ємна сутність. Згідно з визначенням Національного інституту стандартів і технології(NIST) США, Хмарні обчислення (від англ. Cloud Computing) — це модель забезпечення повсюдного та зручного доступу на вимогу, через мережу до спільного пулу обчислювальних ресурсів, що підлягають налаштуванню (наприклад, до комунікаційних мереж, серверів, засобів збереження даних, прикладних програм та сервісів), і які можуть бути оперативно надані та вивільнені з мінімальними управлінськими затратами та зверненнями до провайдера.

Інакше кажучи хмарні обчислення являють собою концепцію надання ІТ ресурсів у вигляді послуг:

Інфраструктура, як послуга

• Платформа, як послуга

• Програмне забезпечення, як послуга

• Сховище, як послуга

• Робоче місце, як послуга

• Резервне копіювання, як послуга

• Аварійне відновлення, як послуга

• Та інші

Походження терміну:

І хоча хмарні обчислення це значно більше ніж лише мережевий доступ до ресурсів, але своєю назвою забовязані саме ознаці повсемістного мережевого доступу. Термін був запозичений у телекомунікаційних компаній які зробили радикальне змінення від парадигми мережевого з'єднання точка-точка до віртуальних приватних мереж у 1990х роках. Так раніше на схемах деяку сутність об'єктів, не істотну у данному контексті, доступ до ресурсів якої надавася по мережі позначали, як хмару. Першим публічним використанням терміну хмарні обчислення можна вважати виступ Ramnath Chellapp під час виступу на INFORMS Meeting у Даласі у 1997 році. Першим ж хто почав використовувати термін облачні обчислення у назві комерційних продуктів була компанія Amazon, так у 2006 році був запущений сервіс Elastic Compute Cloud.

ЛІТЕРАТУРА

Хмарні обчислення та технології

Хмарні обчислення (cloud computing) – це модель роботи, за допомогою якої компанія отримує доступ до загальних обчислювальних ресурсів на кшталт серверів, сховищ, мережі, додатків та інших хмарних послуг. Всі ресурси можуть використовуватися керуватися користувачем без додаткової допомоги провайдера хмарних послуг.

Основні характеристики хмарних обчислень

  • Самообслуговування за запитом
    Якщо ви вирішите в суботу ввечері, що вам необхідно використовувати обчислювальні можливості хмари, ніби мережевого сховища інформації, ви зможете зробити це самостійно без допомоги співробітників провайдера.

  • Вільний доступ через мережу Інтернет
    В основному, щоб скористатися можливостями і послугами хмарних обчислень, потрібно мати доступ в мережу. Більш того, скористатися послугами можна з різних пристроїв, будь то ноутбук або ж мобільний телефон.

  • Об’єднання ресурсів
    Провайдер об’єднує всі хмарні ресурси в один пул і пропонує їх для використання шляхом множинної оренди. Всі віртуальні та фізичні ресурси хмари виділяються в залежності від ваших і інших користувачів потреб. До ресурсів належать сховище, оперативна пам’ять, віртуальні машини, обчислювальна потужність, пропускна здатність.

  • Швидка масштабованість
    У разі необхідності обсяг ресурсів швидко резервується і масштабується під ваші вимоги. Провайдери часто практикують сценарії, щоб ви могли купити необхідні ресурси в будь-який час і в будь-якому обсязі.

  • Вимірна послуга
    Щоб ви і хмарний провайдер оперували чесними даними про обсяг використаних послуг, усі ресурси автоматично контролюються, вимірюються й оптимізуються. Серед таких ресурсів: обчислювальна потужність, число активних користувачів, обсяг сховища, пропускна здатність і інше.


Хмарні обчислення та управління проектами

ВИКОРИСТАННЯ ХМАРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УПРАВЛІННІ ПРОЕКТАМИ

Характерною рисою розвитку сучасної економіки є процес її цифровізації. Це є рушійною силою для якісних змін в інвестиційному просторі і призводить до появи великого різноманіття нових технологій.

З переходом більшості країн до інноваційного типу економіки, який передбачає домінування різних видів знань у всіх сферах життя, особливою увагою стали користуватись знання та навички в використанні хмарних технологій.

Актуальність застосування хмарних технологій в управлінні проектами полягає в тому, що вони не тільки виконують функції інструментарію, що використовується для вирішення окремих завдань, а й надають якісно нові можливості формування навичок самостійної діяльності та моделювання обробки інформації в системах управління.

Технології, засновані на хмарних обчислення є одним із затребуваних напрямків, які активно розвиваються в сучасному інформаційному світі та використовуються в різних проектах. Використання хмарних технологій підвищує мобільність персоналу, який може отримувати доступ до довідково інформаційних систем з будь-яких сучасних комунікаційних пристроїв (стаціонарні комп'ютери, ноутбуки, нетбуки, смартфони, планшетні комп'ютери, мобільні телефони з підтримкою доступу до мережі Інтернет і т.і.), як з локальних (в тому числі і бездротових мереж Wi-Fi) мереж, так і використовуючи канали глобальної мережі Інтернет, що дозволяє виконувати підключення фактично з будь-якого місця. Практика застосування хмарних технологій базується на наступних чотирьох моделях:

Приватна хмара – інфраструктура, призначена для використання однією організацією, що включає кілька споживачів, можливо також клієнтів та підрядників даної організації. Приватна хмара може перебувати у власності, управлінні і експлуатації, як самої організації, так і третьої сторони і вона може фізично існувати як усередині, так і поза юрисдикцією власника.

Публічна хмара – інфраструктура, призначена для вільного використання широкою публікою. Публічна хмара може перебувати у власності, управлінні та експлуатації комерційних, наукових та урядових організацій. Публічна хмара фізично існує в юрисдикції власника – постачальника послуг. Гібридна хмара – це комбінація з двох або більше різних хмарних інфраструктур, що залишаються унікальними об'єктами, але пов'язаних між собою стандартизованими чи приватними технологіями передачі даних та програм.

Громадська хмара – вид інфраструктури, призначений для використання конкретним спільнотою споживачів з організацій, що мають спільні завдання. Громадська хмара може перебувати в кооперативній (спільної) власності, управлінні і експлуатації однієї або більше з організацій співтовариства або третьої сторони (або будь-якої їх комбінації), і вона може фізично існувати як усередині, так і поза юрисдикцією власника


Обираючи хмарні сервіси для управління проектами, необхідно врахувати можливість формування груп, постановки завдань учасникам команди, визначенню пріоритетності задач, комунікації між учасниками команди, організації зв’язку та спільної роботи в реальному часі, планування та збереження результатів командної роботи.


Джерело: Н. С. Данилевич ,І.О. Волобоєва