Річний звіт про діяльність закладу

                                                                                                                                                          ЗВІТ 

                       ДИРЕКТОРА БИРЛІВСЬКОГО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ясла – садок)   «ВЕСНЯНКА»  

                                                          ЩЕРБИ ГАЛИНИ ФЕДОРІВНИ   З ПИТАНЬ СТАТУТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ                                              

                                                                 ПЕРЕД   ПЕДАГОГІЧНИМ КОЛЕКТИВОМ ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ             

                              за  2022 – 2023 навчальний рік.


    З метою подальшого утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача щорічно проводиться звіт з питань статутної діяльності закладу.

 Завдання звітування:

1.Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління навчальним закладом.

2.Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління навчальним закладом.


       Бирлівський заклад дошкільної освіти  (ясла- садок)«Веснянка»  розпочав функціонування у 1964 році. За проектною потужністю заклад розрахований на 60 місць для дітей віком від 2 до 6(7) років.

      Протягом року заклад працював в умовах воєнного стану та обмежувальних протиепідемічних заходів, в зв`язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, та з метою запобігання її поширення. 

       Відповідно наказу відділу освіти та спорту Бершадської міської ради від 03.10.2022року №136 «Про відновлення роботи Бирлівського закладу дошкільної освіти в умовах воєнного стану» та відповідно заяв- угод батьків на відвідування дітьми закладу в умовах воєнного стану, з 3 жовтня 2022р. в ЗДО  функціонувало 2 різновікові групи віком від 3-х до 6 –ти років з відповідною комплектацією штату. У закладі працює:

    По списку нараховувалось в закладі  34 дітей. 

          За звітний період  були зміни в списковому складі дітей, так як частина дітей ВПО прибували, а частина вибували. Всього протягом року прийнято  7 дітей внутрішньо переселених осіб.  Заклад  відвідують діти соціально захищених категорій таких, як діти з малозабезпечених сімей -  4 , діти військовослужбовців – 7. Всі вихованці  пільгових категорій протягом року отримували 3-хразове безкоштовне харчування.

    Заклад дошкільної освіти задовольняє потреби населення в здобутті якісної   дошкільної освіти. Охоплено дошкільною освітою 85% дітей від 2 до 6 років, від 3 до 6 - 95%, а дітей 5-6 – річного віку на 96%.                                             

    Управлінські рішення та дії  директора ЗДО  протягом поточного року були спрямовані здебільшого на забезпечення працездатності колективу та виконання річних завдань в умовах воєнного стану.  


     Організаційно- правові засади діяльності та   нормативно – правове забезпечення діяльності ЗДО. 

  Дошкільний навчальний заклад «Веснянка» здійснює свою діяльність -відповідно  нормативних документів та законодавчих актів України :

- Конституції України;

- Закону України «Про освіту»;

- Закону України «Про дошкільну освіту»;

- Закону України «Про захист дитинства»

- Положення про дошкільний навчальний заклад;

- Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція);

- Закону України «Про працю»;

- Закону України  «Про цивільну оборону»;

- Закону України «Про мову»;

- Нового санітарного регламенту.

- Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;

- Постанова Головного державногосанітарного лікаря України  №55 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19); 

          -    Методичний лист МОН «Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану»

             А також, відповідно власного Статуту ЗДО (ясла-садок) «Веснянка», колективного договору та річного плану роботи закладу.

            Формування дитячого контингенту в закладі здійснювалось згідно законодавства, в тому числі:

    -   ст.14 Закону України «Про дошкільну освіту»;

   -   листа МОН України «Про дотримання порядку прийому дитини до дошкільного навчального закладу».

     Діяльність закладу регламентується річним планом роботи, який визначає мету, завдання, а також зміст, форми і засоби досягнення поставлених завдань.

   Організація освітнього процесу здійснюється згідно таких освітніх програм:

- Дитина. Освітня програма для дітей від 2 до 7 років;

- Методичні рекомендації з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти»

- Парціальні освітні програми:                                                                        Програма художньо- естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку «Радість творчості»;

- Програма з основ здоров`я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати»

    Головним завданням діяльності нашого ЗДО є забезпечення реалізації права маленьких громадян с. Бирлівка на здобуття якісної дошкільної освіти, задоволення потреб у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку. Охоплено дошкільною освітою охоплено 95% дітей віком від 3 до 6 років, а дітей 6-річного віку на 100%. Протягом всього навчального року реалізувалася загальна мета щодо надання якісних послуг та забезпечення соціального захисту та прав дитини, ефективного впливу на розвиток особистості, творчого розкриття соціальної компетентності дошкільника.

-   Зарахування дітей до ЗДО здійснюється на підставі заяв батьків, медичної довідки про стан здоров`я дитини, ксерокопії свідоцтва про народження дитини,  анкетування батьків та укладання договору між закладом дошкільної освіти та батьками вихованців, на даний час в умовах воєнного стану.

Зміст освітньої діяльності  закладу відповідає основним вимогам Базового компонента дошкільної освіти України, в продовж всього дошкільного дитинства при  повній реалізації кожною дитиною своїх потенційних можливостей.                                         


     В закладі створено  сучасні комфортні умови для перебування дітей. Групові приміщення забезпечені новими меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер`єр. Розвивальне середовище закладу організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

    Для забезпечення потреби дітей в цілісному розвитку гнучко і варіативно використовувався освітній простір для того, щоб діти могли задовольняти потреби проявляти інтереси та займатися улюбленими справами. Педагоги закладу творчо підійшли до створення життєво- розвивального простору в групах. Для вихованців створено цікаві, сучасні, програмно забезпечені осередки – ігровий, самостійно- художньої діяльності,  інтелектуальний, .національний, природи, спортивний, книги, які протягом року поповнювалися новими матеріалами, атрибутами, ілюстративним матеріалом, книгами, іграми та іграшками.


                            Робота з кадрами. Підвищення кваліфікації.

     Згідно  перспективного плану педагогічні працівники пройшли курси підвищення кваліфікації та підлягають атестації  відповідно до чинного Положення про атестацію педагогічних працівників.  Всі педагогічні працівники мають середню спеціальну освіту, вчасно проходять курсову перепідготовку і  проатестовані на 11 тарифний розряд. В цьому навчальному році пройшла курси підвищення кваліфікації вихователь Якимишина Олена Василівна. 

     В закладі створено оптимальні умови для постійного професійного зростання педагогів з урахуванням індивідуальних можливостей кожного. Наявна хороша методична база, яка постійно поновлюється.   Завдяки оптимальній розстановці та цілеспрямованому використанню кадрів робота колективу ЗДО відзначається стабільністю та позитивною результативністю.

            Основні завдання та напрямки освітньої діяльності .

        Продовжуючи роботу щодо реалізації загальної мети: надання якісних послуг та  забезпечення соціального захисту та прав дитини, ефективного впливу  на розвиток особистості, її соціалізацію в умовах воєнного стану, та творче розкриття соціальної компетентності, педагогічний колектив поглиблено  працював над проблемою «Розвиток творчо- активної особистості дошкільника шляхом художньо – естетичного розвитку в умовах інноваційного простору».


    В 2022 -2023 навчальному році  були поставлені такі основні завдання:

  1.Спрямувати роботу колективу на соціалізацію дошкільнят в умовах воєнного стану.

2.Забезпечити системний підхід до охорони життя і збереження здоров*я дітей шляхом створення безпечних умов та чіткої системи роботи з безпеки життєдіяльності з педагогами, дітьми та батьками.

3.Сприяти вихованню у дітей національної гордості за свою країну та за свій народ.

       Осучаснення педагогічного процесу, використання інноваційних технологій та передового педагогічного досвіду в практичній діяльності дає гарні показники в освітній діяльності.                                                                           Розпочато систематизацію системи забезпечення якості освіти. Використовуємо в освітній діяльності Шкалу оцінювання якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти.


      В закладі наявне хороше методичне забезпечення. Методичний кабінет оформлено відповідно Положення про методичний кабінет. Вся документація сформована і зберігається відповідно номенклатури справ і вимог Інструкції з діловодства.  Заклад забезпечено методичною літературою, фаховими виданнями, розробками занять, наочно-дидактичними посібниками, іграшками, ілюстративним  матеріалом, атрибутами, виробами з глини, з природнього матеріалу та виробами народної творчості, спортивним інвентарем та обладнанням.


      Методична робота в закладі направлена на пошук оптимальних шляхів підвищення якості освітнього процесу у всіх видах оздоровчої, пізнавальної і творчої діяльності. Педагоги належну увагу приділяли самоосвіті.

   З метою ініціювання участі педагогів, активних батьків у дошкільному закладі прийнято такі форми самоуправління:

          - батьківський комітет ЗДО та батьківські комітети груп;

          - профспілковий комітет;

          - педагогічна рада;

          - загальні збори батьків та членів трудового комітету;

          - комісія з охорони праці;

          - пожежно-технічна комісія;

          -комісія повпровадженню системи НАССР.


          Велика увага приділялася вихованню в учасників освітнього процесу якостей свідомого і обов`язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності  і в умовах надзвичайної ситуації; формування навичок безпечної поведінки в різних нестандартних ситуаціях, формування  знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної  безпеки.

   За звітний період випадків травмування дітей і працівників не зафіксовано.

       Колектив постійно працює над створенням позитивного іміджу дошкільного закладу. Вихователями створено вайбер- групи з батьками вихованців. Робота закладу постійно висвітлювалася  в Інтернет-мережі. Цікаві статті, фото- галерея, висвітлення поточної роботи, свята, розваги  - все це сприяло відкритості діяльності ЗДО, бажанню батьків сприяти покращенню умов для розвитку їх дітей.


                                           Робота з батьками.

   Взаємодія із сім`ями вихованців є одним із пріоритетних напрямів діяльності нашого закладу. Вона орієнтована на пошук нових форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків в управлінні закладом. Дошкільний заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив організовував для цього різні активні форми співпраці:

- батьківські збори;

- анкетування;

- вайбер – опитування;

- індивідуальні консультації;

         -    щоденні інформації для батьків з життя групи з фотовиставкою та відеоповідомленнями;

         - спільні виставки, обмін досвідом.


     В умовах воєнного стану найбільшої актуальності набули системи комунікації педагогів з дітьми, їхніми батьками, сім`ями, педагогами, що давали можливість встановлювати швидкісний обмін інформацією, мобільність зворотнього зв*язку. У період воєнного стану вся увага була зосереджена на збереженні психологічного та фізичного здоров`я вихованців, на соціалізацію дітей в умовах даного часу. Ефективними були завдання та рекомендації для батьків, щодо роботи з дітьми, відповідно до їхнього віку, які розміщувалися на сторінці ЗДО, інформаційно- психологічні та психолого-  педагогічні поради, які висвітлювалися в створених вайбер- групах та інтернет -мережі.

     Працівники закладу та батьки  активно долучалися до акції з допомоги Збройним силам України, були активними учасниками волонтерської діяльності, надавали психологічну підтримку дітям ВПО.


                                        Організація харчування дітей.

        В закладі належно поставлена  робота по організації харчування дітей.

   Повноцінне та якісне харування є невід`ємною складовою зміцнення здоров`я дітей.  Організація харчування здійснювалася відповідно до Постанови КМУ  №305 « Норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Відповідно змінені норми харчування. Особлива увага приділялася безпечному харчуванню. Меню складалося відповідно розробленого МОЗ України 4-хтижневого сезонного меню, яке погоджено Держпродспоживслужбою та Інструкції з організації харчування дітей дошкільного віку. Вихованці отримували щоденно 3-х  разове, якісне і різноманітне  харчування. Продукти, що постачалися мали сертифікати якості та відповідності. Виконання норм харчування в середньому становили 78%. Вартість харчування 1 д/дня становили 45грн., співфінансування 50% (22.50)- кошти міського бюджету і 50% (22.50)- батьківські кошти. 

      Протягом року діти отримували якісну питну воду.

    З метою розробки та впровадження системи безпечності харчових продуктів, заснованої на принципах HACCP а закладі створено робочу групу з розробки та запровадження HACCP. В березні 2023р.проведено позапланову перевірку  по організації харчування та дотриманню і впровадженню системи НАССР в ЗДО комісією Санпродспоживслужби у Гайсинському районі. Значних порушень не виявлено. Недоліки були виправлені в короткий термін.

        Зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань в закладі протягом року не було зафіксовано.

    За минулий рік в закладі безкоштовно  харчувалися діти пільгових категорій.

          Велика увага приділялася вихованню в учасників освітнього процесу якостей свідомого і обов`язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності  і в умовах надзвичайної ситуації; формування навичок безпечної поведінки в різних нестандартних ситуаціях, формування  знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної  безпеки.

      Позитивно оцінюється і робота медичної служби в закладі. Сестра медична протягом року контролювала дотримання вимог системи НАССР, санітарно- гігієничних правил та вимог МОН та Головного санітарного лікаря України.

   За звітний період випадків травмування дітей і працівників не зафіксовано.


           Матеріально технічна база та адміністративно- господарська діяльність.    

        Матеріальна база ЗДО знаходиться у задовільному стані. Заклад забезпечено необхідним обладнанням, меблями та м`яким інвентарем. Створено належні умови для безпечного проведення  освітнього процесу та праці співробітників. Організація роботи з техніки безпеки та охорони праці проводиться з дотриманням Закону України «Про охорону праці». В закладі здійснювався контроль за дотриманням необхідних та безпечних умов праці в умовах воєнного стану.                 

      Заклад дошкільної освіти є комунальним закладом, який знаходиться на балансі відділу освіти та спорту Бершадської міської ради,  тому матеріальне та фінансове забезпечення гарантує місцевий бюджет районної ради. Завдання керівника полягало в оптимальному його прогнозуванні, плануванні та цільовому використанні.  З Бюджету фонду повністю профінансовано всі захищені статті:  продукти харчування, заробітна плата, комунальні послуги ( електроенергія, паливо), витрати на придбання миючих та дезінфікуючих засобів, антисептиків, прального порошку , засобів гігієни, ксеросний папір, фарбу для фарбування, вапно для побілки. Було проведено замір опору, перезарядка вогнегасників, забезпечено бензином для зкошування трави та порізки дров.

  Фінансово-господарська діяльність закладу здійснюється згідно з кошторисом. Кошти витрачалися раціонально і за призначенням.                                     Посильну благодійну допомогу було надано особисто, працівниками закладу в придбанні матеріалів,  ремонті та облаштуванні укриття в  приміщенні, яке було призначене для зберігання овочів; придбанні металу  та встановленні блискавкозахисту; заливанню обмостки перед укриттям, придбанню труб і вентилятора та встановлення для нормальної вентиляції повітря і зменшення вологи, придбанні матеріалів, які необхідні були по  вимогах НАССР (коврик дезинфікуючий, педальна урна, швабра з насадкою, сітка на двері)  Співпраця з батьками дає свої результати, це: допомога в придбанні ліноліума в укриття, завезення свіжого піску в пісочниці,  скошування трави на території та її межами, порізка дров, забезпечення іграшками, дитячою літературою, матеріалів для пошиття дитячих костюмів до свят, матеріалів для декорацій.

      Організація морального та матеріального заохочення працівників за сумлінне виконання свої обов`язків,  творчу працю, яка є невід*ємною складовою успішного управління закладом.  До Дня Дошкілля всі працівники ЗДО отримали грошову винагороду в розмірі 50%.  Також всім працівникам заплановано 100%-ву одноразову грошову допомогу на оздоровлення.

       Зауваження та пропозиції щодо діяльності ЗДО  розглядалися та вирішувалися вчасно і раціонально. Звернення громадян  в основному  були по прийому дітей та наданню пільг по харчуванню.

  На превеликий жаль не всі плани змогли реалізуватися через  часті тривоги та погіршенням відвідування дітей в зв`язку з безпекою дітей.

      Висловлюємо вдячність відділу освіти та спорту, всім працівникам закладу, батькам вихованців за співпрацю і розуміння поставлених завдань, які можна вирішити тільки разом, щоб зростали щасливими діти.