Гендерне виховання

Гендерне виховання дошкільнят

      Гендерне виховання дитини починається з сім’ї. Пізніше підхід знаходить застосування в освітніх програмах дошкільних установ. Вихователі враховують такі особливості при побудові та проведенні занять, а також організації дозвілля для дітей.                                                                                                                                                                                 Гендерне виховання в дитячому садку зачіпає різні сфери життя дітей                                                                                                     Навчання: на заняттях діти по-різному сприймають інформацію, том заняття передбачають використання різних методик, спрямованих на слухове і зорове сприйняття;                                                                                     Ігри: гендерне виховання дітей дошкільного віку передбачає проведення спільних ігор, в яких дівчатка і хлопчики можуть проявити свої жіночі і чоловічі якості;                                                                                                                                      Танці: танцювальні уроки дають можливість розділити ролі для дівчаток і хлопчиків (хлопчики задають ритм рухів, вони ведуть у танці; дівчата ж виконують витончені і плавні рухи);                                                                                 Фізкультура: фізичне виховання передбачає більш складні навантаження для хлопчиків і гімнастичні вправи для дівчаток.

      Гендерне виховання дошкільнят в умовах дитячого саду багато в чому впливає на усвідомлення дитиною своєї статевої приналежності. У той же час, застосовувані методики не применшують значення рівноправності між дівчатками і хлопчиками. Виховання дівчаток і хлопчиків вимагає різних підходів з боку батьків і вихователів. Проте основи пристойної поведінки і моральні принципи повинні виховуватися однаково. Таку особливість слід враховувати і батькам, і вихователям в дитсадку.

Організація спілкування з хлопчиками і дівчатками 

(рекомендації педагогам та батькам)

       Ніколи не забувайте, що перед вами не просто дитина, а хлопчик або дівчинка з властивими їм особливостями сприйняття, мислення, емоцій. Виховувати, навчати і навіть любити їх треба по-різному. Але обов'язково любити.

     Ніколи не порівнюйте хлопчиків і дівчаток, не ставте одних у приклад іншим: вони такі різні навіть в одному біологічному віці — дівчатка зазвичай виглядають старшими від ровесників-хлопчиків. Не забувайте, що хлопчики і дівчатка по-різному бачать, чують, відчувають на дотик, по-різному сприймають простір й орієнтуються у ньому, а головне — по-різному осмислюють усе, з чим стикаються у цьому світі. І, звичайно, не так, як ми дорослі.

    Пам'ятайте, що коли жінка виховує і навчає хлопчиків, а чоловік — дівчаток, їм мало допоможе власний дитячий досвід. Тож порівнювати себе у дитинстві з дітьми іншої статі марно.

    Не вимагайте від хлопчиків акуратності та старанності під час виконання вашого завдання. Намагайтеся, даючи завдання хлопчикам, включати в них елемент пошуку, що потребує кмітливості. Не слід заздалегідь розповідати і показувати, що і як робити. Варто «підштовхнути» хлопчика до того, щоб він сам відкрив принцип рішення, нехай навіть наробивши помилок.

     Розбирайте разом з дівчатками принцип виконання завдання — що і як треба зробити до початку роботи. Дівчаток слід поступово підводити до пошуку власних рішень незнайомих, нетипових завдань, вчити діяти самостійно. Не забувайте не лише розповідати, а й показувати. Особливо це важливо для хлопчиків.

     Ніколи не лайте дитину образливими словами за нездатність щось зрозуміти або зробити, дивлячись на неї при цьому з висоти свого авторитету. Це нині дитина знає та уміє все гірше за вас. Прийде час, і, принаймні у певних галузях, вона знатиме й умітиме більше за вас. А якщо тоді вона повторить на вашу адресу ті самі слова, що зараз говорите їй ви?

     Не лайте дівчинку зопалу — бурхлива емоційна реакція перешкодить їй зрозуміти провину. Спочатку розберіться, у чому помилка дитини, і поясніть їй.

    Пам'ятайте, що не варто недооцінювати емоційну чутливість і тривожність хлопчиків. Лаючи хлопчиків, коротко та чітко викладайте, чим ви незадоволені, тому що вони не можуть довго витримувати емоційну напругу, а їхній мозок ніби «відключає» слуховий канал, і хлопчик перестає вас слухати і чути.

    Ніколи не забувайте, що ми ще дуже мало знаємо про те, як нетямущий малюк перетворюється на дорослу людину. Є безліч таємниць у розвитку мозку і психіки, які не доступні нашому розумінню, тому головною вашою заповіддю має бути «Не нашкодь!».

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ 

З ГЕНДЕРНОГО  ВИХОВАННЯ  ДІТЕЙ

1. Визнайте за дитиною право на  індивідуальність, право бути собою.
2. Не викривайте дітей в невмінні, а допомагайте знайти шляхи вирішення проблеми. Не порівнюйте дитину з іншими, хваліть його за успіхи і досягнення. Ніколи не порівнюйте хлопчиків і дівчаток, не ставте одного у приклад іншим.
3. При перших невдачах не нервуйте, а підтримайте дитину, допомагаючи їй знайти причини труднощів і намітити шляхи у майбутнє з оптимізмом. Не забувайте, що Ваша оцінка всіх її результатів діяльності досить важлива для дитини, і тому завжди потрібно побачити в дитині щось хороше, це обов’язково їй допоможе повірити у себе і власні можливості.

4. Частіше говоріть дитині, що Вам досить важливо бачити її успіхи і досягнення, що Ви пишаєтеся цім.
5. Пам’ятайте: для дитини чогось не вміти, чогось не знати - це нормальне положення речей, на те вона і дитина. Цим не можна дорікати.                                                                                                       6. Пам’ятайте : неможна демонструвати перед дитиною свою перевагу в знаннях і вміннях, Ви старші за віком і досвідом.
7. Перш ніж сварити дитину за невміння, спробуйте зрозуміти природу труднощів.
8. Пам’ятайте: хлопчики за своїм біологічним віком молодше дівчаток-ровесниць на цілий рік. При виховання  дітей це потрібно враховувати.


«Гендерне виховання дітей дошкільного віку»

Гендер (англ. Gender - рід) - соціальна стать, соціально детерміновані ролі, ідентичності і сфери діяльності чоловіків, які залежать не від біологічних статевих відмінностей, а від соціальної організації суспільства.

Фізіологи, психологи, педагоги вважають, що формування гендерної стійкості і залежить в першу чергу від ставлення батьків до дитини,  характеру батьківських  установок і прихильності як матері до дитини, так і дитини до матері, а також від виховання його в ДНЗ.

Що потрібно знати батькам про дівчинку.

Незалежно від віку, дівчаткам потрібно більше турботи. Завдання батьків - дати дівчинці більше турботи, розуміння і поваги, щоб вона могла довіряти оточуючим. Коли дівчинці погано, вона повинна знати, що батьки готові оточити її турботою. Якщо дівчинка отримує необхідну їй турботу, вона довіряє батькам і залишається відкритою. Довірлива дівчинка щаслива і задоволена життям. Для розвитку своїх талантів і талантів дівчаткам необхідна впевненість в близьких людях. В іншому випадку вони відчувають себе ні на що не придатними, нелюбимими і відмовляються від підтримки оточуючих. Батькам слід зрозуміти, що дівчатка формують позитивне уявлення про себе на основі уваги і турботи, які їм дарують люди.

Батьки часто дають дочкам занадто багато самостійності і можливості обходитися без сторонньої допомоги, нехтуючи потребою дівчаток в турботі. Якщо ж батько дуже вірить у здатність дочки робити щось самостійно, вона може подумати, ніби тато не дуже про неї дбає. Дівчинці необхідно відчувати, що вона може довіряти своїм батькам, - що вони завжди готові зрозуміти її почуття, бажання і потреби. Дівчаткам потрібно більше допомоги і підбадьорення. Пропонуючи допомогу дівчинці, ви даєте їй зрозуміти, що вона вам не байдужа, що ви про неї дбаєте. Дівчаткам потрібно більше уваги і визнання у відповідь на те, якими вони є, що вони відчувають і чого хочуть. Дівчата відчувають потребу в тому, щоб їх любили за те, якими вони є. Захоплюйтеся ними!

1. Я тебе так люблю!

2. Ти у мене просто чудо, подарунок долі!

3. Ти найдивовижніша, найпрекрасніша, я так тебе люблю!

4. Ти оздоблюєш моє життя!

Рекомендації батькам по вихованню дочок.

1. Для того щоб дівчинка досягла здорової гендерної ідентичності, необхідні теплі і близькі стосунки з матір'ю і такі ж відносини з батьком, а батькам необхідно підкреслювати ніжні і турботливі відносини в парі, щоб у дівчинки склалися враження про щасливе сімейне життя.

2. Батькові слід знаходити час на спілкування з дочкою: показувати, що дочка відрізняється від нього, вона іншої статі; але робити це він повинен з повагою і доброзичливістю, щоб вона зрозуміла, що гідна любові чоловіка.

3. Поважаючи особистість дочки, демонструючи задоволеність її вчинками, батьки формують її позитивну самооцінку.

4. У мами з дочкою повинні бути свої "жіночі секрети": Мама повинна знаходити час для усамітнення з дочкою, зробити ці бесіди ритуальними і традиційними.

5. Ця турбота одне про одного демонструється через повагу до старшого покоління.

Що потрібно знати батькам про хлопчика.

У хлопчиків зазвичай є особливі потреби, які не менш важливі за дівочі. Звичайно ж, головна потреба для тих і інших - любов. Але любов може виражатися по-різному. Любов батьків в першу чергу проявляється через довіру і турботу.

Завдання батьків - проявити по відношенню до хлопчика більше довіри, прийняття і схвалення, щоб мотивувати його до діяльності.

Для того, щоб хлопчик дбав про оточуючих, його дії необхідно мотивувати успіхом і заохоченням. Потрібно ясно давати йому знати, що він здатний радувати своїх батьків і радує їх. Якщо хлопчикові вдається доставити батькам радість, це служить йому мотивацією, щоб і далі вести себе відповідним чином, в іншому випадку хлопчик стає слабким і перестає піклуватися про оточуючих. Позитивне заохочення правильної поведінки служить хлопчикові додатковим підтвердженням успіху.

Рекомендації батькам по вихованню синів.

1. Хлопчикам часто не вистачає позитивної мотивації: потрібно не забороняти, а вирішувати щось додаткове за хороший вчинок.

2. Потрібно дозволяти хлопчикам проявляти свою емоційність - вирішувати плакати, наприклад (Дозволяти бути природними).

3. Мамам хлопчиків потрібно довіряти чоловічий інтуїції тата: вони відчувають, як потрібно виховувати чоловіка.

4. Хлопцям потрібно організовувати режим і дисципліну: це формує його відповідальність!

5. Мама - ПІКЛУЄТЬСЯ, а тато - ФОРМУЄ чоловіка.


Ігри з ґендерного виховання 

для дітей дошкільного вік у

Дидактична гра «Мама - дівчинка, тато - хлопчик»

Діти, у вашій родині теж є хлопчики і дівчатка, тільки деякі з них вже виросли і стали мамами і татами, бабусями і дідусями.
Вихователь роздає комплект фотографій «моя сім'я» на кожну дитину, поля блакитного і рожевого кольору. Діти розглядають фотографії своїх членів сім'ї і називають їх. Розкладають на блакитне поле тих членів сім'ї, які відносяться до дівчаток, а на синє поле тих, хто ставитися до хлопчиків.

Гра «Хто що носить»

Мета. Знаходити відмінності в зовнішньому вигляді хлопчиків і дівчаток.
Дидактичний матеріал. Фланелеграф, фігурки хлопчика і дівчинки, вирізані з картону.
У даній грі діти повинні розібратися, який одяг потрібна дівчинці і хлопчику. Вихователь «випадково» прикладає спідницю до фігури хлопчика чи свідомо зав'язує йому бант, надягає хустинку на голову. Діти виправляють помилки і самостійно виправляють помилки. Також дітям пропонується вибрати для фігурок відповідні предмети або іграшки: дівчинці скакалку, парасольку; хлопчикові - гімнастичні кільця, вудку.

                                                                   Гра «Наші зачіски»
Мета. Сформувати у дітей уявлення про зачіски; розвивати фантазію і уяву.
Дидактичний матеріал. Сюжетні і предметні картинки, супутні товари для догляду за волоссям: гребінці, шпильки, резиночки, бантики, дзеркало.
На картинках представлені зображення хлопчика і дівчинки з різними зачісками і кольором волосся. Діти вгадують, на яких картинках художник зобразив хлопчика, на яких - дівчинку, обговорюють деталі зачісок. Коротка стрижка, довга стрижка. Але хто тут дівчинка, а дехлопчик?
Після обговорення дітям пропонується організувати «Перукарня».

                                              Дидактична гра з гендерної вихованню «Сімʼя»

Мета: познайомити дітей з поняттям "Сім'я."                                                                                                     Закріпити знання у дітей про родинні зв'язки всередині сім'ї. Формувати вміння визначати обов'язки кожного члена сім'ї. Ляльки для гри виготовляються з різнокольорових ниток, призначених для в'язання. Кожна лялька відрізняється один від одного різними ознаками: Зростання, зачіска (у ляльок чоловічого роду-коротке волосся, а у ляльок жіночого роду-довгі або кіски).

Хід гри: дітям пропонується самостійно вибрати для себе роль (тато, мама, бабуся, дідусь, дитина.) І обіграти сцени з сімейного життя. Ця гра виховує у дітей любов і доброзичливе ставлення до своїх родичів.

Гра «Збери ланцюжок»

Мета: формувати уявлення дітей про статєвовіковому  розвитку людини.

Устаткування: набір карток із зображенням немовляти-хлопчика, дошкільника, школяра, юнаки, чоловіки, старого; немовляти-дівчинки, дошкільнята, школярки, дівчата, жінки, бабусі.

Дітям пропонується викласти в «правильної» послідовності картки.

 Гра «Знайди правильно»

Мета: формувати уявлення дітей про статеворольових стереотипних видах діяльності людини.

Устаткування: набір карток із зображенням дівчинки, хлопчика і предметів праці (лопата, цегла, пила, ніж, молоток, п'яльці, посуд для сервірування столу, продукти і посуд для приготування їжі, викрійки одягу та ін.).

Дітям пропонується підібрати предмети праці для хлопчика і для дівчинки.

Гра «Виправи помилку»

Мета: формувати знання про правила етикетної поведінки хлопчиків і дівчаток.

Устаткування: набір сюжетних карток:

Хлопчик в автобусі сидить, дівчинка стоїть.

Дівчинка в автобусі сидить, хлопчик стоїть.

Хлопчик нюхає квіти, дівчинка несе відро з водою для поливу.

Дівчинка нюхає квіти, хлопчик несе відро з водою для поливу.

У двері виходить хлопчик, за ним дівчинка.

У двері виходить дівчинка, хлопчик її пропускає.

Хлопчик сідає за стіл, дівчинка рухає стілець, допомагаючи йому сісти.

Дівчинка сідає за стіл, хлопчик рухає стілець, допомагаючи їй сісти.

Дітям пропонується знайти «правильну» картинку і пояснити свій вибір.

 Гра «Хто ким працює? »

Мета: формувати знання про тендерну складової професій.

Обладнання: великі картки із зображенням чоловічих і жіночих професій (вихователь, медсестра, капітан, льотчик, пожежний) і нейтральних професій (лікар, вчитель, продавець, кондуктор, касир, музикант); маленькі картки із зображенням професійних інструментів (іграшка, градусник, глобус, штурвал, пожежний рукав, сходи, фонендоскоп, указка, ваги, сумка кондуктора, каса, скрипка)

Дітям пропонується:

• розкласти великі картки за принципом: чоловічі професії, жіночі професії, нейтральні професії;

• підібрати професійні інструменти. Гра супроводжується коментарями дітей.

Гра"Правда неправда"

Чи правда, що хлопчики люблять носити бантики?

Чи правда що дівчатка люблять грати в машинки?

Чи правда, що дівчатка носять красиві сукні?

Чи правда, що хлопчики люблять грати з пістолетами?

Чи правда, що хлопчики люблять грати з ляльками?

Чи правда, що дівчатка дуже ласкаві і добрі?

Чи правда, що хлопчики сміливі і сильні?

Чи правда, що дівчатка люблять грати солдатиками і роботами?

«Я – хлопчик, я – дівчинка,   ми – рівні»

       Мета: . Виховувати доброзичливе ставлення хлопчиків до дівчаток, та дівчаток до хлопчиків.Закріпити та     поповнити знання дітей з гендерних питань в доступній для них  формі, показати, що дівчатка і хлопчики         мають рівні права та рівні можливості на зрозумілих сюжетних лініях з використанням ігор та конкурсних       завдань. Включити хлопчиків і дівчаток у спільну роботу, вчити їх співпрацювати творчо і злагоджено.             Сприяти згуртуванню  дитячого колективу. Формувати навички колективізму, позитивне ставлення до                протилежної статі. Виховувати почуття дружби, взаємоповаги,  поступливість, взаєморозуміння.

«Мікрофон» (діти пояснюють свою відповідь)

Хід гри:

- Чому дівчаткам  нецікаво з хлопчиками?

- Чому хлопчики вважають дівчат нецікавими  співрозмовниками?

- Що ви вкладаєте в зміст слова «дружити»?

- Що означає «вміти дружити» і за що ми цінуємо друзів?

- Кого ми називаємо другом?

Зрозуміти відповідь на це запитання допоможе гра. Позмагайтеся, яка з двох команд за одну хвилину добере більше дієслів, щоб закінчити речення:

Друзі можуть разом ...

(Речення команди записують на дошці. Речення команди-переможниці доповнюються дієсловами другої команди так, щоб слова не повторювалися).

Ми переконалися, що друзями є ті, хто можуть разом робити найрізноманітніші справи, розважатися і відпочивати. І це ніяк не залежить від статі. Головне , щоб друзі довіряли одне одному, ділилися своїми думками, мріями, таємницями, покладалися одне на одного. Тож у дружбі і хлопці, і дівчата - рівні.

«Мирилки»

Мета: допомогти дітям навчитися «розрядити» будь-яку конфліктну ситуацію, встановити дружні відносини.

Хід гри: (Діти стають в коло (х-д-х-д), передають один одному м’яч  і при цьому називають сусіда різними необразливими словами. Це можуть бути назви квітів, дерев, фруктів: «А ти – лимончик» або щось приємне: «Ти - моя радість».

«Перетворення»

Хід гри:

(Хлопчикам пропонується уявити себе дівчатками, а дівчаткам – хлопчиками).

- Заплющіть очі і уявіть, чим ви займаєтесь ( улюблені справи), як ви живете, про що думаєте, про що мрієте, чого вам хочеться. (Діти розповідають про свої враження).

Також з моменту свого народження кожна дитина, знову ж таки, і хлопчик, і дівчинка, має право на індивідуальність – власне ім”я й отримання громадянства. Для цього немовля реєструють (записують у державних документах його прізвище, ім”я  та по батькові, дату народження, імена батьків, місце, де дитина народилася). Дитина стає справжнім громадянином, а на підтвердження цього отримує свідоцтво про народження.

Отже, і в цьому праві дівчатка і хлопчики рівні.

До речі, ви помітили, що нерідко жінки й чоловіки мають співзвучні імена?