Про мене

Надієвець Людмила Миколаївна

Вчитель вищої кваліфікаційної категорії Сварицевицького ОЗЗСО І – ІІІ ступенів,

звання: старший вчитель

лауреат обласного туру всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2020»


Опис педагогічної ідеї

РОЗВИТОК ХУДОЖНІХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ НА УРОКАХ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Використання образотворчого мистецтва як засобу розвитку творчої особистості було предметом досліджень сучасних педагогів і методистів Л. Фесенко, Т. Рублі, І. Демченко, Т. Руденко, які наголошували на необхідності збагачення дитини цінними духовно - художніми враженнями, розвитку її художніх здібностей, сприяння творчій самореалізації.

Метою моєї роботи є розкриття педагогічних умов розвитку творчих здібностей учнів на уроках образотворчого мистецтва, теоретично обґрунтувати та показати можливості нетрадиційної техніки малювання на уроках з образотворчого мистецтва та позакласній роботі.

Щоб сформувати творчу особистість засобами образотворчого мистецтва в умовах загальноосвітнього навчального закладу, потрібно створити належні педагогічні умови для розвитку творчих здібностей кожного учня, задоволення його художніх інтересів і потреб.

На мою думку, такими педагогічними умовами є:

- посилення мотивації творчої діяльності;

- врахування психологічних особливостей кожного учня;

- сприятливий мікроклімат на уроках;

- ефективна організація та керування діяльністю дітей;

- доцільне використання якісного наочного матеріалу;

- наявність кабінету образотворчого мистецтва;

- залучення до гурткової роботи.

Одним з моїх головних завдань, як учителя, на уроці є створення в класі творчої атмосфери. Це, насамперед, заохочення до пізнання, повага до дитини та підтримання її прагнення до творчості, уникання несхвальних оцінок творчих ідей учнів і знаходження слів, що стимулюють творчість. Адже кожен учень вільний у художньому пошуку, композиційному та кольоровому рішені роботи.

Виходячи з Програми для загальноосвітніх навчальних закладів «Образотворче мистецтво (5 – 7 класи)», одним з напрямків роботи є розвиток чуттєво-емоційного та естетичного сприймання світу, асоціативно-образного мислення, цілісного бачення. Розвитку таких умінь сприяє виконання завдань, що передбачають створення асоціативних композицій. Вони дають учням можливість не зосереджуватися на виконанні лінійного малюнка, а приділити більше уваги розв’язанню живописних задач. Таке малювання є особливо важливим для учнів 5 класу, які схильні багато часу витрачати на виконання лінійного малюнка, робота над яким перетворюється на розфарбовування. Таким чином, щоб отримувати живописні роботи, на початковому етапі (у 5 класі) деякі завдання виконуються кольором без попереднього промальовування олівцем. За допомогою кольору можна зображувати не тільки предмети оточуючого світу, а й стан, настрій людини, її емоції та почуття:

  1. Теплий колорит надає малюнку радісного, піднесеного настрою, а холодний – спокою або суму.

  2. Контрастний (поліхромний) колорит – експресивний, емоційний, наче згусток енергії та сили. За його допомогою можна передавати і гнів, і розпач, і піднесення духовних сил, і щастя.

  3. Наближений (монохромний) колорит залежно від того, які кольори в ньому переважають та наскільки активні вкраплення окремих кольорів, може передавати гармонію, злагодженість думок та почуттів.

  4. За допомогою кольору можна виразити свій внутрішній світ та передати його глядачам.

У ході організації практичної діяльності використовую основний принцип – принцип наочності навчання, а це - педагогічний малюнок, схематичні малюнки та таблиці, екранні наочні посібники.

Успішно використовую різні виховні моменти: підбадьорюю дітей під час творчої роботи; збагачую уроки ігровими моментами; нагадую дітям пам’ятку юного художника.

Пам’ятка юного художника.

1. Товаришуй з олівцем, не дави на нього, щоб не задушити свою творчість.

2. Не кидай олівці під час розфарбовування, вони стануть невидимками.

3. Не забувай закрити фарби, бо прийдеться купувати нові

4. Малюй пензликом так, щоб ворсинки не плутались. «Хвостиком» пензлика допоможи йому розфарбувати твою роботу.

5. Гуаш перед малюванням добре розмішай, а після малювання нею вимий ретельно пензлик.

6. Подаруй акварелі водичку.

7. Під час малювання тампоном не змочуй його водою. Набирай фарбу лише на вологий тампон.

( Пам’ятка може збільшуватись залежно від теми уроку)

У своїй роботі я дотримуюсь думки, що творча атмосфера в класі це особистий приклад вчителя. Тому намагаюся запалити своїм захватом, милуванням від тієї чи іншої художньої діяльності.

З цією метою, щоб урок образотворчого мистецтва був ефективним, цікавим, ретельно і виважено підбираю методи та форми роботи з учнями під загальною назвою «Здивувати, зацікавити, надихнути»!: систему вправ, завдань, опорних карток; художні техніки, що розвивають спостережливість, уяву, фантазію, асоціативно-образне мислення. Так, наприклад, використання креативних методів навчання (ажурна пилка, асоціативний кущ, коло ідей, мікрофон, авторське крісло, метод придумування, метод «Якби...»), когнітивних методів навчання (перевтілення, змістовного бачення, образного бачення, досліджень, гіпотез); системи знань, що утворені шляхом трансформації методів навчання до рівня форм навчання (метод проектів),та інші. Таким чином, запропоновані вище методи на уроках образотворчого мистецтва, сприятимуть ще й формуванню навичок культурного спілкування між учнями, а саме: вміння вести дискусію, брати участь в обговореннях, відстоювати свою точку зору, працювати в колективі, взаємодіяти з іншими в прийнятті спільних рішень, - тобто рис, необхідних сучасним молодим людям у професійному та особистому житті в соціумі.

Використовую різні форми позакласної роботи: пошукова робота, участь учнів у творчих фестивалях, конкурсах.

Дуже часто в своїй роботі проводжу майстер-класи, як для учнів так і для вчителів на районних семінарах.

МАЙСТЕР-КЛАС – особлива форма ознайомлення з перспективним педагогічним досвідом (умовно «Школа передового педагогічного досвіду»), заснована на практичних діях показу і демонстрації творчого вирішення певної педагогічної, психологічної, методичної задачі, обмін досвідом навчання і виховання. "Не кажи світові про те, що ти хочеш зробити – покажи, як ти робиш".

Знаходячись в постійному творчому пошуку, намагаюсь власним прикладом спонукати учнів до творчої діяльності і розвитку здібностей, постійно працюю над підвищенням свого загального, науково - методичного та професійного рівня. Опрацьовую нові видання науково - популярної літератури, професійну періодику. Слідкую за появою нових матеріалів, технік, посібників, телепередач про мистецтво, різноманітних виставок. Усі цікавинки застосовую на гурткових заняттях та на уроках.

Вчитель образотворчого мистецтва - не просто джерело цікавої інформації, це науково підготовлений організатор активної праці учнів що до самовиховання, самонавчання, саморозвитку. Розвиток творчих здібностей складається із взаємопов’язаних компонентів, які в єдності дають результат.

Це процес двобічний, що ґрунтується на співтворчості вчителя та учня.

Тому вчитель повинен бути цікавим для учнів, тоді навчання стане бажаним, як стверджує науковець О.І.Савченко «особистість виховує особистість».



Відеорезюме

"Вчитель року 2020"

Взяла участь у конкурсі, щоб подолати свою вершину, перемогти свої слабкості. Тому не конкурувала з учасниками. Зовсім не вважаю себе кращою,зате відчуваю, що ми - команда сильних, креативних, розмаїтих учителів. Адже команда - це різні здібності й ролі,але спільна мета. А вона в нас є. Так, я стала лауреатом конкурсу"Учитель року-2020", але своєї вершини ще не здолала... Я ще багато чого не знаю і не вмію. Але я швидко вчусь Дякую всім, хто вірив у мене і тим, хто ні. А особливо вдячна своїй сім'ї, яка завжди підтримує і готова прийти на допомогу будь-коли Хочу висловити вдячність педагогічному колективу Млинівського ОТГ за підтримку та організацію на високому рівні. Окремо дякую вчителю образотворчого мистецтва Казько Ірині Петрівні за допомогу в підготовці до конкурсного випробування "Урок". Та щиро дякую учням 5-А класу Млинівської ЗОШ №3.

P.S. Не кажіть всім що ви хочете зробити, а покажіть як ви це робите!

Етоосвіта

Хочу поділитися з вами тією красою, котра була створена в рамках проєкту "Етоосвіта" для вчителів" керівників гуртків" на базі РОІППО

Упродовж тижня мала змогу слухати цікаві лекції культурних діячів Рівненщини, зустрілася та ознайомилася із діяльністю заслужених майстрів народної творчості: писанкаркою Вікторією Степанюк, яка продемонструвала техніки розпису великодньої писанки, берегинею поліського серпанкового ткацтва Ніною Рабчевською, навчалася вишивці у видатної майстрині Орисі Рябунець, дуже вразили вишиті книги Олени Медведєвої, засновниці видавництва "Креативна книга"

Зачарувалася автентичним співом у виконанні Домініки Чекун, Юрія Ковальчука та нашої сварицевицької беригині народного співу Віри Василівни Зиль.

Танцювала всі танці: " Печоноє порося", "Падеспань" та "Полька-капуста" з Лілею Молодцовою, керівником фольклорного гурту "Весняночка"

Проєкт сприяє збереженню стародавніх обрядів та ремесел, які надихають любити історію свого народу, свого краю, дух землі рідного Полісся з його невичерпною красою!

P.S. Вивчай рідне! Популяризуй своє! Передавай у спадок!

Презентація_досвіду_вчителя_образотворчого_мистецтва.pdf