ŁĄCZY NAS ZIELEŃ

Paprocie w nowoczesnym ogrodzie
autorka: Karolina Nowacka klasa 2ag/eg

Paprocie liczą ponad 12 tysięcy gatunków, zaliczanych do 230 rodzajów - jest to więc największa grupa roślin. Najmniejsze paprocie wodne to drobne kilkucentymetrowe rośliny, a niektóre paprocie drzewiaste osiągają nawet do kilkunastu metrów wysokości.

Łodyga paproci może być prosto wzniesiona, płożąca lub w postaci kłącza ukrytego w ziemi. Większość paproci posiada duże, zielone, często pierzaste lub wielokrotnie pierzaste liście. Paprocie rosnące naturalnie w Polsce są dobrze przygotowane do zimy i od późnej jesieni przechodzą w stan spoczynku. Należy jednak pamiętać, że sporo gatunków pochodzi z cieplejszych regionów Europy i jeśli w zimie nie ma grubej warstwy śniegu mogą przemarznąć. Paprocie znoszą niemal każdy rodzaj gleby, a podlewanie ich jest konieczne jedynie podczas dłuższych okresów bez deszczu.

W ogrodzie, paprocie doskonale nadają się do zacienionych miejsc oraz jako ozdoba pod drzewami. Dzięki pięknej barwie oraz rozmaitym kształtom świetnie wyglądają w grupie oraz na rabacie.

Często w ogrodzie nowoczesnym występują zbiorniki wodne, gdzie świetnie nada się różne gatunki np. pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris). W nowoczesnym ogrodzie można posadzić je również jako solitery. Nasadzenia z paproci tworzą niesamowity leśny i magiczny klimat, który pozwala na chwile pełne zadumy oraz odpoczynku.



Już niedługo zasypiemy was roślinami, kwiatami, projektami.... stay tuned ;)