Про мене

Вчитель року 2022_Баранчук.mp4
Закінчив Тернопільський державний педагогічний університет у 1999 році за спеціальністю "Педагогіка і методика середньої освіти. Біологія і хімія" та здобув кваліфікацію вчителя біології, хімії, валеології та основ екології

Педагогічна ідея

Теперішній час характеризується впровадженням інноваційних технологій та інформаційних систем у всі сфери життя суспільства. Місія сучасного вчителя — навчити дітей бути гнучкими у змінах, легко адаптуватися, розуміти себе і життя, розвиватись і пізнавати світ, бути справжніми патріотами нашої України.

Тому моя педагогічна ідея: Формування інноваційної особистості на уроках біології на основі інформаційно-комунікаційної технології. Я виховую учнів, які можуть критично та творчо мислити, знаходити правильні рішення в складних нестандартних ситуаціях, які проявляють свою креативність та мобільність в сучасному світі.

Відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, я намагаюсь навчати дітей так, щоб вони володіли всіма ключовими компетентностями, вміли реагувати на зміни та долати труднощі, були відкритими до нових ідей, були спроможними визначати і ставити перед собою цілі, мотивувати себе та розвивати в собі стійкість і впевненість, тобто володіли інноваційністю.

Я переконаний, що вчитель не повинен бути джерелом знань, а бути людиною авторитетною, яка мотивує рухатись вперед. Саме тому я обрав сучасну технологію навчання, завдяки якій формуються всі наскрізні вміння, вміння роботи з інформацією, вдосконалюються дослідницькі уміння, уміння приймати оптимальні рішення. Це інформаційно-комунікаційна технологія, у якій мета досягається за рахунок найповнішого використання можливостей комп'ютерів та програмного забезпечення. Завдяки їй я готую учнів до комфортного самопочуття в умовах інформаційного суспільства.

Серед етапів інформатизації шкільного курсу біології я виокремив такі:

використання комп’ютера для підготовки електронних тестів, різноманітних дидактичних матеріалів (завдань, схем, таблиць тощо), планів, конспектів уроків із можливістю їх роздрукування;

використання електронних підручників, програмно-педагогічних засобів, освітніх ресурсів мережі Інтернет як наочних посібників;

розробка навчальних проектів, керівництво дослідницькою діяльністю учнів у навчальний чи позаурочний час, участь у дистанційних олімпіадах, конференціях, турнірах;

дистанційне навчання (національна освітня платформа "Всеосвіта", освітній проєкт "На урок", GoogleMeet, Всеукраїнська школа онлайн);

використання ресурсів для створення власних навчальних розробок чи посібників за допомогою сервісів mozaBook, LearningApps, wordart, cross.highcat, mentimeter, Quizizz, Gather та інших.

Сервіс mozaBook урізноманітнює інструментарій шкільних уроків за рахунок численних ілюстраційних, анімаційних і творчих презентаційних можливостей. Видовищні інтерактивні елементи і вбудовані додатки, призначені для розвитку навичок, проведення дослідів і ілюстрування, пробуджують зацікавленість учнів і допомагають в більш легкому засвоєнні навчального матеріалу.

Створені зошити або інтерактивні електронні підручники на основі використовуваних підручників, можна доповнювати зображеннями, малюнками, інтерактивними 3D-сценами, освітніми відео, аудіоматеріалами й завданнями. Створені завдання можна додавати в публікації mozaBook відповідно до теми навчального матеріалу, а також надсилати як домашнє завдання.

LearningApps.org – онлайновий сервіс, який дозволяє створювати та виконувати вже створені інтерактивні вправи. Він є конструктором для розробки різноманітних завдань для використання і на уроках, і в позаурочний час.

Це додаток Web 2.0 для підтримки освітніх процесів у навчальних закладах. Конструктор Learningapps призначений для розробки, зберігання інтерактивних завдань з різних предметних дисциплін, за допомогою яких учні можуть перевірити і закріпити свої знання в ігровій формі, що сприяє формуванню їх пізнавального інтересу та є інструментом формувального оцінювання.

Хмара тегів (слів) — це візуальне подання списку категорій (або тегів, також званих мітками, ярликами, ключовими словами, тощо). Для створення хмари слів можна скористатися сервісом wordart.com.

У своїй роботі також практикую розв’язування кросвордів з учнями. Для їх створення можна використати сайт cross.highcat.org.

Електронний освітній ресурс Mentimeter ефективний цифровий інструмент, який заслуговує уваги, як сервіс із широкими освітніми можливостями. Він допомагає взаємодіяти всім учасникам освітнього процесу у режимі реального часу. Mentimeter є електронним освітнім ресурсом, з яким можна блискавично опитати весь клас, отримати миттєвий зворотній зв’язок і продемонструвати отримані результати всій аудиторії. Це анонімний додаток, тому не потребує введення імені та прізвища учасника опитування і в цьому теж є його особливість як інструмента для формувального оцінювання.

Quizizz – це не тільки інструмент закріплення і перевірки знань учнів, а й прекрасна можливість дистанційного навчання, оскільки дає можливість учням виконати тест або опитування як паралельно з усім класом, так і в будь-який зручний для нього час. Всі результати тестів, які проходять учні, відображаються в особистому кабінеті вчителя. Ще одна перевага даного сервісу полягає в тому, що учні мають можливість відповідати на питання в своєму індивідуальному темпі, оскільки на екрані гаджета з’являються і питання, і варіанти відповідей, і учень може переходити до наступного питання, не чекаючи на відповіді інших учасників. Таким чином, цей сервіс допомагає провести аналіз роботи і виявити прогалини в знаннях учнів, тому ще є і інструментом формувального оцінювання.

Уважно слідкую за новинками, а саме - в останні роки з'явилося поняття метавсесвіту (metaverse) – мережі віртуальних світів, які призначені для забезпечення соціальної взаємодії. У 2021 році одна з найвпливовіших компаній світу "Facebook" здійснила ребрендинг та стала "Meta" у відповідь на виклики та потреби сучасного життя. Одним з лідерів галузі є компанія Gather. Ця однойменна платформа дозволяє створювати віртуальні світи, які нагадують комп'ютерну гру. Тут я створюю клас, офіс, актову залу і багато інших локацій. Учасники взаємодіють між собою за допомогою відеозв'язку та текстового чату. Є можливість підключення сторонніх сервісів, наприклад, Google документи. Робота в такому віртуальному світі є дуже зручною та інтуїтивно зрозумілою, оскільки має місце максимальне відтворення звичних взаємодій. При цьому для платформи Gather характерна дуже проста графіка, тому віртуальний світ може бути відтворений і на порівняно "слабких" комп'ютерах, і на смартфонах. Передача даних під час сесії відеозв'язку здійснюється за допомогою технології peer-to-peer, завдяки чому можлива комфортна робота навіть у випадку порівняно "повільного" інтернету. Також платформа Gather є перспективною для проведення конференцій з біології та екології, при проведенні олімпіади з екології в дистанційному форматі (он-лайн захист проєктів на платформі віртуальної реальності) та такому ж захисті робіт МАН тощо.

Аби уникнути недоліків в оволодінні знаннями і формуванні умінь і навичок традиційними методами, використовую інноваційні методи навчання, головною відмінністю яких є те, що активність учнів збігається з активністю вчителя. Учні не є пасивними слухачами, а творчо і емоційно за допомогою прямих і зворотних зв’язків беруть участь у навчальній діяльності. Інноваційне навчання включає інтерактивні методи та форми навчання, які характеризуються динамічністю і стимулюванням розумової і практичної діяльності учнів(«круглий стіл», дебати ділові ігри, тренінги, відео-конференції, «мозковий штурм», фокус-групи, рольові ігри, групові дискусії тощо). Застосуванням цих методичних стратегій, які використовую на окремих етапах уроку я розвиваю критичне мислення в учнів. Мої учні проявляють допитливість, використовують дослідницькі методи, ставлять перед собою запитання, розкривають причини і наслідки фактів, здійснюють планомірний пошук відповідей, піддають сумнівам загальноприйняті істини, виробляють точку зору і здатні відстоювати її логічними доведеннями, проявляють увагу до аргументів опонента і їх логічно осмислюють. Розвиваючи критичне мислення на уроках у різних класах, використовую лише окремі вправи("прес", "фантастична добавка", "дивуй", "відстрочена загадка", "асоціації на дошці"), або будую уроки у властивій для цієї технології триступеневій моделі (евокація, осмислення, рефлексія).

Саме учень інтересами, мотивами, потребами, переконаннями, з відчуттями, тлумаченнями, з різним рівнем осмислення й усвідомлення інформації, своїм досвідом та сформованою свідомістю є визначальним у моїй діяльності з вибору, конструюванні та побудови навчально-виховного процесу з використанням відповідних активних форм, дидактичних принципів (цілісності, неперервності, інтегративності, міждисциплінарності, локальності в розкритті екологічних проблем, добровільності і доступності, варіативності, стосунків між людиною і природою, практичної спрямованості, на розвиток емоційноціннісної, діяльнісно-практичної сфери особистості, доцільності поєднання форм, методів та засобів виховання у відповідності до змісту й завдань освіти та виховання, забезпечення ефективних умов реалізації особистісно-зорієнтованих завдань екологічної освіти і виховання, прогностичності), засобів та методів інноваційної особистості здобувача освіти.

І тому ось уже 22 роки я прикладаю максимум зусиль, щоб розвивати здібності учнів, дати кожній дитині упевненість у тому, що вона досягне успіху і зрозуміє, що біологія – захоплююча наука, а ще дивовижна та цікава. В цьому мені допомагає мій кабінет біології, який виборов 2 місце серед 100 кращих ЗНЗ України конкурсу "Кращий кабінет біології".

На своїх уроках прагну оптимального співвідношення інтелектуального і емоційного в роботі з дітьми. У моїй навчальній діяльності важливе місце займає науково-експериментальна діяльність: участь вчителя та учнів в роботі конференцій, конкурсів, олімпіад, науково-практичних семінарів, інтелектуальних ігор, МАН. Тому мої учні є переможцями районних олімпіад, призерами обласних олімпіад з біології, екології, учасниками 4 етапу всеукраїнської олімпіади з біології, конкурсів МАН. Як результат - успіхи моїх випускників, які вже працюють лікарями - реаніматологами, хірургами, стоматологами, психологами, ветеринарами, є студентами аграрних, медичних вузів.

На зміну процесу навчання я впроваджую процес учіння, який змінює ролі вчителя та учнів на активних повноправних його учасників. Ось чому я намагаюсь бути вчителем-фасилітаторм, організатором, модератором, активним діячем, що мотивує діяльність своїх учнів. Вчені вважають, що мотивація значно більше за здібності визначає поведінку та дії людини. Тому свій освітній процес базую на компетентнісно орієнтованих завданнях. Ці вправи спрямовуються на вдосконалення різних практичних умінь і навичок, на формування та розвиток досвіду предметної, міжпредметної та загальнонавчальної діяльності учнів. Мої завдання спонукають до дії, оскільки спрямовані не на відтворення інформації, а на організацію самостійної пошукової і творчої діяльності школярів, передбачають вихід за межі предметного матеріалу, мають не лише навчальну, а й життєву цінність, оскільки ґрунтуються на актуальному (цікавому для учня) матеріалі, містять опис певної ситуації, яка пояснює потребу виконання.

Таким чином, моя діяльність спрямовується насамперед на досягнення мети й завдань щодо формування інноваційної особистості здобувача освіти, створення сприятливого психологічного клімату в навчально-виховному процесі, на засадах духовного, морального, інтелектуального розвитку особистості та високої професійності педагога.

Якщо ви дійсно хочете бути потрібними, успішними - вчіться мріяти, перетворювати мрію на мету, а мету втілювати в реальність.

Удосконалюйте себе, використовуйте свої таланти, простягайте руку допомоги своїм учням. Пам’ятайте, допомагаючи людям, ви допомагаєте собі та Україні!!!