Časté dotazy

Je trial finančně náročný?

Peníze, které do trialu investujete se skládají z několika položek

  • Členský příspěvek – náš klub vybírá od členů - jezdců klubu 1500,- Kč a členů - nejezdců 600,- Kč za kalendářní rok. Za tyto peníze máte k dispozici udržovaný trial park s množstvím překážek, materiálu a zázemím. Součástí je i licence Českého svazu cyklistiky.

  • Kolo a vybavení – pro začátek stačí novému jezdci vybavení, které už většinou má – horské kolo s volnoběhem (má přehazovačku), standardní přilbu. Časem noví jezdci začnou toužit po opravdovém trialovém kole – viz „Potřebuji vlastní kolo?“

  • Doprava na závody a startovné – pro představu, závody se konají v Olomouci, Brně, Kyjově, Hodoníně, Novém Veselé, Hamrech nad Sázavou. Startovné v začátečnické kategorii je 200,-.

V porovnání s jinými sporty je trial co se finanční náročnosti srovnatelný.

Musíme se hned přihlásit a zaplatit příspěvky?

Nemusíte. Během měsíce si vyzkoušejte jak to u nás chodí, jestli to vaše dítě opravdu zaujalo a jestli jste schopni přizpůsobit svůj harmonogram. Jestliže se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete, že pokračovat nechcete, jen nám, prosím, řekněte, proč odcházíte. Pokud naopak za ten měsíc zjistíte, že vás náš sport baví, tak vás samozřejmě rádi zapíšeme do klubu (s čímž souvisí i povinnost zaplatit příspěvky).

Co se očekává od rodičů?

Trial je sport individuální a proto se od rodiče očekává i individuální zájem o své dítě v rámci tréninku. Trial v žádném případě není odkládací kroužek, kde na skupinku 20 dětí stačí 1 dospělý. Takovým přístupem se trialový jezdec vychovat nedá.

Trialový trénink je příprava jak jezdce tak rodiče. Malý jezdec se učí jezdit. Rodič se učí „poradit“, pozoruje jednotlivé techniky, jak je správně provádět, kombinovat, …. Později se rodiče zapojují přímo do tréninku a stávají se z nich trenéři, zároveň jsou schopni radit a individuálně trénovat doma na dvorku nebo na chodníku před domem. Nikdo z nás není profesionální trenér.

Druhá obvyklá činnost rodičů v našem klubu je pomoc s údržbou trial parku a příprava závodů, které organizuje náš klub. Není nikdo, kdo by to udělal za nás a my to děláme pro svoje děti (a ony nám rády pomáhají).

Potřebuji vlastní kolo? Kolik stojí?

K dizpocici máme v klubu několik málo trialových kol, ovšem nejsme schopni bohužel uspokojit potřeby všech. Jde jednak o počet kol a jezdců a druhak o výšku jezdce. Pro začátečníky je však vhodné i obyčejné horské kolo. Klubová kola zapůjčujeme vždy na dobu 3 měsíců s možností prodloužení a kolo je k dispozici pouze na tréninku.

Jakmile se rozhodnete pořídit si kolo vlastní, existuje několik možností.

  • Použité bazarové kolo – dá se pořídit za rozumné peníze od jezdců, kteří si pořizují nové, nebo větší kolo. Bazarová kola aktivních jezdců obvykle bývají udržovaná a v dobrém stavu. Naše děti na nich také jezdí.

  • Nové kolo – investice cca za 20.000,- která vám při údržbě a péči vydrží několik let

Kdy se můžeme přihlásit?

Zalíbil se trial vašemu dítěti v říjnu, prosinci, březnu? Nečekejte na nový školní rok, přijďte a zkuste si to, než nadšení přejde.

Musíme chodit na každý trénink?

To jak kdo chodí nebo nechodí na trénink je čistě jeho věc. Nicméně, budeme rádi kdýž se uvidíme co nejvíce, jinak to vlastně nemá cenu. Podívejte se na náš rozpis tréninků. Pro účast na tréninku pak máme domluvená pravidla.

Kde se trénuje? Co zima?

Trénujeme celý rok na několika místech. Pro zimní měsíce se vždy snažíme zajistit a vybavit překážkami adekvátní prostor. Takže odpověď je, ano, i v zimě.

Musí jezdit hned na závody?

Nikoho k závodům nenutíme, až příjde čas, vyrazíte. Razíme heslo, že je dobré si na jeden dva závody zajet ze začátku, aby děti viděly na jakou úroveň překážek se připravit a jak to vlastně celé probíhá. Je to i dobrá zkušenost pro rodiče, aby měli představu o organizaci závodního dne.

Jsou tréninky za každého počasí?

Víceméně ano. I závody se jedou v dešti, chladnu, horku, … Pokud už je počasí opravdu špatné, domlouváme se operativně.