BIBLIOTEKA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
NR 20
W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com
KATALOG OPAC BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka jest czynna w dni nauki szkolnej w godzinach 7.45 - 15.30.
Zapraszają bibliotekarze: Jolanta Tokarek i Agnieszka Zatylna
ROK SZKOLNY 2019/2020
DZIEŃ DZIECKA
Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym na całym świecie. Został on zapoczątkowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu upowszechnienia zapisów i idei poświęconych dzieciom w Karcie Narodów Zjednoczonych z roku 1945. Jak dzień ten obchodzony jest w różnych państwa świata? Jakie są zwyczaje z nim związane? Czy Dzień dziecka obchodzony jest jedynie 1 czerwca? Dziś przedstawimy wam historię tego święta.
DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO
31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody “pro Natura”.
Bocian biały - najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku. Przeczytaj ciekawe artykuły o bocianach:
Bocian pojawia się w wielu książkach dla dzieci. Jakie znasz książki, w których bohaterem?
Wpisz w formularzu poniżej tytuł i wspólnie stwórzmy na stronie listę "bocianich" książek.
"Kajtkowe przygody" - Maria Kownacka
"Wojtek" - Wojciech Mikołuszko
"Bocianie gniazdo" - Mariusz Niemycki
"Bocianek Janek" - Wiesław Drabik
"Podróż na bocianie" -Maria Konopnicka
"Kulawy bocian" - uzbeckie bajki ludowe
"Tańczący bocian"- Maria Górska (baśń chińska)
"Filip i bociany" -Elżbieta Zubrzycka
"Mój przyjaciel bocian" - Tom Justyniarski
"Boćko" - Barbara Rejek
"Kalif bocian" - Wilhelm Hauff
"Bocian nauczyciel" - Agnieszki Frączek
"Bocian i jego gniazdo" -Kinga Preibisz -Wala
"Kapelusz Pani Wrony" - Danuta Parlak
"O dzięciole, pelikanie, żabie, jeżu i bocianie" - Marian Załucki, Karol Szpalski
"Bocian" - Maria Konopnicka
Koniecznie przeczytajcie bajkę z Iraku pt. "Zaczarowane bociany". To historia ciekawskiego sułtana i jego wezyra, którzy dzięki magii zamienili się w bociany ...
Zapraszamy Was również do obejrzenia bajki "Lis i bocian".
KS. JAN TWARDOWSKI
1 czerwca 1915 roku urodził się Jan Twardowski - polski ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. Zmarł 18 stycznia 2006 r. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.
Zapraszamy do odwiedzenia stron, które przybliżają twórczość ks. Jana Twardowskiego.
Zachwyćcie się poezją ks. Jana Twardowskiego - PREZENTACJA
Przeczytajcie o najpiękniejszych publikacjach książek dla dzieci ks. Jana Twardowskiego - KSIĄŻKI DLA DZIECI
Wysłuchajcie wierszy i opowiadań ks. Jana Twardowskiego w interpretacji Aleksandra Machalicy -WIERSZE
Posłuchajcie piosenek inspirowanych poezją ks. Twardowskiego:
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji poświęconych ks. Janowi Twardowskiemu.
DZIEŃ MATKI
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Uczcij ten piękny dzień wspólnie z mamą. Razem coś poczytajcie...
CZEGO UCZY NAS POLLYANNA - TYTUŁOWA BOHATERKA KSIĄŻKI ELEANOR PORTER
Powieść "Pollyanna" należy do światowego kanonu literatury dziecięcej. Opisuje losy niezwykłej jedenastoletniej dziewczynki, obdarzonej ujmującym charakterem i promieniującej pogodą ducha. Naturalna radość, troskliwość i miłość do innych nie gasną w dziewczynce nawet wobec najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Wręcz odwrotnie. To nie tragiczne sytuacje i nieprzychylni ludzie zmieniają Pollyannę, to ona zmienia otaczający ją świat na lepsze. Tak się dzieje, kiedy osierocona dziewczynka trafia na wychowanie do domu bogatej ciotki Polly. Surowa i nieprzychylna ciotka zmienia się stopniowo, a wraz z nią wiele innych osób z jej otoczenia. Dobro czyni dobro i powraca. Tak się dzieje w najtrudniejszych życiowych przygodach, jakich doświadcza bohaterka. Dalsze losy bohaterki znajdziecie w książce "Pollanna dorasta".
"Pollyanna" była wielokrotnie wydawana oraz ekranizowana. Chcesz dowiedzieć się więcej o książce, obejrzyj elektroniczną książeczkę:
NIEZIEMSKIE LEKTURY
21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. "Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.”
Zgodzisz się ze mną, że kosmos jest nieskończony? Zastanówmy się razem : biała kartka papieru ma granice i jest skończona, ale gdyby wyciąć w niej odpowiedni kształt i zrobić kulę, może się okazać, że ta bryła nie ma swojej granicy, mimo że jest skończona. Ziemia też jest „skończona”, ale pozbawiona granic. Gdybyśmy szli przed siebie, możemy co najwyżej wróci się w to samo miejsce. Czy tak samo wygląda wszechświat?
Dla młodszych czytelników, ciekawskich pozaziemskich przygód, proponujemy książki z serii „Dziewczynka z szóstego księżyca” Moony Witcher.
Bohaterką jest dziesięcioletnia Nina, która mieszka u swoich dwóch cioć w Madrycie. Jej rodzice pracują w Fork, słynnym rosyjskim centrum naukowym zajmującym się badaniami nad życiem pozaziemskim. Przez tajemnicza prośbę dziadka, Michaiła Meszyńskiego, filozofa i alchemika, Nina udaje się w podróż do Wenecji. Tu akcja zaczyna nabierać tempa. Prośba dziadka, jego nieoczekiwana śmierć, zmiany znamienia na ręce Niny, mrożące krew w żyłach wizje, w których dziewczynka widzi w lustrach brzydkiego, łysego mężczyznę o małych oczach i wstrętnych żółtych zębach.
Czy dziadek Misza faktycznie nie żyje? Gdzie jest Magiczny Wszechświat i czy można go uratować? Czy można podróżować poza czasem? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz w pierwszym tomie cyklu.
Jeśli chcesz posiąść głębszą wiedzę, proponuję książkę „Ziemia do księżyca” Lary Albanese.
To książka, która opowiada historię misji Apollo 11, jej bohaterów, a także całą historię podboju kosmosu. Dowiesz się z niej, jak wyglądała rywalizacja o podbój kosmosu pomiędzy USA i ZSRR w czasie zimnej wojny, kim był pierwszy człowiek w kosmosie, Jurij Gagarin, jakie zwierzęta wysłano w kosmos i jak się to dla nich skończyło, jak wyglądają przygotowania astronautów, ich strój i kosmiczny rower. Jak faktycznie wyglądał 20 lipca 1969 roku, gdy misja kosmiczna Apollo 11 dotarła do Księżyca. Jak wyglądał spacer po powierzchni Księżyca, podczas którego Neil Amstrong wypowiedział słynne zdanie: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości".
Dla tych bardziej dojrzałych czytelników polecamy literaturę Stanisława Lema. Jego twórczość porusza tematy rozwoju nauki i techniki, możliwości porozumienia się istot inteligentnych czy miejsca człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. Rozpocznij może od książki „Bajki robotów”. I nie daj się zmylić tytułowi, nie jest to książka dla najmłodszych. To zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań wydany po raz pierwszy w roku 1964. Od tego czasu wciąż bawią czytelników na całym świecie. Utwory zostały napisane w konwencji baśni ludowej i osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii. Autor przeniósł baśniową akcję w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i obdarzone uczuciami roboty.
Zapraszamy również do obejrzenia spektaklu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Wszystko w oparciu o wyobraźnię Stanisława Lema…
W wolnej chwili wykorzystajcie ciekawą aplikację i z bliska obejrzyj planety, które Cię najbardziej fascynują.
http://www.solarsystemscope.com
Młodszym proponujemy po kosmicznej lekturze spróbować skonstruować domową rakietę.
Do zobaczenia na Ziemi – w szkolnej bibliotece!
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
Z radością informuję, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki. Zostały one zakupione z funduszy Rady Rodziców. Mimo, że będą mogły być wypożyczone dopiero po wakacjach, już dziś możesz o nich przeczytać. Zapraszam do obejrzenia elektronicznej książeczki przygotowanej przez bibliotekarzy.
CIENIE NA SCENIE
Dawno, dawno temu chiński cesarz Wu stracił swoją ukochaną żonę. Marzył, by jeszcze choć raz w życiu ją zobaczyć, więc rozkazał ją wskrzesić za każdą cenę. Jego doradcy przygotowali płótno, za którym poruszali lalką przypominająca ukochaną cesarza. Tak narodził się TEATR CIENI - rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr ten powstał właśnie w Chinach w III wieku p. n. e. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu. Do Europy trafił dopiero około XVII wieku, a postaci przygotowywano początkowo z papieru, potem ze skóry.
Bardzo ważną rolę w teatrze cieni gra światło, które można skupić lub rozproszyć, albo zastosować kolorowe filtry. Czerwony może imitować płonący ogień, niebieski - głębię wody. Zmieniające się kolory światła mogą również imitować zmieniające się pory roku…
Pewnie zdarzyło Ci się samodzielnie próbować rzucać cienie na ścianę, leżąc wieczorem w łóżku. To świetna, kreatywna zabawa, która nie wymaga nakładu finansowego. Naucz się, a potem zaskoczyć brata, siostrę, albo przygotuj wieczorny pokaz dla rodziców.
Obejrzyj, w jak prosty sposób można przedstawić ulubione dziecięce historie grając światłem i cieniem.
Jeśli masz ochotę samodzielnie przygotować przedstawienie, proponujemy rozpocząć od gotowych szablonów bohaterów wszystkim znanej „Legendy o smoku wawelskim”. Jeszcze tylko latarki i prześcieradło! Dobrej zabawy!
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku pt. "Dobro powraca".
ZDOBYCIE MONTE CASINO
18 maja 1944 r. oddziały 2 Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Żołnierze dzięki odwadze i waleczności odnieśli ważny sukces militarny w czasie II wojuny światowej. Na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Na cmentarzu spoczął gen. Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".
Z bitwą o Monte Cassino związana jest pieśń wojskowa pt. "Czerwone maki na Monte Cassino". Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały właśnie na zrytych pociskami wzgórzach.
Chcesz dowiedzieć się więcej o jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej? Przeczytaj artykuły na portalach:
Zapraszamy również do obejrzenia filmu animowanego przygotowanego na podstawie komiksu "Bitwa pod Monte Cassino 1944 r." z serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.
100. ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY
18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin wielkiego Polaka, uznanego przez kościół katolicki za świętego – papieża Jana Pawła II.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poświęconych życiu i twórczości Karola Wojtyły:
DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI - 15 MAJA
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.
Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka. Pamiętajmy o innych szczególnie w tym trudnym okresie.
- kliknij tutaj
8 - 15 MAJA
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczny tydzień obchodzimy pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece". Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Dlaczego warto „zasmakować w bibliotece”? W uzasadnieniu wyboru tegorocznego hasła czytamy:
"Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek."
"CZY LUBISZ CZYTAĆ KSIĄŻKI" - WYNIKI ANKIETY
W dniach od 28 kwietnia do 5 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ankiecie badającej potrzeby czytelnicze. Badanie miało na celu uzyskanie informacji na temat preferencji uczniów oraz zdiagnozowanie czytelnictwa z uwzględnieniem środowiska domowego.
Poznajcie wyniki!
RANY JULEK! O TYM, JAK JULIAN TUWIM ZOSTAŁ POETĄ
Dziś proponujemy Wam opowieść o Julku Tuwimie, jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, ale i dziś bardzo lubianym. Okazuje się, że nawet wielcy artyści wcale nie byli tacy grzeczni. Z książki A. Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” dowiecie się, że młody Julek długo przed tym, jak zaczął pisać, marzył o magii. Jego siostra Irenka była wręcz przekonana, że jej brat zaklina kamienie i dogaduje się z wilkami. Być może nie był mistrzem matematyki, ale za to próbował budować skomplikowane maszyny i urządzenia, a przez jego zwariowane pomysły doszło do wybuchu w „Tuwimowej” kamienicy. Julkowe laboratorium mieściło się na kuchennym taborecie, wokół którego chodziły gady i pająki – mroczna dziecięca tajemnica.
Przez trzynaście rozdziałów zatytułowanych słowami samego poety poznajemy dzieciństwo Julka od samych narodzin. Zabawne i pięknie ilustrowane przygody pozwolą Wam poznać jego życie, ale i fragmenty twórczości wplecione w barwny tekst, który nie jest tylko nudną biografią.
Jeśli zainteresowały Cię przygody Julka Tuwima, wysłuchaj rozdziału książki, zanim będziesz mógł ją wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
„ To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. I to takim poetą:
że choćby przyszło tysiąc pisarzy
i każdy tysiąc strof by wysmażył,
i każdy nie wiem, jak się nadymał,
nikt nie dogoni Julka Tuwima.”
Wydaje Ci się , że dobrze pamiętasz wiersze Tuwima? Zagraj i sprawdź swoją wiedzę:
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat poety, dodatkowe informacje znajdziesz na stronie:
https://culture.pl/pl/tworca/julian-tuwim
Polecamy!
NASZE ULUBIONE KSIĄŻKI - WYNIKI ANKIETY
Dziękujemy uczniom, którzy podali swoje ulubione tytuły książek.
Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzające się.
HANNA OŻOGOWSKA I JEJ TWÓRCZOŚĆ
Z cyklu Klasyka Młodego Czytelnika zapraszamy do zapoznania się z twórczością nieżyjącej już pisarki Hanny Ożogowskiej. 26 kwietnia minęło 115 lat od jej śmierci.
Najbardziej znane to: "Tajemnica zielonej pieczęci", "Za minute pierwsza miłość", "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" (zekranizowana w 1977 r.), "Ucho od śledzia", "Głowa na tranzystorach", "Chłopak na opak".
Niektóre z książek Hanny Ożogowskiej czytali Wasi rodzice, a nawet dziadkowie. A Wy którą książkę wybierzecie?
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, a potem do zabawy. Może spodoba się Wam serial? Ja oglądałam będąc dzieckiem :)
DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI
Ten ważny dzień obchodzony jest w Polsce od 2003 r. i ma na celu zmianę biernej postawy ludzi wobec krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Przeczytaj o tym, jakie prawo Cię chroni i do kogo można zwrócić się o pomoc podczas przemocy w domu.
Zapraszam Cię również do poznania historii bohaterów lubianej przez czytelników książki "Dom nie z tej ziemi" M. Strękowskiej - Zaremby, w której pojawiła się przemoc domowa. Dowiedz się, czy i jak dzieci poradziły sobie w tej trudnej sytuacji.
Obejrzyj prezentację:
SERIA KSIĄŻEK PT. "HANIA HUMOREK"
Dzisiaj kolejne książki z cyklu "Polecam serię ..."
Tym razem seria "Hania Humorek" Megan McDonald, tytuł orginału "Judy Moody".
Megan Mcdonald to amerykańska autorka wielu książek dla dzieci, w tym w znacznej większości ilustrowanych. Pisarka swoją karierę rozpoczęła od pracy w bibliotece dla dzieci w Carnegie Library of Pittsburgh. Przez wiele lat pracowała również w kilku innych większych bibliotekach.
Zapraszamy również na anglojęzyczną stronę pisarki.
W naszej bibliotece są dostępne trzy tytuły książek z serii "Hania Humorek". Sam sprawdź, jakie, oglądając poniżej elektroniczną książeczkę.
Fragment innej książki z serii możesz przeczytać poniżej.
KSIĄŻKI RÓŻNYCH POKOLEŃ
29 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Wielopokoleniowej.
Jak można go świętować wspólnie z książką? Z pomocą przyszedł mi cytat Franciszka Bacon’a, angielskiego filozofa i eseisty:
Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.
Czym zatem jest pokolenie i czy muszą istnieć różnice między pokoleniami?
Pokolenie to nie tylko grupa ludzi w podobnym wieku, ale też różniąca się poglądami, czasem wartościami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby następujące po sobie pokolenia uczyły się nawzajem zdobytego doświadczenia i wiedzy, ale i nowinek technicznych czy nowych gustów muzycznych.
Czy wiesz, jakie lektury czytali Wasi rodzice lub dziadkowie? Jakie książki lubili najbardziej? Przedstawiciele inteligencji od dawna zastanawiali się, czemu właściwie ma służyć nauczanie literatury polskiej. Stworzenie spójnego systemu oświaty na gruzach trzech modeli nauczania pod zaborami zostało w pełni zrealizowane dopiero po tzw. reformie jędrzejowiczowskiej w 1932 roku.
Wasi dziadkowie i rodzice znają m. in.:
Plastusiowy pamiętnik M. Kownackiej wyd. w 1931 r.
Puc, Bursztyn i goście J. Grabowskiego wyd. w 1933 r.
Kajtkowe przygody M. Kownackiej wyd. w 1948 r.
Kukuryku na ręczniku M. Kownackiej wyd. w 1936 r.
Anaruk, chłopiec z Grenladii Cz. Centkiewicza wyd. w 1937 r.
Krzyżacy H. Sienkiewicz wyd. 1897 r.
W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicz wyd. w 1911 r. W 1929 r. sienkiewiczowskie "W pustyni i w puszczy" otrzymało adnotację "konieczna w księgozbiorze" i weszła do oficjalnego "Spisu książek poleconych do bibliotek szkolnych".
Pan Samochodzik Z. Nienacki wyd. w 1966 r.
Księga urwisów E. Niziurskiego wyd. w 1954 r.
Tajemniczy ogród F. Burnett wyd. w 1911 r.,
20 tysięcy mil podwodnej żeglugi J. Verne wyd. w 1870 r.
Pan Tadeusz A. Mickiewicza wyd. w 1834 r.
Mitologia J. Parandowskiego wyd. w 1924 r.
Łysek z pokładu Idy G. Morcinka wyd. w 1933 r.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zmagań z kanonem polskich lektur, poczytaj:
https://culture.pl/pl/artykul/sto-lat-zmagan-z-kanonem-lektur-szkolnych
W wolnej chwili zachęcam Cię do rozmowy z rodzicami i dziadkami na temat czytelnictwa. Dowiedz się, jakie lektury czytali. Które były dla nich ciekawe, a które nudne. Może okaże, się, że macie podobne czytelnicze wspomnienia i odnajdziecie kolejny element łączący Wasze pokolenia.
23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Więcej interesujących informacji o prawie autorskim znajdziesz na stronie PRAWO AUTORSKIE.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH ON-LINE
I ZABAWIE INTERAKTYWNEJ
Skorzystaj z wersji pełnoekranowej klikając w górny prawy róg.
UKRYTE TYTUŁY
- konkurs dla uczniów klas VI - VIIIzakończony!W KRAINIE LEGEND
W baśniach i legendach rzeczywistość miesza się trochę z fantazją i pozwala działać wyobraźni. Może dlatego tak je lubimy. Są również pierwszym elementem folkloru, z jakim spotykamy się od dziecka. Zachęcam dziś zatem do zbioru „Polskie miasta w baśni i legendzie. O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Znajdziecie w tej książce ponad trzydzieści opowieści z polskich miast i miasteczek. Pewnie znacie niektóre: tę o królu Popielu czy toruńskich piernikach. Tytułowa historia pochodzi z Krakowa i jego okolic, których mieszkańcy kłócili się zawzięcie właśnie o psy i koty. W ten dziwny spór uwikłały się nawet zwierzęta. Czy można było się pogodzić, czy psy i koty dalej się sprzeczają? Koniecznie wypożycz książkę, jak tylko to będzie możliwe!
Spróbuj przypomnieć sobie najbardziej znane polskie legendy: O Smoku Wawelskim, O Bazyliszku, O Panu Twardowskim, O Dębie Bartku, O śpiących rycerzach, O Warsie i Sawie, O złotej kaczce, O Liczyrzepie.
Ogromny zbiór legend podzielonych na regiony, także te lubuskie (np. Niebezpieczne jezioro Błędno), ale i informacje o strojach i pieśniach ludowych znajdziesz na stronie:
Czym zatem są legendy? Z łaciny to „coś, co trzeba przeczytać”. To opowieści o postaciach uważanych za historyczne, otoczonych niezwykłą sławą, ale i nasycone cudownością, przekazywane w formie ustnej na długo przed jej utrwaleniem na piśmie.
Warto je sobie przypomnieć…
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI - 22 KWIETNIA
Światowy Dzień Ziemi – święto, którego obchodzenie ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę.
Zapraszamy do przeczytania:
opowiadania Wiesławy Szubaragi pt. "Na ratunek"
bajki "Nasz leśny dom" - celem bajki jest przekształcenie stereotypowego obrazu człowieka. Przeniesienie go z centrum świata do rzędu wszystkich istot ożywionych. Ukazanie świata jako organizmu, w którym wszelkie stworzenie ma równie ważne znaczenie w przyrodzie. Uświadomienie, że brak choćby jednego elementu zaburza równowagę przyrody i prowadzi do dewastacji ekosystemu, w którym wszyscy żyjemy. Uczy szacunku do natury, miłości do każdego stworzenia żyjącego na naszej- wciąż jeszcze- zielonej planecie.
W KRAINIE LUDOWYCH BAŚNI
Potężne żywioły wpisujące się w cykl roku, rytuały, tajemnicze dźwięki natury wprowadzają nas w magiczny świat ludowych obrzędów. Motyw ludowy jest jednym z popularniejszych motywów literackich i cennym źródłem wiedzy o naszej tradycji. Gorąco polecam „Baśń o trzech konikach” opartą właśnie na motywach ludowych, która przypomina nam, jak ważne jest okazywanie dobroci, która z czasem do nas wraca, ale nawiązuje też do polskiej tradycji strugania z drewna i malowania koników. Kim zatem był Bubacz i dlaczego bardzo rzadko pokazywał się ludziom? W prastarym lesie rosło magiczne drzewo. Z jego gałęzi dobry duch lasu wyrzeźbił trzy prześliczne koniki: dwa czerwone jak zachodzące słońce, jeden biały jak księżyc. Ten biały marzył, by stać się podobnym do pozostałych, wierząc, że tylko wtedy go polubią.
Koniecznie obejrzyj spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Animacji w Poznaniu.
Myślę, że tak, jak mnie, zachwyci Cię muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa towarzysząca baśni. Wprowadzając nas w tajemnicze i jednocześnie piękne dźwięki przyrody przekłada tradycję folklorystyczną na język współczesny. O ludowości w prawdziwej sztuce w warsztatach dla najmłodszych opowie pani Monika Bryzek z Muzeum Narodowego. Możesz się również nauczyć, jak przygotować wzorowane na tradycyjnych i ludowych ozdoby do naszych domów.
77. ROCZNICA W GETCIE WARSZAWSKIM
Przed II wojną światową w wielu miejscach na terenie całej Polsce mieszkali Żydzi. Co trzeci mieszkaniec przedwojennej Warszawy miał żydowskie pochodzenie. W czasie wojny w wielu miastach Niemieccy okupanci tworzyli specjalne dzielnice zwane gettami. Żydzi polscy zmuszeni byli tam zamieszkać, pod groźbą utraty życia.
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Tym, którym udało się przeżyć w ciężkich warunkach panujących za murem, zdecydowali się walczyć zbrojnie oswoją godność. Był to wyraz sprzeciwu wobec obojętności świata.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku w każdą rocznicę wybuchu powstania organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Upamiętnia ona bohaterów, którzy walczyli w getcie warszawskim.
Więcej dowiesz się odwiedzając stronę Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zapraszamy także do wypożyczania książek o tematyce Holokaustu. Poniżej tytuły, które znajdują się w szkolnej bibliotece.
ŻÓŁWIK FRANKLIN
Pamiętasz jeszcze Franklina? To wspaniała i pouczająca seria książek o przygodach małego żółwia dla początkujących czytelników.
Możesz kontynuować przygodę z Franklinem korzystając z darmowych kolorowanek lub stworzyć własną ilustrację do wybranej przygody.
115 ROCZNICA URODZIN HANNY JANUSZEWSKIEJ
Hanna Januszewska rodziła się 115 lat temu, 20 kwietnia 1905 r. w Warszawie, zmarła 18 lipca 1980 - prozaik, poetka, autorka sztuk scenicznych, książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, tłumaczka. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o jej życiu i twórczości. Koniecznie odwiedź stronę, na której znajduje się przegląd twórczości pisarki.
BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI - POLECAM SERIĘ
Czy znasz szwedzką serię książek dla dzieci napisanych przez Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis? Dwadzieścia lat temu została wydana pierwsza książka z tej serii. Czy wiesz, ile ukazało się wszystkich do tej pory?
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji książek.
W kwietniowym plebiscycie na najciekawszą książkę w serii najwięcej głosów zdobyła "Tajemnica hotelu".
Weź udział w plebiscycie i zagłosuj na najciekawszą książkę z serii.
O WOJTKU NIEDŹWIEDZIU
„Posłuchajcie tej historii o niedźwiedziu, co szedł z wojskiem (…)”. Tę historię opowiada Łukasz Wierzbicki w książce „Dziadek i Niedźwiadek”, wspaniałej lekcji historii szczególnie dla młodszych czytelników.
To właśnie w kwietniu 1942 roku rozpoczęła się w Persji wspólna przygoda niedźwiedzia Wojtka, który w latach 1942 -1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Żołnierze 22. Kompanii Transportowej gen. Andersa kupili od miejscowego chłopca małego niedźwiadka i wykarmili mlekiem z puszki. Miś dostał popularne polskie imię - Wojtek. Czasem sprawiał wiele zamieszania, ale stał się ulubieńcem całego batalionu i pocieszycielem w trudnych wojennych momentach.
Jeśli chcesz poznać w skrócie historię Wojtka, wysłuchaj piosenki w wykonaniu zespołu PANNY WYKLĘTE.
To jeszcze nie koniec…
W grudniu 1943 roku na pokładzie polskiego statku MS Batory Wojtek przeprawił się z Egiptu do ogarniętej wojną Europy. Obejrzyj również historię MS Batory, polskiego statku pasażerskiego owianego legendą, który wielokrotnie pokonywał Atlantyk, nosząc przydomek „Lucky Ship”.
Tam niedźwiedź wspólnie z żołnierzami uczestniczył w działaniach wojennych. Dźwigał pociski artyleryjskie pod Monte Casino. Po wojnie Wojtek został przeniesiony do ZOO w Edynburgu. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat - do grudnia 1963 roku. Niestety mimo wielu starań nie udało się go przenieść do Polski. Miś Wojtek ma swoje pomniki m. in. w Edynburgu, Sopocie czy Szczecinie. Nazwę Niedźwiedzia Wojtka otrzymał również w 2019 roku jeden ze skwerów w Warszawie.
Możesz również zapoznać się z edukacyjną grą planszową wydaną przez IPN
SAT - OKH W JĘZYKU INDIAŃSKIM ZNACZY "DŁUGIE PIÓRO"
15 kwietnia1920 roku urodził się SAT-OKH, właściwie Stanisław Supłatowicz, pseudonim „Kozak” - polski pisarz, gawędziarz i artysta, były żołnierz Armii Krajowej. Wg własnych relacji urodził się w osadzie Indian w dorzeczu rzeki Mackenzie w Kanadzie. Był synem polskiej uciekinierki z Syberii Stanisławy Supłatowicz oraz wojennego wodza plemienia Szaunisów - Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła). Wychowywał się wśród Indian w Kanadzie. Zmarł 3 lipca 2003 r.
W 1958 roku zaczął pisać książki odnoszące się do swojej indiańskiej przeszłości, tłumaczone na wiele języków świata: „Głos prerii”, „Tajemnica Rzeki Bobrów”, „Serce Chippewaya”, „Walczący Lenapa", „Ziemia słonych skał”, „Fort nad Athabaską”, „Biały mustang” (trzy ostatnie dostępne są bibliotece szkolnej).
„Biały Mustang” to zbiór legend i baśni indiańskich. Autor usłyszał te opowieści od indiańskich mędrców. Książka uczy nas, że bycie wytrwałym i dążenie do słusznego celu popłaca. Ci, którzy mają dobre serce i wierzą, że uda im się zrealizować swoje marzenia, w końcu mimo przeszkód osiągają cel, gdyż dobry los im w tym pomaga. Jeżeli się nie poddamy i wytrwale będziemy dążyć do raz obranego celu, w końcu uda nam się go zrealizować. Dzięki sile woli i gotowości do najwyższego poświęcenia możemy osiągnąć to, co dla innych jest trudne do zdobycia. Przeczytaj więcej ciekawostek o książce i zagraj.
ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY
12 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Czekolady. Zasmakuj zatem w lekturach z czekoladowym wątkiem. Wciągają, jak jedzenie słodyczy. Dowiedz się, dlaczego może nam wkrótce zabraknąć czekoladowych pyszności. Pamiętaj, że czytanie nie tuczy, ale już nadmiar czekolady może okazać się zgubny.
W wolnej chwili zagraj w „Czekoladową grę językową". W poszczególne kostki wpisz słowa – skojarzenia pasujące do dwóch sąsiadujących okienek. Po sześciu jest coraz trudniej… Pysznej zabawy.
WIELKANOC
Co wspólnego ma Wyspa Wielkanocna ze świętami Wielkanocy?
Kto rozwiązał zagadkę "chodzących" posągów?
Czy na Wyspę Wielkanocną dochodzi internet?
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Zdrowie jest tematem wielu wierszy. Poniżej przedstawiamy utwory S. Karaszewskiego, M. Walczak, I. Landau, J. Kochanowskiego, I. Krasickiego i W. Szymborskiej. Możesz także sprawdzić swoją wiedzę w zabawie pod hasłem "Witaminerzy".
75. URODZINY PIPPI LANGSTRUMPF
4 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki. Cóż innego może przyjść bibliotekarzowi do głowy, jak nie Ania z Zielonego Wzgórza czy Królik z Kubusia Puchatka...Ale przypomniał i się ktoś jeszcze...
W tym roku Pippi kończy 75 lat. Oczywiście nie sama Pippi, ale książka o niej. Pierwsze wydanie ukazało się w 1945 roku, kiedy 7-letnia córka pisarki dla dzieci Astrid Lindgren, zachorowała na zapalenie płuc. Mama opowiedziała jej historię o wesołej, rudowłosej dziewczynce. Tak to się właśnie zaczęło, a przygody Pippi pokochały dzieci na całym świecie. Książkę zaś przetłumaczono na 73 języki.
Oprócz Pippi Astrid Lindgren napisała m. in. "Dzieci z Bullerbyn", "Detektyw Blomkvist", "Nils Paluszek", czy "Dzieci z ulicy Awanturników".
Obejrzyj cudowne przedstawienie baletowe Opery Helsińskiej "Pippi Langstrump" z 2019 roku w wykonaniu młodych artystów.
Szkółka naleśnikowa:
Ogłoszenie wyników znajdziecie w librusie. Kto z uczniów udzielił prawidłowych odpowiedzi w konkursie i ma szansę na wylosowanie niespodzianki. Datę losowania przekażemy w dniu, kiedy wrócimy do szkoły.
BAŚNIOWA KRZYŻÓWKA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI - 2 KWIETNIA
Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. W tym roku wiadomość do dzieci wysyła słoweńska sekcja.
List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, przetłumaczyła na j. polski Katarzyna Ryrych, plakat zaprojektował Damijan Stepančič.
Z tej okazji biblioteka przygotowała wiele atrakcji online.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW - 1 KWIETNIA
Dziś Międzynarodowy Dzień Ptaków. Ich umiejętność pokonywania podniebnych przestrzeni imponowała ludziom już od starożytności.
Słowo PTAK wywodzi się prawdopodobnie od praindoeuropejskiego rdzenia *pōṷ- / *pǝṷ- / pŭ mającego znaczenie ‘mały, szczupły’ i początkowo oznaczało młode zwierzęta.
Jak powstało słowo PTAK.
Pamiętasz mit o Dedalu i Ikarze? O ile początkowo ptaki wykorzystywano jako symbol wolności i swobody (orzeł w „Odzie do młodości” A. Mickiewicza), z biegiem czasu literatura znalazła im nową rolę jako znak przynoszący ostrzeżenie lub karę. W takiej właśnie ponurej scenerii pojawiają się w II części „Dziadów” czy opowiadaniu S. Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony…”. Szczególnie nawiązując tu do natury i ludowości.
Okazuje się, że ptasie motywy są bardzo popularne w literaturze, np.
sowa - stanowi atrybut bogini mądrości,
gołąb z gałązką oliwną - to symbol ustępowania wód, końca gniewu Pańskiego i odradzającej się do życia ziemi po potopie,
feniks - nieodłącznie wiąże się z nieśmiertelnością.
Ptaki pojawiają się również w uwielbianych przez dzieci bajkach i wierszach. Każdy z Was zapewne zna „Ptasie radio” J. Tuwima czy „Brzydkie kaczątko” H.Ch. Andersena.
Chcesz sprawdzić swoją znajomość symboliki ptaków, zmierz się z tą wiedzą w Milionerach.
DOZWOLONY UŻYTEK W EDUKACJI
W ostatnim czasie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie korzystają z wielu źródeł w internecie. Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, na co pozwala prawo autorskie w edukacji.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU - 27 MARCA
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas dziewiątego światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu.
Co to jest teatr? „Teatr to dziedzina sztuki polegająca na realizowaniu scenicznym utworów literackich, przeznaczonych na scenę, przez autorów lub adaptowanych przez reżysera” (Słownik języka polskiego). Z czasem określenie podstawowe rozszerzono do zdania definiującego teatr „jako sytuację, w której aktor gra postać przed widzem”, dodając do tego zastrzeżenie, że czynność grania ma miejsce w tym samym czasie i miejscu, co czynność obserwowania. Czytaj więcej ...
Młodszych uczniów zapraszamy do zabawy "Co wiesz o teatrze" (poniżej) oraz do rozwiązania krzyżówki.
Kto chciałby odbyć wędrówkę po teatrze szekspirowskim - zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Po co jest teatr? Zapraszamy na lekcję.
DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA - 25 MARCA
Zapraszamy do encyklopedii fantastyki. Znajdziesz tam wiele interesujących informacji o życiu i twórczości angielskiego filologa i pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena żyjącego w latach 1892 - 1973.
ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ J.R.R. TOLKIENA
"HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM"
Hobbit, czyli tam i z powrotem to powieść autorstwa John Ronalda Reuela Tolkiena z 1937 r. Pierwsze polskie wydanie pojawiło się w 1960 r. Książka opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień, który należał kiedyś do Władcy Ciemności Saurona. Pierścień daje Bilbowi moc bycia niewidzialnym.
Kontynuacją Hobbita jest powieść Władca Pierścieni, której akcja rozpoczyna się sześćdziesiąt lat po wydarzeniach opisanych w Hobbicie. Czarodziej Gandalf, po przybyciu do Shire, kraju hobbitów, odkrywa, że magiczny pierścień będący w posiadaniu hobbita Bilbo Bagginsa to w rzeczywistości Jedyny Pierścień, stworzony przez władcę ciemności, Saurona, który pozwala kontrolować inne Pierścienie Władzy. Jeśli Sauron odzyska pierścień, całe Śródziemie czeka zagłada, a jedynym sposobem na jego zniszczenie jest wrzucenie go w czeluście Orodruiny, gdzie został wykuty. Zadania tego podejmuje się krewny Bilba, Frodo. Przydzielona zostaje mu drużyna, która ma go wspomagać, jednak wskutek różnych wypadków jej członkowie rozdzielają się, a Frodo tylko ze swoim najwierniejszym przyjacielem Samem kontynuuje swą niebezpieczną misję. Jest to o tyle trudne zadanie, że Jedyny Pierścień budzi silne pożądanie w swoich posiadaczach, którzy nie mają dostatecznie silnej woli, by mu się przeciwstawić. Ich przewodnikiem zostaje Gollum, stwór, który był kiedyś w posiadaniu Pierścienia i za wszelką cenę chce go odzyskać. Tymczasem reszta Śródziemia, na czele z Gandalfem i następcą tronu Gondoru - Aragornem, szykuje się na wojnę z armiami Saurona. Losy Śródziemia zależą jednak od dwójki hobbitów i ich misji.
źródło http://orsza.pl/wszystko-o-szkole-I-03-biblioteka.html
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WRÓBLA - 2O MARCA
Wróbel to mały szary niepozorny ptaszek, choć dziki, to towarzyszy człowiekowi od stuleci, 20 marca obchodzi swoje święto.
"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ POETĄ" - KONKURS DLA KL. IV - VIII
Jeśli lubisz poezję, piszesz wiersze lub chciałbyś /chciałabyś spróbować swoich sił w ich pisaniu- ten konkurs jest dla Ciebie!
1.Celem konkursu jest promocja twórczości poetyckiej, rozbudzanie wrażliwości artystycznej uczniów w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Poezji.
2.W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas 4-8 SP.
3.Tematyka utworów jest dowolna.
4.Termin dostarczania prac - 17 kwietnia 2020 r.
5.Ogłoszenie wyników odbędzie się w maju.
6.Laureaci otrzymają nagrody.
7.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji utworów oraz zamieszczenia ich na stronie internetowej szkoły
8.Wiersze można przesyłać na adres e-mail bibzs20gorzow@gmail.com
Możecie skorzystać z poradnika poniżej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI - 21 MARCA
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony został z inicjatywy UNESCO w 1999 r. jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Zapraszamy na stronę, na której znajdziecie klasykę poezji polskiej czytaną przez polskich aktorów.
LEKTURY ON-LINE
Chcesz przeczytać lekturę? Odwiedź strony:
https://lektury.gov.pl/
https://wolnelektury.pl/
Możesz czytać on-line lub pobrać w formacie np. pdf
Nie udało ci się zdobyć lektury pt. "Ania z Zielonego Wzgórza"? Pobierz i czytaj.
JAK PISAĆ, BY BYĆ ZROZUMIANYM? - SPOTKANIE Z PANEM WOJCIECHEM KUSKĄ
Stworzenie newsa, który przyciągnie uwagę czytelników to nie lada sztuka. W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego o tym, jak sobie poradzić z informacyjnym tekstem, opowiedział pan Wojciech Kuska, doktor nauk humanistycznych, językoznawca i dziennikarz gorzowskiego oddziału TVP.
W warsztatach dziennnikarsko – językowych aktywnie wzięli udział wybrani uczniowie klas siódmych. Zajęcia rozpoczęły się od zdefiniowania pojęcia informacja. Pan Wojciech Kuska omówił Zasadę Odwróconej Piramidy oraz inne zagadnienia dobrze skonstruowanego materiału informacyjnego. Ze względu na ilość różnorodnych mediów współczesne dziennikarstwo wymaga od autora szybkiego i umiejętnego docierania do faktów, przedstawianych w sposób jasny i przystępny. Najtrudniejsze jest zachowanie obiektywizmu. Jak sam mówi: „Dziennikarz jest jak saper” - trudno jest odbudować utracone nawet przez jednorazowa pomyłkę zaufanie odbiorców.
PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA
W lutym uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach z cyklu "Bajkowi przyjaciele". Zajęcia były okazją do poznania życia i twórczości Alana Aleksandra Milnego oraz bohaterów jego książek. Każdym miał okazję wysłuchać przygody o Kubusiu Puchatku, wziąć udział w quizie "Jaki to bohater?" oraz spróbować swoich sił w budowaniu zdań do wybranych ilustracji z książek. Okazało się to bardzo trudne, jednak drugoklasiści się nie poddawali i dzielnie tworzyli wypowiedzi do obrazków.
PROJEKT "NIE-ZWYKŁA BIBLIOTEKA"
Szanowni Rodzice,
jak co roku w ramach wiosennych porządków zachęcamy Państwa do przejrzenia domowej biblioteczki. Prosimy o przekazanie po powrocie do szkoły książek, które znudziły się Waszym dzieciom lub z nich wyrosły.
Książki zostaną przekazane na kiermasz, z którego dochód zasili wymianę regałów bibliotecznych. Od ubiegłego roku realizujemy projekt "Nie-zwykła biblioteka" - działania mające na celu poprawę estetyki pomieszczeń biblioteki.
Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy włączą się w akcje biblioteczne.
PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE - KONKURS NA ZAKŁADKĘ DLA UCZNIÓW KL. I
W miesiącu marcu pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach w bibliotece, otrzymali karty biblioteczne oraz wypożyczyli swoje pierwsze lektury. Część uczniów świetnie radzi sobie z czytaniem, inni potrzebują jeszcze pomocy. To początek pięknej przyjaźni dzieci z książką, a my dorośli dajemy im przykład.
Aby rozwijać zainteresowania dzieci, serdecznie zapraszamy udziału w konkursie na pod hasłem "Zakładka do książki". Konkurs organizowany jest w ramach zbliżającego się Dnia Książki.
Prace z dołączoną informacją o danych ucznia (imię, nazwisko i klasa) należy dostarczyć do biblioteki w ciągu trzech po powrocie do szkoły. Najpiękniejsze zakładki zostaną nagrodzone.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego ma pomóc w ochronie dziedzictwa językowego. Język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych, stanowiąc wyzwanie nawet dla Polaków Zorganizowane przez bibliotekę konkursy miały na celu zwrócić uwagę na potrzeb dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.
Zwycięzcami konkursów organizowanych w ramach Dnia Języka Ojczystego zostali:
Sebastian Pawelec z kl. 201 – Biblioteczny Mistrz Ortografii kl. II
Grzegorz Szczerbicki z kl. 301 – Biblioteczny Mistrz Ortografii kl. III
Julia Szamotulska z kl. 508 – Zwycięzca konkursu „Czy znasz przysłowia polskie?”
Nikodem Sadowski z kl. 608 – Zwycięzca konkursu „Językowe potyczki”
W „Szaradzie językowej” najwięcej słów ułożyła klasa 608.
WALENTYNKI W BIBLIOTECE
Zakończyliśmy obchody dnia św. Walentego. Z tej okazji temat miłości pojawił się w różnych działaniach, które biblioteka przygotowała dla uczniów klas IV – VIII. Odbyły się cztery konkursy polonistyczne nawiązujące do tego święta w których uczniowie szukali synonimów, wyjaśniali związki frazeologiczne i wykazywali się znajomością motywów literackich. Najmłodsi pięknie przepisywali cytaty o miłości. Na korytarzach uczniowie wzięli udział w quizie pt. „Literackie pary”, a zakochani w książkach podpisywali się na plakacie pod hasłem „Nie jestem statystycznym Polakiem, kocham czytać”.
ZWYCIĘZCY WALENTYNKOWYCH KONKURSÓW
Walentynkowy Mistrz Kaligrafii– Wojciech Skóra z kl. 505
Walentynkowy Mistrz Odmiany Przez Przypadki– Julian Jakubek z kl. 501
Walentynkowy Mistrz Związków Frazeologicznych - Antonina Litwin z kl. 601
Walentynkowy Mistrz Misz-Masz kl. VII – Jakub Marek z kl. 702
Walentynkowy Mistrz Misz-Masz kl. VIII – Ewa Pogodzińska z kl. 802
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE
17 lutego świętowaliśmy Dzień Kota. Dzieci z grupy 062 uczestniczyły w zajęciach w czytelni pt. "Koty -bohaterami bajek i wierszy". Tego dnia w holu szkoły na przerwach uczniowie klas I - III układali "kocie puzzle". Nawet nauczyciele próbowali swoich sił. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
KSIĄŻKI POLSKIEJ NOBLISTKI W BIBLIOTECE
Dordzy nauczyciele, z przyjemnością informuję, że nasza biblioteka wzbogaciła się o następujące książki Olgi Tokarczuk:
"Ostatnie historie"
"Gra na wielu bębenkach"
"Opowiadani bizarne"
Zapraszam do wypożyczeń.