Віртуальний читальний зал

Читацькі списки для сучасних школярів: українська література

Рекомендований  список книжок українських письменників для дітей та підлітків

Класика (для дітей)

Сучасна література (для дітей)

Читайте також: Що читати сучасним дітям і підліткам: рекомендовані читацькі списки 

Класика (для підлітків)

Сучасна література (для підлітків)

Дерело: http://www.barabooka.com.ua/

Чорнобиль не має.pptx

26 квітня - 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи.

Щоб жити, маємо пам'ятати. До дня Чорнобильської трагедії пропонуємо переглянути виставку-реквієм" Чорнобиль не має минулого часу"

Цікаві факти з життя корифея українського театру Михайла Старицького.

14 грудня виповнюється 180 років від дня народження Михайла Петровича Старицького .

Іван Франко називав Михайла Старицького "батьком українського театру", відзначивши його видатну роль у становленні й розвитку вітчизняної драматургії. Завдяки його постановкам всьому світові стали відомі опери Миколи Лисенка “Різдвяна ніч”, “Утоплена” і “Тарас Бульба”, лібрето до яких писав сам Старицький, п'єси “За двома зайцями” - на сюжет маловідомого тоді твору І. Нечуя-Левицького “На Кожум'яках”, “Циганка Аза” за повістю Ю. Крашевського “Хатинка за селом”, а також “Богдан Хмельницький”, “Маруся Богуславка” та ін., що ввійшли до золотого фонду української драматургії і досі йдуть у багатьох театрах світу.

Старицький був справжнім учителем молодих українських письменників і відіграв велику роль в організації літературного і громадського життя 1890-х pp.

 Пропагуючи українські п'єси, він несподівано потрапив під удар оборонців української культури, які жорстко критикували його за переклади українською мовою Пушкіна і Крилова, Лермонтова і Некрасова, за ведення в українську мову неологізмів, які сьогодні є невід'ємною її частиною. Важко повірити, що на засновника першого українського театру нападали за такі слова, як "мрія", "байдужість", "нестяма", "страдниця" і багато ін.

Цікавий факт. Класик білоруської літератури Янка Лучина почав писати рідною мовою завдяки творчості Михайла Старицького.

Завдяки його постановкам всьому світові стали відомі опери Миколи Лисенка “Різдвяна ніч”, “Утоплена” і “Тарас Бульба”, лібрето до яких писав сам Старицький, п'єси “За двома зайцями” - на сюжет маловідомого тоді твору І. Нечуя-Левицького “На Кожум'яках”, “Циганка Аза” за повістю Ю. Крашевського “Хатинка за селом”, а також “Богдан Хмельницький”, “Маруся Богуславка” та ін., що ввійшли до золотого фонду української драматургії і досі йдуть у багатьох театрах світу.

Його оригінальні п'єси "Не судилось", "У темряві", "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці", історичні драми "Богдан Хмельницький", "Оборона Буші", "Маруся Богуславка", драми "Остання ніч", "Талан" та ін. увійшли до золотого фонду української драматургії.

М. Старицький став першим в історії української літератури письменником, що в драматургії реалізував епічність історичних подій, відобразив національні проблеми у визвольній боротьбі українського народу: "Тарас Бульба", "Оборона Буші".

Значний внесок Михайло Старицький зробив і в українську поезію. Як кажуть літературознавці, він відкрив новий світ на цьому терені, своєю творчістю звівши її на один рівень з європейською та всією світовою літературою.

Старицький, не побоявшись відійти від традиційних наслідувань поезії Шевченка, першим почав шукати нові форми і засоби художнього відображення дійсності, що залишилися актуальними і донині. Але разом з тим він продовжував розвивати національно-визвольні, демократичні ідеї свого великого попередника, адаптуючи їх під реалії свого часу.

 Джерело.:http://heroes.profi-forex.org/ua/starickij-mihajlo-petrovich