Aktualności

Nasi wspaniali recytatorzy!

Serdeczne gratulacje dla uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie "Z poezją przez życie"! Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. :)

Konkurs Walentynkowy rozstrzygnięty!!!

Komisja konkursowa w składzie :

Katarzyna Telega

Beata Michalak

Anna Walerian

Wybrała następujące prace:

W kategorii klas I - III

I miejsce

Dominik Miś

klasa II


II miejsce

Magdalena Ilska

klasa I


III miejsce

Anna Witoń

klasa I


W kategorii klas IV - VIII

I miejsce

Lena Mateusiak

klasa V


II miejsce

Oliwia Kujawa

klasa VI


III miejsce

Zuzanna Agata

klasa VI


Pozostałe prace nadesłane przez naszych uczniów

Alicja Gebel

Bartek Kanarkowski

Antek Tomczak

Jakub Mazurkiewicz

Julia Skrzypińska

Kamil Gebel

Martyna Lisiak

Miłosz Dźiergwa

Nikodem Łuczak

Nikola Szablewska

Sonia Król

Szymon Strzelec

Wojciech Armatys

Zofia Skupińska

Wszyscy uczniowie którzy wykonali kartki na konkurs Walentynkowy otrzymują oceny celujące z plastyki i wzorowe zachowanie


Wyróżnienie dla naszych uczennic w konkursie GMINNEJ BIBLIOTEKI POBLICZNEJ
W SIEROSZEWICACH
na KARTKĘ WALENTYNKOWĄ

Serdecznie gratulujemy Zosi Skupińskiej z klasy pierwszej oraz Lenie Mateusiak z klasy piątej, które otrzymały wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach na KARTKĘ WALENTYNKOWĄ.



NAJLEPSZY CZYTELNIK W I.OKRESIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Tytuł najlepszego czytelnika w I okresie zdobyła Zosia Skupińska z klasy pierwszej. Zosia jest wielką miłośniczką czytania i chętnie odwiedza bibliotekę. Gratulujemy i życzymy, aby zapał czytelniczy nie wygasł! :)

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny na najbardziej oryginalną kartkę Walentynkową

ZASADY KONKURSU:

1. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych uczniów

szkoły podstawowej w Wielowsi

2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej

pt. „Walentynkowa kartka z życzeniami od serca”, w dowolnej technice.

3.Zdjęcia wykonanych prac należy przesłać na adres : awaleriansp@gmail.com do 14.02.2021r. 4.

5. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-VIII

6. Udział w konkursie oznacza udzielenie organizatorowi zgody do podania wyników na stronie internetowej biblioteki szkolnej, portalach społecznościowych oraz publicznej prezentacji zgłoszonej pracy.

7. O wyłonieniu zwycięzców zdecyduje powołana komisja konkursowa.

8. Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody rzeczowe i dyplomy!



Dzień Kubusia Puchatka

- poznaj nieznane fakty o słynnym misiu

18 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka. Wszyscy go znają i uwielbiają, ale czego o nim nie wiemy? Poznajcie nieznane fakty oraz tajemnice prosto ze Stumilowego Lasu.


Autor: Beata Giska

Dawno, dawno temu, za górami i lasami, a właściwie w Wielkiej Brytanii, pisarz Alan Alexander Milne - z miłości do bajek i swojego syna wymyślił pewnego misia o bardzo małym rozumku. A zaczęło się to w momencie, gdy mały Christopher Milne - potomek pisarza - udał się z ojcem do zoo i zobaczył niedźwiedzicę o wdzięcznym imieniu Winniepeg, która była żywą maskotką wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Chłopiec zafascynował się dzikim zwierzęciem. Nic dziwnego, że kilka lat później dostał od rodziców na urodziny, prosto z londyńskiego Harrodsa, misia przytulankę. Nikt nie spodziewał się, że niepozorny pluszak stanie się wiernym towarzyszem zabaw chłopca i… na zawsze odmieni historię literatury dziecięcej! Pisarz specjalnie dla swojego syna (którego zresztą ustanowił jedną z głównych postaci, znaną nam jako Krzyś) napisał bajkę o wyjątkowej przyjaźni chłopca i pluszowego niedźwiadka. Dodatkowo stworzył cały fantastyczny świat - magiczny Stumilowy Las, w którym pojawili się inni zwierzęcy bohaterowie, również zainspirowani maskotkami Chrisa - Prosiaczek, Kangurzyca z Maleństwem, Królik, czy wiecznie smutny, ale niezwykle uroczy osioł Kłapouchy.

Bajka nie tylko spodobała się potomkowi pisarza, ale i została wydana dla szerszego grona czytelników w 1926 roku (w Polsce w 1938 roku). Oryginalny tytuł brzmiał "Winnie the Pooh", a Puchatek swoją nazwę zawdzięcza słynnej, walecznej niedźwiedzicy z angielskiego zoo. Choć „Winnie” to imię typowo żeńskie, sam autor w oryginale używa w stosunku do misia form męskich. Dlatego też, gdy ukazało się drugie polskie wydanie bajki i nazwę przetłumaczono na... „Fredzia Phi Phi”, pojawiło się wiele kontrowersji. Choć tytuł ten był najbliższy anglojęzycznemu odpowiednikowi, u nas nie brzmiało to dobrze, więc "przechrzciliśmy" misia na swojskiego Kubusia. Nazwisko/przezwisko - "Puchatek" wzięło się od gabarytów, które miś otrzymał za sprawą ilustratora książki - Ernesta Sheparda. Rysownik wykreował przepiękny, bajkowy świat zwierząt. Niedźwiadek nabrał ciałka (w końcu miał słabość do "małego co nieco"), zaczął chodzić na dwóch łapach, a futro otrzymał w złocistym kolorze miodu, czyli w barwie ulubionego przysmaku.

O Kubusiu Puchatku i jego przygodach powstawały dalsze utwory. Milne, dwa lata po premierze pierwszej książki, wydał " Chatkę Puchatka". Pierwowzorem do powstania powieści mogły być też jego wcześniejsze utwory poetyckie - "Wiersze do Krzysia". Ukochany syn pojawiał się wielokrotnie w utworach bajkopisarza i był dla niego prawdziwą inspiracją. Co ciekawe, literacki ojciec słynnego misia ma na swoim koncie nie tylko dzieła dla najmłodszych, ale i powieści dla dorosłych - romans, sensację czy autobiografię.

Z czasem historie o Puchatku wyszły poza obszar książek - zaczęły pojawiać się m.in. na deskach teatrów na całym świecie (w Polsce słynne było słuchowisko radiowe opowiadające o misiowych przygodach). Nic dziwnego, że ekranizacją zainteresowała się największa wytwórnia filmowa - The Walt Disney Company, która ożywiła misia i jego leśnych kompanów, tworząc liczne filmowe wersje - od telewizyjnych serii w odcinkach, po pełnometrażowe filmy. Ostatnia kinowa animacja pt. " Kubuś i przyjaciele" miała premierę w 2011 roku i powstała na podstawie powieści "Powrót do Stumilowego Lasu", wydanej w 2009 roku. Była to pierwsza, oficjalna kontynuacja utworów z lat 20., napisana przez przez Dawida Benedictusa, zainspirowanego twórczością Milne’a.

W 2018 roku na ekrany wkroczyła pierwsza fabularna disneyowska wersja słynnej bajki, pt. "Krzysiu, gdzie jesteś?". Ożywiono Kubusia, zestawiono z aktorami, a widzowie byli na nowo zachwyceni.

Puchatka pokochali odbiorcy w każdym wieku. Nawet po latach, z sentymentem wracamy do tej historii. Dorosłym kojarzy się z ich ulubioną bajką z dzieciństwa, piękną historią o przyjaźni, tolerancji, którą chętnie przekazują z pokolenia na pokolenie - czytając bądź puszczają swoim pociechom.

A maluchy? One od razu pokochały misia o małym rozumku i była to wielka miłość od pierwszego wejrzenia!


Lekcje muzealne online
w
Muzeum Pałacu
Króla
Jana III w Wilanowie

Uczniowie klas 6 i 7 w listopadzie

i w grudniu 2020 roku brali udział w zajęciach online na żywo w muzeum w Wilanowie. Uczniowie podczas lekcji przybliżyli interesujące zagadnienia w formie rozmowy, prezentacji, quizów i zagadek. W programie zajęć online znalazły się zajęcia poświęcone historii, obyczajom dawnej Rzeczypospolitej, staropolskiej kulturze sarmackiej, architekturze, roślinom i zwierzętom w kulturze polskiej, zwyczajom świątecznym i staropolskiej kuchni.

Uczniowie wzięli udział w następujących zajęciach: „Wizyta u króla”, „Staropolskie zwyczaje świąteczne”, „Wilanów perłą baroku”, „Portret Sarmaty”, „Od dworu do pałacu – architektura a codzienność”, Staropolskie zwyczaje świąteczne”, „Rośliny i zwierzęta w kulturze polskiej”, „W staropolskiej kuchni”.

Na zajęcia do muzeum uczniów zaprosiła nauczycielka języka polskiego, Mirosława Kmiecik, która również uczestniczyła we wszystkich lekcjach.






MISIOWA GALERIA :)

Dziękujemy za nadesłane zdjęcia! To wspaniale, że włączyliście się w naszą "misiową" zabawę! Prezentujemy galerię misiowych fotografii.





WIRTUALNA WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

Podczas lekcji języka polskiego, dzięki uprzejmości Bibliotekarki - Pani Dominiki Kucharskiej, klasa 4 uczestniczyła w wirtualnej wycieczce po Bibliotece Publicznej w Wielowsi. Uczniowie uczestniczyli także w lekcji słownikowej, przygotowanej przez Panią Dominikę. Bardzo dziękujemy! :)




MISIOWA AKCJA FOTOGRAFICZNA :)

Z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia serdecznie zapraszamy do udziału

w akcji fotograficznej:

“Ja i mój pluszowy miś”

Każdy uczestnik „misiowej” akcji przedstawi fotografię, na której znajduje się razem ze swoim ulubionym pluszowym misiem w ciekawej aranżacji. Pomysł wykonania zdjęcia należy do WAS!!!!!

Wszystkie zdjęcia zamieszczone będą na nowo powstałej stronie biblioteki szkolnej i szkolnym Facebooku.

Zdjęcia w wersji elektronicznej należy przesłać do końca listopada 2020 roku

na adres mailowy: awaleriansp@gmail.com


Nowy rok szkolny w nowej bibliotece

Rok szkolny 2020/2021 będzie na pewno wyjątkowy - z wielu względów. Dla nas z pewnością będzie interesujący :).

Nowe pomieszczenie, półki i mnóstwo nowości czytelniczych... Szkolna biblioteka zaprasza do zwiedzenia nowego pomieszczenia. :)

Zabierz książkę na spacer...

Książka może być wspaniałym przyjacielem. Czytać można wszędzie - doskonale wiedzą o tym uczniowie naszej świetlicy szkolnej, którzy odbyli serię spotkań
z książką na świeżym powietrzu. :)

Odczarujmy baśnie

Uczniowie klasy IV przygotowali współczesną wersję znanej baśni "Śpiąca Królewna, czyli zapatrzona w smart-fona". Wykazali się przy tym niezwykłą pomysłowością oraz ogromnym talentem aktorskim. Jednocześnie poruszyli ważny temat uzależnienia od świata wirtualnego i telefonów komórkowych.

Serdecznie gratulujemy!

Bawią i uczą -
wiersze Jana Brzechwy

Od lat chętnie po nie sięgamy. W zabawny sposób ukazują ludzkie wady i zalety.
W mistrzowski sposób z wierszami Jana Brzechwy zmierzyli się uczniowie klasy I i II. Brawo!