Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Twórczość znanych Polaków. Poezja Adama Mickiewicza.”

Każdy uczestnik przygotowuje i prezentuje wybrany przez siebie dowolny utwór poety (w całości lub jego fragment).  

Zainteresowani uczniowie zgłaszają chęć udziału w konkursie  do 23 lutego.

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele bibliotekarze.

Etap szkolny odbędzie się 15 marca, międzyszkolny w kwietniu.

Czekamy na chętnych

M. Skrajna


Konkurs literacki „Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom”

06.02.2024r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Moniki Kucharczyk i p. Anny Błażyńskiej, uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas spotkania miała miejsce promocja publikacji, zawierającej nagrodzone teksty z VI –X edycji regionalnego konkursu literackiego „Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom” z lat 2018 – 2023. Podczas spotkania laureaci konkursu czytali fragmenty nagrodzonych tekstów. Czuliśmy się wyjątkowo nie tylko ze względu na treść poruszających opowieści o Ostrowi i jej okolicach, ale także dlatego, że większość nagrodzonych, to nasi uczniowie bądź absolwenci. Jesteśmy z Was bardzo dumni, dostarczyliście nam wielu wzruszeń – to w dużej mierze – dzięki Wam wiele wspomnień, dotyczących naszego regionu, zostało ocalonych od zapomnienia. Brawa dla naszych laureatów:

2018 rok:

I MIEJSCE:

Katarzyna Krajewska

II MIEJSCE:

Urszula Jagielska

III MIEJSCE EX AEQUO:

Gabriela Kempisty

Karolina Grodzka

WYRÓŻNIENIA:

Justyna Świerżewska

Daria Chlubicka

2019 rok:

III MIEJSCE:

Karolina Grodzka

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Wachowska

2020 rok:

I MIEJSCE:

Natalia Chojnowska

II MIEJSCE:

Urszula Jagielska

III MIEJSCE EX AEQUO:

Weronika Jagiełło

Aleksandra Wachowska

2021 rok:

I MIEJSCE:

Maciej Jarząbek

II MIEJSCE:

Bartosz Składanowski

III MIEJSCE:

Aleksandra Jemielita

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Głębocka

Maja Mydłowska

Dominika Koc

Karolina Gromek

2023 rok:

II MIEJSCE:

Kacper Słowicki

III MIEJSCE:

Martyna Wyszołmierska

WYRÓŻNIENIA:

Natalia Figat

Paweł Brejnak

To był wyjątkowy czas, cieszymy się, że przyczyniliśmy się do ocalenia wspomnień naszej małej ojczyzny.

Anna Błażyńska


Konkurs pt. „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”.


W środę nagrodziliśmy laureatów konkursu czytelniczego organizowanego przez szkolną bibliotekę pt. „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”.  Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru zawierającego 40 pytań dotyczących znajomości powieści G. Orwella pt. „Folwark zwierzęcy”.

Komisja ustaliła następującą kolejność miejsc:

I miejsce: Franciszek Konrad kl. I LOA;

II miejsce: Julia Brzozowska kl. II TH, Piotr Stępień kl. II TI;

III miejsce: Dominika Gorczyńska kl. III LO, Aleksandra Kilijańczyk kl. III LO, Maria Romanik kl. II TR.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU

K. Szymańska


Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie…”

Joanna Jaszczak – uczennica klasy III LO zajęła II miejsce w Konkursie Recytatorskim „A to Polska właśnie…”, który odbył się w ramach projektu „Tydzień dla Polski” zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej.





Narodowe Czytanie

/ Wiadomości ze szkoły / By Dominik Szuliński

9 września w ogrodzie Miejskiej Biblioteki w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się Narodowe Czytanie.  Z inicjatywy Pary Prezydenckiej RP tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyliśmy również my – wśród czytających byli uczniowie naszej szkoły: Paulina Gawkowska, Kasia Radecka i Igor Ziemczyk, a młodzieży towarzyszyła Pani Anna Błażyńska. 

Uczestnicy spotkania czytali tak pięknie, że na moment przenieśliśmy się sercami nad Niemen, …zaszumiała rzeka, zapachniało łąkami, polami, lasami. Nagle tak jak w powieści Elizy Orzeszkowej „wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało”. 

Na zakończenie wspólnego czytania wręczono wszystkim czytającym egzemplarz „Nad Niemnem” opatrzony okolicznościową pieczęcią oraz dedykacją.

Tekst: A. Błażyńska


Uroczysty jubileusz 95-lecia istnienia jednej z najstarszych bibliotek samorządowych w Polsce

/ Wiadomości ze szkoły / By Dominik Szuliński

9 maja o godzinie 14.30 w ogrodzie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbył się uroczysty jubileusz 95-lecia istnienia jednej z najstarszych bibliotek samorządowych w Polsce.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla zwycięzców IV Ostrowskiego Dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii, które Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice : Maria Tułowiecka z klasy II LO, która zajęła III miejsce oraz Maja Borawska i Judyta Pogródka z klasy I LO, które otrzymały wyróżnienie.


Udział naszych uczniów w akcji Czytanie Jest Modne

/ Konkursy / By Dominik Szuliński

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji CZYTANIE JEST MODNE zorganizowanej przez MBP w Ostrowi Mazowieckiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I LO Maja Borawska i Tomasz Żebrowski, którzy czytali fragmenty utworu ” Trzy po trzy” A. Fredry.



Międzyszkolny Konkurs Recytatorski – Poezja Wisławy Szymborskiej

/ Wiadomości ze szkoły / By Dominik Szuliński

31 marca odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski – Poezja Wisławy Szymborskiej, do którego zakwalifikowało się 41 uczniów. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych. Młodzi artyści prezentowali wiersze na bardzo wysokim poziomie a wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

2 miejsce zajął Igor Ziemczyk, wyróżnienie zdobyła Joanna Jaszczak. Gratulacje należą się także Kasi Radeckiej, która z dużą wrażliwością wyrecytowała utwór znakomitej poetki.

Dziękujemy i gratulujemy!

M. Skrajna



 „Obraz II wojny światowej w literaturze i innych tekstach kultury” – zapoznanie uczniów z księgozbiorem biblioteki, przypomnienie zasad tworzenia opisu bibliograficznego, przydział uczniom konkretnych zagadnień np. getto, Holokaust, obóz zagłady, powstanie warszawskie, łagier. Gromadząc materiał uczniowie rozwijali umiejętności czytelnicze, pogłębiali wiedzę historyczną. Prezentując efekty swojej pracy przygotowywali się do wystąpień publicznych (akademie, uroczystości szkolne i klasowe) co może im się przydać w przyszłości. 


·         Przeprowadzenie projektu „Wpływ odżywiania na zdrowie człowieka i konsekwencje zdrowotne  stosowania  niewłaściwej  diety” – program zrealizowany w  dniach 05.09-31.10.2022r. Głównym jego celem było poszerzanie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia jak i nawyków zdrowego odżywania. W projekcie zostały wykorzystane publikacje zakupione w ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa’’: ,,Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu.’’ aut. Magda Omilianowicz, lek.Katarzyna Świątkowska ,,10 zasad zdrowego odżywiania’’ aut. Thierry Souccar, Angelique Houlbert. Uczniowie rysowali piramidę pokarmową, układali jadłospisy na określony dzień tygodnia, dzieli produkty spożywcze na 2 grupy: pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.


   Przeprowadzenie projektu „Wpływ odżywiania na zdrowie człowieka i konsekwencje zdrowotne  stosowania  niewłaściwej  diety” – program zrealizowany w  dniach 05.09-31.10.2022r. Głównym jego celem było poszerzanie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia jak i nawyków zdrowego odżywania. W projekcie zostały wykorzystane publikacje zakupione w ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa’’: ,,Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu.’’ aut. Magda Omilianowicz, lek.Katarzyna Świątkowska ,,10 zasad zdrowego odżywiania’’ aut. Thierry Souccar, Angelique Houlbert. Uczniowie rysowali piramidę pokarmową, układali jadłospisy na określony dzień tygodnia, dzieli produkty spożywcze na 2 grupy: pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.


„ Maraton czytania”- grudniowy maraton czytania Wisławy Szymborskiej oraz nowości wydawniczych. Uczniowie kilku klas podczas spotkań z nauczycielem bibliotekarzem zapoznali się z twórczością Wisławy Szymborskiej.

Uczniom zostały przydzielone zadania:

Zwieńczeniem powyższych zadań będzie przeprowadzony w lutym międzyszkolny konkurs recytatorski „Poezja Wisławy Szymborskiej”.


 Październik był miesiącem, w którym przeprowadziliśmy szereg akcji promujących czytelnictwo w tym „Książka nas łączy”. Podczas przerw i na lekcjach bibliotecznych, młodzież czytała fragmenty i recenzje wybranych przez siebie pozycji. Ponadto uczestniczyła w plebiscycie na najciekawszą książkę. Zadaniem ucznia było wyszukanie ciekawej dla siebie książki spośród nowości  zakupionych do biblioteki szkolnej. Następnie przygotowanie i zaprezentowanie krótkiej reklamy na jej temat. Uczestnicy akcji mieli możliwość oddania głosu na najciekawszą książkę.


Projekt "Dialog Pokoleń 2022"

Młodzież z klasy I LO wzięła udział w badaniu przeprowadzonym w ramach projektu
" Dialog Pokoleń 2022"  na temat " Mikrotoponimy w powiecie ostrowskim" - 3 osoby napisały prace: Martyna Górska, Natalia Chodań i Alan Frączyk. Prace wysłano do MBP 25.10.2022 r. młodzież z klas ILO, IILO,IIILO i 3TSH wzięła udział w spotkaniu z Panią Profesor Elżbietą Wierzbicką-Piotrowską, która koordynuje projekt "Dialog Pokoleń 2022". Owocem spotkania była napisana przez ucznia klasy 3TSH Kacpra Słowickiego praca - wywiad ze starszą sąsiadką z miejscowości Zakrzewo Kopijki.
Praca została przekazana Pani Profesor.

Koniec projektu „Tydzień dla Polski 2022”

10 listopada młodzież z naszej szkoły z Panią Dorotą Sadowską i Moniką Kucharczyk wzięła udział w wydarzeniu wieńczącym projekt „Tydzień dla Polski 2022 zorganizowanym  przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas koncertu galowego, który miał miejsce w Starej Elektrowni, nagrodzono laureatów licznych konkursów.

Możemy być dumni z naszych uczniów !!! Joanny Jaszczak , która zajęła II miejsce  w konkursie recytatorski „ A to Polska właśnie..”, Natalii Chodań, Kingi Borowej i Judyty Pogródki, które zostały wyróżnione w grywalizacji „ Wiem, dlaczego nie biorę..” oraz Pawła Brejnaka i Wiktora Szczechurę, którzy byli bezkonkurencyjni i stworzonymi przez siebie kolażami wygrali w konkursie zorganizowanym w ramach kampanii „Młodzież bez uzależnień”.

Laureatom serdecznie gratulujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!!!

Tekst: M. Kucharczyk




Gra mobilna „Wiem, dlaczego nie biorę”

19 i 20 października w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej w murach naszej szkoły gościliśmy Panią Agnieszkę Kaczmarek i Panią Sylwię Tryniszewską, z inicjatywy których uczniowie wzięli udział w grywalizacji międzyszkolnej w ramach gry mobilnej „ Wiem, dlaczego nie biorę”. Jej osią fabularną było życie znanego muzyka Ryśka Riedla. Gra dotyczyła profilaktyki i szkodliwości narkotyków oraz wszelkich substancji zmieniających świadomość. Natomiast dwóch uczniów Wiktor Szczechura z klasy II TI i Paweł Brejnak z klasy III TI zaprojektowali kolaże do tej właśnie gry, które biorą również udział w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu! Tekst: M. Kucharczyk



Konkurs czytelniczy 

24 października w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki Seweryny Szmaglewskiej pt. " Dymy nad Birkenau", w którym wzięło udział 17 uczestników z różnych klas. Zadaniem ucznia było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru, zawierającego 22 pytania dotyczące znajomości autobiografii Seweryny Szmaglewskiej.
Komisja wyłoniła trzech laureatów.
Dyplomy oraz nagrody książkowe zostały wręczone podczas uroczystości szkolnej z okazji Dnia Niepodległości. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział w konkursie oraz życzymy dalszych sukcesów.




Październik był miesiącem, w którym przeprowadziliśmy szereg akcji promujących czytelnictwo w tym " Książka nas łączy". Podczas przerw i na lekcjach bibliotecznych, młodzież czytała fragmenty i recenzje wybranych przez siebie pozycji. Ponadto uczestniczyła w plebiscycie na najciekawszą książkę. Zadaniem ucznia było wyszukanie ciekawej dla siebie książki spośród nowości zakupionych do biblioteki szkolnej. Następnie przygotowanie i zaprezentowanie krótkiej reklamy na jej temat. Uczestnicy akcji miieli możliwość oddania głosu na najciekawszą książkę. 



Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – mistrzem reportażu

25 października uczniowie naszej szkoły z p. Małgorzatą Skrajną spędzili wspaniały wieczór na spotkaniu autorskim z Mariuszem Szczygłem – mistrzem reportażu. Błyskotliwość, poczucie humoru autora i zasób jego wiedzy na temat Czechów i Czech zagwarantowały świetne, kształcące przeżycia


II OSTROWSKIE FORUM BIBLIOTEKARZY

Uncategorized / By Dominik Szuliński

 21 października w Starej Elektrowni odbyło się  II OSTROWSKIE FORUM BIBLIOTEKARZY

Biblioteka(rz) – nowe wyzwania, nowe możliwości

Na spotkanie zostali zaproszeni bibliotekarze z Powiatu Ostrowskiego, którym bliski jest temat bibliotek oraz pracy bibliotekarza.

Forum otworzyła Jolanta Andruszkiewicz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta Ostrów Maz., Zbigniew Chrupek – Starosta Powiatu Ostrowskiego.

Naszą szkołę reprezentowała Małgorzata Skrajna.

Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów i panelu dyskusyjnego.

Wykład 1: Biblioteka lekarstwem na kryzys – jak budować ofertę biblioteki w czasach inflacji oraz skutecznie komunikować ją odbiorcom

Wykład 2: O tym, co wspiera instytucje kultury w rozwoju. Inspiracje z Programu Towarzyszenia.

Panel dyskusyjny: Bibliotekarzu, podejmij wyzwanie! O nowym spojrzeniu na role bibliotekarza i biblioteki  w działaniach animacyjnych i budowaniu przestrzeni biblioteki  dla społeczności lokalnej.

Spotkanie było bardzo owocne a wykłady inspirujące.

Tekst: M. Skrajna



Udział w wydarzeniu promującym książkę „Chcieliśmy być wolni”

Wiadomości ze szkoły / By Dominik Szuliński

W piątkowy wieczór 7 października młodzież z naszej szkoły pod opieką Pani Urszuli Zadrogi wzięła udział w wydarzeniu promującym książkę „Chcieliśmy być wolni” w #MuzeumDomRodzinyPileckich. Nasi uczniowie Franciszek Zaniewski (kl. 2 LO) i Radosław Bryska (kl. 2 TSH) udzielili swoich głosów świadkom historii: Powstańcom warszawskim




Ostrowiada Literacka”

4 października uczniowie z naszej szkoły razem z opiekunem Panią Moniką Kucharczyk wzięli udział II Ostrowskim Festiwalu Literackim „Podróż do świata literatury” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej. Na program tego niezwykle interesującego wydarzenia kulturalnego złożyło się spotkanie autorskie z Sebastianem Brejnakiem- naszym lokalnym poetą i muzykiem oraz Ewą Lipską- wybitną polską poetką i felietonistką, mieszkająca w Krakowie, która połączyła się z nami online. Całość poprowadził Cezary Polak, ostrowianin, dziennikarz Radia Dla Ciebie. Poeci opowiedzieli o różnych ciekawych historiach związanych ze swoim warsztatem twórczym dotyczącym powstania książki „Wirujący ogon antylopy”. 


REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO

I.           Ogólne założenia konkursu.

Konkurs adresowany jest do uczniów:

Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej

II.           Cele konkursu.

1.    Popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży.

2.    Propagowanie autorów literatury polskiej.

3. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, promujących pozytywne wzorce zachowań, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

4.    Zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania.

5.    Właściwe zagospodarowanie wolnego czasu.

6.    Wspieranie indywidualnych zainteresowań czytelniczych młodzieży.

III.             Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności.

      Znajomość treści książki: Seweryny Szmaglewskiej „Dymy nad Birkenau”

IV.             Organizacja konkursu.

1.     Konkurs jest jednoetapowy.

2.   Konkurs ma formę testu, zawierającego różnorodne zadania, związane z treścią wybranej wcześniej przez organizatorów książki.

3.     Czas rozwiązywania testu: 45 minut.

4.     Uczniowie przystępują do rozwiązania zadań testowych dnia 24 października o godzinie 8.55( na drugiej godzinie lekcyjnej).

5.     Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie.

6.     Swój udział w konkursie należy zgłosić u wychowawcy bądź nauczyciela języka polskiego do 30 września 2022r.

7.     Konkurs jest dobrowolny.

V.            Ocena prac i zasady wglądu do prac konkursowych.

1.     Prace konkursowe podlegać będą ocenie jury, w którego skład wchodzą nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele j. polskiego.

VI.            Laureaci:

          Jury wyłoni trzech zwycięzców.

          Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody.

 


Gra miejska „Pani Nela – ojczysty NIEOCZYWISTY

23 września uczniowie z Panią Agnieszką Dębek i Panią Moniką Kucharczyk wzięli udział w grze miejskiej „Pani Nela – ojczysty NIEOCZYWISTY” zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty dodaj do ulubionych. Edycja 2022. Przy pomocy aplikacji Action Track młodzież rozwiązywała zadania rozmieszczone w różnych punktach naszego miasta. Dotyczyły one życiorysu i twórczości Petroneli Pawłowskiej – głuchoniemej pisarki i poetki, działaczki na rzecz osób niesłyszących oraz zagadnień językowych.

Quest literacki został podsumowany 28 września. Podziękowanie w imieniu społeczności naszej szkoły odebrała Pani Agnieszka Dębek z uczennicą klasy I LO Mają Borawską. Wręczenie nagród połączone zostało ze spotkaniem autorskim, którego gośćmi byli Grzegorz Kasdepke, oraz Hubert Klimko-Dobrzaniecki.



Narodowe Czytanie 2022

3 września w ogrodzie Biblioteki Miejskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się Narodowe Czytanie.  Z inicjatywy Pary Prezydenckiej RP tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym jakże ważnym wydarzeniu kulturalnym nie mogło nas również zabraknąć. Magdalena Obuchowska, Maja Hieronimek i Katarzyna Radecka przeczytały fragment ballady „ Lilie”, a Klaudia Duda przepięknie zaśpiewała „ Tańczące Eurydyki” Anny German. Młodzieży towarzyszyła Pani Wicedyrektor Małgorzata Grzeszczuk oraz Panie polonistki Anna Błażyńska i Monika Kucharczyk. Na zakończenie wspólnego czytania Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył wszystkim czytającym egzemplarz „Ballad i romansów” opatrzonymi okolicznościową pieczęcią oraz dedykacją.





                                                                                    

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakupiliśmy 124 książki o różnej tematyce do naszej biblioteki szkolnej.
Zachęcamy do czytania , zapraszamy do biblioteki!




Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków budżetu państwa realizacji Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą :Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025".

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przyłączyliśmy się do organizowanej przez Muzeum POLIN akcji Żonkile. Na znak, że #ŁączyNasPamięć, rozdawaliśmy na terenie szkoły żółte papierowe żonkile , jako symbol pamięci o powstaniu. W celu pogłębienia wiedzy na powyższy temat, mieliśmy dostęp do materiałów edukacyjnych oraz  wydarzeń online jak również offline,  przygotowanych przez Muzeum.

 

Interesuje Cię temat?  Wysłuchaj wykładu o powstaniu w getcie warszawskim (dr Krzysztof Persak)

https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim 


III Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii

15 marca 2022r. w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się III Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Organizatorem była MBP. Wydarzenie patronatem honorowym objął burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, a cele konkursu skupiły się na promowaniu języka ojczystego oraz sprawdzeniu znajomości zasad ortografii i interpunkcji polskiej.

Uroczyste podsumowanie dyktanda oraz wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 24 marca 2022 r.

Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Wśród Mistrzów Ortografii Ostrowi Mazowieckiej 2022 znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

MIEJSCE II - Agnieszka Gałązka kl. III LOA

WYRÓŻNIENIA:

- Maria Tułowiecka kl. I LO

- Kinga Gajewska kl. III LOA

                                                                   SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

ZAPROSZENIE  UDZIAŁU W KonkursIE fotograficznyM "Przyłapani na czytaniu" 


Biblioteka szkolna  zaprasza  do udziału w konkursie fotograficznym         "Przyłapani na czytaniu".

Konkurs adresowany jest do wszystkich  uczniów, fotoamatorów, pasjonatów fotografii, bibliofilów,  kochających czytać i tych którzy są na etapie odkrywania swoich pasji.                                                                                                                   Zachęcamy do nadsyłania zdjęć promujących pasję czytania widzianą przez pryzmat obiektywu.

Termin nadsyłania prac: do 31 marca 2022 r.

Zgłoszenie 1-3 fotografii  - szczegóły w Regulaminie

Zachęcamy do kreatywności i rozwijania twórczej wyobraźni.                                             Z niecierpliwością czekamy na efekty Waszych poszukiwań i na Wasze fotografie.

ii aKCJA 

"GODZINA CICHEGO CZYTANIA"

W listopadzie b.r. biblioteka szkolna w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej ogłosiła


II Akcję "Godzina cichego czytania".


Wśród uczestników biorących udział w Akcji wylosowaliśmy 2 nagrody niespodzianki.

Nagrody trafiły do:

Anny Emilii Klimaszewskiej z klasy 1 TE

Mateusza Zawistowskiego z klasy 1 TI 

                                                                                                                          GRATULUJEMY !!


                                                                                                                                                                                                                                             Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za czynny udział w II Akcji               i  gorąco zapraszamy  do kolejnych edycji :)

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

 w listopadzie 2021 R WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W akcjI nie z tej Ziemi - Czytaj PL

 

Udział w tegorocznej akcji, która trwała przez cały listopad, był bardzo prosty: wystarczyło pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można było pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Lista dostępnych książek:

1.     Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)

2.     Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)

3.     Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)

4.     Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)

5.     Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)

6.     Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

7.     Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)

8.     Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)

9.     Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)

10.   Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

11.   Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)

12.   Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

 Zaproszenie

w roku szkolnym 2021/2022 biblioteka  szkolna zaprasza uczniów do: 


     Przewidziany termin akcji październik 2021r.


Przewidziany termin 12.01.2021r


Przewidziany termin konkursu : luty 2022 r.


akcja trwa od października 2021 r. do końca maja 2022 r.


Zachęcamy do zamieszczania na stronie www biblioteki szkolnej recenzji o przeczytanych książkach. Na najlepsze recenzje będą czekały niespodzianki.

MASZ PYTANIA? SZCZEGÓŁY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ                                                                                                                                  

Podziękowania za udział w akcji "Żonkile"

19 kwietnia 2021 r. obchodzono 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła, kolejny raz dołączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej to powstanie. Dyplom dokumentuje współpracę uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w ramach projektu Żonkile. Akcja ta co roku staje się lekcją pamięci. Dziękujemy. Pamiętajmy za rok.

miejsca związane z kardynałem stefanem wyszyńskim

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Biblioteka Narodowa przygotowała kolekcję cyfrową na polona.pl poświęconą miejscom związanym z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Na uwagę zasługują fotografie ukazujące szczególne miejsce w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. To również dokumentacja wydarzeń, w których prymas brał udział, a wśród nich uroczysty ingres do katedry lubelskiej (26 maja 1946), ceremonia poświęcenia odbudowanej po wojnie katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (29 lipca 1951), wizyta w parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie (16 maja 1958), uroczystości pogrzebowe kardynała Adama Stefana Sapiehy w Krakowie (26 lipca 1951) i biskupa Jana Kantego Lorka w Sandomierzu (1967), wyjazd do Rzymu po kapelusz kardynalski (6 maja 1957) czy też wizyta na Monte Cassino (1964). 



26 maja. dzień matki

najpiękniejsze życzenia dla wszystkich mam



Teraz Cię rozumiem, mamo!

Najpopularniejsze autorki polskiej literatury obyczajowej w wyjątkowym zbiorze przygotowanym z okazji Dnia Matki!

najpiękniejsze biblioteki świata. 

najdziwniejsze księgi świata

6. międzynarodowy festiwal Poezji silesius 17-23 maja 2021

Finaliści w kategorii „książka roku”:


Finaliści w kategorii „debiut roku”:


wystawa tu rodziła się solidarność rolników 

12 maja - 10 czerwca 2021 r.


Wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” w synagodze w Chmielniku – 9 maja – 30 czerwca 2021


Noc Muzeów w Archiwum IPN, 15 maja 2021

Po roku przerwy Archiwum IPN zaprasza do udziału w Nocy Muzeów!

Ze względu na pandemię Covid-19 w tym roku impreza ma inny niż zazwyczaj charakter – zamiast tradycyjnej ekspozycji zapraszamy Państwa na spacer po Warszawie w ramach gry miejskiej                       i wirtualną wycieczkę do Archiwum!


        Dyskusja online „Prymas Tysiąclecia jako duchowy                        przywódca narodu” z cyklu „Historia zza kulis                                                                          11 maja 2021

Transmisja o godz. 17:30 na kanałach Przystanek Historia oraz IPNtvPL


230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja 1791 

wystawa rozkaz nr 00485

35. rocznica katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

Wybuchy zniszczyły reaktor i uwolniły, i jeszcze długo po wybuchu uwalniały, ogromną ilość radionuklidów (wyparowało ok. 50 ton paliwa nuklearnego), które trafiły do atmosfery, gleby i wody. Skażenie – głównie radioaktywnym cezem i jodem – objęło wkrótce w mniejszym lub większym stopniu całą półkulę północną.


                 23.04 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI                    I PRAW AUTORSKICH 

ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i edytorstwa oraz upowszechniania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.


                Zaproszenie na wirtualną wycieczkę                - Zamki i Pałace w Polsce

akcja Żonkile 2021

Ruszyła piąta edycja międzynarodowej akcji Wiersze w mieście

Poezja buduje wspólnotę. Dołącz do społeczności wrażliwych.

http://www.wierszewmiescie.eu/


Akcja "Godzina cichego czytania"

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za czynny udział w I Akcji  "Godzina cichego czytania".           Z nadesłanych przez Was zgłoszeń wylosowaliśmy 2 nagrody. Laureatami zostali:

Zuzanna Krystosik z klasy 3 TS i  Sebastian Kalata z klasy 4 TE.

                                                                                 Gratulujemy !!!.


Wystawa „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit

wystawa gorzki pokój. traktat ryski 1921

100 lecie traktatu ryskiego


Rzeczpospolita Polska zawarła 18 marca 1921 roku w Rydze traktat pokojowy z Rosją i Ukrainą Radziecką, który zakończył dwuletnie zmagania wojenne Polaków z państwem bolszewików.

Zwycięstwa oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej i operacji niemeńskiej w 1920 roku zmusiły władze sowieckie do ustępstw, które znalazły swój wyraz w preliminariach pokojowych.

Wedle porozumienia pokojowego granica wschodnia odrodzonej Rzeczypospolitej biegła na odcinku północnym mniej więcej wzdłuż linii II rozbioru (1793), z wyraźnymi korektami na rzecz strony polskiej, która uzyskała między innymi Nieśwież. Ukraina Radziecka uznała przynależność do Polski całości dawnego zaboru austriackiego, w wyniku czego południowy odcinek granicy wschodniej wyznaczała rzeka Zbrucz. Niestety, za wschodnią granicą pozostało blisko milion osób narodowości polskiej, które w 1937 roku padły ofiarą masowego terroru w ramach tzw. operacji polskiej NKWD. 


Postanowienia pokoju ryskiego miały ogromne znaczenie dla polskich bibliotek, archiwów i muzeów, bowiem artykuł XI głosił, że: Rosja i Ukraina zwracają Polsce przedmioty, wywiezione do Rosji lub Ukrainy od 1 stycznia 1772 r. z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 

Bierzemy udział w Akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile 2021"

Pobierz szablon, wydrukuj i złóż:

Cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Przekazanie dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata” nastąpi 8 kwietnia.


Z okazji Roku Lema 

biblioteka internetowa Wolne Lektury we współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju opublikuje 18 książek, które miały istotny wpływ na twórczość Stanisława Lema. Książki zostaną udostępnione na wolnej licencji, co oznacza, że można będzie je czytać i rozpowszechniać bez opłat.


 trzecia edycja Nagrody Literackiej ArtRage 


Rusza trzecia edycja Nagrody Literackiej ArtRage: w której Czytelnicy mogą ZAPOZNAĆ się z nominowanymi książkami, PRZECZYTAĆ je i wybrać ich zdaniem najlepszą. W której mają CZAS na przeczytanie i nie muszą wydać fortuny, by je zdobyć. Wśród nominowanych znalazła się powieść Anny Dziewit-Meller Od jednego Lucypera.


JAK TO DZIAŁA?

 

Wszystkie 8 książek nominowanych do nagrody dostępne jest w formie e-booków do kupienia w dwutygodniowym pakiecie w formule „płać, ile chcesz”. Dzięki temu każdy, kto chce się zapoznać z książkami przed głosowaniem, może to zrobić bez wydawania fortuny.

 

 

KRÓTKIE PODSUMOWANIE: „CO, GDZIE, JAK, KIEDY?”

 

 

Start pakietów BookRage i REWERS oraz początek głosowania: 11 marca 2021.

 

Koniec pakietów: 25 marca 2021.

 

Koniec głosowania: 25 czerwca 2021.

 

Ogłoszenie laureatki bądź laureata: 26 czerwca – 2 lipca 2021.

 

Kto może głosować na Nagrodę Czytelników: każdy, kto założy bądź już ma konto na ArtRage.pl i zakupi pakiet „Nagroda Literacka ArtRage za rok 2020” (w e-booku lub w papierze).


marzec 2021

Akcja “Podaruj książkę bibliotece”

 

Dzień 23 kwietnia UNESCO ogłosiło ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. W tym dniu Europejczycy obdarowują bliskich i przyjaciół książkami. W związku z tak piękną tradycją zapraszamy całe klasy i indywidualne osoby do włączenia się do akcji „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”.


Masz w domu ciekawą książkę , którą warto przeczytać ?

Chcesz, aby inni ją przeczytali ? Podaruj ją koniecznie do szkolnej biblioteki !

Na pewno znajdą się chętni, którzy ją z radością przeczytają !

  

Akcję chcielibyśmy zakończyć 31 maja 2021 r. 

Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy!

Ogłaszamy

 

I Akcję 

"Godzina cichego czytania".

 

Zadanie proste do wykonania i bardzo przyjemne.


Prosimy o przekazanie do biblioteki szkolnej krótkiej informacji zawierającej:


Imię i nazwisko, klasę osoby czytającej oraz  tytuł i autora książki ( nie będącej lekturą), którą czytaliśmy przez co najmniej godzinę i przesłanie pocztą na e-mail: biblekonom1@gmail.com

W temacie poczty prosimy napisać Godzina cichego czytania.

Wśród uczestników biorących udział w Akcji wylosujemy 2 nagrody niespodzianki.


Na Wasze listy czekamy do 31 marca 2021r. do godziny 24.00.


Życzymy miłej lektury i zapraszamy do udziału w akcji.


nagroda boya Żeleńskiego


Tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej Anna Przedpełska-Trzeciakowska została laureatką Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości.



W marcu Wrocław odwiedzą laureatki i laureaci wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w ubiegłym roku. Będzie to powrót do spotkań z pisarzami z cyklu „Salon zdobywców”. Rozmowy będą transmitowane na żywo w sieci, ale jeśli sytuacja na to pozwoli – czytelnicy będą mogli pojawić się również w Klubie Proza, gdzie odbywać się będą wydarzenia.


Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 9 marca o godz. 19:00. Będzie to rozmowa z Dorotą Kotas (laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada), Barbarą Sadurską (laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza) oraz Dominiką Słowik (laureatką Paszportu „Polityki”). Z kolei w niedzielę 14 marca o godz. 17:00 zaplanowano spotkanie z Łukaszem Orbitowskim (laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) i Radkiem Rakiem (laureatem Nagrody Literackiej Nike). 30 marca o godz. 19:00 cykl zakończą Agnieszka Dauksza (laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz) i Katarzyna Kobylarczyk (laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki).


Joe Hill, popularny amerykański autor horrorów i syn Stephena Kinga, weźmie udział w wirtualnym spotkaniu z polskimi czytelnikami. Wydarzenie odbędzie się 10 marca o godz. 18:00 na profilu Empiku na Facebooku w cyklu „Premiera online”.

Data spotkania jest nieprzypadkowa. Tego dnia odbędzie się polska premiera wznowienia pierwszej powieści pisarza, „Pudełka w kształcie serca”. Książka ukaże się w nowej szacie graficznej zaprojektowanej przez ekipę Dark Crayon. W serii ukazały się już „Gaz do dechy”, „Dziwna pogoda”, „Strażak” i „NOS4A2”. Zgodnie z zapowiedzią Wydawnictwa Albatros następne w kolejności będą „Rogi”.


narodowy dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych

luty 2021

                  "Bieguni” Olgi Tokarczuk                               w Teatrze Powszechnym


30 stycznia 2021 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Bieguni w reżyserii Michała Zadary, na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. 

 

Książka Bieguni Olgi Tokarczuk zdobyła  Nagrodę Literacką Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych. Noblistka obserwuje w Biegunach zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. 

 

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w Biegunach innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.


Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

 Święto obchodzone 9 lutego na pamiątkę powołania Towarzystwa Ludoznawczego w 1895 roku we Lwowie. Święto zostało ustanowione uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dniu 26 października 2019 roku.

 

             Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej                 w Ostrowi Mazowieckiej ON-LINE godz. 13


ZAPROSZENIE

 

Biblioteka szkolna w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy w kolejnej edycji akcji czytelniczej   „Randka w ciemno z książką”.

 

Z uwagi na pandemię proponujemy zabawę online.

Jest to zabawa zachęcająca do zakochania się w czytaniu i nasza walentynkowa propozycja.


Co zrobić, aby w niej wziąć udział?

wystarczy:

·         wybrać jedną cyfrę od 1 do 20

·         przesłać ją na skrzynkę bibliotekarza na e-dzienniku lub adres biblioteki biblekonom1@gmail.com ,

·         zwrotnie otrzymasz dostęp do wybranej przez siebie książki.

Będziesz mógł/a czytać wybraną książkę w dowolnym dla siebie tempie i czasie, bez konieczności zwrotu do biblioteki.

Dla czytelników biorących udział w wydarzeniu przygotowano interesujące tytuły książek młodzieżowych.

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo książka to świetny przyjaciel na długie zimowe wieczory, bezsenne noce i odpoczynek.


Do zabawy zapraszamy w dniach 5-15  lutego 2021 r.

Dajcie się skusić i wypożyczcie książkę w „ciemno” bez rekomendacji, bez czytania recenzji, może nawet z gatunku, który dotąd omijaliście.

 

Zapraszam                                                                                                                                                                     Natalia Świderska


STYCZEŃ 2021

W Warszawie powstał mural poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, Krzysztof Kamil Baczyński przyszedł na świat 22 stycznia 1921.                                                        Z okazji setnej rocznicy urodzin Narodowe Centrum Kultury postanowiło uhonorować pamięć o poecie odsłonięciem poświęconego mu muralu.

Malowidło powstało na ścianie budynku przy ulicy solec 85 w Warszawie 

PATRONI ROKU 2021LEM, NORWID, BACZYŃSKI, RÓŻEWICZ

Sejm ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.


Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. 


Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2020

dla Małgorzaty Musierowicz


 Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2020 roku otrzymała Małgorzata Musierowicz, autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży,   w tym Jeżycjady.


Jury wyróżniło laureatkę za „całokształt twórczości, w której z odwagą, humorem i przenikliwością uchwycone zostało piękno i dobro codziennego życia w sposób wolny od banału i kiczu. Za pochwałę etosu inteligenta, wysokiej próby kunszt literacki i swadę narracyjną”.



 grudzień 2020

Książka Reporterska Roku Grand Press 2020 – znamy laureatkę!

 

Tytuł Książki Reporterskiej  Roku w konkursie Grand Press jury przyznało po raz pierwszy w historii. Rozszerzenie konkursu o nową kategorię ma „promować najbardziej wartościową twórczość reporterską w dziedzinie literatury faktu”.

Tegoroczna zwycięska książka to Nie zdążę, jej autorką jest Olga Gitkiewicz.  

Jaki temat porusza Nie zdążę, czyli Książka Reporterska Roku 2020? Może to być zaskakujące, ale w drugiej dekadzie XXI wieku ciągle wiele osób w Polsce zmaga się z problemem wykluczenia komunikacyjnego – dotyczy on niemal 14 milionów ludzi. Olga Gitkiewicz na stronach swojego reportażu oddała głos m.in.  mieszkańcom małych miejscowości, osobom starszym i niepełnosprawnym. Autorka analizuje kondycję komunikacji publicznej w Polsce, między innymi sprawdza, w jakim stanie są polskie pociągi i jak doszło do tego, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba pasażerów kolei spadła aż o 700 milionów.


 Nominacje do Paszportów POLITYKI 2020

Każdego roku od 1993 tygodnik „Polityka” przyznaje specjalne nagrody głównie młodym, za każdym razem obiecującym twórcom kultury w szeregu kategorii: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Już 12 stycznia poznamy siedmioro artystów uhonorowanych Paszportami Polityki za rok 2020. Laureaci zostaną wybrani przez stosowne składy sędziowskie spośród grona nominowanych, których nazwiska właśnie poznaliśmy.

W kategorii literackiej szansę na Paszport Polityki mają Igor Jarek, autor komiksów i poeta, który niedawno zaliczył swój debiut prozatorski zbiorem opowiadań Halny, Mira Marcinów, filozofka i doktor psychologii, święcąca sukcesy na polu literatury naukowej, również świeżo upieczona prozaiczka za sprawą powieści Bezmatek oraz Patrycja Sikora, której książka poetycka Instrukcja dla ludzi nie stąd jest całkowitym debiutem.


Nominowanymi w pozostałych kategoriach zostali:

FILM:

– Maciej Cuske,

– Piotr Domalewski,

– Jan Holoubek.

TEATR:

– Maciej Pesta,

– Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima,

– Teatr 21.

SZTUKI WIZUALNE:

– Małgorzata Mirga-Tas,

– Karol Palczak,

– Joanna Piotrowska.

MUZYKA POWAŻNA:

– Ania Karpowicz,

– Krystian Lada,

– Martyna Pastuszka.

MUZYKA POPULARNA:

– 1988 (Przemysław Pankowiak),

– Marek Pędziwiatr,

– Siksa.

KULTURA CYFROWA:

– Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Different Tales),

– Szymon Bryła, Radosław Ratusznik (One More Level),

– Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works).

Laureatów Paszportów Polityki poznamy 12 stycznia. Jak zwykle ceremonia będzie transmitowana przez telewizję TVN. Start został zaplanowany na godzinę 20.15. Oczywiście przez wzgląd na restrykcje wręczenie nagród odbędzie się bez udziału publiczności i mediów.

 


Rok Leopolda Tyrmanda dobiega końca. Wkrótce powitamy rok Stanisława Lema

W nadchodzącym roku minie sto lat od urodzin Stanisława Lema, znamienitego polskiego twórcy science fiction, oszałamiającego swoimi wizjami futurologa, którego przewidywania miały i wciąż mają tendencje do sprawdzania się. Spadkobiercy pisarza przy wsparciu licznych podmiotów literackich zabiegali, by to właśnie pod patronatem autora słynnych na cały świat powieści z Solaris, Niezwyciężonym czy Edenem na czele płynął 2021. Oficjalnie już wiadomo, że swego dopięli. Sejm przyjął uchwałę, na mocy której rok 2021 będzie rokiem Stanisław Lema.


Weź udział w spotkaniu z Olgą Tokarczuk! 

10 grudnia zorganizowane zostanie spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk. Wyjątkowa rozmowa z Noblistką przeprowadzona zostanie w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla polskiej pisarce. 

10 grudnia świętujemy rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedziny literatury. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury oraz Wydawnictwo Literackie zapraszają czytelników do uczestnictwa w obchodach rocznicy. W tym szczególnym dniu zostanie zorganizowane pierwsze w tym roku spotkanie z pisarką. 

Wyjątkowe spotkanie autorskie przeprowadzone zostanie w formie transmisji online na Facebooku oraz kanale na YouTube Fundacji Olgi Tokarczuk. W ten sposób Olga Tokarczuk zaproszona zostanie do domów każdego z czytelników. Spotkanie online odbędzie się 10 grudnia 2020 r. o godz. 19:00. Poprowadzi je rektor Uniwersytetu Śląskiego, profesor Ryszard Koziołek.


Sześć listów Adama Mickiewicza do Alfreda de Vigny w Bibliotece Narodowej

26 listopada przypada 165. rocznica śmierci Adama Mickiewicza. Kilka dni temu Biblioteka Narodowa zakupiła na aukcji antykwarycznej sześć listów poety do Alfreda de Vigny. Zakup był możliwy dzięki szczodrej darowiźnie Krystyny Piórkowskiej z Nowego Jorku, po raz kolejny wspaniałomyślnie wspierającej działania Narodowej Książnicy.


LISTOPAD 2020

Paderewski... Paderewski... [wystawa online]

Data: 09.11.2020 - 31.12.2020

Miejsce: Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Organizator: Biblioteka Jagiellońska

Wystawa wirtualna z okazji 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

Dla uczczenia przypadającej 6 listopada 2020 r. 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego Biblioteka Jagiellońska przygotowała okolicznościową wystawę online. Prezentowane są na niej zbiory rękopiśmienne (w tym unikalny zapis nutowy na fortepian), graficzne i dokumenty życia społecznego. Autorzy wystawy mają nadzieję, że poprzez pokazane  tutaj źródła historyczne związane bezpośrednio z tym wybitnym muzykiem i mężem stanu, ujrzą Państwo człowieka nietypowego, dotąd nierozpoznanego, wpisującego się w ramy epoki i je przekraczającego.

Link do wystawy w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej



„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” online

# Ruszyła Akcja czytaj.pl 2020                                                                                  # upoluj swoją książkę




11 listopada.docx
Co my świętujemy.docx
Czyja to zasługa.docx

150-lecie Muzeum Polskiego w Rapperswil


             

150 lat temu powołano Muzeum Polskie w Rapperswilu. W ciągu swych skomplikowanych dziejów gromadziło zbiory dokumentujące dorobek polskiej emigracji oraz historię kontaktów między Polską a Szwajcarią, a także promowało dokonania niepodległej Polski. Jest to także ośrodek pamięci o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii.

Zbiory biblioteczne (druki, rękopisy i inne), założonego w roku 1870 przez Władysława Platera Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, powiększały się stale od czasu powołania tej instytucji. Muzeum swoje zasoby pozyskiwało dzięki darom rozporoszonych po świecie Polaków oraz ofiarności przyjaciół Polski. Trafiały tutaj również pamiątki i archiwalia z innych instytucji.

Pierwszym wielkim wpływem była kolekcja historyka Leonarda Chodźki zakupiona do Muzeum w 1874 roku. Pod koniec XIX w. funkcję bibliotekarza w Rapperswilu pełnił m.in. Stefan Żeromski. W 1915 roku podobne obowiązki powierzono Adamowi Lewakowi, który uznał za wskazane „zrekonstruowanie dawnych całości archiwalnych”. W kształcie nadanym zbiorom rękopiśmiennym przez tego uczonego przybyły one wraz z drukami do Warszawy w 1927 roku i stały się częścią zasobu powołanej oficjalnie rok później Biblioteki Narodowej.

Przed wybuchem wojny zostały opublikowane dwa tomy katalogu rękopisów Biblioteki Narodowej, które obejmowały łącznie 2299 sygnatur z Rapperswilu – mieściło się w nich ok. 27 tys. manuskryptów, autografów i dyplomów. Katalogi dostępne w POLONIE w serii „Katalog rękopisów Biblioteki Narodowej”:

·  tom 1. Zbiory Bibljoteki Rapperswilskiej w opracowaniu Adama Lewaka 

·  tom 2. cz. 1 Zbiory Biblioteki Rapperswilskiej w opracowaniu Adama Lewaka i Heleny Więckowskiej 

·  tom 2. cz. 2 Zbiory Biblioteki Rapperswilskiej : indeksy do Katalogu rękopisów.

Ponadto z Muzeum przybył do Biblioteki Narodowej zbiór grafik, który obejmował ok. 23 tys. sztychów i rycin oraz ok. 10 tys. fotografii. Było wśród nich wiele portretów polskich osobistości historycznych (ok. 13 tys.). Wśród druków było ponad 91 tys. egzemplarzy, w tym 3292 publikacji sprzed 1800 roku.

Zbiory przybyłe z Rapperswilu zostały umieszczone jako depozyt w Centralnej Bibliotece Wojskowej, znajdującej się w gmachu Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich (skrzydło od strony Bagateli).

II wojna świtowa przyniosła zagładę ogromnej większości kolekcji rapperswilskiej. Był to jeden z najdotkliwszych ciosów w polskie dziedzictwo narodowe. Utracony wszak został bezcenny zbiór, dokumentujący, jak żaden inny, wielkie dzieło pokoleń powstańców i emigrantów, idących ku Niepodległej.

Mimo ogromu strat fragmenty zbiorów rapperswilskich zachowały się i przechowywane są pieczołowicie w BN. Wymienić należy spuściznę Seweryna Goszczyńskiego, materiały po Joachimie Lelewelu, dwa listy Fryderyka Chopina. 330 woluminów starodruków, w tym 3 inkunabuły i 34 dzieła zaliczane do poloników XVI w. Ponadto druki z XIX w. (pond 1 tys.), rękopisy muzyczne, ok. 200 obiektów ikonograficznych i kilka kartograficznych.

W 1936 roku w zamku raperswilskim zorganizowano Muzeum Polski Współczesnej. Genius loci i służba żywej kulturze narodowej sprawiły, że nowa instytucja była kontynuatorem wielkiego wysiłku swojej poprzedniczki. Po klęsce Francji w 1940 r. Muzeum objęło opieką żołnierzy polskich internowanych w Szwajcarii. W 1952 r. władze PRL zlikwidowały ośrodek. Staraniem powołanego dwa lata później polsko-szwajcarskiego Towarzystwa w roku 1975 placówka wznowiła działalność jako Muzeum Polskie, które kontynuuje wielkie tradycje swoich poprzedników.

Katalog starych druków Muzeum Polskiego w Rapperswilu (w opracowaniu Marii Bryndy i Anny Endzel), rejestruje rapperswilskie zbiory starodruków gromadzone w latach 1954-2008, „głównie z darów polskiej emigracji”. Został on wydany w roku poprzedzającym jubileusz 140-lecia Muzeum i jest cennym źródłem informacji, dokumentującym polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.

O historii Muzeum Polskiego w Rapperswilu wspomina Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak zapewnia MKiDN: w związku z aktualną sytuacją związaną z przewidzianym remontem zamku i planami dotyczącymi przeznaczenia jego wnętrz w przyszłości, podejmowane są starania, aby muzeum mogło działać nieprzerwanie, kontynuując swoją długoletnią i owocną aktywność na polu dziedzictwa kulturowego w kolejnych latach.

 


Literacka Nagroda Nobla                                            

Literacka nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück, amerykańskiej poetki i eseistki. Glück została nagrodzona za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".


 

październik 2020

serdecznie ZAPRaszamy

                   do                      

    udziału w konkursie czytelniczym na podst. książki Jeffa Zentnera pt. “Król węży”.   Przewidziany termin 08.01.2021 r.;

Swój udział w konkursie możesz zgłosić do łącznika klasowego lub nauczycieli bibliotekarzy 

FESTIWAL CONRADA

Hasło Festiwalu Conrada 2020

„Widzialne” i „niewidzialne” to osobliwe pojęcia. Wydają się oczywiste, dobrze oswojone, solidnie osadzone w naszym języku. Wystarczy jednak krótki namysł nad ich znaczeniem, by okazało się, że kryją w sobie więcej sekretów niż sądziliśmy

Niekończące się rozmowy o literaturze – spotkania towarzyszące na Festiwalu Conrada

Festiwal Conrada to już nie tylko festiwal literacki, to pulsujące życiem święto czytelnictwa. Spotkania, spacery, rozmowy, proza, trudne pytania i setki anegdot. W tym roku życie literackie w dużej mierze toczyć się będzie w sieci, ale na spragnionych osobistego kontaktu ze słowem czeka również szereg spotkań w krakowskich księgarniach kameralnych. Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

By interpretować świat, trzeba go najpierw zmienić – taką tezę, inspirowaną słowami Karola Marksa o Feuerbachu, postawią Jarosław Brodecki, Zuzanna Kuffel i Justyna Suchecka – uczestnicy dyskusji, którą w poniedziałek 19 października o godz. 14.30 poprowadzi Krzysztof Katkowski. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób młode Polki i młodzi Polacy chcą zmieniać rzeczywistość. Rozmowę zobaczymy na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku.

W środę 21 października w księgarni Lokator Anna Wasilewska wspólnie z prowadzącym spotkanie Grzegorzem Jankowiczem pochylą się nad pierwszym polskim wydaniem zbioru esejów „Po co czytać klasyków”Itala Calvina. Zbiór, zawierający trzydzieści pięć esejów poświęconych pisarzom − od Homera po Queneau – którzy w różnym stopniu i z rozmaitych powodów byli dla Calvina ważni, będzie miał swoją premierę 28 października. Przedpremierowe spotkanie „Po co czytać klasyków? Italo Calvino raz jeszcze” odbędzie się o godzinie 18.00.

Fernando Pessoa, uważany za najwybitniejszego portugalskiego poetę XX wieku, jest bohaterem spotkania „Mgławica Pessoa, czyli o heteronimach Fernanda Pessoi”,które można będzie obejrzeć zarówno na żywo – w księgarni Lokator, jak i na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku już 22 października o 21.00. Rozmowę z Gabrielem Borowskim, tłumaczem najnowszego zbioru poezji poety, poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Camõesa. Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku.

W piątkowe popołudnie 23 października w Księgarni Pod Globusem Bogna Świątkowska spotka się z fotografem i autorem krytycznych tekstów o sztuce Wojciechem Wilczykiem, by „Zobaczyć naród” i zastanowić się, w jaki sposób prezentuje się polskie społeczeństwo, jaki obraz wspólnoty można wyczytać z osiedlowego graffiti i jakie symbole służą nam do wyrażenia zbiorowych traum, lęków, uprzedzeń i pragnień. Spotkanie, które rozpocznie się o 15.00, będzie transmitowane na żywo na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku.

Również 23 października w De Revolutionibus Books&CafeSylwia Chwedorczuk w rozmowie z Moniką Ochędowską przedstawi obraz przedwojennego Lwowa i powojennego Wrocławia. Chwedorczuk, autorka książki „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” zdradzi sekrety niesłusznie zapomnianej pisarki (prywatnie partnerki Dąbrowskiej), docenianej przez Andrzejewskiego, Broniewskiego czy Iwaszkiewicza. Spotkanie „Opowieść o Annie Kowalskiej” rozpocznie się o godz. 17.00.

„Spacer literacki szlakiem Josepha Conrada” już w sobotę 24 października poprowadzi wszystkich tropicieli literackich tajemnic po miejscach, w których dorastał młody Józef Korzeniowski. Agnieszka Konior opowie o tym, gdzie przyszły pisarz mieszkał, uczył się i zawierał pierwsze przyjaźnie, skąd wypłynął na „szerokie wody literatury”. Spacer rozpocznie się o godz. 13.00.

Dwie godziny później, o 15.00, organizatorzy festiwalu zapraszają na rozmowę z laureatem Listy Goncourtów 2019: „Polski wybór Goncourtów. Spotkanie z Louisem-Philippe’em Dalembertem”. Nagroda jest polską edycją najsłynniejszego francuskiego wyróżnienia literackiego – Nagrody Goncourtów. Jej jury składa się ze studentów romanistyki z polskich uniwersytetów. Nagroda Lista Goncourtów: polski wybór jest przyznawana dzięki wsparciu La Fondation Jan Michalski pour l’écriture et la littérature. Spotkanie będzie dostępne na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku oraz na profilu KBF na Youtube.

Cykl spotkań towarzyszących zakończy rozmowa online z Chulud Szaraf, syryjską poetką, stypendystką programu ICORN. Wydarzenie dotyczy jej najnowszej książki „Powrót do gór. Dziennik w cieniu wojnybędącej poetycką prozą, która łączy w sobie elementy dziennika, literatury podróżniczej i swobodnie płynącej filozoficznej refleksji. Prowadzone przez Sebastiana Gadomskiego spotkanie odbędzie się w niedzielę 25 października o godzinie 12.00 i będzie dostępne na profilu Festiwalu Conrada na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW.

Wszystkie spotkania będą odbywać się zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zachowania wszelkich środków ostrożności w związku z zagrożeniem zachorowania na COVID-19.



Literacka nagroda Nobla 2020


Literacka nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück, amerykańskiej poetki i eseistki. Glück została nagrodzona za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".

Noblistka Louise Glück o pisaniu, rodzinie i szwedzkich kryminałach. "Przedzieram się przez las, na węch"

Gdy mam dać odczyt, dostrzegam na widowni tylko puste krzesła. To dlatego, że zostałam wychowana przez matkę, która pytała: Czemu tylko 98 procent? Czemu nie 100? - mówi Louise Glück.