Завдання 1

Перед виконанням завдання прочитайте наступну інформацію:

Що небезпечного таїть в собі Всесвітня мережа Інтернет?

1) Віруси. Віруси та хробаки є небезпечними програмами, які можуть поширюватися через електронну пошту або веб-сторінки. Віруси можуть пошкодити файли або програмне забезпечення, що є на комп’ютері. Троянські коні, або троянці, — це небезпечні програми, які після активації можуть пошкодити файли без відома користувача. Хакери можуть проникнути через Інтернет у незахищений комп’ютер і зловживати ним, вкрасти файли та використовувати їх для незаконної діяльності.

2) Агресія в мережі. Інтернет надає нові можливості для ображання. Люди можуть розміщувати в Інтернеті плітки, фотографії або іншу особисту інформацію та відправляти зловмисні повідомлення, анонімно або під чужим ім'ям. SMS-повідомлення і телефони з камерами не лише відкривають нові можливості для розваг, а й надають можливості для зловживання. Якщо у школі дитину можуть образити зазвичай лише під час її перебування там, то через Інтернет образники можуть досягти своєї жертви в будь-який час.

3) Реклама. Інтернет надає рекламодавцям можливість поширити свою діяльність на аудиторію дітей і молоді, а тому багато товарів, які вони обожнюють, рекламуються в Інтернеті. Маркетинг, спрямований на дітей та молодь, оцінюється і регулюється більш суворо, ніж маркетинг, спрямований на дорослих, оскільки неповнолітні є більш піддатливими до впливу маркетингу. Закон України «Про рекламу» містить низку вимог щодо маркетингу, спрямованого на неповнолітніх.

4) Незаконне використання особистої інформації в мережі. На багатьох веб-сайтах користувачів просять зареєструватися або в інший спосіб надати персональну інформацію для того, щоб отримати певну винагороду (наприклад, доступ до послуги, участь у лотереї, безкоштовні продукти). Комерційні компанії можуть збирати контактну інформацію про дітей та молодь для маркетингових цілей, але перш ніж проводити маркетинг, вони повинні у законний спосіб отримати згоду. Однак адміністратори веб-сайтів не завжди можуть забезпечити конфіденційність особистої інформації, навіть якщо ці дані захищено Законом про захист інформації. Крім цього, розмістити в Інтернеті фотографії, зроблені телефоном із камерою або цифровим фотоапаратом, можна просто і швидко. Якщо ви опублікуєте знімок в Інтернеті, буде важко запобігти його розповсюдженню, зміні або використанню в різних контекстах. Копії фотографії можуть легко опинитися у декількох місцях, і їх буде дуже важко видалити повністю.

5) Небажана інформація. Ввівши ключові слова або фрази, пов’язані із дорослим контентом, будь-яка людина, в тому числі і дитина, може зіткнутися із порноконтентом. Крім цього, доступними в мережі є матеріали, що містять сцени насилля та жорсткості у ставленні до людей або тварин, приносить шкоду незахищеній в повній мірі дитячій психіці. На деяких сайтах розміщена «доросла» інформація, що пропагує аморальну поведінку, може легко потрапити до школяра.

6) Спілкування із психічно хворими людьми. Збоченці можуть безперешкодно спілкуватися із довірливими школярами, завоювати довіру, щоб втягти її в ситуацію сексуального насилля. Такі люди виявляють стосовно них увагу та турботу, пропонують подарунки і таким чином намагаються поступово спокусити своїх жертв, не шкодуючи для цього ні часу, ні грошей, ні енергії. Ніхто не може стовідсотково бути впевненим у співрозмовникові, в його намірах, незважаючи на теплоту спілкування в мережі. Та сторона екрана може нести не лише приємні моменти, а й небезпеку. Найбільш вразливими для он-лайн-збоченців є новачки в он-лайні й незнайомі з «мережевим етикетом», завзяті користувачі комп’ютера, активні шукачі уваги та дружби, бунтівні або самотні, прихильники субкультури, що існує за межами їхнього контрольованого батьками світу.

7) Інтернет – шахрайство. Як зазначалося вище, соціальні мережі набувають все більшої популярності у дітей та підлітків. Більшість існуючих соціальних мереж заохочують користувачів надавати якомога більше особистої та конфіденційної інформації (прізвище та ім’я, домашня адреса, номери телефонів, місце роботи, інтереси та нахили). Відбувається в иманювання інформації про дитину та її сім’ю з метою подальшого пограбування, шантажу. Крім цього, загрозою є масова розсилка комерційної, політичної та іншої реклами (інформації) або іншого виду повідомлень (у тому числі й підроблених) особам, які не висловлювали бажання їх отримувати. Метою розповсюдження підроблених повідомлень є отримання від споживачів таких особистих відомостей: власного імені та імені користувача; номера телефону й адреси; пароля або PIN-коду і т.д. Таке повідомлення, зазвичай, маскується під офіційний лист від адміністрації банку. Серед даних, які просять повідомити, є ті, що потрібні шахраям.

8) Торгівля людьми. Враховуючи вищенаведені ризики, легко змоделювати декілька ситуацій в Інтернеті, які можна використати з метою торгівлі людьми: від сайтів, що пропонують роботу (роботодавці можуть виявитися звичайними торговцями людьми), до шантажу з метою викрадення жертви та її подальшого продажу.

9) Недостовірна інформація. Більшість рефератів, статей в мережі Інтернет є недостовірними, неповними або застарілими. Учні, які ними користуються не замислюються над достовірністю отриманої інформації, не вміють аналізувати та узагальнювати її, тому що у них відсутнє або недостатньо розвинене критичне мислення. Але це не так страшно, як неправильна інформація, яка стосується життя або здоров’я людини. Проблеми, що стосуються здоров’я, як фізичного, так і психічного, повинні обговорюватися лише у родині, із дорослими та фахівцями. В Інтернеті на різноманітних форумах досить легко знайти інформацію, яка є не лише антинауковою, а й життєво небезпечною, якщо нею скористатися.

10) Соціальні мережі. Соціальні мережі шкодять здоров'ю людей через те, що ті перестають спілкуватися з реальними людьми. А брак спілкування негативно впливає на роботу імунної системи організму, гормональний баланс, процеси мислення і навіть роботу артерій. Що в довгостроковій перспективі підвищує ризик появи і розвитку серцево-судинних захворювань, а також недоумства і раку. Дослідження показало, що за 20 останніх років британці стали витрачати на спілкування з рідними, товаришами по службі і друзями всього 2 години замість 6 на день. І в той же час число годин, проведених у мережі, зросла з 4 до 8 на день.


Тож, насправді, не все так прекрасно в світі Інтернет. І це повинні знати навіть найменші його користувачі. Тож, необхідно формувати у підростаючого покоління звички цивілізованого спілкування разом із формуванням загальнокультурних цінностей; знайомити з правилами поведінки в мережі та з вимогами до оформлення поштової скриньки і електронного повідомлення; розказати що дозволено і що не дозволено в Інтернеті. І тоді, світ Інтернету не буде нести небезпеку, а лише приємні моменти і емоції.


Виконай вправу "Безпечна поведінка в Інтернеті"

Грати можна на сайті