Badania ankietowe: streetworking w Polsce

03.08.2022 / Streetworking

W ramach projektu "Pokonać bezdomność 2022" zapraszamy Państwa do udziału w ogólnopolskim badaniu poświęconym mapowaniu usług streetworkingu bezdomności i ich zakresu na terenie Polski. Zdiagnozowanie tego obszaru jest niezwykle ważne w kontekście planowania polityki pomocy osobom w kryzysie bezdomności, w szczególności w kontekście opracowywanej Strategii Rozwoju Usług Społecznych na lata 2021-2035, której kluczowym komponentem w obszarze przeciwdziałania bezdomności są usługi świadczone w środowisku, w tym streetworking. Celem tego badania jest podniesienie wiedzy o usługach streetworkerskich w obszarze bezdomności realizowanych w Polsce poprzez analizę:

  • mapy usług streetworkerskich na terenie Polski,

  • zakresu usług świadczonych w poszczególnych gminach,

  • wniosków dotyczących regulacji zawodu streetworkera i standaryzacji usług,

  • rekomendacji do aktualizacji podręcznika streetworkera.


W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o udział w badaniu poprzez wypełnienie ankiety - jednej z trzech do wyboru zgodnie z poniższym opisem. Prosimy o wypełnienie ankiet do 24 sierpnia 2022 roku. Dziękujemy!


Ankieta kierowana do kierowników i/lub pracowników zespołów/działów odpowiedzialnych za wsparcie osób doświadczających bezdomności w poszczególnych gminach.

Ankieta kierowana do kierowników i/lub pracowników zespołów/działów zlecających usługi streetworkingu dla osób doświadczających bezdomności w przestrzeni ulicznej, publicznej i miejscach niemieszkalnych.

Ankieta kierowana do osób koordynujących i/lub realizujących programy streetworkingu dla osób doświadczających bezdomności w przestrzeni ulicznej, publicznej i miejscach niemieszkalnych.


Uwagi do badania:

Streetworking w ramach tego badania rozumiany jest jako:

  • docieranie do środowiska osób doświadczających bezdomności, pozostających poza systemem pomocy instytucjonalnej i/lub przebywających w miejscach niemieszkalnych np. na ulicach, wiatach przystankowych, parkach, w altankach działkowych, pustostanach, kanałach ciepłowniczych, klatkach schodowych i dworcach i innych;

  • usługa społeczna oparta o wspieranie osób doświadczających bezdomności w poprawie dobrostanu psychicznego, społecznego i bytowego przebiegająca na akceptowanych obustronnie zasadach, w jej tempie i w oparciu o wspólnie wypracowany plan

  • działanie realizowane w nurcie zawodowym, samopomocowym (realizowany przez osoby doświadczające bezdomności, tzw. ekspertów przez doświadczenie), mieszanym lub w wariancie samopomocowo-zawodowym czy kompetencyjnym;

  • działanie, które może być realizowane w trybie całorocznym, sezonowym bądź akcyjnym, bez względu na formę zatrudnienia i zaangażowania (etatową, zadaniową, wolontarystyczną).

Inne usługi środowiskowe (które nie są rozumiane jako streetworking):

  • usługi medyczne prowadzone wobec osób doświadczających bezdomności;

  • prowadzenie poradnictwa psychologicznego / psychiatrycznego w środowisku;

  • działania asystenckie prowadzone wobec osób doświadczających bezdomności;

  • doraźne stałe lub interwencyjne patrole pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej i /lub straży miejskiej i/lub policji;

  • inne inicjatywy oparte o wsparcie rzeczowe (np. dostarczanie do miejsc niemieszkalnych i przestrzeni publicznej żywności, ubrania).

W przypadku realizacji streetworkingu wraz z usługami środowiskowymi działania są rozumiane jako streetworking.