Uruchomienie Europejskiej Platformy
na rzecz Przeciwdziałania Bezdomności

21.06.2021 / FEANTSA, Komisja Europejska

To już oficjalna informacja! Dziś w Lizbonie ministrowie z całej Unii Europejskiej podpisali Deklarację Lizbońską i uruchomili Europejską Platformę na rzecz Przeciwdziałania Bezdomności z ambicją zakończenia bezdomności w Europie do 2030 roku. Polskę reprezentował online Minister Stanisław Szwed. Cieszymy się, że jako Federacja będziemy wspierać Platformę poprzez naszą współpracę z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej i FEANTSA.

Pełna treść podpisanej dziś deklaracji dostępna jest w języku angielskim i polskim (tłumaczenie nieoficjalne).

W kluczowych wystąpieniach Ana Mendes Godhinio, portugalska Minister Pracy, Solidarności i Zabezpieczenia Społecznego, przypomniała, że każdej nocy w Unii Europejskiej bezdomności doświadcza co najmniej 700.000 osób oraz, że pandemia pokazała jak bezbronni są ci ludzie – potrzeba i wartość domu jeszcze nigdy nie była tak wyraźna. Podkreśliła dwa kluczowe kierunki przeciwdziałania bezdomności:

  • rozwiązania mieszkaniowe, w tym programy najpierw mieszkanie - oparte na dowodach strategie, które pomagają ludziom wyjść z bezdomności

  • prewencja - wczesne interwencje, takie jak zapobieganie eksmisjom i wspieranie ludzi zanim znajdą się w kryzysie


"Zapewnienie każdemu domu to nie dobroczynność, to sprawiedliwość społeczna" powiedział Nicholas Schmit, Europejski Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans. Przyznał, że w działaniach UE niwelujących skutki kryzysu gospodarczego z 2008 roku, niektórzy ludzie zostali pozostawieni bez wsparcia – podczas gdy poziom ubóstwa spadł, bezdomność stała się kryzysem europejskim. Liczba osób bezdomnych w Europie wzrosła o 10% w ciągu ostatniej dekady.

Europejska Platforma ma na celu intensyfikację wsparcia na poziomie lokalnym, regionalnym i unijnym. Będzie zachęcać państwa członkowskie UE do:

  • zwiększania skali programów najpierw mieszkanie

  • pomocy dla osób doświadczających bezdomności poprzez EFS+

  • budowania mieszkań socjalnych w ramach kredytów InvestEU

Platforma ma stać się środkiem urzeczywistniania Zasady 19 Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, a jej podstawą będą środki finansowe EFS+, InvestEU i Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Szczególny nacisk Komisarz położył na rosnący problem bezdomności ludzi młodych, mówiąc, że w Europie około jednej trzeciej osób w kryzysie bezdomności jest młodsza niż 30 lat i potrzebujemy usług i rozwiązań, które zaspokoją potrzeby młodych ludzi.


Przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego Lucia Ďuriš Nicholsonová przypomniała, że mieszkanie jest prawem człowieka i nakreśliła trzy cele dla platformy:

  • gromadzenie danych – mierzenie rozmiarów i charakterystyki zjawiska bezdomności i monitorowanie postępów umożliwiające odpowiednie dostosowywanie stosowanych polityk wsparcia

  • utrzymanie środków nadzwyczajnych – COVID-19 doprowadził do wprowadzenia wyjątkowych środków, które zapobiegają bezdomności, takich jak zakaz eksmisji i nowe formy pomocy społecznej

  • uczynienie mieszkalnictwa centralnym elementem walki z bezdomnością

Przewodnicząca komisji PE podkreśliła, że potrzebujemy rozwiązań takich jak Housing First. Jeśli chcemy wspierać ludzi w powrocie do zatrudnienia, edukacji, zdrowia i poprawy jakości życia, musimy zacząć od zapewnienia ludziom mieszkania.


W trakcie konferencji przyznano także nagrody "Ending Homelessness Awards". Nagroda przyznawana przez FEANTSA ma na celu wyłonienie, promowanie i uhonorowanie trzech projektów, które w danym roku w najbardziej inspirujący sposób wykorzystały fundusze europejskie. W tym roku wszystkie trzy nagrody przyznane zostały projektom najpierw mieszkanie:

  • I nagroda: Housing First for the Moravian-Silesian Region – Romodrom o.p.s. (Czechy)

  • II nagroda: É Uma Mesa – Crescer Na Maior, Associação de Intervenção Comunitária (Portugalia)

  • III nagroda: Housing First Trieste – Caritas Triest (Włochy)