Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у закладі

ЗМІСТ


1. Загальні положення

ІІ. Моніторинг якості освіти

ІІІ. Основні рівні внутрішньої системи забезпечення якості освіти

ІV. Критерії оцінювання освітнього середовища

V. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів позашкільної освіти

VІ. Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної    діяльності педагогічних працівників

VІІ. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності

VIII. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності

IX. Прикінцеві положення

1. Загальні положення 

  Положення розроблене відповідно до Законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти (Наказ Державної служби якості освіти України від 29.09.2021 № 01-11/66), Статуту закладу та інших нормативно-правових документів, що регламентують діяльність закладів позашкільної освіти.

принцип цілісності, який вимагає єдності впливів освітньої діяльності, їх підпорядкованості визначеній меті якості освітнього процесу;

принцип розвитку, що виходить з необхідності вдосконалення якості освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;

врахування освітніх потреб і очікувань – орієнтація на потреби та очікування вихованців закладу (дитиноцентризм), а також врахування потреб батьків та вимог суспільства;

органічної єдності заходів щодо забезпечення якості освіти з освітнім процесом, що є природною і невід’ємною складовою діяльності закладу;

відповідальності та взаємозалежності – функціонування і розвиток закладу освіти визначається співвідношенням і вдосконаленням освітньої діяльності; взаємозв’язок усіх внутрішніх чинників і складових діяльності закладу освіти, добровільність прийняття рішень та обов’язковість їх виконання;

відкритості і прозорості – відкритий доступ до інформації та процесів, що відбуваються у закладі, якість їхньої освітньої діяльності та якість освіти;

довіри – позитивні взаємини між усіма зацікавленими сторонами, порядність та доброзичливість один до одного;

підтримки культури якості – спільне досягнення мети щодо забезпечення якості освіти та формування відповідно зорієнтованої системи цінностей та принципів.

Директор КЗ «Березівський міський ЦДЮТ» забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти та разом методистами здійснює контроль за її діяльністю. 

Періодичність та види контролю визначаються адміністрацією Центру самостійно на навчальний рік (відповідно до перспективного плану роботи) міру необхідності отримання об’єктивної інформації про реальний стан справ та результати діяльності працівників і доводяться до відома колективу.


ІІ. Моніторинг якості освіти 

Внутрішній моніторинг якості освіти проводиться адміністрацією Комунального закладу «Березівський міський центр дитячої та юнацької творчості» та включає: 

Самооцінювання здійснюється кожні два роки і є комплексним за основними напрямами роботи закладу.


ІІІ. Основні рівні внутрішньої системи забезпечення якості освіти


ІV. Критерії оцінювання освітнього середовища


V. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів позашкільної освіти 

5.1. Компетентнісна освіта зорієнтована на практичні результати, досвід особистої діяльності, вироблення ставлень, що зумовлює принципові зміни в організації навчання, яке стає спрямованим на розвиток конкретних цінностей і життєво необхідних знань і умінь здобувачів позашкільної освіти. 

У контексті цього змінюються і підходи до оцінювання результату освітньої діяльності здобувачів освіти як складової освітнього процесу. Оцінювання має ґрунтуватися на позитивному принципі, що передусім передбачає врахування рівня досягнень здобувача позашкільної освіти. 

Результати освітньої діяльності здобувачів позашкільної освіти на всіх етапах освітнього процесу не можуть обмежуватися знаннями, уміннями, навичками. Метою навчання мають бути сформовані компетентності, як загальна здатність, що базується на знаннях, досвіді та цінностях особистості. 

Результатом навчання здобувачів позашкільної освіти є сформованість у них пізнавальної, творчої і соціальної компетентностей. 

Пізнавальні компетентності передбачають оволодіння поняттями та знаннями з різних галузей знань; основ характеристики явищ і процесів суспільного життя; набуття знань морально-психологічних якостей, способів організації змістовного дозвілля. 

Практичні компетентності передбачають формування різноманітних техніко-технологічних вмінь і навичок, здатності реалізовувати і захищати свої права, орієнтуватися у соціальних відносинах, встановлювати зв’язки між подіями і явищами, формулювати, висловлювати та доводити власну думку, позицію. 

Творчі компетентності передбачають набуття досвіду власної творчої діяльності з різних галузей знань, розв’язання творчих завдань, здатності проявляти творчу ініціативу; розвиток дослідницьких здібностей, системного, просторового і логічного мислення, уяви, фантазії; потреби у творчій самореалізації та духовному вдосконаленні. 

Соціальні компетентності орієнтовані на досягнення високого рівня освіченості і вихованості; емоційний, фізичний та інтелектуальний розвиток; формування позитивних особистісних якостей (самостійність, наполегливість, працелюбство та ін.), ціннісного ставлення до себе та інших, вміння працювати в колективі; розвиток здатності до професійного самовизначення, творчого становлення; формування громадянської поведінки, патріотизму, любові до України. 

5.2. Оцінювання ґрунтується на позитивному принципі, що передусім передбачає врахування рівня творчих досягнень здобувачів позашкільної освіти. 

Система оцінювання навчальних досягнень здобувачів позашкільної освіти в ЦДЮТ включає критерії, правила і процедури, за якими здійснюється оцінювання. Оприлюднення та інформування про критерії оцінювання має бути прозоре і зрозуміле для всіх учасників освітнього процесу. 

Система оцінювання навчальних досягнень здобувачів позашкільної освіти повинна: 

Система оцінювання неможлива без інформування здобувачів позашкільної освіти про критерії оцінювання та розуміння того, як і за що їх оцінюють.

5.3. Основними функціями оцінювання навчальних досягнень здобувачів позашкільної освіти є: 

5.4. Індикатори оцінювання досягнень здобувачів позашкільної освіти закладу: 

5.5. Оцінювання знань, вмінь, навичок вихованців базується на рівневій технології оцінювання. 

В основу оцінювання навчальних досягнень такої технології покладено орієнтири чотирьох рівнів: П, С, Д, В (початковий, середній, достатній і високий). 

Рівень – сходинка, на якій у той чи інший момент перебуває здобувач позашкільної освіти, визначається за такими показниками: 

5.6. Рівневі показники оцінювання знань вихованців, це є перший показник ефективності роботи здобувачів позашкільної освіти. 

Участь вихованців у заходах, відповідно свого напряму гуртка та їх досягнення – це другий показник роботи здобувачів позашкільної освіти. 

Результати навчання здобувачів позашкільної освіти визначені прогнозованим результатом, визначеним для кожного гуртка його навчальною програмою. 

 

VІ. Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної 

діяльності педагогічних працівників 

6.1. Педагогічна діяльність педагогів закладу передбачає:

6.2. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів позашкільної освіти. 

Педагогічні працівники планують свою діяльність, аналізують її результативність згідно з річним планом роботи. Планування розробляється керівником гуртка самостійно. 

Навчально-тематичний план, навчальна програма з позашкільної освіти повинні бути синхронізовані з освітньою програмою закладу. Обсяг запланованих годин за навчально-тематичним планом повинен відповідати навчальній програмі. 

Навчально-тематичний план – це результат роботи керівника гуртка, його бачення способів і напрямів отримання очікуваних результатів навчання. Керівник гуртка сам визначає необхідний обсяг годин на вивчення теми, може змінювати послідовність їх вивчення, визначати обов’язкові види робіт. 

Навчально-тематичні плани затверджуються директором закладу, погоджуються методистом. У кінці навчального року керівники гуртків самостійно аналізують виконання навчального плану.

6.3. Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників є: 

6.4. Педагогічні працівники застосовують освітні технології, спрямовані на формування ключових компетентностей і наскрізних умінь здобувачів позашкільної освіти. 

Процес навчання не може спиратися лише на передачу знань і навичок від педагога до здобувача позашкільної освіти. Керівники гуртків мають вчити вихованців умінням робити висновки, самостійно ухвалювати рішення, критично мислити. Щоб досягти цієї мети, необхідно формувати ключові компетентності, простежувати у викладанні наскрізні змістові лінії. 

Забезпечення компетентнісного підходу у викладанні та розвитку наскрізних умінь здобувачів позашкільної освіти здійснювати через: 

6.5. Педагогічні працівники створюють або використовують освітні ресурси (електронні презентації, відеоматеріали, методичні розробки, веб-сайти, блоги тощо). 

Одним із результатів реалізації набутого досвіду педагогічними працівниками є створені ними освітні ресурси. Основні види освітніх ресурсів, які можуть створюватись педагогічними працівниками: 

Педагогічні працівники створюють освітні ресурси, які використовують у своїй роботі, поступово формуючи власне освітнє портфоліо. Створені освітні ресурси керівник гуртка може використати для обміну педагогічним досвідом в межах закладу (семінари, майстер-класи тощо), на рівні міста, області, всієї країни. Оприлюднюватись освітні ресурси можуть на сайті закладу, освітніх сайтах, фахових виданнях, матеріалах конференцій, збірниках наукових праць тощо. Обмін досвідом сприяє професійному зростанню педагогів. 

Оцінювання педагогічних працівників за цим критерієм може відбуватись шляхом вивчення створених освітніх ресурсів. Ця інформація може використовуватись при атестації педагога, визначенні заходів морального та матеріального заохочення. Портфоліо із зібраним власним освітнім продуктом є своєрідним капіталом, який є основою професійного зростання та підвищення кваліфікації педагога. 

6.6. Процедура оцінювання педагогічної діяльності педагогічного працівника включає в себе атестацію.

Атестація педагогічних працівників – це система заходів, спрямована на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою .

Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків передбачених чинним законодавством. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються кваліфікаційні категорії, педагогічні звання та тарифікаційні розряди оплати праці. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника у порядку, встановленому законодавством. Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника закладу позашкільної освіти впродовж п’яти років не може бути меншою за 120 годин. 

Один із принципів організації атестації – здійснення комплексної оцінки діяльності педагогічного працівника, яка передбачає забезпечення всебічного розгляду матеріалів з досвіду роботи, вивчення необхідної документації, порівняльний аналіз результатів діяльності впродовж усього періоду від попередньої атестації. Необхідною умовою об’єктивної атестації є всебічний аналіз освітнього процесу у закладі, вивчення думки батьків, вихованців та колег педагога, який атестується тощо. 

6.7. Педагогічні працівники здійснюють інноваційну освітню діяльність, беруть участь у освітніх проєктах, залучаються до роботи як освітні експерти. 

Успішна участь педагога в інноваційній діяльності є показником його високої кваліфікації. Результати цієї діяльності можна використовувати у процесі атестації педагогічного працівника. Результатом інноваційної роботи є виступи педагогів на конференціях і семінарах, оприлюднені публікації з тематики роботи. 

6.8. Критерії підготовленості педагогів закладу позашкільної освіти. 

ІІІ – низький рівень: 

ІІ – середній рівень: 

І – високий рівень: 

6.9. Ефективність роботи керівника гуртка визначається рівневими показниками оцінювання знань здобувачів позашкільної освіти, а також участю вихованців у заходах, відповідно свого напряму гуртка, та їх досягнення на змаганнях, конкурсах, виставках тощо. 

 

VІІ. Критерії, правила і процедури оцінювання 

управлінської діяльності 

7.1. Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності в ЦДЮТ визначає стратегію управління в закладі позашкільної освіти, напрямки ефективних змін та розвитку освітньої системи. Для цього застосовується моніторинг якості освітнього процесу в закладі як система збору, обробки, збереження та розповсюдження інформації про стан освітнього процесу чи окремих його елементів із метою накопичення інформації та забезпечення прийняття оптимальних управлінських рішень щодо підвищення ефективності функціонування усіх складових освітнього процесу, їхній взаємодії для досягнення очікуваних й запланованих результатів, а також інноваційного розвитку закладу. 

7.2. Управління процесом забезпечення якості освіти в ЦДЮТ регулюється внутрішніми нормативно-правовими документами (Статутом, положеннями, рішеннями, накази тощо), що визначають зміст внутрішньої системи забезпечення якості освіти. 

7.3. Процедура управління процесом забезпечення якості освіти включає: 

7.4. Критерії оцінювання управлінської діяльності директора та методистів центру: 


VIII. Система та механізми забезпечення 

академічної доброчесності 


IX. Прикінцеві положення 

Відповідальність за актуалізацію цього положення та контроль за його виконанням несуть працівники закладу відповідно до їхніх функціональних обов’язків.