συνάντηση εργασίας του δικτύου μεταφοράς BeePathNet - Μελισσοδιαδρομές
στη Βουδαπέστη
11/2/2019-15/2/2019
Ο Δήμος Νέας Προποντίδας, στο πλαίσιο των υποχρεώσεών του που απορρέουν από τη συμμετοχή του στο Δίκτυο Μεταφοράς “BeePathNet-Building and Connecting Urban Bee-aware Cities in Europe” της ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας URBACT III, συμμετείχε με δυο εκπροσώπους του στη συνάντηση όλων των εταίρων χωρών που έλαβε χώρα στην Βουδαπέστη της Ουγγαρίας το διάστημα 11-15 Φεβρουαρίου 2019.
Η συνάντηση αυτή ήταν η εναρκτήρια συνάντηση της 2ης Φάσης του δικτύου μεταφοράς BeePathNet του οποίου η υλοποίηση εγκρίθηκε από την Γραμματεία του URBACT στις 04/12/2018.
Επικεφαλής εταίρος της πρότασης είναι η Πόλη της Λιουμπλιάνα και στο τελικό εταιρικό σχήμα συμμετέχουν οι εξής εταίροι:
1. ο δήμος της Λιουμπλιάνα (Σλοβενία), ηγέτης εταίρος
2. ο δήμος της πόλης Bydgoszcz (Πολωνία),
3. ο δήμος Amarante (Πορτογαλία)
4. ο δήμος Cesena (Ιταλία)
5. η πόλη Hegyvidék -12ο διαμέρισμα (Βουδαπέστη)
6. ο δήμος Νέας Προποντίδας (Ελλάδα)