O projekcie "Kadry dla przemysłu lotniczego"

Krótka historia

Projekt został złożony w partnerstwie:

Powiat Mielecki i jej jednostka organizacyjna CKPiDN w Mielcu – lider projektu.

Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego (SPPL) – partner.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) – partner.

logo partnerów

Cel projektu:


Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny PRZEMYSŁ LOTNICZY i do 2026 roku przeszkolenie 200 uczestników, w tym 60 osób młodych, 120 osób dorosłych oraz 20 nauczycieli kształcenia zawodowego.

logo firm współpracujących

DLACZEGO MY?


Powiat mielecki jest organem prowadzącym szkoły kształcące w większości zawodów wymienionych w dokumentacji konkursowej w branży lotniczej w dziedzinie oznaczonej w dokumentacji jako 115 – Przemysł lotniczy  –  technik mechanik lotniczy, technik mechatronik, technik robotyk, operator obrabiarek skrawających. W zawodzie technik robotyk, CKPiDN w Mielcu prowadzi kształcenie w oparciu doświadczenia prowadzonego eksperymentu pedagogicznego zatwierdzony w Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele CKPiDN są autorami programu nauczania do eksperymentalnego kierunku technik robotyki, a centrum posiada nowoczesną bazę dydaktyczną robotów edukacyjnych.

CKPiDN w Mielcu posiada doświadczenie w realizacji projektu Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania (wszystkie wymagane wskaźniki zostały osiągnięte) oraz ok. 20 projektów szkoleniowych dofinasowanych ze środków UE. Warto wskazać chociażby na dwa sztandarowe projekty: „Mielec stawia na zawodowców”  oraz „Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania” (nowa baza dydaktyczna, Perła Podkarpacia). W tym przypadku BCU stanowi naturalną (komplementarną) kontynuację misji CKPiDN oraz regionalnego przemysłu wpisującego się w koncepcję Przemysłu 4.0. Projekt nie wymaga zatem tworzenia nowej bazy od podstaw, a jedynie drobną rozbudowę obiektu o około 300 m2.

DLACZEGO W MIELCU?

W okolicach Mielca zlokalizowane jest 80 % polskiego przemysłu lotniczego, w tym Polskie Zakłady Lotnicze, z którymi CKPiDN w Mielcu ściśle współpracuje przede wszystkim w zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego. Funkcjonuje też wiele mniejszych firm związanych
z lotnictwem (Szel-tech, EUROTECH Sp. z o.o., Ultratech Sp. z o.o., Wabex Sp. z o.o., Borimex) oraz firm z innych branż, ale również będących potencjalnymi beneficjentami szkoleń z zakresu mechaniki, mechatroniki, automatyki oraz robotyki. Duże zakłady lotnicze są zlokalizowane w sąsiedztwie Mielca (Pratt & Whitney Rzeszów oraz Hispano-Suiza w Ropczycach).


ZAKRES PROJEKTU


pierwsza strona wniosku o grant