Арт-терапія

ЩО ТАКЕ ДУДЛІНГ?

Це спосіб створення простих форм і фігур, таких як: точки, кола, вигнуті лінії

З цих невеликих елементів можна досить легко створити красиві картини.

Малювання в техніці «дудлінг» допоможе заспокоїтися, відволіктися від проблем, сконцентрувати свою увагу на найважливішому, звільнитися від накопиченого за день негативу, розвинути здібності до малювання

Дудлінг перегукується з іншою технікою малювання – зентанглом. Але в цих техніках є невелика різниця. Якщо дудлінгом можна займатися одночасно з якою-небудь іншою справою, то зентангл вимагає більшої концентрації. Цей малюнок є більш усвідомленим.

ЗЕНТАНГЛ (від zen – врівноваженість, спокій і rectangle – прямокутник) є поєднанням медитації та малювання. Традиційно для малювання зентангла використовуються квадрати 9х9 см. У квадрат поміщається який-небудь малюнок, або він довільним чином ділиться на сегменти, які, в свою чергу, заповнюються різними однотипними елементами (крапочками, кружечками, ромбиками, на що вистачить фантазії).

Зентангл допомагає розвинути зібраність, концентрацію, сприяє психологічному розвантаженню, внутрішньому заспокоєнню, покращує зорову координацію і дрібну моторику, а також розвиває творчі здібності та креативність.

Суміш цих двох технік – ЗЕНДУДЛІНГ (Zendoodling) – ідеально підходить для занять з дітьми. Найпростіший варіант – скористатися розмальовкою або контуром тварини, квітки, пташки (чого завгодно), намальованого за трафаретом, і запропонувати дитині заповнити його простими елементами, а потім їх розфарбувати. Можна ускладнити завдання – розбити малюнок на частини і заповнити отримані сегменти різними візерунками. Ще варіант – запропонувати дитині по-різному заповнити однакові зображення тварин, предметів та ін.

Чим же корисна краплетерапія в реабілітації?

По-перше, робота з різними кольорами привертає увагу дитини, робить заняття яскравим і цікавим. Малювати потрібно точно й акуратно, тому діти вчаться концентрації уваги та їх рухи стають все більш координованими.

По-друге, краплетерапія дозволяє дітям розвивати дрібну моторику рук, зорово-рухову координацію. Розвинені пальчики зможуть правильно і зручно тримати олівець і виконувати різні завдання: малювати прямі лінії при копіюванні геометричних фігур і друкованих літер, вирізати ножицями необхідний контур.

По-третє, заняття за допомогою краплетерапії можна використовувати в якості арт-терапевтичної техніки. Вони сприяють вираженню дитиною своїх проблем і переживань. Адже дуже часто дитина не може визначити словами, що вона зараз відчуває і, як наслідок, не може знайти вихід зі складної ситуації. Дитині набагато легше проявити себе, описати свою проблему будь-яким видом художньої творчості, ніж словами.

По-четверте, краплетерапія – гарний, але не традиційний спосіб самовираження і підняття самооцінки творчо обдарованих дітей.

По-п’яте, краплетерапія розвиває у дитини творчу уяву, фантазію.

Результатом роботи за методикою «Краплетерапія» спостерігається позитивна динаміка у розвитку дітей, підвищується самооцінка, вони стають уважнішими, а їх рухи скоординованішими. Крім того, діти вчаться бачити красу в кожній кольоровій краплині. І як із однієї маленької краплинки народжується справжній шедевр.

Колір як ліки

Заспокоїтися допомагає – зелений

Стабілізує настрій – салатовий

Збалансує емоції – бірюзовий

Додасть впевненості і надійності – темно зеленийПідвищить настрійю, зніме апатію, розвеселить – помаранчевий

Допоможе себе підтримати, вийти з емоційного тупика – жовтий

Креативність простимулює – лимонний

Активує бажання рухатися вперед – червоний

Підвищить працездатність, зміцнить волю – червоно-оранжевий

Додати відчуття тілесного тепла, комфорту і радості – жовто-оранжевий

Надихне і активує життєві процеси – малиновий (амарантовий)

Порадує, знизить рівень стресу, відновить після виснаження – червоно-фіолетовий (фуксія)

Додасть упевненості в собі, порушить бажання – фіолетовий

Дасть можливість зануритися в себе і подумати про сенс життя – ліловий (аметистовий)

Гармонізує, приведе до ладу «Я» – синій

Пофантазувати і зібрати свої мрії в образ допоможе – темно – синій (індиго) колір сновидінь

Надихне, дасть можливість поміркувати над ідеями, проектами, завданнями – блакитний

Полегшує сприйняття реальності, забезпечить легкість буття – рожевий

Організовує і структурує життєві процеси – чорний

Позбавить від негативних думок – білий

Перезавантажити свої статки допоможе – сірий

Очиститися від образ і розчарувань допоможе – коричневий