Moduł bezprzewodowy 2,4 GHz RF24

Moduł bezprzewodowy 2,4 GHz RF24

Moduł RF24 (występuje też pod nazwą nRF24L01) to radiowy moduł nadajnika i odbiornika przesyłający dane w paśmie 2,4 GHz z Interfejsem komunikacyjnym SPI. Moduł ten zasilany napięciem 1,9V - 3,6V i komunikuje się przez magistralę SPI. Posiada wbudowaną antenę oraz sprzętowe kolejki FIFO. Maksymalny zasięg tego modułu to 100m ale istnieje jeszcze wersja tego modułu z antenką NRF24L01P + PA + LNA o zasięgu do 1100m.

Parametry modułu

Rozmiar modułu: 28,5 x 15,2 mm

Sterowanie: magistrala SPI dwurzędowe złącze goldpin

Napięcie zasilania: 1,9V - 3,6V (zalecane 3,3V)

Maksymalny pobór prądu: 20mA

Pasmo pracy: 2,4GHz (2400MHz-2525MHz)

Prędkość transmisji danych: 250kb/s - 2Mb/s


Konfiguracja modułu

Moduł RF24 typowo podłącza się do magistrali SPI Arduino w sposób opisany poniżej:

GND -> GND
VCC -> 3,3V
CE -> PIN 9
CS -> PIN 10
SCK -> PIN 13
MOSI -> PIN 11
MISO -> PIN 12
IRQ -> PIN 8 (opcjonalnie)

Do prawidłowego działania modułu niezbędne jest podłączenie kondensatora ceramicznego 10uF do pinów VCC i GND bezpośrednio przy module RF24 może to być również kondensator elektrolityczny z zachowaniem polaryzacji. Bardzo rzadko się zdarza trafić na moduł, który zadziała bez dodania takiego kondensatora przy zasilaniu.

Opis działania modułu

Moduł RF24 (nRF2401) służy do nawiązywania bezprzewodowej komunikacji w paśmie 2.4GHz i potrafi w tym paśmie utworzyć 125 niezależnych kanałów komunikacyjnych o szerokości 1MHz każdy. Moduł jest o tyle ciekawy, że umożliwia komunikację jeden-do-jednego lub jeden-do-wielu. W ramach każdego kanału możliwe jest również utworzenie tak zwanych rur (pipes) o różnych adresach czyli kanałów logicznych, dzięki którym jednocześnie 1 moduł RF24 może się komunikować z 6 kolejnymi modułami w tym samym czasie.


Biblioteka obsługi modułów RF24 oprócz prostych funkcji komunikacji posiada również wiele zaawansowanych funkcji, za pomocą których można ustawiać oprócz prędkości transmisji takie parametry pracy jak wielkość ramki, czy korekcję błędów.

Przykładowy program Arduino IDE

Aby uruchomić moduł na Arduino można wykorzystać bibliotekę o nazwie RF24.h, którą należy doinstalować do Arduino gdyż standardowo nie jest ona zainstalowana. Bibliotekę RF24.h można pobrać 📂 >TUTAJ<. Przedstawiony poniżej przykład wykorzystuje prostsze podłączenie modułu RF24 bez użycia wyjścia IRQ.

Przykładowy program to w zasadzie dwa odrębne programy pierwszy program nadajnika oraz drugi program odbiornika gdyż do sensownego wykorzystania tego modułu potrzebujemy dwóch modułów RF24 oraz dwóch płytek Arduino.

Program nadajnika:

Program odbiornika:

Schemat podłączenia