ATtiny25/45/85

ATtiny25/45/85

ATtiny25, 45 i 85 są bardzo wygodnymi mikrokontrolerami jeśli nie potrzeba nam dużej ilości wejść i wyjść, a nasz program nie jest zbyt skomplikowany i zmieści się w bardziej ograniczonych zasobach mikrokontrolera ATtiny. Mikrokontrolery tego typu idealnie przydadzą się tam gdzie urządzenie, które chcemy zbudować ma jedynie odczytywać jakieś dane z czujników i odpowiednio reagować na zmiany odczytów. Tego typu program może zajmować nawet mniej niż 2KB pamięci przeznaczonej na program. Wszystkie trzy modele pod względem wyjść, sposobu podłączenia, wspieranych technologi, szybkości dziania są identyczne, a poszczególne modele różnią się od siebie głównie posiadaną ilością pamięci na program, pamięci RAM i EEPROM. Mikrokontrolery ATtiny w wersji ATtiny25 posiadają 2 KB pamięci na program, 128 B RAM i 128 B EEPROM, w wersji ATtiny45 posiadają 4 KB pamięci na program, 256 B RAM i 256 B EEPROM, a w wersji ATtiny85 posiadają 8 KB pamięci na program, 512 B RAM i 512 B EEPROM.

Większość projektów opartych o układy ATtiny nie jest wyposażonych w żadne dodatkowe elementy elektroniczne związane z filtrowaniem zasilania mikrokontrolera i wystarcza to do prawidłowej pracy np. jeśli jest to jakiś prosty układ z czujnik zasilany jakimś stabilnym źródłem zasilania. Nie jest to zalecane ale jeśli jakoś nie specjalnie obchodzi nas stuprocentowo stabilna praca i od działania naszego urządzenia nie będzie zależeć czyjeś życie można to tak zostawić po prostu podłączając mikrokontroler do zasilania jak na rysunku a). Jednak jeśli urządzenie na być stuprocentowo niezawodne, będziemy wykorzystać wejścia analogowe lub jeśli nie posiadamy idealnego zasilania do naszego urządzenia to należy zastosować filtrowanie zasilania przynajmniej pojedynczym kondensatorem oraz podciągając pin RESET do zasilania poprzez dodatkowy rezystor jak na rysunku b). Przy podłączeniu mikrokontrolera ATtiny jak na rysunku A) lub b) mamy do dyspozycji 5 pinów wejścia/wyjścia lub 6 jeśli przełączymy pin RESET w tryb pinu wejścia/wyjścia.

Dodatkowo na rysunku c) przedstawiony został sposób podłączenia mikrokontrolera jeśli będziemy korzystać z zewnętrznego oscylatora kwarcowego. W takim przypadku do wykorzystania pozostają nam tylko 3 wejścia/wyjścia lub 4 jeśli przełączymy pin RESET w tryb pinu wejścia/wyjścia.

Funkcje pinów w ATtiny w Arduino IDE

W najbardziej typowym zastosowaniu do dyspozycji podczas programowania w Arduino IDE mamy 5 pinów cyfrowych D0..D4 z czego 3 mogą być pinami analogowymi dostępne podczas programowania jako A1-A3. Rozkład pinów w podstawowej konfiguracji ATtiny w Arduino IDE wygląda tak jak to przedstawiono na rysunku poniżej.

W przypadku gdy będziemy chcieli wykorzystać bardziej zaawansowane funkcje mikrokontrolera, skorzystać z jakieś sprzętowej magistrali komunikacyjnej lub wykorzystać pin RESET jako pin wejścia/wyjścia to rozkład pinów w Arduino IDE będzie wyglądać tak jak to przedstawiono na rysunku poniżej. Na rysunku nie zaznaczyłem jeszcze, że piny D3 oraz D4 również są pinami PWM ale dopiero jak sprawdzę, które piny PWM mogą działać jednocześnie i ile naraz wtedy poprawię schemat na właściwy. Różne źródła w sieci różnie podają, że jednocześnie działać mogą 2 lub 3 wyjścia PWM, a nawet 4 po zastosowaniu różnych sztuczek programistycznych jednak dokumentacja mikrokontrolera mówi o 2 takich wyjściach.