Aktivnosti

612173525_Majčn dan_ čestitke_HD.mp4

Majčin dan

1.a i 5.a zajedničkim snagama izrađuju čestitke za Majčin dan. Mali i veliki Legosi sa svojim  razrednicama Majom Čagalj i Sanjom Vujnović. 

1.a i 5.a

U sklopu Školske kampanje "Ruke" učenici 1.a i 5.a razreda su napravili sljedeće aktivnosti:

1. Kotač emocija i upoznavanje „legosa“ prvih i petih razreda (16.4.)

Nakon pojašnjenja cilja i svrhe ovih aktivnosti u sklopu Školske kampanje, peti su razredi izvlačili svoje „legose“ prvih razreda iz kutijice. Nakon upoznavanja slijedila je uvodna aktivnost. Učenici su u paru trebali aktivno slušati jedni druge te predstaviti svatko svoga para. Sljedeća aktivnost je bio kotač emocija koji smo uz pomoć fotografije (visual art) zajednički opisivali i složili se da je prepoznavanje i poznavanje svojih i tuđih emocija i učenje samokontroli važno radi:

mogućnosti upravljanja sobom

sposobnosti predviđanja posljedica svog ponašanja

povećanja sposobnosti planiranja i izvršavanja planiranog

boljeg rješavanja sukoba

veće spremnosti da se pri rješavanju problema ispitaju različite alternative i donese odluka

Zadatak: Nakon kotača emocija parovi su dobili zadatak da zadanu emociju nacrtaju, obrazlože i  podupru primjerom i konkretnom situacijom.

2. Dan planeta Zemlja (24.4.) 

Planirali smo zajedničke radove u školskom vrtu, ali smo aktivnost odgodili zbog lošeg vremena. Umjesto planiranog smo pogledali video o prirodnim različitostima i ljepotama Zemlje i porazgovarali o nužnosti brige za našu Planetu i podizanja svjesnosti o klimatskim promjenama. 

Zaključili smo da moramo mijenjati sebe. Ekološke poruke su važne, ali sve te ideje treba živjeti i provoditi u djelo svaki dan: 

🌏Više šeći, manje se vozi, bicikliraj, rolaj, trči, koristi javni prijevoz. Uštedjet ćeš na gorivu, nećeš dodatno zagađivati okoliš i učinit ćeš nešto dobro za zdravlje. 

🌏 Plastične vrećice zamijeni platnenima, plastični pribor zamijeni višekratnim, perivim. Plastične boce recikliraj. Prikupljaj plastične čepove i doniraj ih 

 🌏 Zatvori slavinu dok pereš zube, ruke ili nanosiš šampon i gel za tuširanje – tako ćeš potrošiti manje vode pa će i račun biti manji, a Zemlja sretnija. 

🌍 Obične baterije zamijeni onima koji se pune

🌍 Budi racionalan i štedljiv. 

🌍 U kućanstvu umjesto papirnatih ubrusa koristi kuhinjske krpe. 

🌍 Razvrstavaj otpad i odlaži ga u predviđene spremnike. Osvijesti se! Otpad nije smeće i može se lako prenamijeniti i opet iskoristiti. 

🌏 Kupuj organsku hranu koja nije tretirana kemikalijama ili sredstva za higijenu koja nose oznaku da su od prirodnih sastojaka. Čitaj sitna slova na deklaracijama. 

🌍 Zasadi svoje stablo. Zasadi voćke ili ljekovite biljke u tegli na balkonu. Ako imaš uvjete napravi svoj povrtnjak ili voćnjak. 

🌍 Budi društveno odgovoran. Brini o drugima i životinjama, prijavi se u akcije čišćenja 

🌍 Daruj stvari koje ne koristiš, a koje su u dobrom stanju 

🌏 Budi kreativan. Aranžiraj, izradi, prenamijeni

Uslijedila je zajednička aktivnost u kojoj su parovi od rola za ubruse izradili zanimljive automobile.


Predavanje i anketa za roditelje

Učiteljice Natali Milaković i Monika Mrkonjić su održale predavanje za roditelje učenika predmetne nastave. Za roditelje 5. do 8. razreda. Tema je Vršnjačko nasilje a dio je školske kampanje protiv vršnjačkog nasilja. 

Kroz prezentaciju predstavljeni su oblici vršnjačkog nasilja i kako ga prepoznati te kako pomoći zlostavljanom djetetu ali i nasilniku. Objašnjena je Teorija potreba W. Glassera s osvrtom na potrebu za moći koja dominira u adolescenciji. Poseban naglasak je stavljen na virtualno nasilje. Prikazale su i pojasnile film i prilog o vršnjačkom nasilju u Irskoj koje je rezultiralo smrću djeteta i pokretanjem kampanje za promjenom zakona vezanog za elektroničko nasilje.

Učiteljice su predstavile Školsku kampanju protiv vršnjačkog nasilja RUKE (reagiraj, umiri , kontroliraj, emocije) i sve koji na istoj rade, upoznale roditelje s web stranicom kampanje i budućim aktivnostima.

Nakon svega su učiteljice izložile rezultate ankete o vršnjačkom nasilju u našoj školi koju su roditelji ranije ispunili. Te najavile anketu na kraju kampanje (studeni 2024.) kako bi mogle usporediti stanje prije i poslije kampanje.

Rezultati će biti predstavljeni i na sjednicama Razrednih vijeća.


0-02-05-a882f9e6e547e1ae0796a7db9dd124b70d14d15401e62efa63afa096df1dad5c_a93d469e1a1aa153.mp4

3.a

Učenici 3.a razreda i učiteljica Marijana Butor su se priključili školskoj kampanji protiv nasilja kroz aktivnosti koje su zajednički proveli  u svom razredu. 

Na satu hrvatskog jezika analizirali su književno djelo za cjelovito čitanje, „Vlak u snijegu“. U tom bezvremenskom književnom djelu koje govori o vršnjačkim odnosima, prepoznavali si i izdvajali situacije koje su izazvale sukobe među likovima. Te su situacije povezivali s današnjim vremenom i vlastitim  iskustvima predlažući načine kako bi se ti sukobi mogli uspješno riješiti ili prevenirati. 

Prepoznavši koliko  je važno  pravilno reagirati u pojedinim situacijama kako bi se spriječio sukob i nasilje, učenici su na satu razrednika, nastavili kroz zadane primjere uvježbavati i kroz dramske improvizacije prikazati kako bi riješili određeni problem. 

Svoje aktivnosti borbe protiv nasilja su povezali i sa obilježavanjem Međunarodnog Dana žena, s naglaskom na ravnopravnost i prevenciju nasilja nad ženama. 

Kao poticaj za razgovor i aktivnosti učenici su pogledali kratak film koji prikazuje situaciju u kojoj dječaci i djevojčice nisu jednako nagrađeni za jednaki rad. To je kod učenika izazvalo veliko negodovanje i osjećaj nepravde. 

https://youtu.be/7n3Sov7Zctk

Učenici su komentirali i uvriježene rodne stereotipe koji govore da dječaci ne plaču, samo se djevojčice igraju s lutkama, žene ne voze autobus, muškarci ne mogu biti odgajatelji u vrtiću i sl. 

Za kraj, progovorili smo i o nasilju nad ženama. Pogledali smo još jedan kratki film čija je poruka da nasilje nikada nije dobra opcija i da smo svi jednaki.

https://youtu.be/b2OcKQ_mbiQ

Završili smo pisanjem lijepih poruka svojim prijateljima iz razreda.

Učenici su svojim sudjelovanjem, radom i zaključcima pridonijeli ostvarivanju zadanih ciljeva kampanje, usvajajući tako i opće kulturne, moralne i društvene vrijednosti. 

Bullying i cyberbullying

Radionice 8.a o Bullyingu i Cyberbullyingu

6. i 13. veljače 2024. učenici 8.a su na satu razredne zajednice u obliku radionice učili o oblicima vršnjačkoga nasilja, osobinama zlostavljača i žrtve te kako se oduprijeti zlostavljaču.

Posebnu pozornost posvetili smo ulozi promatrača i onih učenika koji žele pomoći žrtvi da se lakše nosi sa zlostavljanjem i lakše odupre zlostavljaču.

Radionice je u sklopu školske kampanje protiv nasilja R.U.K.E. pripremila razrednica Natali Milaković

Znanja potrebna za održavanje radionice razrednica je stekla u Erasmus +KA1 projektu Safe Circle of Positive Energy i edukacije koje je prošla u studenome 2023. u Dublinu, Irska. 

Izvijestila i fotografirala: Natali Milaković

7.b 8.a

U sklopu školske kampanje protiv nasilja RUKE učenici 8.a i 7.b razreda su na satu razredne zajednice sudjelovali u radionici te kroz igru smo razvijali suradnju u skupini i osvješćivali da svatko ima nešto zajedničko s drugima u školi. Kada djeca to osvijeste neće se osjećati usamljeno ili drugačije i pronaći će druge vršnjake s kojima dijele neke zajedničke interese, probleme, hobije, strahove, želje……

Tekst i fotografije: Natali Milaković i Monika Mrkonjić

Hateout

Hateout

Hate Out! je edukativna igra koja pruža igračima devet različitih online scenarija govora mržnje, inspiriranih stvarnim događajima. Cilj je izazvati igrače da prepoznaju ključne karakteristike online govora mržnje, razumiju njihov utjecaj na žrtve te koriste protunarative putem konstruktivnog dijaloga i poruka. Kroz ovo iskustvo, igrači ne samo da se bore protiv govora mržnje, nego i doprinose izgradnji znanja i formiranju zajednice, potičući sigurnije i inkluzivnije digitalno okruženje. 

Kopija datoteke 20240228_085152.mp4

Početak kampanje

Početak školske kampanje protiv vršnjačkog nasilja


Dan ružičastih majica izabrali smo kako bismo otvorili našu školsku kampanju protiv vršnjačkog nasilja.


U sklopu Erasmus+ projekta učiteljice Natali Milaković i Monika Mrkonjić osmislile su i organizirale kampanju pod nazivom RUKE.

Plakat je ilustrirala učenica Luna Galinović iz 7.a razreda, a učiteljica Monika Mrkonjić iznjedrila je, uz pomoć učiteljica Natali Milaković i Sanje Vujnović, nadahnjujući naslov RUKE - Riješi. Umiri. Kontroliraj. Emocije.


U projektu sudjeluju, osim već spomenutih učiteljica, učiteljice Maja Čagalj, Marijana Butor, Snježana Kralj, Anja Tokić, psihologinja Dora Vuković i pedagoginja Snježana Jančić te ravnatelj Tomislav Duk.

Do kraja lipnja čeka nas niz predavanja i radionica za učenike i njihove roditelje.

Dramskom improvizacijom Stop vršnjačkom nasilju Petre Šnalcer (6.a) i Ante Biloša (5.b) s učiteljicom Anjom Tokić prigodno smo otvorili kampanju.


Čekamo nove aktivnosti i svaki dan učimo nešto novo!


Izvijestila i fotografirala:

Anja Tokić


Radionice psihologinje

Život na mreži

Psihologinja Dora Vuković održala je radionice pod nazivom “Život na mreži” s učenicima 6.a (06.02.2024.) i 6.b razreda (13.02.2024.). 

Tijekom radionice učenici su prepoznali pozitivne i negativne strane korištenja Interneta pomoću oluje ideja. 

Učenici su zaključili kako korištenje Interneta ima i svoje pozitivne i svoje negativne strane. 

Ostatak radionice fokusirali smo se na negativne strane Interneta kako bi učenici bili mogli prepoznati vrste Internet nasilje te bili osnaženi za nošenje s istim ukoliko se nađu u navedenoj situaciji. 

U grupama su učenici spojili vrste internet nasilje s definicijama. Zadatak je bio spojiti sljedeće vrste nasilje s definicijama : online sukobljavanje, uznemiravanje, prijetnje i uhođenje, širenje neistine, lažno predstavljanje, širenje povjerljivih informacije i isključivanje iz online grupa. 

Nakon što su u grupama uspješno spojili vrste s definicijama, psihologinja je učenike potaknula na raspravu za svaku navedenu vrstu nasilje. Učenici su promislili jesu li se ikada ranije našli u pojedinoj situaciji internet nasilje te su podijelili primjere iz vlastita života. 

Uz pomoć psihologinje, učenici su zaključili koji su učinkoviti načini nošenje s internet nasiljem. Nakon rasprave o svim navedenim vrstama nasilja, psihologinja je pozvala učenike da razmisle o posljedicama internet nasilja na emocionalno stanje, društvene odnose, školski uspjeh i opće funkcioniranje osobe. 

Učenici su uspješno prepoznali sve potencijalne posljedice. U završnoj aktivnosti, učenici su pozvani na promišljanje i dijeljenje ideja kako oni u budućnosti mogu spriječiti nasilje na internetu. 


Promatrač

Učenici 5.a razreda (05.03.2024.) i 5.b (12.03.2024.)  s psihologinjom su sudjelovali u radionici “Ako samo promatram, jesam li i ja nasilnik?”. Učenici su kao uvod sudjelovali u igri s lopticom pomoću koje su se olujom ideja dosjetili svih važnih pojmova koje vežemo uz pojam nasilje. 

Nakon toga, učenici su prepoznali tri najvažnije uloge u nasilnom događaju - žrtva, nasilnik i promatrač. Psihologinja je objasnila važnost uloge promatrača, a učenici su razmislili jesu li i kada bili promatrači nasilja. Konačno, kroz rad u četiri skupine učenici su kroz igranje uloga prikazali različite situacije nasilje u kojima promatrač samo promatra, a zatim su prikazali što promatrač može bolje. Odnosno, osmislili su i odglumili što bi promatrač mogao i trebao učiniti kako bi zaustavio nasilje i smanjio njegove štetne posljedice. 

Prvi sastanak kampanje

Školska kampanja protiv nasilja RUKE

12.2.2024. održan je prvi sastanak Tima za školsku kampanju protiv nasilja koju vodi učiteljica Natali Milaković u sklopu Erasmus KA1 projekta i edukacije koju je prošla u Dublinu.

Članovi tima su: Monika Mrkonjić, Anja Tokić, Sanja Vujnović, Marijana Butor, Maja Čagalj, Dora Vuković, Snježana Jančić, Snježana Kralj i Natali Milaković.

Na prvom sastanku dogovoreno je da kampanja službeno počinje 28.2.2024. na Dan ružičastih majica i da će Anja Tokić pripremiti dramatizaciju vezanu uz bullying i cyberbullying s učenicima petog i šestog razreda. 

Okvirno su dogovorena zaduženja učitelja, članova tima, izrada web stranice, loga i plakata kampanje.