04 Dbamy o sprzęt komputerowy

Zad. 1

Pokaż na screenie jaka jest zajętość dysków twardych twojego komputera

Zad. 2

Odinstalowywanie programu nie polega na usunięcie ikony z pulpitu. Opisz dwa sposoby jak można odinstalować program.

Aby odinstalować program z Windows 7:

1. Przejdź do menu Start Windows, klikając na przycisk logo Windows (Start)

2. Kiedy otworzy się Menu Start, wybierz "Panel sterowania".

3. W zależności od opcji widoku kliknij "Odinstaluj program" lub "Programy i funkcje".

4. Gdy otworzy się okno Programy i funkcje, wybierz program, który chcesz odinstalować z listy i kliknij na przycisk "Odinstaluj".

5. Potwierdź, że chcesz odinstalować program, klikając na przycisk "Tak".


1. Kliknij "start"

2. Wyszukaj "odinstaluj program"

3. Kliknij "odinstaluj program"

4. Wybierz program

Zad. 3

Czym różnią się wersję programów Portable od tradycyjnych programów instalowanych w systemie Windows.

Utwórz na pulpicie folder o nazwie Tools i pobierz do niego program ccleaner.

Programy w wersji portable zwykłe trzymają konfigurację w pliku cfg/config/xml itp. w swoim katalogu (zamiast w rejestrze Windows), zwykle nie używają katalogu użytkownika systemu do przechowywania swoich danych, nie robią wpisów w rejestrze, menu, uruchamiają usługi tylko na czas swojego działania itd. Poza tym możesz taki program uruchamiać z dowolnej lokalizacji. Programy przenośne to specjalne wersje programów, których można używać bez instalacji – wystarczy je rozpakować i uruchomić. Mogą działać z pendrive'a, dysku przenoś­nego lub lokalnego. Ponieważ nie wymagają instalacji – nie zaśmiecają systemu i nie zmieniają jego ustawień.

Zad. 4

Dlaczego warto aktualizować system operacyjny, jak można to robić?

Do czego służy narzędzie przywracania systemu?

Aktualizacje oprogramowania pełnią kilka bardzo ważnych ról, możemy zaliczyć do nich:

  • udostępnienie dodatkowych opcji programu
  • wyeliminowanie znanych błędów
  • usunięcie luk w oprogramowaniu które mogą posłużyć włamaniu do naszego komputera
  • odświeżenie interfejsu (wyglądu)
  • optymalizacja czyli poprawienie wydajności i szybkości działania.

Aktualizacja automatyczna:

Aktualizacje można też instalować za pomocą funkcji Aktualizacje automatyczne. W razie używania funkcji Aktualizacje automatyczne nie trzeba odwiedzać witryny Microsoft Update w sieci Web w celu wyszukania aktualizacji. Zamiast tego system Windows automatycznie dostarcza je na komputer. Funkcja Aktualizacje automatyczne wykrywa połączenie z Internetem, gdy jest ono dostępne, i wyszukuje aktualizacje w witrynie Windows Update w sieci Web. Za każdym razem, gdy są dostępne nowe aktualizacje, w obszarze powiadomień po skrajnej prawej stronie paska zadań pojawia się ikona. Można określić sposób i częstotliwość aktualizacji systemu Windows. Na przykład można skonfigurować w systemie Windows automatyczne pobieranie aktualizacji i instalowanie ich według określonego harmonogramu. Można też skonfigurować w systemie Windows powiadamianie o znalezieniu aktualizacji dostępnych dla komputera, a następnie pobieranie ich w tle. Dzięki temu użytkownik może pracować dalej bez zakłóceń. Po ukończeniu pobierania w obszarze powiadomień pojawia się ikona z komunikatem o gotowości do zainstalowania aktualizacji. Po kliknięciu ikony lub komunikatu można zainstalować nowe aktualizacje, wykonując kilka kroków.

Przywracanie systemu – komponent systemów operacyjnych Windows Me, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 oraz Windows 10.

Przywracanie systemu przywraca pliki systemowe, poprzednie ustawienia, zainstalowane programy itp. Nie przywraca natomiast plików użytkownika (np. dokumentów, wiadomości e-mail, obrazów).

System Windows Server 2003 nie posiada wbudowanego przywracania systemu.

Użytkownik sam może tworzyć punkty przywracania, jednak system Windows automatycznie tworzy punkty przywracania w następujących sytuacjach:

  • przed instalacją większości nowych programów (instalacja niektórych programów niewykorzystujących Instalatora Windows nie powoduje utworzenia punktu)
  • przed aktualizacją systemu przez Windows Update
  • przed instalacją niepodpisanego sterownika
  • po 24 godzinach (lub 10 godzinach w Windows Me) od utworzenia ostatniego punktu, o ile komputer nie jest w tym czasie używany (jeżeli jest używany, punkt zostanie utworzony po wykryciu jego bezczynności).

Zadanie 5

Za pomocą menedżera zadań Windows pokaż na screenie jakie programy są obecnie uruchomione oraz jaki jest stopień wykorzystania procesora.


Zad. 6

Do wcześniej utworzonego folderu Tools pobierz i rozpakuj program HW monitor.

Sprawdź aktualne parametry fizyczne elementów systemu komputerowego którego używasz w szkole. Pokaż na screenie jaka jest temperatura procesora.

Przy pomocy tego samego programu sprawdź temperaturę procesora swojego komputera w domu i pokaż na screenie.

Z nieznanego powodu nie możemy sprawdzić temperatury procesora komputera.