TIPS FOR LEARNING ENGLISH

NASVETI ZA UČENJE ANGLEŠČINE

Učenje angleščine - pridobivanje veščine

Za usvojitev katerekoli veščine ali znanja je potrebno ogromno vaje. Uspešen nogometaš redno trenira, prav tako violinist igra violino vsak dan preden lahko postane odličen glasbenik.

Podobno velja za učenje angleščine. Bogat besedni zaklad in samozavestni pogovor v angleščini ne prideta sama od sebe, ampak ju je treba skrbno vaditi in “natrenirati”.

Vendar pri tem ne pozabiti, da je učenje lahko prijetno in zabavno. Preizkusi več različnih aktivnosti, skozi katere se učiš tujega jezika, in izberi tiste, ki so ti zanimive. Pri učenju lahko vključiš tista področja, ki te veselijo, od glasbe, petja in rapanja, risanja, pisanja, branja, gibanja in igre.

Z majhnimi, a vztrajnimi koraki se daleč pride.

Little by little, one travels far. - Spanish saying

1) V ŠOLI POSLUŠAJ RAZLAGO UČITELJICE.

V šoli čimbolj pozorno poslušaj razlago učiteljice in sodeluj v različnih aktivnostih, ki jih pripravi. Besede s table poskušaj pravilno prepisati v zvezek. Poskrbi, da bodo zapiski čitljivi in pregledni, da se boš lahko iz njih učil.

2) NE POZABI NA DOMAČO NALOGO.

Ne pozabi na domačo nalogo; ne prepisuj je od sošolcev, temveč jo naredi doma po svojih najboljših zmožnostih. Tako boš sproti utrjeval v šoli pridobljeno znanje.

3) IZDELAJ SVOJ SLOVARČEK.

Nove besede in njihov prevod zapisuj v zvezek ali beležko, ki ti je všeč. Dodaj kakšno ilustracijo ali sliko. Uporabi različne barve za zapis besed.

4) POMAGAJ SI S SLOVARJEM.

Če se spomniš prevoda besede, ali ga pri pouku nisi zapisal, si pomagaj s slovarjem. Poišči besedo v spletnem slovarju, kjer boš našel tudi njeno izgovorjavo. Povezavo do spletnega slovarja imaš tudi tukaj en.pons.com/translate .

5) UČENJE S KARTICAMI IN LISTIČI.

Na eno stran kartice zapiši neznano besedo, na drugo stran pa njeno razlago. Lahko narišeš risbo na eno stran in napišeš besedo na drugo stran. S takšnimi karticami se lahko učiš kjerkoli in učenje spremeniš tudi v bolj zabavno igro.

Podobne tem karticam so tudi spletne interaktivne kartice QUIZLET, ki jih na določeno temo pripravi tvoja učiteljica angleščine.

Pogosta metoda je tudi lepljenje samolepilnih lističev z novimi besedami na omare in ogledala ali na predmete, ki jih še ne poznaš.

6) UPORABI DOMIŠLJIJO.

Učenje novih besed ne sme biti zgolj zdolgočaseno ponavljane tuje besede in prevoda. Učenje besed je iskanje povezav, predstavljanje namišljenih situacij, govorno nastopanje in igranje z barvami. Več si boš zapomnil, če boš nove besede obarval, jih razvrščal v miselne vzorce in jim poiskal sopomenke ali protipomenke.


7) ANGLEŠČINA JE POVSOD OKROG NAS.

Možnosti za poslušanje in s tem učenje angleščine je na pretek, zato je vsak izgovor odveč. Angleščino lahko poslušamo na radijskih postajah, spremljamo angleške TV serije in filme, si predvajamo glasbo in celo avdioknjige. Sprva izbiraj preprostejše, krajše vsebine, ko boš razumel več, pa daljše.

V veliko pomoč nam je lahko tudi internet, kjer lahko predvsem z ogledom videov na YouTubu in poslušanjem vse bolj popularnih podcastov oziroma poddaj izboljšamo slušno razumevanje. Popularne angleške pesmi poslušaj in zraven beri besedila.

8) POIŠČI ČAS ZA UČENJE

Določi dneve in ure v tednu, ki bodo namenjeni učenju angleščine. Zelo hitro se lahko zgodi, da učenje le prelagaš na naslednji dan, zato se urnika poskušaj držati.

Učenje je učinkovitejše, če se učiš dvakrat po eno uro kot pa, če se učiš dve uri skupaj. Na vsako uro učenja si vzemi 5-15 minut odmora. V tem času se bodo misli sprostile in boš zato lažje nadaljeval.

9) BODI VZTRAJEN.

Pri učenju bodi vztrajen. Tudi, ko boš naletel na težjo snov, ne obupaj! Na začetku vsi delamo napake, zato naj te ne bo strah. Bodi potrpežljiv, saj učenje jezika zahteva svoj čas.