ГРОДЗІЦЬКА Тетяна Миколаївна

Людина – не піщинка, а творець історії, здатний впливати на сучасне і майбутнє

Учитель історії комунального закладу «Гайворонський ліцей № 1» Гайворонської міської ради Кіровоградської області, учитель-методист.

Педагогічний стаж: 38 років.

Кваліфікаційна категорія: спеціаліст вищої категорії.

Освіта: Вінницький державний педагогічний інститут ім. М. Островського, 1984.

Педагогічна ідея: «Формування історичних компетентностей шляхом використання елементів проблемного навчання, структурно-логічних схем на уроках історії».

Використання освітніх технологій

Одним із сучасних ефективних підходів для підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання з історії України Тетяна Миколаївна вважає структурно-логічні схеми, які дещо спрощують засвоєння знань школярів саме через упорядкованість: підбір прізвищ, фактів, понять, об’єднаних у логічний мікроблок, взаємопов’язаних між собою і розміщених у логічно-історичній послідовності. Спочатку доцільно використовувати схеми, викладені в підручнику, і разом з учнями допрацьовувати їх так, щоб вони полегшували розуміння теми, або допомагали зберегти в пам’яті досить об’ємну тему, з часом учитель і здобувачі освіти можуть розробити свою систему умовних позначень, щоб спростити процес запису схеми. Згодом здобувачі освіти на свій розсуд, враховуючи потреби, можуть спрощувати навчальний матеріал, фіксувати головне, розділяти на частини складні розділи й теми, щоб полегшити процес розуміння і запам’ятовування потрібної їм інформації.

Використання структурно-логічних схем, підсилених та ускладнених елементами проблемного навчання, на думку вчителя, може стати одним із способів полегшення сприйняття учнями навчального матеріалу, спонукати їх до критичного осмислення історичних фактів та подій сьогодення, розвивати вміння аргументованого аналізу історичного минулого, співставлення тих чи інших подій. Застосування цієї технології – лише один із прийомів у викладанні історії, а не панацея від усіх бід. Проте така робота допомагає учням формувати власну точку зору на події, що вивчаються, робить їх розум гнучким, живим, здатним сприймати й опрацьовувати складні та контраверсійні й суперечливі теми.

Скарбниця креативного вчителя

Як ілюстрація ефективності використання елементів проблемного навчання та структурно-логічних схем, є розроблена Тетяною Миколаївною система уроків з історії України для учнів 9 класу з розділу «Українські землі у складі Російської та Австрійської імперій наприкінці ХVІІІ – першій третині ХІХ століття», яку можна переглянути на персональному сайті учителя історії Гродзіцької Т.М.

З метою якісної підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання Тетяна Миколаївна систематично використовує на уроках історії зазначені нижче навчальні посібники та рекомендує старшокласникам вказані нижче інтернет-ресурси:

Баханов К. М. Інноваційні системи, технології та моделі навчання історії

в школі: монографія. Запоріжжя. Просвіта, 2000. 160 с. URL: http://oldconf.neasmo.org.ua/node/2831;

Пометун О.І. Компетентнісний підхід у сучасній історичній освіті. Історія в школах України, 2007. № 6. C. 9;

Іващенко О.М., Поліщук Ю.М. Історія України в опорних таблицях. Київ, вид-во «Генеза», 2002;

Зовнішнє незалежне оцінювання (завдання та відповіді до ЗНО попередніх років);

платформа онлайн-курсів для підготовки до ЗНО;

Історія України в історіях (повний курс з історії України для підготовки до ЗНО);

Підготовка до ЗНО з історії України (тести, хронологічні таблиці, основні терміни, поняття, імена);

Історія. ЗНО;

відеоуроки, тренажери для запам’ятовування дат з історії України.

Педагогічна та творча активність

Тетяна Миколаївна постійно підвищує фахову та педагогічну майстерність. Зокрема, є автором низки навчально-методичних посібників та статей:

-   На допомогу молодому вчителю»: Використання елементів проблемного навчання для підвищення пізнавальної активності учнів: брошура, 2013;

-      Використання структурно-логічних схем та елементів проблемного навчання для підвищення пізнавальної активності учнів на уроках історії: методичний посібник, 2015;

-     Методика. Досвід. Формування історичної компетентності шляхом використання структурно-логічних схем (опис досвіду та розробки уроків). Всеукраїнська газета для вчителів історії та правознавства. № 16 (896), 17 (897).

Досвід роботи вчителя історії Гродзіцької Т.М. вивчався КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», узагальнено в публікації «Методика. Досвід. Формування історичної компетентності шляхом використання структурно-логічних схем (опис досвіду та розробки уроків)». Всеукраїнська газета для вчителів історії та правознавства. № 16 (896), 17 (897). Презентований матеріал з цієї проблеми дослідження можна переглянути на сайті вчителя.

200 балів

Путенко Марина, випускниця 11 класу, одержала максимальну кількість балів за результатами національного мультипредметного тесту з блоку «Історія України».

Нагороди, відзнаки

За високий професіоналізм, плідну педагогічну діяльність, вагомий внесок у розвиток освітньої галузі Гродзіцька Т.М. має низку відомчих заохочувальних відзнак: Почесна грамота Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2012; Подяка департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2015; Почесна грамота Міністерства освіти і науки України, 2016; Подяка управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2018; Почесна грамота управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2019.