ANALÝZA PRVKOV Z VLASOV

Ak nepoznáš otca choroby, tak určite je zlá strava jej matkou

Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako súhrn fyzickej, psychickej a sociálnej pohody. Vo väčšine prípadov sa však otázka zdravia obmedzuje iba na prvú časť definície – fyzickú pohodu. Znamená to, že sa považujeme za zdravých, keď nepociťujeme žiadnu bolesť a všetky indikátory klasickej medicíny sa pohybujú v "normálnych hodnotách".

Hovorí sa, že v živote všetko so všetkým súvisí, a v prípade zdravia to platí na 100%. Určite viete, že základom pre správne fungovanie nášho organizmu sú hlavne potrava, voda a vzduch. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, v akej kvalite tieto zložky prijímame? Väčšina z nás má uponáhľaný životný štýl, niekedy si ani nenájdeme čas najesť sa, a to už nehovoríme o jedení v kľude. Často to zachraňujeme bagetami a jedlami z rýchleho občerstvenia s minimálnou výživnou hodnotou. Ale ako má potom náš organizmus fungovať? Z čoho má brať energiu a podávať výkon? Veď naše telo sa skladá z buniek a každá naša bunka potrebuje výživu. Kvalitnú výživu!

Zdravá strava by mala obsahovať vyvážené množstvo vitamínov, minerálov a ďalších látok. Lenže ako zabezpečiť práve to vyvážené množstvo? Sme schopní v každej porcii kvantifikovať potrebné vitamíny, minerály, prípadne fytonutrienty? A čo vlastne náš organizmus konkrétne potrebuje? Potrebujeme všetci to isté a v rovnakom množstve?

Otázok je veľa a odpoveď nie je jednoduchá. S istotou však možno povedať, že v súčasnosti nie sme schopní z bežnej stravy prijať potrebnú dávku výživných látok. Je to zapríčinené spôsobom pestovania plodín, spôsobom chovu zvierat. V poľnohospodárstve sa už dlhšiu dobu používajú rôzne herbicídy, pesticídy a umelé hnojivá. V živočíšnej výrobe zaujímajú svoje miesto antibiotiká a rôzne hormóny na podporu rastu. Jasným výsledkom je potom strava, ktorá obsahuje minimálnu výživnú hodnotu.

Niet sporu o tom, že dnešné ovocie a zelenina už neobsahujú toľko vitamínov a minerálov, ako pred 20-30 rokmi. Nezanedbateľný je aj fakt, že súčasný životný štýl je oveľa hektickejší než kedysi. Pôsobí na nás oveľa viac stresových faktorov, ktoré oslabujú schopnosť organizmu vstrebať aj to minimum živín, ktoré ešte v potrave zostali.

Všetkým nám záleží na tom, aby sme tento problém riešili aspoň vo svojej vlastnej rodine a v najbližšom okolí. Dnes je už jasné, že k strave budeme musieť pridať ešte nejaké živiny (doplnky stravy). No a ak do seba a svojich detí nechceme „pchať“ ďalšiu chémiu, musíme si nájsť dodávateľa, ktorý nám zabezpečí presne to, čo hľadáme, teda zdravú výživu z ekologického hospodárstva vo forme prírodných doplnkov stravy.