Články v denním tisku

Excerpce článků z denního tisku je uživatelsky žádaná, ideálně v kombinaci s dostupným plným textem. Vytváření bibliografických záznamů v knihovnách klade značné nároky na pracovní kapacity, přičemž není vždy možné odkázat na plnotextovou podobu článku.

K dispozici jsou komerční produkty, které se věnují monitoringu tisku, a které disponují plnými texty článků na základě licenčních smluv s vydavateli.

současný stav dostupnosti záznamů článků z denního tisku

záznamy článků z celostátních deníků

Bibliografické záznamy vybraných článků z deníků byly součástí národní článkové bibliografie (báze ANL) do roku 2011. V rámci projektu ANL FULL (ve spolupráci s firmou Anopress) bylo testováno propojení na plné texty. Odkaz na plný text uvedený v záznamu je funkční pouze ve studovnách NK ČR

záznamy článků z regionálních deníků a regionálních mutací celostátních deníků

Po roce 2011 jsou do databáze ANL přidávány záznamy článků z regionálních deníků a regionálních mutací celostátních deníků dodávané spolupracujícími knihovnami (většinou krajské knihovny), zpravidla bez propojení na plný text.

Mediální databáze fy Anopress IT

dostupnost plnotextové databáze v knihovnách

Mediální databáze fy Anopress je dostupná v knihovnách také s možností podpory z grantu v rámci programu VISK8/A, a to od roku 2002.

Firma Anopress IT se věnuje monitoringu médií. Na trhu je od roku 1997 (od roku 2011 jako součást skupiny Newton Media). Archiv disponuje články ze sledovaných médií od roku 1996. Seznam sledovaných médií je dostupný na webu a je průběžně aktualizován. Portfolio titulů je postupně rozšiřováno. Kromě článků z tištěných a online zdrojů, zpracovává také obsah vybraných rozhlasových a televizních pořadů. Informace jsou dostupné v co nejkratší době po publikování. Plné texty článků ze sledovaných médií jsou dostupné na základě smluv s vydavateli. U vybraných titulů je možnost náhledu originálního článku v obrazové podobě.

testování dat pro účely portálu knihovny.cz

Testování proběhlo na vzorku záznamů článků z deníků a časopisů z konce roku 2016. Konkrétní výsledky testování jsou uvedeny v interní dokumentaci tvorby portálu knihovny.cz (analýza obsahuje informace o polích použitých v záznamech Anopressu v porovnání s MARC strukturou).

Závěry:

  • Nestrukturovaný zápis autorů, stránkování (používáno stránkování vždy od čísla jedna u každého čísla, tzn. nerespektuje průběžné číslování používané u některých časopisů) a data vydání (používáno v jiné struktuře).
  • Problematické vzhledem k deduplikaci záznamů z báze ANL nebo katalogů knihoven, nevyužitelné pro fasety.
  • Není možné propojení na plné texty přímo do databáze fy Anopress.

Mediální archiv fy Newton Media

Mediální archiv v knihovnách

Firma Newton Media vznikla v roce 1994 (v roce 2011 koupila podíl ve společnosti Anopress IT, která se tak stala její součástí).

Přístup do Mediálního archivu (MA) pro knihovny byl podporován v rámci programu VISK8/A pouze v letech 2012 a 2013 (viz informace o programu VISK8/A). Přehled sledovaných médií není na stránkách společnosti uveden. Obsah Mediální databáze fy Anopress a Mediálního archivu fy Newton Media je velmi podobný v oblasti českých médií. MA obsahuje navíc mediální zdroje ze Slovenska a Polska. Přístup do databáze má z vlastních prostředků zajištěn Městská knihovna v Praze.

Media archive v indexu EDS

Data z Mediálního archivu fy Newton Media mohou být součástí indexu dodávaného k discovery službě EDS. Záznamy jsou v podobné kvalitě jako u Anopressu. Dají se tedy předpokládat obdobné výsledky analýzy dat.

  • v EDS v záznamu uveden:
    • autor (v nestrukturované podobě),
    • název článku,
    • zdrojový dokument (název, datum vydání, číslo, číslo stránky), rok vydání,
    • popis (uvedeno prvních 110 znaků z plného textu),
    • ISSN, systémové číslo (dodané EDS, asi vychází z identifikačního čísla MA)
  • v záznamech elektronických článků uváděno URL článku na webu (dostupnost)

další možnosti zpracování a dostupnosti článků z denního tisku

Přebírání dat přímo od vydavatelů

Další možností vedoucí k podchycení aktuální produkce celostátních deníků se je navázání spolupráce přímo s vydavateli. Došlo k oslovení společnosti MAFRA ve snaze domluvit se na případných možnostech v oblasti elektronicky publikovaných článků v denících MF Dnes a Lidové noviny.